Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 19.03.2013, 13:59:56
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Libanezii de azi sunt, in majoritate, arabi. Si fenicienii erau semiti si abrahamici, dar pe alta descendenta decat arabii (erau "copiii femeii libere" si nu "copiii femeii sclave" a lui Abraham). Libanul e o tara majoritar araba si majoritar catolica. Actualul presedinte al Libanului a fost mult apreciat de Papa Benedict ca un vrednic fiu al sau. Noi cunoastem Libanul, daca nu din Biblie, macar din arta lui culinara. Bucataria libaneza, de nedepasit in rafinament, este una dintre cele trei bucatarii majore ale lumii, alaturi de cea franceza si de cea chineza. Cand spunem "bucatarie araba", spunem, de fapt, "bucatarie libaneza", fiindca restul contributiei arabe la arta culinara este neglijabil.

Noi, adesea, confundam "a fi arab" cu "a fi musulman", neglijand pe arabii crestini care au luat in plin si iau in plin pana in zilele noastre talazurile spumegande ale istoriei. Inclusiv trecutul recent al arabilor crestini este eroic, in lupta lor cu musulmanii ori cu evreii. Intemeietorul Organizatiei de Eliberare a Palestinei (inainte de Yasser Arafat) a fost un arab catolic. Erau anii cei mai grei, cand arabii aveau de luptat cu teroristii evrei sionisti fara sa existe nicio regula. Arabii musulmani se impauneaza, adesea, cu merite care apartin arabilor crestini: cum procedeaza in arta culinara, asa procedeaza si cu efortul de eliberare a poporului palestinian.
M-ai atins la punctul meu sensibil: bineinteles ca am cunostinta de arta culinara libaneza. Si mintea si stomacul meu o apreciaza profund. Nu stiam insa ca maestrii bucatari libanezi sunt crestini catolici. Arabii non-libanezi au o "contributie" la arta culinara prin furtul baclavalei de exemplu de la siriaci si copti.
Oricum, bucataria orientala e de departe una din cele mai sanatoase.
In alta ordine de idei, stiu de catolicii libanezi. Stiu ca, la nivel de ardoare a credintei, sunt un soi de Filipine al Levantului. Fireste ca stiu de Maroniti, care spre deosbire de bizantini, nu au intrat vreodata in schisma fata de Sfintul Parinte.
Hai sa ne intoarcem on-topic: daca la o astfel de reconciliere, chiar s-ar semna un document privind Comuniunea din acelasi Potir? Ar finteresant de stiut cum vor reactiona principalele autocefalii ortodoxe. Bineinteles ca Patriarhul Rusiei, ca rival dintotdeauna al celui constantinopolitan, ar face exact pe dos. De Arhiepiscopul Atenei, cred mai degraba ar incerca sa impace si capara si varza. Dar am incredere in Patriarhul BOR: este un diplomat si un apropiat al dialogului ecumenic. Sigur reactia Prea Fericirii Sale ar fi cea corecta.
P. S. Postarea asta mi-a facut foame. Deseara iau doua shaorme, spre surpriza Iuliei.

Last edited by celestial_pottery; 19.03.2013 at 14:04:12.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 19.03.2013, 14:18:38
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Daca la o astfel de "reconciliere", cum spuneti, s-ar ajunge la "comuniunea" din acelasi potir,
eu unul NU ma voi impartasi cu papa niciodata, daca papa nu renunta la ereziile lui.
Si NU ma voi lua nici dupa alti patriarhi care se vor impartasi cu papa, indiferent cine ar fi acei patriarhi.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 19.03.2013, 14:18:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Deseara iau doua shaorme, spre surpriza Iuliei.
Cu de toate sau de post?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #114  
Vechi 19.03.2013, 14:19:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Hai sa ne intoarcem on-topic: daca la o astfel de reconciliere, chiar s-ar semna un document privind Comuniunea din acelasi Potir?.
Pai, s-a si semnat. Stai sa verific. Am gasit: La Florenta, in 1445.

Citat:
Dar am incredere in Patriarhul BOR: este un diplomat si un apropiat al dialogului ecumenic.
Este. Dar, la asa o chestie nu ar putea lua parte. Fiindca ar avea piciorul in ghips.

