Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.12.2007, 19:50:36
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

http://www.geocities.com/viata.spirituala/protocoalele_inteleptilor_sionului.htm
Am dat pe Google o cautare dupa "Tainele protocoalelor inteleptilor Sionului" si am gasit ceva (linkul de mai sus) Se mai poate incerca si alte linkuri.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.12.2007, 00:31:49
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

http://eblogs.ro/proortodoxia/monahul-conon-despre-ecumenism/,da o explicatie cum sa nu ne mai miram de nimic ce este impotriva ortodoxiei
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.12.2007, 01:08:59
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Sofia, asta este tot ce apare acolo
ProOrtodoxia-”De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te” (Tit 3,10)
...sa dea Domnul sa avem incotro sa ne departam.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.12.2007, 18:37:50
Luca_002 Luca_002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Mesaje: 11
Implicit

E trist ca ce vad sunt doar citate, linkuri si comportament de strut pe motiv de "e impotriva". Vreau sa aud niste pareri ale voastre. Poate se poate si fara linkuri si citate. Lasati mintile altora si folositi si mintea voastra putin ca nu strica.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.12.2007, 21:27:40
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luca_002
Toate subunitatile astea au o baza comuna, e clar ca toate fac parte din crestinism.
Luca pune mina si citeste MULT, intreba preotii, credinciosii pe la Biserici ce inseamna sa fi crestin si ai sa te lamuresti ca "subunitatile" la care se refera acest film si mai ales cine l-a facut nu are nimic in comun cu crestinismul, e un pafarist, ca doar e scris ca "Multi vor striga Doamne, Doamne!" dar asta nu inseamna ca si sunt crestini...

In ce priveste paralelele facut ce comentarii sa mai faci...in ziua de azi poti crea tot ce-ti trece prin minte, mai ales mintind,...uite, daca vrei iti gasesc pe loc paralele astrologice si pentru "Catelus cu parul cret"...

Daca vrei sa intrebi ceva pune intrebarile direct, nu astepta sa faca nimeni comentarii la film
deci ce nelamuriri ai?

Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.12.2007, 23:17:38
Luca_002 Luca_002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Mesaje: 11
Implicit

Filmul nu se refera neaparat la o subunitate. Tu spui ca n-ar avea nimic in comun cu religia crestin-ortodoxa. Dar filmul se refera la Iisus Cristos. Crestin ortodoxismul nu are legatura cu Iisus Cristos ? Sigur ca are. Nu ?
Te-as intreba ce parere ai despre faptul ca nici un istoric nu l-a mentionat pe Iisus Cristos. Ca am vorbit cu preoti si mi-ai spus de Josephus ca fiind singurul dar scrierea la care se refera nu a cuprins o referire la Iisus Cristos pana dupa cateva sute de ani, dovada ca a fost un paragraf introdus, dar ce sa mai spun despre asta, ca toti istoricii stiu despre asta ce e fals.

Ce parere ai despre faptul ca nici unul dintre cei cateva zeci de istorici din acea perioada nu l-au mentionat pe Iisus Cristos ?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.12.2007, 00:53:54
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luca_002
Ce parere ai despre faptul ca nici unul dintre cei cateva zeci de istorici din acea perioada nu l-au mentionat pe Iisus Cristos ?
In sfirsit ai inceput sa te folosesti de forum cum trebuie, adica sa pui intrebari...acum asteapta si vor veni oameni mai dotati intelectual si dpdv teologic ca mine si o sa-ti raspunda.
Eu din putinul pe care-l inteleg si cunosc pot sa aduc argumentul ca Hristos a devenit "vedeta" in intelegerea lumeasca de care dispunem, numai cu mult dupa Inaltarea Lui la cer si deci "demn" de consemnat de catre istorici si filozofi.
Daca ai citii mai mult din istoria crestinismului vei vedea citi Sfinti, mari facatori de minuni nu au fost considerati de "marii" istorici, nu vorbesc ca "demni" de a fi consemnati in manuscrise dar ca pe acesti "ciudati" nu merita nici sa se consume cerneala....ehhhh, si cam pe acolo a fost situat si Hristos Mintuitorul nostru si al lumii intregi, in timpul vietii sale, nascut intr-un grajd, sarac, umbla fara un ban in buzunar, dupa care a murit pe cruce alaturi de tilhari... si stii citi crucificati erau in perioada aia? era PLIN!...ce rost ar fi avut sa fie consemnat fiecare din ei. Doar elita bogata era demna de a ramine in memoria omenirii....

Uite-te de ex. in ziarele noastre si la stiri si vezi despre cine se vorbeste... si sper ca ai sa intelegi mai bine despre ce vorbesc, iar daca ocazional se vorbeste de Joe Blow-no name din satul nu stiu care, este doar ca sa se faca circ pentru distractia noastra zilnica...trist dar asta este...

deci Anonimatul Sau in catastifele isoricilor a constituit cea mai frumoasa dovada de smerenie si a faptului ca El nu a cautat niciodata slava lumeasca ci DOAR pe cea Dumnezeiasca, ...si sa-i urmam si noi exemplul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Asa ceva nu am mai vazut costel Stiri, actualitati, anunturi 19 20.12.2015 14:40:25
merita vazut Sf.Asteapta Generalitati 18 30.08.2011 10:25:30
Poate cel mai bun documentar... alexmatei Teologie si Stiinta 30 23.08.2011 15:50:26
documentar interesant tigerAvalo9 Intamplari adevarate 0 12.07.2009 23:28:16