Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2010, 01:25:47
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Rugaciunea - in padure - singuri - noaptea

Ce credeti despre aceasta situatie:

Va duceti vara intr-o tabara inconjurata pe toate partile de padure de brazi. In acel loc mai sunt inca vreo 150 de oameni.
Ca tot crestinul trebuie sa va faceti rugaciunea de seara, insa in camera voastra nu puteti ca mai sunt unii insi care stau acolo cu voi si nu se poate face rugaciunea la vederea altor oameni ... mai ales necredinciosi.

Alt loc nu prea aveti unde sa gasiti asa ca singura solutie ar fi sa cautati un loc retras in padure, departe de vazul lumii, acolo unde aveti tihna si va veti putea desfasura fara intreruperi rugaciunile voastre alese.

Insa exista o problema: Una e sa mergi singur prin padure noaptea si alta e sa te rogi acolo.
Va profita vrajmasul nevazut de situatia in care te afli acolo? Vei fi "vulnerabil" sau mai predispus ispitelor sau e ca oricare rugaciune?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.06.2010, 03:01:10
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu m-as duce la baie sa fiu sincera, in padure e periculos plus ca as muri de frica.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.06.2010, 06:13:09
Maria_A Maria_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Mesaje: 11
Implicit

Cred ca numai cu binecuvantarea duhovnicului se poate face asta, pe de o parte pentru ca sunt o multime de pericole noaptea in padure,iar pe de alta parte pentru ca, da, vrasmasul ne poate lovi prin ispite cumplite.

In astfel de situatii, se poate rosti in taina Rugaciunea inimii sau rugaciunea catre Maica Domnului ("Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu,mantuieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa") in loc de rugaciunile de seara, in functie de cum poate fiecare.Sau,daca e prea multa galagie si tulburare si nici macar asta nu e posibil(ceea ce e foarte probabil) puteti face o plimbare prin imprejurimi (dar nu in adancul padurii) rostind Rugaciunea...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.06.2010, 07:37:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu daca as merge in padure noaptea sa ma rog,aici in Busteni,as risca sa ma trezesc ca si ursul face cateva matanii langa mine.:)
Solutia cred ca ar fi sa te retragi tot intr-o camera in care nu ai putea fi vazut,chiar si o baie,decat sa stai intr-un loc in care de teama numai la rugaciune sa nu te concetrezi.
Stiu ca multi sfinti au trait in pustie,pesteri,paduri,dar nu stiu,zau,pe cati dintre noi ne-ar tine in momentul prezent asa ceva.Daca,totusi credeti ca da...mergeti,pana la urma o rugaciune facuta in inima curata a naturii e cu atat mai benefica.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.06.2010, 08:01:09
Gigi Yusuf
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am incercat odata sa ma rog in padure, dar am fost atacat de o haita de lupi turbati. M-am ridicat repede in picioare si am incercat sa-i gonesc cu sacoul de pe mine. Cred ca am stat vreo doua ore in picioare si am zbierat la ei pentru a-i tine departe, pana cand, Domnul m-a salvat si a dat o furtuna din aia cu tunete si fulgere. Lupii s-au speriat si au fugit. Dupa cateva luni, am aflat ca in vecinatatea padurii respective avea casa un ateu cunoscut de la noi din tara, care cica obisnuia sa creasca lupi in spatele conacului sau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.06.2010, 09:01:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gigi Yusuf Vezi mesajul
Eu am incercat odata sa ma rog in padure, dar am fost atacat de o haita de lupi turbati. M-am ridicat repede in picioare si am incercat sa-i gonesc cu sacoul de pe mine. Cred ca am stat vreo doua ore in picioare si am zbierat la ei pentru a-i tine departe, pana cand, Domnul m-a salvat si a dat o furtuna din aia cu tunete si fulgere. Lupii s-au speriat si au fugit. Dupa cateva luni, am aflat ca in vecinatatea padurii respective avea casa un ateu cunoscut de la noi din tara, care cica obisnuia sa creasca lupi in spatele conacului sau.
Ma iarta,dar am indoieli ca respectivele animale ar fi fost lupi,dar chiar daca ar fi fost...nu poti sti ca erau turbati.
Fiara salbatica se teme in general de om,chiar si crescuta in captivitate,mult mai periculosi fiind cainii de stana.
Pe de alta parte...lupii nu se sperie de o furtuna,daca e vorba chiar de o haita pusa sa atace,dar,cine stie,totul e posibil in Romania,mai precis ca un individ sa detina fiare salbatice in captivitate.
Poti sa ne spui si noua despre cine este vorba mai exact si unde se afla aceasta locatie?Acum cat timp s-a petrecut evenimentul?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.06.2010, 11:40:45
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Eu m-am rugat odata pe un deal si a fost asa de frumos! Niciodata nu m-am simtit mai aproape de Dumnezeu...
Dar in inima padurii nu as avea curaj. Cine are credinta se roaga si printre ursi!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.06.2010, 11:41:22
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Este prea mult calcul. Rugaciunea trebuie facuta "in duh si in adevar".
Roaga'te cum si unde poti, dar fa'o din inima, cu gand bun si cu dragoste de Dumnezeu si de aproapele.

