Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.09.2012, 22:47:07
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Cat de diferiti suntem oare de crestinii primelor veacuri?

Am citit un articol care m-a pus pe ganduri. Stiam de catehumenii primelor veacuri. Stiam ca existau. Stiam ce erau ei. Cu toate acestea nu mi-a pus niciodata intrebarea cat dura acesta perioada, pana ce ei primeau Taina Sfantului Botez. Citind acest articol am aflat ca dura de la cateva luni la 3 ani. Adica omul care ajungea sa creada si sa cerceteze credinta crestina facea un noviciat de pana la 3 ani. Omul trebuia sa fie cunoasca si sa fie conform cu moralitatea si practica invataturii crestine.
Cati dintre noi sunt conformi? Cati dintre noi (si nu ma refer la cei care posteaza pe forum, ci la toti cei botezati care se declara crestini la referendum, de exemplu) cunosc si accepta in totalitate (nu orbeste, ci cercetand) invatatura crestina.
E clar ca acei catehumeni trebuiau sa urmeze intreaga practica a invataturii Bisericii pentru a fi acceptati. In caz contrar nu erau acceptati. Ei trebuie sa fi participat la toate slujbele Bisericii, la toate Liturghiile, sa fi tinut post (toate posturile), sa se straduiasca si sa cunoasca Scripturile si invataturile Bisericii, sa fi evitat pacatele grele, sa faca fapte crestinesti.
Si repet intrebarea, cati dintre noi suntem in acesta stare?

Ps: Sunt departe de a ma indreptati pe mine prin acesta, pentru ca intrebarea mi-am pus- mai intai mie si eram foarte departe de a fi multumit de raspuns.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.09.2012, 23:10:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am citit un articol care m-a pus pe ganduri. Stiam de catehumenii primelor veacuri. Stiam ca existau. Stiam ce erau ei. Cu toate acestea nu mi-a pus niciodata intrebarea cat dura acesta perioada, pana ce ei primeau Taina Sfantului Botez. Citind acest articol am aflat ca dura de la cateva luni la 3 ani. Adica omul care ajungea sa creada si sa cerceteze credinta crestina facea un noviciat de pana la 3 ani. Omul trebuia sa fie cunoasca si sa fie conform cu moralitatea si practica invataturii crestine.
Cati dintre noi sunt conformi? Cati dintre noi (si nu ma refer la cei care posteaza pe forum, ci la toti cei botezati care se declara crestini la referendum, de exemplu) cunosc si accepta in totalitate (nu orbeste, ci cercetand) invatatura crestina.
E clar ca acei catehumeni trebuiau sa urmeze intreaga practica a invataturii Bisericii pentru a fi acceptati. In caz contrar nu erau acceptati. Ei trebuie sa fi participat la toate slujbele Bisericii, la toate Liturghiile, sa fi tinut post (toate posturile), sa se straduiasca si sa cunoasca Scripturile si invataturile Bisericii, sa fi evitat pacatele grele, sa faca fapte crestinesti.
Si repet intrebarea, cati dintre noi suntem in acesta stare?

Ps: Sunt departe de a ma indreptati pe mine prin acesta, pentru ca intrebarea mi-am pus- mai intai mie si eram foarte departe de a fi multumit de raspuns.
cred ca nici unul, inclusiv eu (cu mici exceptii).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.09.2012, 17:45:23
Otilia12's Avatar
Otilia12 Otilia12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Suntem,din nefericire,la ani-lumina in sens negativ, de practica primilor crestini. Ar fi binevenita practica disciplinei in Biserica,si acei "crestini" care nu doresc sa traiasca conform cerintelor credintei,sa fie exclusi din Biserica,asa cum era si pe vremuri....De se sa pretindem ca suntem o natiune 95 % "crestina" cand de fapt procentajul celor care cred si il marturisesc pe Hristos ,este in realitate mult mai mic?

Acum 1000 de ani,cand participai la Sf.Liturghie,se inchideau usile bisericii ,si nu iesea nimeni pana nu se termina slujba. Cine indraznea sa iasa mai inainte,risca excomunicarea !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.09.2012, 17:58:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Nu doar ca suntem indepartati de crestinii primelor veacuri, dar si fata de acum 100 de ani suntem cu mult in urma. Acei ortodocsi aveau o ortodoxie traita zilnic, se gandeau tot timpul la Dumnezeu. Imi amintesc cum se comportau bunicii mei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.09.2012, 18:01:16
Otilia12's Avatar
Otilia12 Otilia12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu doar ca suntem indepartati de crestinii primelor veacuri, dar si fata de acum 100 de ani suntem cu mult in urma. Acei ortodocsi aveau o ortodoxie traita zilnic, se gandeau tot timpul la Dumnezeu. Imi amintesc cum se comportau bunicii mei.
Absolut adevarat! Si asta ar trebui sa ne puna foarte serios pe ganduri....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum saluta crestinii ? Dasy de Mara Intrebari utilizatori 16 17.04.2012 02:20:28
crestinii si politica lore86 Generalitati 48 15.01.2011 21:31:59
Omul cu telefon mobil. Oare nu suntem pacaliti ?! windorin Teologie si Stiinta 46 27.05.2010 01:21:18
Crestinii adevarati DaNy-_- Despre Biserica Ortodoxa in general 54 31.12.2009 16:36:23
Rolul nostru in Biserica - desi diferiti , ne unim cu acelasi Domn ! + cristiboss56 Pocainta 0 26.01.2009 19:46:57