Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 09.12.2007, 22:20:48
mirelada mirelada is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2007
Mesaje: 34
Implicit

[color=orange]Nu te inchini la statuie, ci la ceea ce semnifica ea, conteaza ce ai in suflet, in fond te rogi la Maica Domnului nu la statuie.parerea mea.[/color]
Aici serb_crina ai pus punctul pe i.;) :)
Orice reprezentare a unei sfant sau Divinitate cum este icoana sau statuia nu reprezinta (dupa opinia mea) decat un mijloc prin care se comunica cu acea persoana sfanta si care prin sfintire de catre preoti este chiar mai mult decat un canal de comunicare, se sfinteste.

[color=orange]Este exact ca si cand ai o poza cu cineva drag si tu indragesti pe cine reprezinta imaginea nu poza ca material, asa e si cu iconitele[/color]
Bravo, exact exemplul asta vroiam sa il dau si eu, e cel mai bun exemplu. Cand te uiti la o fotografie si vorbesti in gand cu acea persoana nu comunici cu hartia fotografica, ci cu persoana care o reprezinta.
Este de preferat icoana - pt ca este ortodoxa. In plus, prima icoana a aparut in o biserica a Maicii Domnului pe vremea Apostolilor, aceasta fiind o pictura pe perete cu chipul Ei care a aparut peste noapte in chip miraculos pe unul din peretii bisericii respective, aceasta fiind un semn de la Dumnezeu.

[color=orange]Si minuni exista, doar ca nu vream sa le vedem si alte minuni mai mari nu le meritam sau nu le vedem pt ca nu avem credinta nici cat un graunte de mustar. [/color]
Cata dreptate ai... ce ma bucur ca exista oameni care gandesc asa... E ca in reclama aia cu vodca... iti incalzeste inima... :)

[color=blue]ca ei se afla in afara lui Hristos shi pacalesc shi pe altzii sa se inchine la opere de arta [/color]
vsovi, atat timp cat te botezi in Hrisos nu esti in afara Lui. Pui prea mult accent pe forma si mai putin pe continut. Nu crezi ca acelasi tip de mentalitate il aveau si fariseii? Atunci cand tineau la dogme si criticau pe Mantuitor ca vindeca sambata si ca nu respecta litera dogmei? Asta nu inseamna ca sunt de acord cu catolicii sau Doamne fereste cu penticostalii, adventistii si altii desprinsi din Biserica Catolica... Dar cand il marturisesti pe Hristos nu esti in afara lui. Catolicii (spre deosebire de celelalte culte deviate) au pastrat taina Sf. Botez (ca si celelalte).
"Opere de arta" - nu sunt doar statuile ci si icoanele pictate - oricat de abstracte ar fi reprezentate. Si nu ai cum sa te inchini la cel rau daca tu te gandesti la Dumnezeu si Maica Domnului.

[color=blue]dar problema este ca multe nu sunt ale Lui shi oamenii continua sa se inchine la ele, desi sunt obiectele unor apostatzi, eretici, shi au o credintza ce nu vine de la Dumnezeu, ci de la un mesia mincinos[/color]
Atat timp cat acele statui sunt reprezentari ale Maicii Domnului si pe Iisus Hristos, fiind inscriptionate (ca pe icoane) cu numele lor, e clar ca Ii reprezinta.
"Mesia mincinos" - adica cine ? ? ? Nu intelegi ca se inchina declarat lui Hristos, sau crezi ca in sinea lor au pe altcineva in minte...? e absurd...

[color=blue]chiar daca multe statui shi picturi iconografice sau scrieri, il arata pe un oarecare Hristos dar nu este primit de cel adevarat, respectivele statui shi icoane shi altele nu au valoare eventual decat de arta...Ca eu nu criticam statuile in postul anterior, ci pe cei ce se folosesc de ele, ca daca nu au venit de la Dumnezeu sau nu au fost primite shi curatzate prin foc de El, atunci chiar daca ar fi poza exacta a sa, shi El nu ar accepta-o degeaba te inchini la ea, ca nu are roade bune fiindca nu o vrea Dumnezeu sa te inchini la ea, ci el vrea sa ne inchinam la cele pe care le da El[/color]
Era vorba de cele din biserica Catolica, iar acest fapt inseamna ca sunt SFINTITE. Cele pe care le da El sunt cele sfintite (si deci acceptate de El). Ca doar nu scrie pe vreuna: acceptat / respins... nu de alta dar sa stim si noi... :dozingoff:
Dar bineinteles, nu o sa fii de acord cu mine... :)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 09.12.2007, 22:25:04
mirelada mirelada is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2007
Mesaje: 34
Implicit

