Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.12.2013, 09:59:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Procurorul Ovidiu Berinde, cel care a instrumentat cazul preotului Daniel Corogeanu, a murit de cancer, in varsta de 48 de ani:

http://adevarul.ro/locale/vaslui/a-m...332/index.html

Last edited by antoniap; 21.12.2013 at 10:48:34.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.12.2013, 10:02:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incepand cu pagina 11, dedicata parintelui Gheorghe Calciu, au existat si discutii referitoare la parintele Daniel Corogeanu.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...?t=952&page=11
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.12.2013, 10:10:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am adus aici si postarea foarte importanta a userului antiecumenism. Merita urmarite cu atentie informatiile din link-urile prezentate mai jos:


<<-Tatiana Niculescu Bran despre CAZUL TANACU
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...-dupa-dealuri/

-am mai postat o data link-ul spre inregistrarea video cu Tatiana Niculescu Bran care a scris cartea "spovedanie la Tanacu",a treia oara nu mai postez linkul pt toti dobitocii si ignorantii care nu vor sa se informeze
-deci Tatiana Niculescu Bran ,spre deosebire de tine,s-a informat foarte mult inainte sa scrie cartea

-uita-te la cele 2 videoclipuri ignorantule

inca o data postez pt tine special comunistule si anticrestinule:

Parintele Gheorghe Calciu despre Biserica si calugarii de la Tanacu
http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...rcul-cu-fiare/

"Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei, care nu era vizată direct, pentru început, de cele întâmplate la Tanacu, mânăstirea nefiind sub jurisdicția Patriarhiei, care ar fi putut sta liniștit și fără mustrări de conștiința pe scaunul de purtător de cuvânt, a ieșit imediat la iveală cu un verdict drastic de condamnare, făra să știe ce spune și de ce spune. Mai tânărul ierarh al locului a extins condamnarea la «afurisanie» pentru călugăr și călugărițe și la risipirea mânăstirii blestemate, ca în veci să nu se mai rezidească. Foarte frumos prilej de distrugere a unei mânăstiri cu un pretext nevalabil nici canonic, nici juridic, dar prin care ierarhul a dus cu un pas mai departe dorința anticreștinilor presei și Justiției.

Fiecare articler, fiecare politician, fiecare ierarh sau purtător de cuvânt care a aruncat piatra împotriva unui om care nu poate fi acuzat de crima și, cu atât mai puțin de intenție criminală, va primi pe fruntea lui piatra pedepsei lui Dumnezeu care le va spune: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, că am fost în închisoare și nu ați venit să Mă vedeți. Iată piatra pe care ați aruncat-o în Mine se întoarce pe fruntea voastră. (Crede cineva că Iisus vorbea numai de deținuții polititici? Nu, El vorbea de păcătoși, de infractori și tâlhari care au dreptul și ei la cuvântul lui Dumnezeu. Cu atât mai mult niște călugări). Câtă vreme justiția nu și-a spus oficial părerea prin sentință, prezumția de nevinovăție primează. Si chiar după ce justiția aservită puterii întunericului și nu lui Dumnezeu va da o sentință de condamnare așa cum au conceput-o procurorii înainte de a fi cercetat faptele și intențiile acuzaților, inocența părintelui va sta în fața Bisericii adevărate și a credincioșilor ei, neclintită.

Există unele asemănări și unele deosebiri între procesul măicuțelor (și al preacuviosului părinte Daniel) și procesul meu din 1979. Atunci, ca și acum, securitatea (azi poliția) a strigat, cu “avânt” proletar atunci, masonizant și ecumenist acum, că eu (atunci) și parintele Daniel cu măicuțele acum eram/sunt un criminal(i). El aparținând întunecatului ev-mediu, eu aparținând neo-fascismului. El a îndobitocit patru măicuțe îndepărtându-le de desfrâul lumii de astăzi și aducându-le la Dumnezeu, eu îndobitocind o întreagă generație de teologi care, slavă Domnului, sunt printre cei mai buni preoți în prezent. ">>

Sursa:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...?t=952&page=18
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.12.2013, 10:37:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am reusit sa ascult primul interviu al autoarei cartii Spovedanie la Tanacu, Tatiana Niculescu Bran, din materialul prezentat mai sus (http://www.razbointrucuvant.ro/recom...-dupa-dealuri/). Irina fusese supusa in orfelinat mai multor tipuri de abuzuri, inclusiv sexuale din partea unor pedofili locali. Ei nu sunt vinovati cu nimic!!!

Spovedania generala care se face la intrarea in manastire ii declanseaza niste stari depresive si ea devine alta. Devine violenta, are tentative de sinucidere etc. De ce aceste stari? Cat de grave erau faptele marturisite? Un tanar aflat la inchisoare cu care discuta reportera BBC face dezvaluiri ingrijoratoare despre viata din orfelinat, dar care nu ingrijoreaza pe nimeni. Tanarul, insa, moare la scurt timp. Cate drame se mai ascund in spatele Cazului Tanacu?

Ce s-a urmarit de fapt? Ascunderea unor fapte grave sau compromiterea Dezlegarilor si a Moliftelor Sfantului Vasile? Sau si una si alta?! Tot de atunci s-a cam renuntat la Dezlegari si la Moliftele Sfantului Vasile in multe biserici si manastiri. Ba chiar si la slujbele de noapte. Grija fata de calugari sau grija fata de vrajitoare care au acum tupeul sa-i dea si in judecata pe preotii care le incurca afacerile! Incotro ne indreptam? Insasi B.O.R. a fost lovita cu prilejul reactiilor impotriva parintelui Daniel Corogeanu, care a fost catalogat drept criminal.

