Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #24  
Vechi 18.11.2009, 11:15:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Cred ca orice grup, oricat de mare de persoane rezonabile, ascultand melodia la care faceam eu referire va conchide de fiecare data ca este vorba de o melodie crestina, ancorata in ortodoxie. Persoana care canta este un preot ortodox, videoclipul este filmat intr-o biserica ortodoxa, versurile sunt despre invierea lui Hristos etc. Dupa parerea mea, windorin, ai exagerat.
Desi simt ca nu exagerez deloc, nadajduiesc sa nu fiu inselat in mintea si inima mea.

Nu vei gasi aceste grupuri, despre care spui, nici in Grecia, nici in Rusia sau Serbia. Le vei gasi in Romania, si inca nu peste tot, ci mai ales in Transilvania si apus, unde influentele catolice au pus accent pe arhitectura, cantare, etc.

Sa fim sinceri si vom vedea. Lumea ortodoxa nu are asa ceva.

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Dar cum sunt periculoase acestea, din moment ce Oastea Domnului exista in sanul BOR - cu binecuvantare, din cate stiu, din moment ce domnul Pomohaci este preot ortodox in continuare, din moment ce preotul din videoclipul cu "Hristos a inviat" este in continuare preot? Sunt sigur ca daca acestea ar fi fost contrare ortodoxiei episcopul locului sau BOR ar fi luat atitudine intr-un fel sau altul. Pricesnele, Pomohaci, Oastea Domnului nu exista de ieri, de azi.
Sunt privite cu ingaduinta, ca un fel de pogoramant. Ierarhii sunt cu ochii pe miscare, spre a nu calca gresit. Intotdeauna cand intr'o comunitate se vor ridica unii "mai cu mot", aceia nu vor fi exclusi, spre binele lor, ci tinuti aproape si mangaiati, spre a nu gresi. Nu au invataturi gresite, caci se identifica intru toate cu Ortodoxia, insa multe lucruri tinand de viata practica ajung usor usor sa se schimbe, si asta este riscant. Nu au sanse sa isi dea seama daca vor fi inselati de diavol, la un moment dat.

Ascultarea este totul in crestinism. Sa nu ne credem mai buni decat ceilalti.
Totul trebuie analizat prin cuvintele marilor parinti in viata si ale Sfintilor Parinti (din vechime si cei recenti).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cristian Pomohaci nutzy Mari Duhovnici si predicile lor 332 26.05.2013 15:37:11
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37