Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.01.2012, 15:05:58
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit Unde se afla Muntele Sinai?

Galateni 4 : "căci Agar este muntele Sinai din Arabia – și răspunde Ierusalimului de acum care este în robie împreună cu copiii săi."

Pavel marturiseste in scriptura ca muntele sinai se afla in Araia saudita, nu in peninsula Egipt...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2012, 16:54:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ce peninsula Egipt? N-are cum sa fie in Arabia Saudita acel munte,efectiv n-are nici logica. Nu cred ca au cotrobait evreii pe acolo in acele vremuri. Cerceteaza o harta cu traseul lui Moise dupa iesirea din Egipt si te vei convinge.

Intelege ca evreii au trecut printr-un golf al Marii Rosii (la celebra despartire a apelor),respectiv Golful Suez,in niciun caz nu au traversat Marea Rosie in intreaga ei latime de la sud de Sinai (peninsula).

Last edited by Raoul; 24.01.2012 at 17:08:28.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2012, 17:09:35
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Galateni 4 : "căci Agar este muntele Sinai din Arabia – și răspunde Ierusalimului de acum care este în robie împreună cu copiii săi."

Pavel marturiseste in scriptura ca muntele sinai se afla in Araia saudita, nu in peninsula Egipt...
Cuvantul ,,Arabia" se refera la Peninsula Arabica, nu la tara Arabia Saudita. Arabia Saudita este un stat modern format la inceputul secolului XX.
Geografic, Peninsula Arabica este legata de Peninsula Sinai, unde se afla si muntele Sinai. Moise a traversat Golful Suez.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2012, 17:25:22
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Cel mai probabil colegul nostru se referea la teritoriul pe care astazi se afla actualul stat Arabia Saudita,e logic pentru oricine ca pe vremea lui Moise acest stat nu exista. Si intr-adevar,peninsula apartine continentului Asia (probabil din aceasta cauza a fost asociata de Sf. Ap. Pavel cu "Arabia"),si nu de Africa,ca restul Egiptului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.01.2012, 18:09:22
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Logic vorbind :

se poate pierde un popor de 3 milione de persoane intr-o peninsula asa de mica cum este peninsula Sinai. Mie imi este greu sa cred. unu la mana.

Doi la mana, in vremea aceea Egiptul era un imperiu, deci este clar ca si peninsula Sinai facea parte din imperiu, iar eu ma intreb, ii lasa Dumnezeu pe evrei 40 de ani sa rataceasca intr-o mica puninsula care facea parte din imperiu, iar egiptenii timp de 40 de ani nici nu ii vedeau pe aia pe acolo, desi erau un popor de vreo trei milioane...

trei la mana, rugul aprins era in Madiam unde Moise a avut revelatia, pai si Madiamul sa fie in peninsula Sinai, care repet facea parte din imperiul egiptean.

nu stiu dar ceva nu se leaga ...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.01.2012, 18:21:15
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mica?? E cat un sfert din Romania! Te pierzi si intr-un judet,dapai in imensitatea aia. Mai trebuie sa tinem cont si de climatul specific si relieful extrem de anevoios. Plus ca ma indoiesc ca vreunul din cei 3 milioane sa fi avut GPS la el sau vreo harta din satelit a peninsulei. Azi e usor sa dam din gura cu atatea informatii la doar un simplu search pe Google,dar acum 5000 de ani era altceva...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.01.2012, 18:30:55
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Mica?? E cat un sfert din Romania! Te pierzi si intr-un judet,dapai in imensitatea aia. Mai trebuie sa tinem cont si de climatul specific si relieful extrem de anevoios. Plus ca ma indoiesc ca vreunul din cei 3 milioane sa fi avut GPS la el sau vreo harta din satelit a peninsulei. Azi e usor sa dam din gura cu atatea informatii la doar un simplu search pe Google,dar acum 5000 de ani era altceva...
Si nu uita un lucru , ei au stat multi ani in imperiul egiptean, ca popor, deci cred ca il stiau si ca tinut, stiau cam cu ce se "mananca" tinuturile egiptului, ca orientare vorbind ... doar aveau traditie de vreo 400 de ani in acel imperiu.

deci, da-mi voie sa fiu putin sceptic...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.01.2012, 19:15:51
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

In partea africana a Egiptului mai exact spus,peninsula Sinai apartinand de Asia. Aceasta peninsula are o densitate a populatiei EXTREM DA REDUSA,dapai acum 5000 de ani. Cine din evreii de rand crezi tu ca ar fi cunoscut acele locuri,cand ei erau majoritatea nascuti si crescuti pe malurile Nilului,unde se afla concentrata cea mai mare parte a populatiei in vremea aceea (ca si astazi dealtfel). Si nici astazi peninsula Sinai nu ar fi avut aceeasi densitate de locuitori daca nu se facea canalul Suez,unde se afla cele mai importante si mai populate localitati ale regiunii. Chiar si stiintific s-a descoperit caa fost drumul strabatut de evrei,gasindu-se chiar si urmele carelor lui faraon pe fundul Golfului Suez... Asa ca poti fi sceptic cat vrei,nu esti mai luminat ca autorii Bibliei (care au fost insuflati de Duhul Sfant) si toti membrii Bisericii de 2000 de ani incoace. Ti s-a explicat destul de clar care e situatia acestei peninsule,de la suprafata (aproape cat Irlanda). Repet,studiaza drumul evreilor,ei au RATACIT prin acele pustiuri.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.01.2012, 19:34:15
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

tu ai fost vreaodata in Egipt, eu am fost, si pot sa spun ca peste tot este desert , nu doar in peninsula Sinai, peste tot, si asa desert cum e , egiptenii isi cunosc foarte bine tara, si sunt foarte obisnuiti cu acele conditii, care de multe ori sunt drastice.

Deci pentru faptul ca se interpreteaza acest cuvant "ARABIA" ca sa convina "TRADITIEI" atunci eu nu ma supar, interpretati cum vreti, stiu ca in general ADEVARUL este EXTREM, ca sa il MODEREZI, inseamna sa minti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.01.2012, 19:58:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
tu ai fost vreaodata in Egipt, eu am fost, si pot sa spun ca peste tot este desert , nu doar in peninsula Sinai, peste tot, si asa desert cum e , egiptenii isi cunosc foarte bine tara, si sunt foarte obisnuiti cu acele conditii, care de multe ori sunt drastice.
Stai asa... parca de evrei era vorba,nu?? Cum cunosteau acei oameni de rand de acum 5000 de ani peninsula Sinai,cand ei erau nascuti si crescuti pe malul Nilului??

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Deci pentru faptul ca se interpreteaza acest cuvant "ARABIA" ca sa convina "TRADITIEI" atunci eu nu ma supar, interpretati cum vreti, stiu ca in general ADEVARUL este EXTREM, ca sa il MODEREZI, inseamna sa minti.
Am mai spus,peninsula Sinai apartine Asiei,din acest motiv a fost atribuita regiunii Arabia. Care parte n-ai inteles-o?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un omoplat al Sfantului Calinic se afla la Frasinei? costel Generalitati 5 25.04.2012 11:02:08
Ce ati face daca ati afla mai aveti putin de trait ory Stiri, actualitati, anunturi 63 17.02.2011 22:40:47
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 13:14:14
Cea mai veche Biblie ilustrata se afla in Etiopia cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 3 04.08.2010 13:01:01
ECUMENISMUl - motivul pentru care BOR nu se afla razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 34 13.02.2009 08:29:19