Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 02.09.2009, 13:57:03
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

In primul rand va multumesc ca nu ati sarit cu gura pe mine cand am zis ca ma simt reginaMa asteptam la o avalansa de "smeriri". Da, Cristina, ai dreptate, poate tocmai asta e lectia ce trebuie sa o invat acum. Si windorin a zis acelasi lucru. Numai ca e greu, nu sunt perfecta si tare o dau in bara uneori. Ma simt nesigura pentru ca acum ma cunoaste, imi cunoaste si defectele si avem si o "istorie" de neintelegeri si mi-e frica. In asemenea momente, daca apare o persoana noua si mai e si frumoasa, apare cu o aura de calitati pentru ca toata lumea e buna, amabila si cate si mai cate la inceput. Nu pot lupta, eu, realitatea (cu bune si rele) cu o alta fata care e iluzie de fericire. Pentru mine indragostirea e "promisiunea fericirii". Iar acum simt ca nu mai suntem in stadiul de promisiune, ci de lupta, si mi-e frica sa nu fim inselati de alte "promisiuni ale fericirii". O Doamne cate teorii am.
Si tu Andrusca ai dreptate. Dar el deocamdata imi respecta statutul, de aia mi-e frica sa nu-l pierd, pentru ca-l am In legatura cu motivele, e asa cum spui, dar problema e ca ma tot intreaba lumea daca imi da motive si nu stiu ce sa le zic De fapt nu vreau sa zic nimic.
Windorin, nu stiu cum sa fiu femeia aceea minunata, pentru ca nu sunt si nici nu ma pot preface. Sunt un om cu calitati si defecte si ma simt neputincioasa. Dupa cum am zis, nu mai am o imagine minunata, iar orice persoana noua poate parea mai buna ca mine tocmai pentru ca fiecare pare grozav la inceput. Si zi-mi cum sa fie familia deschisa? Mentionez ca inca nu suntem familie ca nu suntem casatoriti.
Archangel, atunci cum explici faptul ca in Biblie Dumnezeu spune ca este un Dumnezeu gelos? De ce a spus asta?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 02.09.2009, 15:18:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Anna, indraznesc sa te intreb cati ani ai. Eu am 21 de ani, dar daca tu ai depasit aceasta varsta, atunci nu ar avea niciun sens sa iti povestesc experienta mea, care nu este neaparat despre gelozie, ci despre iubire de sine confundata cu iubirea fata de cineva, in care si gelozia a fost un element prezent, insa nu atat de pregnant...
Referitor la ceea ce ai spus tu, ca te consideri o regina, iata ca am gasit si eu un pasaj in care si iubirea este comportata cu o regina, insa este regina virtutilor - "Iar prima dintre toate virtutile, imparateasa si doamna lor este iubirea" (Sf. Simeon Noul Teolog, Imne). Iubirea in sine este imparateasa, indragostitul doar tanjeste sa fie imparat...
Oricum, pentru problema ta cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu duhovnicul tau. Consider ca toti cei care ti-au raspuns au vorbit cu dreptate si au vrut sa iti fie de folos, insa este o problema atat de complicata, incat cauzele ei (care pot fi multiple, dupa cum s-a spus, lipsa de incredere in tine sau in partenere, iubirea de sine, egoismul, firea sau toate la un loc) pot fi identificate numai de catre cineva care te cunoaste foarte bine, in speta, duhovnicul. Mult succes in lupta! Numai ca mai intai trebuie sa identifici cu ce anume ai de luptat, adica sa gasesti cauza geloziei! Raspunsul e numai in tine. Roaga-l pe Dumnezeu sa iti arate ce trebuie sa faci.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 02.09.2009, 15:38:33
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Am depasit, am 24...
N-am duhovnic
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 02.09.2009, 15:49:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Atunci ar fi bine sa iti cauti un duhovnic bun, care sa te inteleaga si sa te indrume. M-am gandit la ceva: cred ca ai putea vedea daca problema este la tine sau la el, daca gelozia ta este fundamentata. Erai geloasa si cand aveai un alt prieten? Este foarte important sa stii asta. Daca nu erai geloasa si inainte, cand a aparut gelozia, de cand ati inceput o relatie, de cand ati devenit mai apropiati?...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 02.09.2009, 15:59:07
Lucian_craciunescu Lucian_craciunescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Lucian_craciunescu
Implicit Am trecut prin asa ceva