Plus ca, a te inchina in fata lor, necredinciosi fiind, este posibil sa le fie de folos lor. Nu stiu ce sa zic. Daca sunt oameni seriosi, pot face liniste cateva minute, pentru tine. Parintele Nicolae Tanase spunea uneori ca sunt cazuri in care nu trebuie sa ascundem cele firesti. Rugaciunea de dimineata si cea de seara sunt randuieli bine stabilite, iar nu eforturi personale tainice. Cine vrea mai mult de atat, sa lucreze tainic, insa cele firesti pot fi facute la vedere.

Treaba asta cu "e bine", "nu e bine", "dar daca..." poate deveni obositoare si ne poate distrage atentia de la esential.
Rugaciunea este bine a fi facuta in taina camerei, in tacere si liniste, si in biserica, unde totul ne ajuta in rugaciune.
In mod exceptional, cand nu avem nici linistea camerei, nici o biserica, sa avem inima buna, si Domnul va privi spre ea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 09.06.2010 at 11:45:29.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.06.2010, 11:45:42
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Este prea mult calcul. Rugaciunea trebuie facuta "in duh si in adevar".
Roaga'te cum si unde poti, dar fa'o din inima, cu gand bun si cu dragoste de Dumnezeu si de aproapele.

Plus ca, a te inchina in fata lor, necredinciosi fiind, este posibil sa le fie de folos lor. Nu stiu ce sa zic. Daca sunt oameni seriosi, pot face liniste cateva minute, pentru tine. Parintele Nicolae Tanase spunea uneori ca sunt cazuri in care nu trebuie sa ascundem cele firesti. Rugaciunea de dimineata si cea de seara sunt randuieli bine stabilite, iar nu eforturi personale tainice. Cine vrea mai mult de atat, sa lucreze tainic, insa cele firesti pot fi facute la vedere.

Treaba asta cu "e bine", "nu e bine", "dar daca..." poate deveni obositoare si ne poate distrage atentia de la esential.
Problema este ca negresit te vor lua in deradere si vor spune cuvant rau impotriva ta, distragandu-te de la rugaciune.

Totusi cred ca nu e ceva rau atata timp cat o poti face fara sa te lasi influentat de cei din preajma.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.06.2010, 11:58:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Problema este ca negresit te vor lua in deradere si vor spune cuvant rau impotriva ta, distragandu-te de la rugaciune.
Daca sunt oameni seriosi, te vei putea ruga mai bine decat langa niste crestini neatenti si pusi pe glume.
Nu de putine ori am vazut necredinciosi mai seriosi decat cei din biserica.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce suntem singuri? luciamanta Generalitati 67 04.04.2011 23:12:41
Ce ne-ar spune Dumnezeu despre buretii de padure? unamic Despre Sfanta Scriptura 20 24.10.2010 00:42:21
De ce sunt oamenii singuri? sofia_78 Generalitati 31 07.03.2010 11:56:17
Suntem singuri? s_snape Umanitare 17 26.11.2008 08:36:51
Singuri pe lume ? irinafm Generalitati 23 09.03.2008 18:37:26