Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 02.09.2008, 08:28:16
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
asa ca nu dau doi bani pe demonstratiile chipurile matematice pe care le-ai incropit tu aici.
atunci care mai e sensul acestor mesaje?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.09.2008, 14:11:11
mirelada mirelada is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2007
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
[...] asa ca nu dau doi bani pe demonstratiile chipurile matematice pe care le-ai incropit tu aici.
Pai daca nu dai doi bani pe parerea altora, de ce mai postezi? Forumul = dialog nu monolog.
Iarta-ma, dar ti se pare ca atitudinea asta este una crestineasaca? Afisezi un dispret nepotrivit pt cineva care se vrea crestin. Ma intristeaza sa remarc ca tonul din mesajele tale este unul dispretuitor si chiar rautacios. Prin asta ii faci pe plac vrajmasului. Atacand pe oricine nu este de acord cu tine (nu cu Biserica), asa vrei tu sa convingi pe ceilalti? N-as fi vrut sa intru in polemica (scopul nu era sa va contrazic, doar sa va fac sa intelegeti ca nu aveti dreptate), dar ai grija ca sectara pare sa fie mai degraba atitudinea a ta dispretutioare, ca si faptul ca la fel ca mihailt nu esti de acord cu preotii si calugarii romani care au decis sa cante aceasta cantare in Biserica? Iar prin asta nu faceti decat sa va separati de Biserica, crezandu-va mai luminati la minte - ca si sectarii care se cred mai buni. Nu v-ati pus o clipa intrebarea ca daca niste calugari, mai sporiti in duh decat mirenii, au luat decizia de a canta o cantare, este pentru ca o considera potrivita?

Credeti prea mult in gandul vostru, iar cel care face asta are mult egoism (spune Cuv. Paisie Aghioritul -"Nevointa duhovniceasca" pag.54, care ne sfatuieste sa nu tragem concluzii singuri ca sa nu primim ganduri de la vrajmasul).

Si demonstratiile mele nu erau "matematice", nici Parintele Cleopa si nici Sfantul Ioan Hozevitul nu sunt entitati matematice, vezi ca graiesti in desert si te incarci cu pacate...

Cu TEXTUL eu nu vad nimic in neregula, l-am citit, poate sunt eu nepriceputa, dar macar am incredere in calugari, care sunt mai luminati in duh.

Iar varianta
cantarii de la Schitul Lacu, manastirea romaneasca din Muntele Athos (in postul trecut am dat gresit link-ul), de exemplu, nu are nimic saltaret. In cantarile pe mai multe voci, ritmul pare "ostasesc" datorita faptului ca este cor de barbati, am ascultat din nou si variantele in limba greaca, acolo sunt mai multe inflexiuni ale vocii (pentru cine are voce insa), dar linia melodica se pastreaza.

Una peste alta este o linie melodica foarte frumoasa si chiar inaltatoare.

Pentru ca ai postat textul cantarii, postez si eu cantarea care se canta in Biserica unde merg eu - si care se canta in multe biserici de la noi, in care ca si in "Fecioara Curata" nu se mentioneaza "Maica Domnului" sau "Nascatoare de Dumnezeu":

LA USA MILOSTIVIRII

- de Sfantul Ioan Iacob-Hozevitul
----------------------------------

Preasfanta Maica si Fecioara,
Nadejdea sufletului meu,
Tu esti a mea mijlocitoare
La Milostivul Dumnezeu.

De n-ar avea in ceruri lumea
Rudenie de pe pamant,
Atunci ar fi pustie viata,
Asemenea unui mormant!

De nu erai Tu primavara
A veacului intelenit,
Ar fi ramas de-a pururi iarna
Si soarele n-ar fi zambit.

De n-ai fi revarsat Tu zorii
Peste pamantul adormit,
Atuncea umbra cea de moarte
Ar fi ramas fara sfarsit.

Iar astazi, Preacurata Maica,
Cand toti ne-am abatut la rau,
De nu Te vei ruga fierbinte
Ne paraseste Fiul Tau!

Trimite semn de pocainta
Poporului nedumerit
Si ada iarasi la credinta
Pe sufletul cel ratacit!

Dezleaga, Preacurata Maica,
Catusele celor robiti
Si daruieste-le rabdare
Crestinilor napastuiti!