Citat:
P. S. Postarea asta mi-a facut foame. Deseara iau doua shaorme, spre surpriza Iuliei.
Piata Rossetti, doar sa le spui sa nu exagereze cu ceapa. Sau la Dristor. Ori la fostul restaurant "Budapesta". Intr-un loc dintre acestea trei, sunt cele mai bune in oras. Vizavi de Urgenta Floreasca au decazut: au inceput sa vanda shaorma cu rosii. Niste criminali, isi bat joc de carne.

Bun, si acuma, daca ai salivat destul, trecem la exercitiul de vointa. Ii oferi Iuliei shaorma, tu iei falafelul. E post, omule. Si pe ritul rasaritean, si pe cel apusean. Oricum o iei si la orice calendar te uiti, tot post este. Sau de bazezi pe ce spunea Sf Ioan Chrysostom, doctor al Bisericii: "Bucurati-va cei ce ati tinut postul, bucurati-va si cei ce n-ati postit ! Vitelul este mult !". Reproduc din memorie. De fapt, nu mai stiu daca spunea chiar asa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #115  
Vechi 19.03.2013, 14:23:44
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Aia de la Florenta n-a avut nici un efect. Ortodoxia a ramas in picioare, fiindca Dumnezeu nu a ingaduit sa piara dreapta credinta.
Cat despre apuseni, ei au ramas in ereziile lor.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 19.03.2013, 15:09:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Don'șoară Cameluța: te rog eu important de schön să nu mai categorisești tu pe români ca fiind hoți, leneși, criminali și alte asemenea măscări. Pentru că și deoarece, din păcate, cine zice, ăla e!
Las-o, si-a scos cornitele Smerenia ei desavarsita ii permite sa identifice cu precizie raul din lumea ortodoxa, vazut inclusiv in broderia de pe hainele preotesti:) Deasemenea e o iconoclasta innascuta. Foarte dispretuitoare vorbele ei, din mai multe interventii la adresa icoanelor.Ma mir, chiar ma mir ca s-a botezat in BC, o biserica traditionala, ce nu dispretuieste icoana.

Citat:
Mihnea Dragomir:Ati observat ca, in Anglia, gardurile sunt mult mai joase ca in Ro ? Cumva simbolice ? V-ati intrebat de ce ?
Stiti desigur ca in Moldova si mai ales Basarabia gardurile sunt joase sau lipsesc cu desavarsire. Garduri inalte au sasii si in general ardelenii. Va las sa meditati d-voastra la intrebare si raspuns.

Last edited by ioanna; 19.03.2013 at 15:36:38.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 19.03.2013, 15:34:22
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pai, s-a si semnat. Stai sa verific. Am gasit: La Florenta, in 1445.



Este. Dar, la asa o chestie nu ar putea lua parte. Fiindca ar avea piciorul in ghips.



Piata Rossetti, doar sa le spui sa nu exagereze cu ceapa. Sau la Dristor. Ori la fostul restaurant "Budapesta". Intr-un loc dintre acestea trei, sunt cele mai bune in oras. Vizavi de Urgenta Floreasca au decazut: au inceput sa vanda shaorma cu rosii. Niste criminali, isi bat joc de carne.

Bun, si acuma, daca ai salivat destul, trecem la exercitiul de vointa. Ii oferi Iuliei shaorma, tu iei falafelul. E post, omule. Si pe ritul rasaritean, si pe cel apusean. Oricum o iei si la orice calendar te uiti, tot post este. Sau de bazezi pe ce spunea Sf Ioan Chrysostom, doctor al Bisericii: "Bucurati-va cei ce ati tinut postul, bucurati-va si cei ce n-ati postit ! Vitelul este mult !". Reproduc din memorie. De fapt, nu mai stiu daca spunea chiar asa.
Stai linistit, frate. Evident ca stiu ca e post, si il tin. Cind am scris "shaorma", am gindit "ceva shaorma/falafel-like, dar de post". Si daca il cumpar seara, nu il si mananc seara, ci maine dimineata. Lipia, fie si libaneza sau asiriana, tot amidon este. A mea nu tine postul, pentru ca maica-sa o bate la cap sa mai puna kile. (Ai ei nu au tinut post never ever). Eu il tin, din doua motive: cel crestinesc, si cel de sanatate&silueta: trebuie sa scap odata de habitusul asta rostogolitor, a la Vladimir Harkonnen. Mai mult si mai amanuntit iti zic pe privat.
Avind in vedere modul absolut necoordonat in care actioneaza autocefaliile ortodoxe intre ele, e de asteptat ca rusii sa faca tocmai in ciuda Ecumenicului, si sa intretina o miscare ultraschismatica la noi, la greci si oriunde se poate. Ar incerca pe toate caile sa zadarniceasca o eventuala a doua Florenta-Ferrara.

