Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2010, 10:28:58
Alexandru08 Alexandru08 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit nu-ti justifica pacatul!

Am observat in ultima vreme o tendinta a ortodocsilor de a cauta justificari pt. pacatele lor si "invatatori dupa pofta inimii".
Ma adresez celor de pe forum care spun ca nu gasesc solutii pt. problemele lor,ca ortodoxia e grea s.a.m.d.
Fratilor,vorbesc ca un om care trece prin asa ceva,nu mai incercati sa impacati capra si varza ca nu se poate.
Daca ai ajuns intr-o situatie aparent fara iesire,adica nu poti sa fii impacat cu Dumnezeu pt. ca faci nu stiu ce pacat,NU cauta justificarea pacatului tau,e atat de daunator pt. suflet,ci daca nu puteti sa va rupeti de el,traiti cu pacatul DAR rugati-va in fiecare zi lui Dumnezeu sa va scape,probabil am ajuns aici din incredere prea mare in sine.
Deci a trai cu pacatul in sensul nu de a-l accepta ci vazand ca eu nu pot sa ma rup de el,imi las toata increderea in Dumnezeu sa ma salveze cum o sti.
Sa cauti in stanga si in dreapta pana iti spune cineva sa stai linistit ca nu-i pacat ce faci e o incercare de a-L fenta pe Dumnezeu si o neincredere in El ca te poate scoate la liman.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.11.2010, 10:55:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Salut mesajul tau, care e atat de adevarat! Marturisesc ca am facut-o si eu, chiar pe forumul asta. Cred ca sminteala adusa e un rau mai mare ca pacatul insusi... :-(
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 12.11.2010 at 10:57:48.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.11.2010, 11:40:32
carmen trandafir carmen trandafir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2010
Mesaje: 12
Implicit

Pacatul il facem atunci cind credinta noastra nu mai e puternica.Suntem slabi si rataciti pe cale.Ne abatem de drumul cel drept a lui Dumnezeu.Da valurile si ispitele vietii noastre de zi cu zi sunt grelle si uneori insuportabile.Si ca o esire , o solutie sau chiar razbunare alegem sa-l facem.Da ne este bine si suntem fericiti pe moment, ca in sfirsit ne-am atins scopul.Dar vai nu ne dam seama cit de mult gresoim.Dupa ce la-m facut cautam motivatia.Dar vine apoi o vreme cind Dumnezeu iti aduce aminte de ce ai fost inainte de al face si in ce hal esti acum.Atunci intervine mustrarea de constiinta, judecatorul suprem.In acele momente dupa ce realizezi cit de mult ai gresit simti ca nu mai ai nici o scapare te simti un nimic, o cirpa.Uneori iti vin si ginduri negre si cazi in deznadejde.Dar Dumnezeu care nu-ti vrea moartea ci intoarcerea ta la ce ai fost cindva, iti mai da un semn o umbra de speranta.Trebue doar sa-ti plingi cu lacrimi amare pacatul savirsit si sa te indrepti.Numai asa vei putea primi ertarea.Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.11.2010, 12:54:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sa ne rugam, asa cum s-a mai spus, cu dragoste, cu dor, cu incredere, cu insistenta, cu umilinta, din adancul inimii , cu nadejde, iar Dumnezeu ne va feri de pacat.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 21:54:08
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 21:02:30
Pacatul patinina34 Despre Sfanta Scriptura 27 25.05.2009 16:11:34
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
pacatul? Annamarria Generalitati 4 11.02.2008 12:53:26