Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 14.01.2011, 11:29:15
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Doamne iarta-i pe ce statu impotriva Adevarului dovedit, caci ei nu stiu ce fac. Amin.

Last edited by Eugen7; 14.01.2011 at 11:32:14.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 14.01.2011, 12:38:02
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Știi de unde apare diferența de opinie și interpretarea viceversată? Din faptul că ascultăm de îndemnuri diferite.

Și ca să ne împăcăm trebuie să ajungem la ascultarea îndemnului venit de sus:

„Omul are atât Adevâr câtă iubire curată dăruiește.”
Aveti dreptate cu indemnul. In ceea ce priveste zicerea din semnatura mea pe care
in mod corect ati tradus-o, va multumesc. Intr-adevar, in semnatura apare iubirea
cu I mare, ceea ce in mod corect se traduce cu iubire curata sau dumnezeiasca.
Cat priveste impacarea, trebuie sa va spun ca n-am fost niciodata suparat pe dvs,
sau daca va referiti la diferenta de opinie, parerea mea e ca pluralitatea e mai buna
decat unanimitatea punctelor de vedere.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 14.01.2011, 18:32:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tailgunner4A Vezi mesajul
Parerea mea este ca nu ai citit nici macar pagina de wikipedia a teoriei relativitatii speciale, altfel nu ai debita asemenea enormitati.
Hai sa sunteti tare! Ma judecati pe mine dar de fapt dvs. nu ati citit decat acele doua randuri de pe wikipedia. Uitati-va si la celalte randuri, dar puteti sa va uitati la orice articolas despre teoria relativitatii si veti gasi aceleasi informatii. Sper ca va dati seama ca ceea ce am scris am citit inainte.
iata wikipedia, de exemplu: http://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_...restr%C3%A2nse
Partea cu eterul este chiar sub acele doua postulate, deci la urmatorul paragraf!
Citez: " Soluția elegantă dată de Einstein avea să elimine noțiunea de eter și de stare de repaus absolută."
"spre sfârșitul secolului al XIX-lea, existența undelor electromagnetice a condus unii fizicieni să sugereze că universul este umplut cu o substanță numită "eter", care ar acționa ca mediu de propagare al acestor unde. Se credea că eterul constituie un sistem de referință absolut față de care se pot măsura vitezele. Cu alte cuvinte, eterul era singurul lucru fix și nemișcat din univers. Se presupunea că eterul are niște proprietăți extraordinare: era destul de elastic pentru a suporta unde electromagetice, iar aceste unde puteau interacționa cu materia, dar același eter nu opunea rezistență corpurilor care treceau prin el."
Reply With Quote
  #104  
Vechi 14.01.2011, 18:34:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Doamne iarta-i pe ce statu impotriva Adevarului dovedit, caci ei nu stiu ce fac. Amin.
Daca aveti credinta sunt sigur ca veti fi ajutat.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 17.01.2011, 13:06:13
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Eterul te îmbată și te adoarme ca și cum ar fi substanța bună la orice, este explicația la orice, posibilitatea la orice trăznaie ieșită din mintea omului, iar lipsa lui, te face să-ți închipui un gol ce parcă ar umple de inerție și infinit tot cerul într-un Hall fără de Hall, exact ca un haos de nedescris...

Păi nu este scris care sunt elementele componente din cele văzute? Sunt 4 la număr:

Apa, focul, cerul ce a despărțit și desparte apele de ape, o tărie numită cer, și pământul care a apărut din apă și a ieșit din apele de sub cer pentru că ele s-au strâns în adunările lor; numai alea de sub cer s-au strâns dând naștere mărilor, deci s-a născut în apă din apă și a stat pe loc pământul în timp ce apele s-au retras adunându-se în adunările lor... dar totul s-a făcut la Cuvântul lui Dumnezeu și la lucrarea Lui, deci e vorba de un fel de ascultare a tuturor la Facere, căci toate l-au ascultat pe Dumnezul lor, pe Cel ce le-a Creat, pe Tatăl lor, pe Sfânta Treime, căci sfânta Treime este dintotdeauna fără început și fără sfârșit, și El este și Începutul dar și Sfârșitul a toate câte le-a Creat.