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Cum sa scap de gelozie? Ma seaca, nu mai rezist, vreau sa-l las pe prietenul meu din cauza asta. Sunt foarte nefericita. Nu mai vreau sa fiu geloasa nici cu motiv nici fara motiv, vreau sa spulber acest sentiment din inima mea pentru totdeauna. Si daca m-ar insela sotul cu 1000 de femei vreau sa nu simt gelozie. Nu vreau sa mai existe gelozie pentru mine. Cum sa fac?
Cred ca gelozia provine din frica, iar frica este opusul dragostei. In primul rand trebuie sa iubesti cu adevarat.
Si mai gandeste-te la o chestie: Gelozia in primul rand este o mare nerozie. Nu rezolva nimic,...gelozia ta nu-l va face pe partener sa-ti fie fidel, din contra...sa fim realisti, oricare dintre parteneri daca vrea sa insele....inseala. De asta trebuie incredere totala,..sau fiecare pe drumul lui.
Eu m-am vindecat cu ajutorul Lui. M-am rugat si El m-a luminat.Si asta nu s-a intamplat dintr-o data ....ci pas cu pas.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 02.09.2009, 16:06:49
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
. M-am gandit la ceva: cred ca ai putea vedea daca problema este la tine sau la el, daca gelozia ta este fundamentata.
Nu am nici o indoiala ca problema e la mine, de aceea nu vorbesc despre el nimic. Asta nu inseamna ca partenerul nu poate "pune sare pe rana".
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 02.09.2009, 16:08:36
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian_craciunescu Vezi mesajul
gelozia ta nu-l va face pe partener sa-ti fie fidel
Nici nu credeam asta vreodata. Dar macar stie ce simt si ce-mi doresc de la el.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 02.09.2009, 17:05:01
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit Citeste Micul Print

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
nu sunt perfecta si tare o dau in bara uneori.
Sa nu iti inchipui ca te-am banuit de perfectiune. Sper ca nici tu nu ai astfel de banuieli despre mine ca nu ar fi deloc intemeiate.
Ei bine, prietenul tau te cunoaste acum si totusi vrea sa se casatoreasca cu tine... Asta inseamna ca te iubeste... cand iubesti, iubesti si gata, nadajduiesti, speri, acoperi toate.

Eu am o sora foarte frumoasa. Toata lumea spune ca e foarte frumoasa. Asa a fost mereu. De cand era bebelus ii incanta pe toti. Colegii de liceu ma intrebau cand mai vine sora mea pe la mine prin clasa. Am fost mereu in umbra frumusetii ei. Cand l-am cunoscut pe sotul meu chiar eram curioasa cum va reactiona cand o va vedea pe ea. Ei bine, parerea lui a fost alta. Mi-a zis ca da, e frumoasa, dar nu e genul care ii place lui, langa care sa se simta el bine. Pentru el era esential tocmai un defect al meu pe care nu il avea si sora-mea. Lui ii placea enorm faptul ca eu sunt maruntica, subtirica.


Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Ma simt nesigura pentru ca acum ma cunoaste, imi cunoaste si defectele si avem si o "istorie" de neintelegeri si mi-e frica. In asemenea momente, daca apare o persoana noua si mai e si frumoasa, apare cu o aura de calitati pentru ca toata lumea e buna, amabila si cate si mai cate la inceput. Nu pot lupta, eu, realitatea (cu bune si rele) cu o alta fata care e iluzie de fericire. Pentru mine indragostirea e "promisiunea fericirii". Iar acum simt ca nu mai suntem in stadiul de promisiune, ci de lupta, si mi-e frica sa nu fim inselati de alte "promisiuni ale fericirii". O Doamne cate teorii am.
Windorin, nu stiu cum sa fiu femeia aceea minunata, pentru ca nu sunt si nici nu ma pot preface. Sunt un om cu calitati si defecte si ma simt neputincioasa. Dupa cum am zis, nu mai am o imagine minunata, iar orice persoana noua poate parea mai buna ca mine tocmai pentru ca fiecare pare grozav la inceput. Si zi-mi cum sa fie familia deschisa? Mentionez ca inca nu suntem familie ca nu suntem casatoriti.
Anna, uneori ma intreb daa nu cumva problema e ca tu nu esti sigura daca il iubesti, ca tu l-ai lasa pentru altul mai bun, daca s-ar ivi oferta... De ce sa-i pui omului atatea lucruri in carca.
Mai citeste inca o data povestea cu drobul de sare, poate te mai ajuta. O alta lectura de care ai neaparata nevoie acum este Micul Print de Antoine de Saint-Exupery. Sa iti faci temele!!!! Daca nici Micul Print nu te lamureste... nu mai poti salva relatia asta.

Perioada de prietenie are rostul ei ca sa va cunoasteti... cu bune si rele. Numai asa va puteti da seama daca aveti in comun ceva mai mult decat un fizic atragator. Orice om normal isi doreste sa-si gaseasca acea "jumatate" care sa il poate odihni. Atunci cand gasesti ceea ce iti doresti, nu mai esti interesat sa faci schimbari. Arunci o privire, zici ca aceea e o femeie frumoasa, destepata si cu asta basta... arunci iar privirea si vezi alta Tot acasa iti doresti sa ajungi si tot in bratele nevestii te odihnesti.


Acum eu nu stiu ce vrei tu pana la urma, cred ca nici tu nu sti. E foarte bine ca nu vorbesti cu prietenul tau despre asta. Niciodata sa nu vorbesti cu un barbat atunci cand nu sti ce sa-i ceri ca ies certuri urate.

In final: GASESTE-TI DUHOVNIC URGENT!!!!!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 02.09.2009, 17:38:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In Biblie se vorbeste de gelozia lui Dumnezeu. Dumnezeu este gelos pentru ca omul ajunge sa-L confunde cu altcineva si sa-l iubesca pe acest "altcineva". Insa, prin aceasta iubire omul nu face trecerea de la chip la asemanare, caci nu-si iubeste modelul dupa care a fost creat. Cu alte cuvinte omul nu se implineste. Deci, Dumnezeu este gelos nu pentru ca vrea ca doar El sa fie iubit, ci vrea ca El sa fie iubit ca omul sa se implineasca.

Conditia dragostei este constiinta unicitatii. Dumnezeu este unul, sotia este una. Iar in momentul in care omul pierde constiinta unicitatii ajunge sa-si insele sotia, caci crede ca o poate inlocui cu o alta.

Sotia, sotul vede in cel de langa ea/el ceva ce nu poate fi inlocuit, nu poate iesi in lume si spune - te inlocuiesc cu X. In acest sens manifestarea geloziei ar fi un act pentru conservarea dragostei ce duce la implinire. Vrei ca cel de langa tine sa te iubeasca, ca el sa se implineasca prin aceasta iubire, caci a fost chemat sa devina un trup cu tine. Esti gelos pentru ca nu doresti ca el sa te confunde, caci daca te-a confundat cu altcineva si te-a inselat, el se indreapta spre moarte, iar in lumea de dincolo tu vrei sa petreci impreuna cu el si nu dincolo de el.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 02.09.2009, 17:41:57
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Frumoase raspunsuri la acest topic...Nu-mi pare rau ca l-am deschis :)
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gelozia intre frati Ekaterina Generalitati 15 31.07.2012 10:24:07
Gelozia ancah Pocainta 27 15.01.2011 16:15:33