Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.07.2010, 00:47:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Cum l-ati descoperit pe Sfantul vostru protector?

Cum l-ati ales pe Sfantul vostru protector sau Sfintii de ce nu,?De ce este Sfantul vostru protector si cum ati realizat ca va ajuta ,ca va asculta?PUTETI spune o POVESTE adevarata cu VOI SI SFANTUL VOSTRU PROTECTOR?Multumesc mult.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.07.2010, 08:58:10
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cum l-ati ales pe Sfantul vostru protector sau Sfintii de ce nu,?De ce este Sfantul vostru protector si cum ati realizat ca va ajuta ,ca va asculta?PUTETI spune o POVESTE adevarata cu VOI SI SFANTUL VOSTRU PROTECTOR?Multumesc mult.Doamne ajuta!
Buna intrebare...
Eu chiar nu stiu cine este sfantul meu protector,desi am avut toata viata sentimentul ca nu sunt singura si cineva ma preotejeaza si are grija sa imi urmez calea,in schimb am observat ca rugaciunile imi sunt cel mai degraba ascultate atunci cand ma rog la Maica Domnului.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.07.2010, 11:07:55
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

pe mine ma ocroteste sf Nectarie. acesta a intrat singur, in mod miraculos, spun eu, in viata mea. are grija de mine mereu si ma ajuta cand ii cer ceva. este grabnic ajutator. dar se pot obtine toate doar prin rugaciune neincetata.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.07.2010, 12:03:58
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Sfantul GRIGORIE DECAPOLITUL !

Imi este tare draga si de mult ajutor Maica Domnului !
Trebuie sa marturisesc ca primul sfant care mi-a schimbat viata in bine a fost Sfantul Mina insa sufletul mi s-a lipit la racla Sfantului Grigorie Decapolitul, unde am simtit o traire de netagaduit. Problemele vietii insa mi-au demonstrat ca in functie de puterea credintei mele, de rugaciunile pe care le indreptam spre oricare dintre sfinti, implinirea dorintelor nu se lasau asteptate. Am mare evlavie la sfantul Nicolae, sfantul Fanurie, sfantul Iosif cel nou de la Partos, sfantul Nectarie, sfantul Ioan Iacov Hozevitul, sfanta Ecaterina, sfanta Paraschiva si as putea continua... Este clar, am simtit si simt mare ajutor atunci cand ma rog din tot sufletul tuturor sfintilor, grabnic ajutatori tuturor celor care cer ajutor!

r u g a c i u n e c a t r e S f a n t u l G r i g o r i e :

Sfinte Grigorie Decapolitul
Slujitorul lui Hristos
Lauda celor bolnavi
Sfesnicul cel luminos.


Te rugam Sfinte Grigorie
Roaga-te la Dumnezeu
Sa trimita mila lui
Peste noi poporul tau.

Si sa-ndrepte viata noastra
Spre iubire si dreptate
Sa ne dea belsug si pace
Si iertare de pacate. Amin !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.07.2010, 13:34:41
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cum l-ati ales pe Sfantul vostru protector sau Sfintii de ce nu,?De ce este Sfantul vostru protector si cum ati realizat ca va ajuta ,ca va asculta?PUTETI spune o POVESTE adevarata cu VOI SI SFANTUL VOSTRU PROTECTOR?Multumesc mult.Doamne ajuta!
De cate ori am fost la rascruce de drum si nu stiam incotro sa merg SF. NICOLAE si MAICA DOMNULUI MI-AU ARATAT CALEA DREAPTA.
Una din cele mai mari minuni este aceea petrecuta acum 3 ani. Fiul meu in urma unui accident la joaca si-a fracturat piciorul ce i-a fost pus in ghips urmand a reveni in spital pentru o interventie chirurgicala ce trebuia facuta pentru ca oasele sa fie aranjate...era vorba de o dubla fractura. Eu cand am auzit una ca asta am inceput sa plang pentru ca fiul meu avea atunci 8 ani si interventia era destul de dificila. Ajunsa acasa cu lacrimi in ochi am citit PARACLISUL MAICII DOMNULUI pana in ziua operatiei. In ziua operatiei i s-au recoltat din nou toate analizele pregatindu-l pentru operatie...am luat legatura cu medicul anestezist si cu o jumatate de ora inainte de intrarea in operatie a trebuit sa mergem sa-i faca o noua radiografie pentru a vedea unde trebuie exact intervenit...in momentul in care a fost asezat pe masa i s-a taiat ghipsul si s-a facut radiografia cei doi medici au spus ca oasele s-au lipit si ca nu mai e nevoie de interventie chirurgicala amandoi spunand ca asta e minune de la Dumnezeu. Eu am spus e minune de la MAICA DOMNULUI. A fost pasat din nou si trimis acasa. Asta e una din cele mai dragi minuni intamplate mie pacatoasei.
SFANTUL NICOLAE este mijlocitorul rugaciunilor mele este cel care mi-a aratat drumul pe care trebuie sa merg. In urma cu 5 ani de zile serviciul era cel care imi creea mari probleme in toate sensurile urmand in cele din urma a se desfiinta. Am mers si am facut dezlegari in Biserica Sf. Nicolae si dupa 3 saptamani am ajuns la concluzia ca trebuie sa plec din tara pentru a-mi putea tine familia...asta credeam eu numai ca SFANTUL NICOLAE avea alte planuri cu mine...dupa ultima slujba de dezlegare am plecat din Biserica indreptandu-ma spre prietena mea...ea avea ziarele si uitandu-ma dupa posturi de angajare am gasit unul din ele potrivit pentru mine in sensul ca toate cerintele lor eu le indeplineam. Desi era un post unde se intra cu mari interventii eu am simtit ca acel post este trimis pentru Mine de SFANTUL NICOLAE. SI ASA A FOST! SFANTUL NICOLAE ESTE MARE FACATOR DE MINUNI ALATURI DE MAICA DOMNULUI!!!
MULTUMESC PENTRU TOT.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.07.2010, 15:15:12
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Smile

