Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.04.2018, 18:00:05
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acestea sun conceptii new-age, care spune ca toate religiile sunt bune (la fel cum ecumenismul spune ca toate cultele crestine sunt la fel de bune). Tu, din cate stiu ai intrat la 17 ani pe forum. Am raspuns de cateva ori la subiectele tale, de multe ori m-am abtinut sa raspund. La inceput sustineai doar niste conceptii ecumeniste, apoi te-ai tot indepartat, ajungand la new-age si la religiile orientale. Am vazut oameni care au urmat acelasi traseu, ajungand tot la new-age si credinte orientale. Tu ai primit multe raspunsuri si sfaturi, dar i-ai repezit pe cei ce nu sustineau credintele ecumeniste, pana ai ajuns sa te indepartezi si mai mult. Una dintre problemele tale e mandria, crezi ca le stii pe toate, desi afirmi si tu ca nu mai stii ce sa crezi. Daca incerci sa lupti impotriva mandriei vei gasi si raspunsuri si adevarul.
De acord cu tine,cu exceptia faptului ca sunt agnostic,daca ar fi sa ma afiliez unei atitudini generale asupra religiei.Da,am venit prima data ortodox convins,ca si tine,doar ca mai fraged si imatur,dupa am mai crescut,si am observat ca ,crestinismul nu e format doar din ortodcsi,si am inceput sa studiez si comunic,chiar frecventez si alte culte crestine,fiind fascinat initial de universul catolic,iar ultima atractie crestina fiiind neoprotestantii.Iar am crescut putin ca sa observ ca mai exista si alte religii inafara iudeocrestinismului,am inceput sa ma interesez si asupra lor...Toate doar ca incetul cu incetul sa observ origini comune,ideologii care converg spre aceleasi puncte si foarte mult mit si legenda...Am sfarsit prin a incepe sa neg cam tot ce am crezut,ca mai apoi sa oscilez intre ateism si usoare inclinate spre ocult si satanism.Deci eu pot spune ca aceasta zona a religiei,spiritualitatii mi a oferit experiente foarte marcante.Dar pot sa fiu sigur ca o atitudine corecta este toleranta,si inainte de toate studiul obiectiv.Degeaba imi pui in fata kilometri de ioan damaschinul si ioan gura de aur si etc.Ei sunt doar niste ganditori crestini.Adica nu ne inchinam la marx ca a propus egalitatea maselor si nici nu ii vei pupa oasele lui zuker asta ca ti a dat iluizia like ului....In fine...Lumea nu are nevoie de religie,nici de ganditori...In momentul asta distrugerea cu 'zeii' acestea sunt imienti,intrucat pentru regenerarea rahatului in care ne aflam trebuie distrus tot pana la ultimul germen al infectiei actuale.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.04.2018, 07:40:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce meșter e dracul cu proiecțiile lui iluzioniste.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.04.2018, 10:27:29
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce meșter e dracul cu proiecțiile lui iluzioniste.
Dacă tot ai adus vorba...Vezi cum este treaba cu creștinismul,el fiind o religie mai nouă,si fabricată asa in grabă,încă in proces de construcție si căutare a unei identități.Eu încă raportez fanteziile crestine la orient si ii găsesc realele rădăcini acolo.Deci,venind vorba de diavol,si in iudeocrestinism el a fost inițial un inger,dar a cazut si a devenit dușmanul omenirii si inclusiv al dumnezeului atotputernic si suprem....Cam ilogică si trasă de par treaba asta,adică acest razboi inutil intre oameni si oameni,oameni si rău ,oameni si bine....Bun,dacă mergem putin mai in spate,iesind din universul infect al evreilor,spre adevăratele surse spirituale,pe bună dreptate,ciuntate de new age iști,vom vedea ca acest aspect al răului sau al distrugerii este incorporat in fiecare panteon al zeilor,atat egipteni ,hindusi,romani,greci,etc.Iar dracu nostru creștin este o copie a zeilor din aceste panteoane.Unde a devenit un aspect exclusiv negativ,unul recunoscut aproape la fel de puternic ca dumnezeu.Deci iudeocreștinismul ,islamul si religiile astea monoteiste,au divizat divinitatea in doua,separand-o intr un aspect pur pozitiv,adica factorul inchinarii si al adorației,si factorul exclusiv negativ,cunosct ca diavol,doar ca toti il recunoasc ca desprins din dumnezeu.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.04.2018, 14:06:07
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
oscilez intre ateism si usoare inclinate spre ocult si satanism.Deci eu pot spune ca aceasta zona a religiei,spiritualitatii mi a oferit experiente foarte marcante.
Adica esti satanist.


Citat:
Dar pot sa fiu sigur ca o atitudine corecta este toleranta
Citat:
In momentul asta distrugerea cu 'zeii' acestea sunt imienti,intrucat pentru regenerarea rahatului in care ne aflam trebuie distrus tot pana la ultimul germen al infectiei actuale.
no comment
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.04.2018, 16:05:06
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Adica esti satanist.






