Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.12.2010, 18:45:29
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit =)))))))))))))

Citat:
În prealabil postat de mihaelaflorina Vezi mesajul
Eu cred ca manelele sunt mai putin periculoase decat rock-ul,pentru ca in manele gasesti femei,averi,masini...etc,dar in rock pe langa astea gasesti si chestii impotriva religiei,a Lui Dumnezeu,gasesti deznadejde,ganduri de sinucidere,tot felul de manifestari sumbre.In schimb in manele nu am auzit niciodata ca Dumnezeu sa fie hulit.Nu ascult manele deloc,imi displac ,dar am avut ocazia din pacate sa aud muzica asta de foarte multe ori.
Da cei asa de ''periculos'' rockul ,vb de parca ar fi o bomba ,:)))) bomba numita manele are o raza de acoperire mai mica de cat rock ul :)))
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
  #72  
Vechi 01.12.2010, 19:07:04
mihaelaflorina's Avatar
mihaelaflorina mihaelaflorina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Nu stiu cum poate fi frumos ceva atat de zgomotos si cu manifestari atat de ciudate si urate...si cum poate cineva sa fie crestin si totusi sa asculte si sa ii placa asa ceva.Sincer nu inteleg.A fi crestin,a merge la biserica,a te ruga Lui Dumnezeu,a cauta pacea Lui,linistea,a iubi si a fi milos,a iubi copii si ai primi in viata ta,nu se pupa cu pantalonii rupti,cu racnete pe scena,cu tot felul de semne,cu betii,cu droguri,cu 666 the number of the beast,cu capete de morti ranjiti...
Este prea mare diferenta intre a iubi rock-ul si a iubi biserica,am prieteni care merg la biserica si se roaga si apoi ii vad dand din cap pe rock de parca au innebunit,ba mai scot si limba si fac tot felul de semne.Nu se poate asa ceva,exteriorul reda in mod fidel interiorul.Poate judec acum,dar nu pot sa cred ca se poate sa fi si rocker si crestin.
  #73  
Vechi 01.12.2010, 19:59:44
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaflorina Vezi mesajul
Nu stiu cum poate fi frumos ceva atat de zgomotos si cu manifestari atat de ciudate si urate...si cum poate cineva sa fie crestin si totusi sa asculte si sa ii placa asa ceva.Sincer nu inteleg.A fi crestin,a merge la biserica,a te ruga Lui Dumnezeu,a cauta pacea Lui,linistea,a iubi si a fi milos,a iubi copii si ai primi in viata ta,nu se pupa cu pantalonii rupti,cu racnete pe scena,cu tot felul de semne,cu betii,cu droguri,cu 666 the number of the beast,cu capete de morti ranjiti...
Este prea mare diferenta intre a iubi rock-ul si a iubi biserica,am prieteni care merg la biserica si se roaga si apoi ii vad dand din cap pe rock de parca au innebunit,ba mai scot si limba si fac tot felul de semne.Nu se poate asa ceva,exteriorul reda in mod fidel interiorul.Poate judec acum,dar nu pot sa cred ca se poate sa fi si rocker si crestin.
Generalizezi. Cred ca te referi mai degraba la metal. Asa cum este asta (febletea templierului):
http://www.youtube.com/watch?v=9wg7Qf0sYIU

Dar exista in acelasi timp si rock de asta:
http://www.youtube.com/watch?v=FUIb3Q05cfE
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
  #74  
Vechi 01.12.2010, 20:05:24
mihaelaflorina's Avatar
mihaelaflorina mihaelaflorina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Generalizezi. Cred ca te referi mai degraba la metal. Asa cum este asta (febletea templierului):
http://www.youtube.com/watch?v=9wg7Qf0sYIU

Dar exista in acelasi timp si rock de asta:
http://www.youtube.com/watch?v=FUIb3Q05cfE
Frumosi sunt cei de la Slipknot!!!Parca is diavoli...ma tem ca i-oi visa la noapte! Astia iti plac tie?
  #75  
Vechi 01.12.2010, 20:06:35
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaflorina Vezi mesajul
Frumosi sunt cei de la Slipknot!!!Parca is diavoli...ma tem ca i-oi visa la noapte! Astia iti plac tie?
Mie? Doamne fereste! Eu nu ii suport. Mie imi plac cei din al doilea link. Vroiam doar sa iti demonstrez ca nu tot rock-ul se bazeaza pe tipete si dat din cap.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 01.12.2010 at 20:13:15.
  #76  
Vechi 01.12.2010, 20:22:48
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Sunt curios ce tip de muzica asculta mihaelaflorina.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #77  
Vechi 01.12.2010, 21:30:14
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Spiritele s-au cam încins.

Ia destindeți-vă oleacă cu alde Strauss: http://www.youtube.com/watch?v=poAb0MhEvmk din păduricea de lângă Vienișoara Austriecilor.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #78  
Vechi 01.12.2010, 21:33:05
mihaelaflorina's Avatar
mihaelaflorina mihaelaflorina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Nu il pot deschide pe al doilea videoclip.Spune-mi care e numele lor te rog.
Ce muzica ascult? In aceasta perioada ascult colinde,iar de obicei muzica usoara romaneasca ,muzica psaltica,clasica,populara romaneasca,uneori jazz vechi(doar cele vesele)
  #79  
Vechi 01.12.2010, 21:39:44
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
oricum Biserica Ortodoxa nu vede prea ingaduitor acest gen de muzica , ce sa i faci oricum ma asteptam la pareri contra :))
biserica ortodoxa vede cu ochi buni numai cum se vand-cumpara parohiile, examenele, cum sa puna mai repde de o catedrala gigantica si inutila (si amarastenii mor de foame) si cum sa defriseze padurile din domeniile proprii.


stai linistit, pe langa marii capi ai BOR esti un heruvim. datoria ta e doar sa iubesti . atat.
  #80  
Vechi 01.12.2010, 21:44:33
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Spiritele s-au cam încins.

Ia destindeți-vă oleacă cu alde Strauss: http://www.youtube.com/watch?v=poAb0MhEvmk din păduricea de lângă Vienișoara Austriecilor.
muzica lui strauss este varianta unui slagar, in muzica clasica. absolut frivol, necrestin (asa ziceau cardinalii catolici de la viena de la acea data) si pentru cei saraci cu duhul.

iti recomand moarte si transfiguratie de richard strauss sau simfonia a 7-a de beethoven (daca esti dornic sa experimentezi zbuciumul sufletesc) sau vecerniile lui rachmaninov (sa fim in trend cu forumul). si ceaikovski (cel homosexual) are lucrari pentru liturghie superbe si niste coruri fenomenale, foarte potrivite pentru craciun. la fel oratoriile lui bach sau "iisus pe muntele maslinilor" tot de beethoven.

cauta-le pe youtube sau torrente.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Demoness of the rock florin.oltean75 Alte Religii 4 08.10.2011 12:40:57
Este pacat sa ascultam Rock? redandrei90 Generalitati 365 09.07.2010 15:08:36