Last edited by celestial_pottery; 19.03.2013 at 15:37:26.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 19.03.2013, 15:39:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Ar incerca pe toate caile sa zadarniceasca o eventuala a doua Florenta-Ferrara.
Doamne fereste sa ajungem vreodata sub papucul rosu (mai nou negru) al Papei. Am incredere in lucrarea Duhului Sfant care ne va proteja sa nu cadem in erezie, iar comuniunea sa fie una in Adevar. Ecumenicul,ar trebui sa fie intr-adevar ecumenic, dar se pare ca trage spre schisma, despartindu-se de ceilalti.

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Aia de la Florenta n-a avut nici un efect. Ortodoxia a ramas in picioare, fiindca Dumnezeu nu a ingaduit sa piara dreapta credinta.Cat despre apuseni, ei au ramas in ereziile lor.
Asa este. Nu exista compromisuri in credinta, ca atunci nu mai e credinta.
Din punctul meu de vedere chiar n-avem ce sa negociem cu romano-catolicii, ei s-au indepartat si dezvoltat ambiguu.

Last edited by ioanna; 19.03.2013 at 15:47:36.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 19.03.2013, 15:40:36
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cu de toate sau de post?
De post, logic. Vezi raspunsul dat fratelui Mihnea (noi ne cunoastem personal demult).
Reply With Quote
  #120  
Vechi 19.03.2013, 16:10:29
Camy93 Camy93 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2013
Religia: Catolic
Mesaje: 49
Implicit

dragilor, imi pare rau daca am adresat cuvine rau-voitoare sau ne la locul lor. adevarul e ca in ultima vreme sunt stresata cu examenele si imi pierd repede rabdarea. ceea ce voiam sa spun e ca multe icoane nu te fac un bun crestin, la fel cum lipsa lor nu te fac un rau crestin. de unde ati ajuns la ideea ca le dispretuiesc? eu port o iconita sfintita la gat cu Sf. Fecioara Maria si Domnul. sa raspund d-nei dobrin: da. cand ne-am mutat in Germania casa care se presupunea sa fie gata nu a fost. am stat in mizerie, printre caramizi cazute, in frig crancen, cu centrala puscata si putini bani in buzunar. atat eu cat si toata familia. sa stiti ca de multe ori intelepciunea nu vine cu varsta, asa cum credeti dvs. am nevoie de un argument mai bun de la dvs. decat ca "esti prea tanara". sunt altii la 18 ani mai patiti decat noi toti, poate. ei stiu prin ce au trecut sa le fie bine.
cat despre romani, voi m-ati inteles gresit. eu condamn poporul roman pentru ca se comporta cum se comporta, si nu religia. poporul roman nu a ajuns in mare pare rau-voitor si desfranat din cauza ca e mare parte ortodox. Doamne-fereste si sa-si dea peste gura cel care a inteles asa ceva! credinta si religia nu pot fi lucruri rele. pe romani alte lucruri ii fac sa fie rai, sa nu mai gandeasca limpede, sa aleaga calea cea usoara si comoda - si anume lupii care stau la toate colturile si incearca sa te tepuiasca. ortodoxia nu poate fi ceva rau atata timp cat te invata sa iubesti, sa fii om moral, sa ai grija de aproapele tau. la poporul nostru ma deranjeaza ca AU POTENTIAL ENORM dar prefera sa devina imorali in momentele grele! eu as prefera sa mananc coji de cartof decat sa fur de la altul, care si el abia isi duce zilele...
Reply With Quote
Răspunde