pentru mine este Sfantul Apostol Andrei,dar mai mult pe Sfantul Ioan Damaschin care era un mare aparator a icoanelor,asa ca as vrea sa fiu ca si el un protector al icoanelor,iar cu Sfantul Apostol Andrei este preferatul meu ca el era cel care L-a marturisit pe Dumnezeu Fiu ca fiind Mesia,asa vreau sa fiu ca si el un marturisitor a dreptei credinte.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.07.2010, 15:37:23
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

M-am simtit ocrotita de toti Sfintii in fata carora m-am rugat ….Maica Domnului , Sf Spiridon , Sf Stelian, Sf Fanurie,Sf Nicolae , Sf Paraschiva…..nu stiu daca am facut bine dar in anumite momente le-am promis ca nu ma voi lauda cu micile minuni facute mie si familiei mele…..
Se spune ca iti este Sf protector cel al carui nume il porti…..

Last edited by Samy02; 31.07.2010 at 16:20:49.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.07.2010, 16:56:36
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit parerea mea!

[quote=Samy02;270676/ " nu stiu daca am facut bine dar in anumite moment le-am promis ca nu ma voi lauda cu micile minuni facute mie si familiei mele…"

Mi s-a spus la manastire, ca marturisirea micilor minuni este benefica, sa nu o luam ca lauda, nici noi nici altii. Trebuie sa le marturisim pentru a ajuta si pe altii sa creada ca daca vor face ca noi, se vor ruga, vor incerca sa faca fapte bune, milostenii, grija de aproapele si ei vor putea simti binefacerile sfintilor pe care ii roaga sa-i ajute.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.07.2010, 23:22:12
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

[quote=icamilin;270690][quote=Samy02;270676/ " nu stiu daca am facut bine dar in anumite moment le-am promis ca nu ma voi lauda cu micile minuni facute mie si familiei mele…"

Mi s-a spus la manastire, ca marturisirea micilor minuni este benefica, sa nu o luam ca lauda, nici noi nici altii. Trebuie sa le marturisim pentru a ajuta si pe altii sa creada ca daca vor face ca noi, se vor ruga, vor incerca sa faca fapte bune, milostenii, grija de aproapele si ei vor putea simti binefacerile sfintilor pe care ii roaga sa-i ajute.[/QUOTE]

Asa e , aveti dreptate, va multumesc .....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.07.2010, 00:47:12
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cum l-ati ales pe Sfantul vostru protector sau Sfintii de ce nu,?De ce este Sfantul vostru protector si cum ati realizat ca va ajuta ,ca va asculta?
Primul Sfant protector este Sfantul Inger pazitor pe care il primesti la Botez.
Apoi Sfantul protector este cel al carui nume il porti iar alegerea o face nasul la botez...ca de aceea el devine parintele si indrumatorul tau spiritual si va da socoteala pentru tine exact cum vor da si parintii tai.

Altfel Sfant protector iti poate fi orice Sfant la care tu te rogi mai mult si la care ai evlavie mai mare din motivele tale (ai citit si ti-a placut viata Sfantului, te-au impresionat invataturile si faptele lui...etc)

Eu cred ca nu exista o regula in acest sens.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa mi aleg un Sf protector? armanda Rugaciuni 12 29.10.2012 22:03:15
SF IOAN RUSUL l-am descoperit acum patricia2006 Intamplari adevarate 2 11.08.2012 12:39:27
Cum a descoperit Ortodoxia Kallistos Ware costel Spiritualitatea ortodoxa 1 29.06.2012 00:12:58
Care este Sfantul vostru? justiniann Generalitati 56 08.09.2009 09:07:45
S-au descoperit documente vechi de 1600 de ani Iustin44 Stiri, actualitati, anunturi 1 19.02.2008 23:32:53