Last edited by antoniap; 21.12.2013 at 11:59:58.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.12.2013, 14:17:49
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Dar se stia de mult timp ca Parintele de la Tanacu e nevinovat si ca fata a murit din cauza medicilor. A fost publicat rezulatul unei autopsi mai demult. Nu ma refer aici la ce a zis presa, ci la ce au zis diferiti duhovnici. Cine a vrut sa ii creada pe Parinti, i-a crezut pe ei, cine a vrut sa vada doar raul, a crezut ce a spus mass-media.

Pe mine nu m-a mirat cum a reactionat presa, ci cum a reactionat Sinodul.

Last edited by Parascheva16; 21.12.2013 at 14:21:44.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.12.2013, 14:20:28
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Aici Parintele Calciu vb despre cazul Tanacu:

http://www.youtube.com/watch?v=nzzPjfWfEEw

Au fost mai multi care au vb. despre Tanacu. Se gasesc pe net.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.12.2013, 15:13:45
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Eu nu iteleg ce vrei tu de fapt ! Te deranjeaza ca presa scrie despre Corogeanu ,sau ca acesta si-a facut manastire ?
1. Acest individ Corogeanu nu mai este preot ortodox ! Nu era nici inainte a reusit sa devina preot datorita sistemului corupt !
2. Acum ai zis ca isi face manastire .Ok traim intr-o tara libera fiecare poate sa-si faca ce vrea !
Ca statul si BOR permit oricarui nebun sa faca ce vrea asta nu e bine de loc !



Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Parintele Daniel Corogeanu a revenit in atentia ziarelor, care din pacate nu mai au subiecte serioase de tratat. Nu pot sa cred pana unde poate sa mearga imaginatia unor jurnalisti si cum se poate insist pe o idée aberanta, care mai degraba poate fi subiectul unui roman sau film decat sa reflecte realitatea! Titlul articolului care il are ca subiect pe fostul preot de la Tanacu, cel care a exorcizat o tânără și a făcut apoi închisoare pentru că aceasta a decedat în urma ritualului suna asa: Ca în filmele horror, Corogeanu se regenerează: starețul de la Tanacu își mai face o mănăstire.

De ce scriu cei de la Evz astfel de articole? Pentru ca sunt preocupati in mod real de cazurile de misticism duse la extrema care apar. Pe scurt, pentru cei care nu au rabdarea sa citeasca tot articolul: Corogeanu are acum adepti, locuiesc într-o casă de vacanță, în fapt un soi de mănăstire privată. Concluzia specifica mass-mediei, este una lipsita de logica dar care are pretentia sa intelegem ceea ce doreste ea: Cert este că pe dealurile din Portari, la mai puțin de 20 de kilometri de Tanacu, a apărut o nouă mănăstire. Aceasta nu are legătură cu Biserica Ortodoxă și cu canoanele ei. Câțiva bărbați, care se simt călugări, au transformat o casă de vacanță izolată într-un așezământ monahic și îl au, în mijlocul lor, pe fostul preot de la Tanacu.
Nu iau partea Parintelui Daniel Corogeanu, dar ma intreb, de ce nu il lasa in pace? Oare nu este suficient ce i-au facut?
http://www.evz.ro/detalii/stiri/ca-i...-manas-97.html
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.12.2013, 16:47:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Eu nu iteleg ce vrei tu de fapt ! Te deranjeaza ca presa scrie despre Corogeanu ,sau ca acesta si-a facut manastire ?
1. Acest individ Corogeanu nu mai este preot ortodox ! Nu era nici inainte a reusit sa devina preot datorita sistemului corupt !
2. Acum ai zis ca isi face manastire .Ok traim intr-o tara libera fiecare poate sa-si faca ce vrea !
Ca statul si BOR permit oricarui nebun sa faca ce vrea asta nu e bine de loc !
Nu te grabi sa dai cu bata! Citeste si ce a spus parintele Calciu si presa BBC. Treaba e mai complicata, nu e asa cum pare. Ca ziaristii nostri prefera vrajitoarele in locul preotilor e scuzabil oarecum. Sechele comuniste care se vindeca greu! Insa exista si aprecieri neutre, exista si pareri ale crestinilor.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.12.2013, 17:24:11
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Din moment ce Parintele este nevinovat, poate sa isi faca manastire. Si mass-media manipuleaza la greu. Nu ar fi mai bine sa cercetam cazul inainte sa vorbim si sa acuzam? Fata asta, care nici macar nu era maicuta, a murit din cauza a 6 injectii de adrenalina! Nu din cauza preotului si a surorilor.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.12.2013, 18:13:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

E drept că fără injecțiile alea ar mai fi trăit, poate, câteva zile...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
filmele - o falsa mintuire mihu Generalitati 40 20.07.2009 12:46:48
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
Parintele Corogeanu - un martir? MihaiFloarea Biserica Ortodoxa si Massmedia 326 22.07.2008 07:50:58
filmele de craciun sofiaiuga Umanitare 1 24.12.2007 05:57:28