Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 16.08.2011, 10:32:44
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corina1982 Vezi mesajul
In pacat inseamna ca nu am fost casatoriti.
Daca spun ca e om de nimic, ma refer la faptul ca este complet absent din viata copilului despre care spunea cu falsitate ca inseamna totul pentru el. Cand stie ca mi-e greu sa ma descurc singura, mai ales ca asta mic are o problema si ma chinui sa il duc la sala de educatie si logopedie, cand stie ca viata e grea si nu ii trimite nici macar un milion in lei vechi pe luna, cum il pot numi, om de calitate, cu suflet? Tot el i-a transmis si talasemie minora si am umblat cu copilul la doctori, iar in zuia de azi nimic nu e gratis. L-a recunoscut, l-a trecut pe numele lui si are macar datoria morala sa aiba grija ca acest copil sa evolueze normal.
Am spus cum e dupa faptele lui, iar asta nu are legatura cu iertarea. Poti sa ierti pe cineva fara sa ai o impresie favorabila despre acea persoana.

Iti inteleg durerea, si te rog sa nu te amarasti in sufletul tau pentru ceea ce am scris.

Faptul ca tu vorbesti astfel de tatal copilului tau public, in fata unor oameni care nu il cunosc, inseamna in ochii lui Dumnezeu "a judeca aproapele". Ori asta nu Ii este deloc placut, pentru ca "a Mea este judecata!".
A-l ierta nu inseamna sa il strangi in brate, ci doar a ierta si a uita. Uita ca exista, iarta-l ca te-a lasat singura cu rodul dragostei voastre, gandeste-te la el cu mila spunandu-ti "iarta-l, Doamne, ca nu stie ce face!" si pune-ti nadejdea doar in Dumnezeu si in Sfintii Lui! Alunga din inima ta orice resentiment si stai in fata Domnului cu suflet bland si smerit. Ce rod bogat de pace va cobori Domnul peste tine, nici cu gandul nu poti gandi!

Hai, ingenunchiaza la rugaciune si da-te cu totul in Mainile Mantuitorului!
Reply With Quote
  #182  
Vechi 16.08.2011, 10:46:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corina1982 Vezi mesajul
Toti spun ca e vorba de o intarziere de limbaj, dar sa am rabdare ca se rezolva. Dar cand vad ca bat drumurile de luni de zile la pedagog, psiholog, neuropsihiatru si de curand logoped si nici o schimbare majora nu are loc, nu mai stiu ce sa cred si la cine sa apelez.
La Sfanta Maica a Domnului te poti ruga pt sanatatea copilului.
Poate nu este cazul sa disperi, fiecare copil are propriul lui ritm de dezvoltare, in mare masura determinat genetic.
Daca copilul este sanatos, sociabil, daca relationeaza bine cu ceilalti si rezoneaza emotional cu situatia in care se afla, poate ca este normal (in limite mai largi) si va "recupera" limbajul. Tu stiu mai bine daca este inteligent, intelege ce-i spui, compenseaza limbajul prin expresivitate crescuta etc.

Fiul meu cel mare a inceput sa vorbeasca relativ tarziu (cu exceptia a vreo 10 cuvinte care le-a invatat in jurul varstei de un an... Apoi pauza). Dar apoi a accumulat extraordinar, la 4 ani deja incepea sa citeasca. Fiecare are propriul ritm de dezvoltare.
La fel cu matematica.. Vedeam copiii altora ca stiau sa socoteasca, iar al meu la 5 ani nu reusea sa adune doi cu doi. Incercam in toate felurile sa-l fac sa inteleaga adunarea (la scadere nici nu speram). Apoi de la sine a inceput sa faca nu doar adunari, ci inmultiri si impartiri, far a sa-l invete nimeni. Pur si simplu noi il fortasem la o varsta cand mintea lui nu era inca pregatita (desi pt parinte este f frustrant sa vada ca fiul nu atinge standardele varstei). La sfarsitul gradinitei facea inmultiri, la sfarsitul clasei 1 facea lejer impartiri, inmultiri cu nr mari (peste 10), operatii cu fractii etc.
In concluzie, dezvolarea lor se produce in salturi. Nu te nelinisti.

