Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.05.2012, 22:38:06
crestina obisnuita crestina obisnuita is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2012
Locație: Bucuresti- orasul despre care Parintele Arsenie Boca a spus ca va fi Noul Ierusalim
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit intrebare despre Spovedanie

Doamne ajuta fratilor.As avea si eu o intrebare legata Sfanta Spovedanie: sa spunem ca o persoana,la o vreme dupa Spovedanie,isi da seama ca a gresit din nou si se caieste cu adevarat.Rugandu-se,primeste iertarea si Harul din nou se coboara peste el si se simte usor si fericit.Deci a fost iertat.Peste o vreme urmeaza sa mearga iar la Spovedanie.Pacatele pentru care s-a cait mai e nevoie sa le marturiseasca sau doar cele de dupa momentul pocaintei?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.05.2012, 22:50:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestina obisnuita Vezi mesajul
Doamne ajuta fratilor.As avea si eu o intrebare legata Sfanta Spovedanie: sa spunem ca o persoana,la o vreme dupa Spovedanie,isi da seama ca a gresit din nou si se caieste cu adevarat.Rugandu-se,primeste iertarea si Harul din nou se coboara peste el si se simte usor si fericit.Deci a fost iertat.Peste o vreme urmeaza sa mearga iar la Spovedanie.Pacatele pentru care s-a cait mai e nevoie sa le marturiseasca sau doar cele de dupa momentul pocaintei?
Eu as zice da, deoarece asa intreaba si parintele: ce pacate ati facut de la ultima spovedanie?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.05.2012, 23:32:29
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation

de la ultima spovedanie tot!.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.05.2012, 23:51:07
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Eu nu ma spovedesc.
Eu cred ca Dumnezeu stie daca te caiesti cu adevarat sau nu. Mai ramane ca tu sa te pleci pe genunchi si sa ii ceri Lui, direct, sa te ierte.
Apoi...."Du-te, și să nu mai păcătuiești."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2012, 00:00:52
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Eu nu ma spovedesc.
Eu cred ca Dumnezeu stie daca te caiesti cu adevarat sau nu. Mai ramane ca tu sa te pleci pe genunchi si sa ii ceri Lui, direct, sa te ierte.
Apoi...."Du-te, și să nu mai păcătuiești."
In privinta spovedaniei si a altor aspecte care tin de Biserica Ortodoxa, va asigur ca nu ne intereseaza practicile/obiceiurile/etc altor culte.
Doamna care a cerut parerea, marturiseste ca este ortodoxa (dreapta sus, Religia: ortodox) dvs nu.
Presupun ca o intereseaza parerea, sfatul celor de aceeasi credinta cu dansa si nu a celor ce apartin altor culte.