Sper sa nu va luati si de aceasta cantare, ca nu are textul potrivit...
In locul vostru mi-as pune intrebarea: de ce nu sunt de acord cu calugarii si preotii romani? Si asa cum am scris mai sus, m-as intreba daca nu cumva este un duh sectar in aceasta.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 02.09.2008, 14:31:19
mirelada mirelada is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2007
Mesaje: 34
Implicit

Si ca sa fiu si mai specifica, nici eu nu sunt de acord cu ritmurile prea saltarete cantate in Biserica, dar una la mana, nu mi se pare ca aceasta cantare are un ritm saltaret, si doi, aceasta cantare nu se canta in toate Bisericile cu acelasi ritm, de aceea nu sunt de acord cu punerea la zid a acestei cantari (de altfel foarte frumoase) asa la modul general, cu atat mai putin cu ideea ca ar fi o blasfemie, este o exagerare maxima. :(
Reply With Quote
  #84  
Vechi 02.09.2008, 14:57:15
mirelada mirelada is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2007
Mesaje: 34
Implicit

... si trei la mana, am incredere in ce hotareste Biserica prin preotii ei.
Trebuie sa facem ascultare de Biserica, nu sa ne impotrivim si prin asta sa creem dezbinare in sanul Bisericii, ca maicutele de la Vladimiresti sau ca sectarii. Nici cu OD nu sunt de acord, grup separat (bisericuta) in cadrul Bisericii, tot spre dezbinare duce.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 03.09.2008, 21:26:09
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mirelada: "m-as intreba daca nu cumva este un duh sectar in aceasta".
Cred ca mai degraba catolic...
Reply With Quote
  #86  
Vechi 03.09.2008, 22:51:21
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

N-am citit decat prima pagina din topicu asta, insa eu raman la concluzia ca e una dintre cele mai reusite cantari bisericesti facute in cinstea Maicii Domnului, Am varianta Divnei Ljubojevici cantata in greceste si-o ascult de fiecare data cu multa placere. Si asa ca idee, am mai auzit-o de cateva ori si la biserica unde ma duc eu, bineinteles in timpu zilei cand nu era nici o slujba.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 04.09.2008, 08:34:12
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
insa eu raman la concluzia ca e una dintre cele mai reusite cantari bisericesti facute in cinstea Maicii Domnului
Exact! Eu prefer corul din Athos.:)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 04.09.2008, 10:37:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oricum, ma bucur ca s-a infirmat topicul. Ortodox si blasfemie sunt antonime, nu sinonime.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 13.10.2008, 10:16:47
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Din cate stiu, textul imnului Agni Parthene (Fecioara curata) a fost alcatuit de catre Sfantul Nectarie din Insula Eghina – Grecia. Melodia apartine parintelui Grigorie Simonopetritul, un cunoscut autor de cantari psaltice din Sfantul Munte Athos.
Asadar, eu nu pun la indoiala nici ortodoxia textului si nici linia melodica, care se inscrie in traditia bizantina (glas V). Referitor la nemultumirea lui mihailt, in legatura cu ritmul in care este interpretat imnul, de cele mai multe ori,in bisericile de la noi, precizez faptul ca acest imn este compus in ritm ternar (trei timpi,)ceea ce face ca interpretarea sa sa fie executata gresit de catre un necunoscator al muzicii bisericesti. Cum in majoritatea bisericilor de la noi se canta "dupa ureche", se explica cum s-a ajuns la o interpretare diferita.
Frate e bine ce spui, dar daca ai cartea cu "Fecioara Curata" de la Evanghelismos (care are si Paraclisul MD si polieleul Cuvant bun) gasesti acolo aceasta cantare pusa pe notatia bizantina, fiind alcatuita de Ieroschimonahul Stefan Nutescu, Egumenul Chiliei "Bunei-Vestiri" de la Schitul Lacu din Sf.Munte!!! Acest parinte Stefan, are N carti traduse din Greceste, iar aceasta cantare e a sa proprie! CAntarea Tradusa in romana a Sf.Nektarie este in Liturghierul Psaltic de la Mrea Sihastria, o carte imensa!
Acum dracu nu mai suporta nici cantarrile psaltice adresate Maicii Domnului, si ii lupta pe cei slabi in credinta ca sa tulbure si pe altii!
Fi-ti credinciosi! Sa stam bina, sa stam cu frica, sa luam aminte!!!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 13.10.2008, 10:19:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
mirelada: "m-as intreba daca nu cumva este un duh sectar in aceasta".
Cred ca mai degraba catolic...
uite avem aici o "ortodoxa" autentica!!! si plus, cunoscatoare a dogmelor, stie sa faca diferente in doctrine... Fii cuminte copila a Domnului! Mai bine iti este tie sa taci! Stie Biserica ce are de facut!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blasfemie redandrei90 Generalitati 35 26.01.2011 21:24:09
Blasfemie la o liturghie catolica colaps Generalitati 48 02.01.2011 19:37:19
Canibalismul in Rusia este un fapt zilnic.... Bast-et Generalitati 17 17.08.2010 23:57:24
Dupa care lege sa ne ghidam de fapt (VT sau NT) sophia Din Vechiul Testament 19 21.09.2009 11:41:20
o cantare anamaria90 Muzica Bisericeasca 3 09.10.2008 22:41:16