Acum il am pe cel mic cu intarziere in limbaj. Banuiesc ca acesta e ritmul lui. Incerc sa inventez jocuri cu forme, culori, fotografii de animale etc.. Dar fara rezultate remarcabile. Parerea mea este ca trebuie sa construiesti pe ceea ce-l intereseaza pe el. De ex, pot repeta trei zile nume de culori, ca nu-l intereseaza.
Dar o vizita la zoo face cat 10 carti cu poze.. A invatat o multime de cuvinte pt ca l-a interesat. Ca urmare, eu fac acum fotografii ale lucrurilor care-l intereseaza si pe acelea i le arat si le repetam impreuna.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 16.08.2011, 10:53:19
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Off topic: scuze pt greseli. Editez de pe telefon (si acesta este setat sa ma "corecteze" la fiecare cuvant)
Reply With Quote
  #184  
Vechi 16.08.2011, 11:58:56
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ti-am mai scris anna21 cand ma calatoream..ca nu au nimic copilasii tai...din contra chiar pot fi super dotati...exista un compozitor care a vb abia la 4 ani si a fost o somitate muzicala apoi.....Alt exemplu ar fi Matisse...care refuza sa vorbeasca sistematic si si-a deschis gura la 6 ani....Deci...NU te necaji!Si dincolo de disputele noaste pe alte teme, ca mama MEREU am sustinut ca esti deosebita! Ne te periu(scriu asta pt amatorii de aratat iute cu destu), dar asta chiar este adevarat !
Reply With Quote
  #185  
Vechi 16.08.2011, 16:31:43
Corina1982 Corina1982 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2011
Mesaje: 8
Implicit

Si Einstein a fost geniu, insa suferea de Asperger, o forma de autism ai putin severa.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 16.08.2011, 16:40:38
Corina1982 Corina1982 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2011
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Soaree Vezi mesajul
Iti inteleg durerea, si te rog sa nu te amarasti in sufletul tau pentru ceea ce am scris.

Faptul ca tu vorbesti astfel de tatal copilului tau public, in fata unor oameni care nu il cunosc, inseamna in ochii lui Dumnezeu "a judeca aproapele". Ori asta nu Ii este deloc placut, pentru ca "a Mea este judecata!".
A-l ierta nu inseamna sa il strangi in brate, ci doar a ierta si a uita. Uita ca exista, iarta-l ca te-a lasat singura cu rodul dragostei voastre, gandeste-te la el cu mila spunandu-ti "iarta-l, Doamne, ca nu stie ce face!" si pune-ti nadejdea doar in Dumnezeu si in Sfintii Lui! Alunga din inima ta orice resentiment si stai in fata Domnului cu suflet bland si smerit. Ce rod bogat de pace va cobori Domnul peste tine, nici cu gandul nu poti gandi!

Hai, ingenunchiaza la rugaciune si da-te cu totul in Mainile Mantuitorului!
Da, inseamna a judeca aproapele. Incerc sa imi exprim o parere si sa caut un rapsuns, nu neaparat sa il judec. Spun doar ce cred despre el. Oricum voi nu ma cunoasteti nici pe mine nici pe el. Prezint doar o situatie.
La tribunal acuzatorii fac mai mult. Si totusi justitia exista cu voia lui Dumnezeu. Si Iisus a fost judecat, nu?
Fiecare om are o impresie despre ceilalti, nu ne putem lega la ochi. Sint sfinti care au decapitat pe necredinciosi, cu voia Domnului Ei nu au judecat atunci cand au luat aceasta decizie, sa ii pedepseasca pe atei? Ilie a facut acest lucru, de aceea unii cred ca Sf. Ioan este intruparea de mai tarziu a Sf. Ilie.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 16.08.2011, 22:48:47
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

1. Eu tocmai am ramas fara seviciu (din vina mea)
2. "Duhovnicul" nu ma poate primi decat vineri
3. barbatul meu e extrem de dezamagit de mine, zice ca daca nu a "reusit"cu mine, nu-i mai trebuie nimic de la viata
Reply With Quote
  #188  
Vechi 16.08.2011, 22:58:53
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
1. Eu tocmai am ramas fara seviciu (din vina mea)
2. "Duhovnicul" nu ma poate primi decat vineri
3. barbatul meu e extrem de dezamagit de mine, zice ca daca nu a "reusit"cu mine, nu-i mai trebuie nimic de la viata
Roaga-te Maicii Domnului pentru un nou serviciu... fa-o cu mare incredere!! Eu am primit ajutor nesperat si uimitor de repede, cu adevarat este Maica noastra Grabnic Ajutatoare!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 17.08.2011, 03:48:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
1. Eu tocmai am ramas fara seviciu (din vina mea)
2. "Duhovnicul" nu ma poate primi decat vineri
3. barbatul meu e extrem de dezamagit de mine, zice ca daca nu a "reusit"cu mine, nu-i mai trebuie nimic de la viata
Sf.Nectarie m-a ajutat sa-mi gasesc serviciu,nu doar unul ci chiar doua!
Nu deznadajdui,rugaciunile nu ne vor lasa la greu!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 17.08.2011, 05:39:50
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

necazul vietii mele e ca ma enervez repede. Stiti un sfant "specializat" in indepartarea maniei de la cel ce se roaga? Sau unul care v-a ajutat pe voi in lupta cu pacatul asta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 21:57:02
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 19:33:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 02:13:20