Last edited by Adriana Cluj; 20.05.2012 at 00:06:13.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2012, 00:07:37
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
In privinta spovedaniei si a altor aspecte care tin de Biserica Ortodoxa, va asigur ca nu ne intereseaza practicile/obiceiurile/etc altor culte.
Doamna care a cerut parerea, marturiseste ca este ortodoxa, dvs nu.
Presupun ca o intereseaza parerea, sfatul celor de aceeasi credinta cu dansa si nu a celor ce apartin altor culte.
Nu incerc sa creez polemica. Eu sunt botezata in Biserica Ortodoxa. Daca ma intrebati insa la ce cult apartin.... trebuie sa va spun ca ... la nici unul. Sunt crestina si, m-a preocupat inca de mica sa Il cunosc pe Dumnezeu insa adevarul e ca nu pot fi deacord 100% cu nici o doctrina a vreunei biserici pe care o cunosc (ortodoxa, catolica sau ...alta). Sa zicem ca eu ma consider CRESTINA si atat.
Prin urmare, atunci cand mi-am spus parerea, am spus-o cu toata sinceritatea, pe baza studiilor mele personale.
Imi cer scuze daca am jignit pe cineva prin aceasta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2012, 00:26:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestina obisnuita Vezi mesajul
Doamne ajuta fratilor.As avea si eu o intrebare legata Sfanta Spovedanie: sa spunem ca o persoana,la o vreme dupa Spovedanie,isi da seama ca a gresit din nou si se caieste cu adevarat.Rugandu-se,primeste iertarea si Harul din nou se coboara peste el si se simte usor si fericit.Deci a fost iertat.Peste o vreme urmeaza sa mearga iar la Spovedanie.Pacatele pentru care s-a cait mai e nevoie sa le marturiseasca sau doar cele de dupa momentul pocaintei?
Pacatele repetate de la ultima Sfanta Spovedanie se vor marturisi din nou cu cainta , regret , fara a aduce justificari . Deci doamna draga , nu ne iertam noi pe noi , nu inventam reguli noi , nu inventam noi coborarea Harului , ci respectam regula de baza stiuta de orice crestin Ortodox . Am facut pacatul X , il marturisesc , iar daca-l repet il marturisesc din nou . Pacatele indreptate nu mai fac obiectul unei viitoare spovedanii , dar atunci cand , din anumite motive , schimbam Duhovnicul , vom marturisi la noul Duhovnic tot ce am savarsit cu mintea , cu cuvantul si cu fapta de cand suntem pe asta lume si pana in momentul cand ne spovedim . In rest fiecare e liber sa "creada" ce vrea , sau sa se joace cum vrea si cu cine vrea , dar Sfintele Taine raman neschimbate in vecii vecilor : Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2012, 00:33:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Eu nu ma spovedesc.
Eu cred ca Dumnezeu stie daca te caiesti cu adevarat sau nu. Mai ramane ca tu sa te pleci pe genunchi si sa ii ceri Lui, direct, sa te ierte.
Apoi...."Du-te, și să nu mai păcătuiești."
Pai Dumnezeu va iarta odata nevazut ,atunci cind plecati genunchii si ii cewreti iertare,caci El stie ce e in sufletul dv. Si ce-i daca va mai iarta inca odata,vazut ,prin mina preotului ? Ce? Alaturi de iertarea nevazuta ,va mai strica una vazuta si auzita prin gura preotului ?
Nu e rau ceea ce faceti .Doar ca va propun sa incercati si ce simtiti cind va marutsrisiti prin intermediul unui om lui Dumnezeu ,si cind Dumnezeu va va raspunde si va va ierta ,tot prin intermediul unui om. Caci veti vedea ce diferenta enorma este intre pacatul de care te caiesti in sinea ta, si pacatul de care te caiesti in fata unui martor .Vi se vor inmuia picioarele de emotie ! Incercati ,si o sa va convingeti singura .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.05.2012, 00:33:25
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Nu incerc sa creez polemica. Eu sunt botezata in Biserica Ortodoxa. Daca ma intrebati insa la ce cult apartin.... trebuie sa va spun ca ... la nici unul. Sunt crestina si, m-a preocupat inca de mica sa Il cunosc pe Dumnezeu insa adevarul e ca nu pot fi deacord 100% cu nici o doctrina a vreunei biserici pe care o cunosc (ortodoxa, catolica sau ...alta). Sa zicem ca eu ma consider CRESTINA si atat.
Prin urmare, atunci cand mi-am spus parerea, am spus-o cu toata sinceritatea, pe baza studiilor mele personale.
Imi cer scuze daca am jignit pe cineva prin aceasta.
Cu atat mai mult; cerem sfaturile ortodocsilor practicanti, nu a celor care nu stiu in ce credinta se afla...sau care se ghideaza dupa parerea personala si nu dupa indrumarile duhovnicilor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.05.2012, 00:36:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Cu atat mai mult; cerem sfaturile ortodocsilor practicanti, nu a celor care nu stiu in ce credinta se afla...sau care se ghideaza dupa parerea personala si nu dupa indrumarile duhovnicilor.
Mai fratilor , hai sa fim oleaca mai isteti , si sa ne dam seama ca si acest user , precum si patricia2006 , au intrat aici pentru bascalie . De ce sa stricam astfel de thraduri facandu-le jocul ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
spovedanie- o intrebare ilinca20 Intamplari adevarate 2 26.07.2011 13:59:33
despre spovedanie euftalia Pocainta 21 16.08.2010 03:24:33
Spovedanie-intrebare Anna Pocainta 12 16.08.2010 02:48:23
Despre Spovedanie. marcel_ioan Despre Biserica Ortodoxa in general 1 21.12.2009 21:30:59