no comment
Da,iti dai seama,practic meditația de imputernicire,liturghii negre si beau zilnic sange de liliac.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.04.2018, 20:46:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
De acord cu tine,cu exceptia faptului ca sunt agnostic,daca ar fi sa ma afiliez unei atitudini generale asupra religiei.Da,am venit prima data ortodox convins,ca si tine,doar ca mai fraged si imatur,dupa am mai crescut,si am observat ca ,crestinismul nu e format doar din ortodcsi,si am inceput sa studiez si comunic,chiar frecventez si alte culte crestine,fiind fascinat initial de universul catolic,iar ultima atractie crestina fiiind neoprotestantii.Iar am crescut putin ca sa observ ca mai exista si alte religii inafara iudeocrestinismului,am inceput sa ma interesez si asupra lor...Toate doar ca incetul cu incetul sa observ origini comune,ideologii care converg spre aceleasi puncte si foarte mult mit si legenda...Am sfarsit prin a incepe sa neg cam tot ce am crezut,ca mai apoi sa oscilez intre ateism si usoare inclinate spre ocult si satanism.Deci eu pot spune ca aceasta zona a religiei,spiritualitatii mi a oferit experiente foarte marcante.Dar pot sa fiu sigur ca o atitudine corecta este toleranta,si inainte de toate studiul obiectiv.Degeaba imi pui in fata kilometri de ioan damaschinul si ioan gura de aur si etc.Ei sunt doar niste ganditori crestini.Adica nu ne inchinam la marx ca a propus egalitatea maselor si nici nu ii vei pupa oasele lui zuker asta ca ti a dat iluizia like ului....In fine...Lumea nu are nevoie de religie,nici de ganditori...In momentul asta distrugerea cu 'zeii' acestea sunt imienti,intrucat pentru regenerarea rahatului in care ne aflam trebuie distrus tot pana la ultimul germen al infectiei actuale.
Eu am parcurs drumul exact invers, am fost agnostic, apoi peocupat de paranormal, de new-age, religiile orientale. Citind Sfanta Scriptura mi-am dat seama ca e adevarat ce scrie acolo (pentru ca stiam si ce spun celelalte religii), am fost la inceput ecumenist, apoi filocatolic si, dupa ceva timp, cercetand adevarul, am realizat ca doar ortodoxia este adevarata. Iti garantez ca acesta e adevarul, pentru ca eu am studiat si celelalte credinte si religii. Problema ta e ca eu cred ca tu nu ai stiut prea multe despre invatatura ortodoxa, ai citit inainte alte invataturi. Dimpotriva, in tarile ortodoxe a crescut in tulimii ani procentul de credinciosi, dupa perioada comunista. Romania este printre tarile cu procentul cel mai mare de crestini (aici sunt incluse si celelalte culte), inainte sunt doar Vaticanul si o tara mica.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.10.2018, 23:45:46
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Smile

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mai pune si tu mana pe o carte despre hinduism,si o sa vezi nu numai chestiuni trinitare,ci chestii mult mai evidente ca aureole,sau aspecte legate de monahism,gen mataniile si etc.Dar vezi,tu creștinismul,cel puțin,cel tradițional,pe cat se tine el de pur si oroginal si singură religie care detine ADEVĂRUL,pe atât e de superficial si construit din tot ce era inaintea lui,de la imaginea lui isus pana la picturi,arhitectura si dogme.Dar lasa,ca studiul e mama iluminarii...
Nu ai ce sa cauti in hinduism , crestinismul s-a nascut in sanul iudaismului care nu are nici o legatura nici cu budismul , nici cu hinduismul. Datorita sincretismului religios , ca sant asemanari , si multe atribute ale zeilor si zeitelor din Antichitate au fost date personajeor biblice , e cu totul altceva. Aici e vorba de difernta clara dintre crestinism si paganism. Sursa crestinismului nu e aceeasi cu cea a paganismului sau a mitologiei,,, asa ca,,
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.10.2018, 01:18:54
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei50 Vezi mesajul
Nu ai ce sa cauti in hinduism , crestinismul s-a nascut in sanul iudaismului care nu are nici o legatura nici cu budismul , nici cu hinduismul. Datorita sincretismului religios , ca sant asemanari , si multe atribute ale zeilor si zeitelor din Antichitate au fost date personajeor biblice , e cu totul altceva. Aici e vorba de difernta clara dintre crestinism si paganism. Sursa crestinismului nu e aceeasi cu cea a paganismului sau a mitologiei,,, asa ca,,
Dar care e sursa creștinismului?Ti se pare ca hinduismul,budismul si celelalte religii orientale sau de mistere sunt mitologie?Nu cred ca e mitologie cand sacrifica ăia capre si găini pe altarele lui Shiva sau stiu eu care din sutele de zei si dupa se ung cu sângele lor cum isi dau babele la noi cu mir.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.10.2018, 15:44:04
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dar care e sursa creștinismului?Ti se pare ca hinduismul,budismul si celelalte religii orientale sau de mistere sunt mitologie?Nu cred ca e mitologie cand sacrifica ăia capre si găini pe altarele lui Shiva sau stiu eu care din sutele de zei si dupa se ung cu sângele lor cum isi dau babele la noi cu mir.
sursa crestinismului este Iisus Hristos
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.10.2018, 20:49:09
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
sursa crestinismului este Iisus Hristos
Isus asta este un mit ,nu o persoană reală.Deci implicit suma surserlor ce țin de orgininea creștinismului gravitează în jurul unui mit.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime: 1=3 Va_iubesc Despre Sfanta Scriptura 56 24.10.2022 23:56:35
Sfanta Treime PuiMicGeorgiana Diverse Sarbatori 3 08.06.2014 23:58:57
De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ? nesperatu Dogmatica 46 23.01.2013 17:02:52
Trinitatea sau Sfanta Treime chujo30 Intrebari utilizatori 0 21.03.2011 17:56:13
Sfanta Treime Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.12.2010 18:50:55