ERATA:
[color=red]Catolicii (spre deosebire de celelalte culte deviate) au pastrat taina Sf. Botez (ca si celelalte). [/color]
Rectific:

Catolicii (spre deosebire de celelalte culte deviate) au pastrat taina Sf. Botez ([color=red]NU[/color] ca si celelalte).
Reply With Quote
  #73  
Vechi 15.12.2007, 20:44:29
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Nu, stai un pic, in orice caz preotul se apleca spre noi si tot ne aude. Ce spuneam eu mai sus cred ca este un pic de exagerare, asa ca ma corectez spunand ca nu e chiar asa :|
Referitor la sovedanie parerea mea este ca daca ai pacate grele care apasa pe suflet nu ar trebui sa faci lucrul acesta numai la sfarsitul postului cand preotii sunt foarte aglomerati. Eu personal am facut lucrul acesta intr-o duminica obisnuita dupa slujba cand preotul a avut destul timp numai pentru mine si a fost bine.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 16.12.2007, 16:46:31
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Asa este, nu trebuie sa facem acuma, de aceea mi-am luat si masuri de siguranta, ;)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 29.12.2007, 15:34:39
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
da,exista preoti iubitori de oameni,ce ai patit tu am patit si eu cu ani in urma,cerea detalii,picanterii...daca vezi ca preotul insista pe detalii care il privesc personal mergi la altul cu incredere,daca insista pe detalii de care este nevoie pt.a sti cat de mare e pacatul,unde sa-l incadreze,limbajul folosit trebuie sa fie cel din indreptarul catre spovedanie,termenii sodomie,malahie,limbajul popular nu are loc aici,puteai sa-i atragi atentia cu seriozitate si curaj.gandeste-te ca exista si preoti buni si iubitori de oameni,cauta-l pe acela.Si eu m-am simtit cu orgoliul sfasiat insa atatea bobarnace am luat peste nas ca aproape ca nu mai conta..preotii la care incercam sa ma spovedesc nu stiu cum se face dar sfarseau prin a cere detalii f.intime si f.amanuntite(doi preoti).Cel mai bine si corect este sa cumperi indreptarul de spovedanie si sa scrii singurica ce pacate ai,fara sa astepti sa te intrebe preotul ce ai facut sau n-ai facut .el poate sa iti ceara sa nuantezi fara sa dai detalii prea delicate.Oricum ai spune important e sa fii sincera,sa nu te ascunzi,in fond el e doar un om,iar in fata lui Dumnezeu am inteles ca ai avut momente de sinceritate,fa-o si in Biserica facand cumva abstractie de persoana preotului.Si daca te face sa te simti stanjenita spune-i cu toata sinceritatea ce te deranjeaza.de ce sa ascunzi si sa suferi,sa-l condamni apoi in lipsa.Palma pe care ai primit-o este poate un semn ca nu trebuie sa te mai ascunzi,trebuie sa ai taria sa recunosti unde ai gresit si cat ai gresit,sa nu te intereseze pacatekle altora sa le vezi pe ale tale ca fiind cele mai urate si chiar sa simti asta.
Sti ce cred eu,ca parerea ta de rau este importanta si daca tot e vorba toti gresim,nu da importanta oamenilor ce cred despre tine.Roaga-te lui Dumnezeu si cerei putere ca sa te spovedesti.Si ce daca preotul acela stie pacatele tale tu trebuie sa fi cu sufletul impacat ca nu ai mintit la spovedanie,si lasai pe ceilalti sa te judece Dumnezeu ii va judeca si pe ei!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia sa se teama de barbat costel Nunta 24 03.02.2019 19:41:29
de ce va e teama in lume ? Mirela0110 Generalitati 31 27.02.2014 00:06:32
Cercetare teama de nastere mirela1990 Generalitati 3 29.04.2011 00:58:41
Teama de schimbare sau... silverstar Generalitati 0 12.12.2008 08:30:18