Acuma e vorba că cerul, ei neștiind ce este, științificii savanți absurzi l-au numit eter sau gol sau l-au amestecat devenind un etergol... căci au zis că nu există Dumnezeu nici în cer și nici pe pământ și nici în ape că ei nu L-au văzut și nici nu-i cred pe cei care L-au văzut că cică sunt basme sau halucinații și minciuni, că cică lor nu le iese la calcule și aparatele nu indică cum că ar fi ceva de văzut... în spațiu ci chiar mai mult, ei susțin că pământul e glob și că se învârte în jurul soarelui și sunt planete și galaxii și găuri negre și tot felul de lucruri cică se văd cu parabolicele lor și că cică au fost pe lună sau pe marte sau pe tot felul de planete și explică ei mereu cum e făcut universul în mic și în mare nu de Dumnezeu ci de infinitul saprofitul inerțial și aleator, și cică noi suntem o întâmplare a milioanelor și milioanelor de milioane și miliarde de ani lumină că cică lumina vine și vine și e distanțe de miliarde și miliarde de milioane și milioane de ani lumină depărtare de unde vine ea și că nu se știe cum dar se cercetează. Și iată că au și găsit.

Nu-i credeți, căci e vorba doar de fonduri pentru cercetare...

Ce credeți voi că se vede prin parabolicele sau prin lentilele telescoapelor?
Și ce credeți că se vede prin lentilele microscoapelor oricât ar fi ele de măritoare sau micșorătoare? Ce credeți voi că se vede? Credeți că se văd prin ele teoriile lor? E un turn de nisip, de praf, de fum, toată știința lor, toată lumina lor, și e lipit cu păcură, cu multă păcură pentru egolbanu'... dar se va aprinde și va arăta exact ca un chibrit ars complet, de vor răde toate curcile de ei în vecii vecilor dar și de cei ce i-au crezut...

Eu v-am explicat pe Adevărul primit de sus, dar mulți de frică o să-și tocească multă vreme coatele pe băncile școolilor himerice ale lor făcându-se și ei și copiii lor niște cercetași destoinici în echipele de cercetășie care vor investiga și se vor plimba în lung și-n lat ca să găsească răspunsuri... ca orice om pribeag, căci omul este pribeag.

E simplu, patru elemente: apă, foc, cer și pământ descoperit de apele de jos care s-au adunat în adunările lor, și Dumnezeul lor care le-a născut și făcut. Au apărut brusc la voia Sa și apoi El le-a Tocmit prin Cuvânt și lucrare de au fost bune și frumoase, iar omul veșnic exact așa ca Dumnezeu, căci în om locuia Credința și se odihnea Dumnezeu în om, exact cum omul se odihnea în tatăl omului, în Sfânta Treime împreună cu îngerii și cu sfinții...

Și Creația e mică, mică de tot, cât este sub soare și lună, tot atâta ca și masă este și deasupra lor, căci la început a fost o bilă de apă toate cele văzute, bilă de apă fără lumină și care după ce s-a Luminat de la Cuvântul lui Dumnezeu a început să se despartă apoi din mijlocul ei de a înghițit un cub nevăzut numit Cer, cub care a despărțit și care desparte apele de ape până astăzi, iar cât de mare este Cerul de deasupra Soarelui și Lunii sau cât de adânci sunt apele de pe fundul bilei asta numai îngerul o poate ști și măsura, căci nu e suficient să faci teorii, calcule și aproximări... ci trebuie să iei prăjina și să măsori.

Deci nu merge cu închipuiri, iar în afara creației finite nu este nimic, deci nu poți ajunge acolo unde nu este nimic creat și unde nu este Dumnezeu, iar Creația este făcută atât din cele văzute cât și din cele nevăzute dar multe din cele nevăzute și necrezute se vor vedea cândva căci spre a fi văzute au fost create unele din cele nevăzute, ca să ajungă la ființă și altele ce se văd să treacă în neființă căci dacă nu vor fi nicicând văzute atunci pare că nu este nici un rost pentru ele ca să fi fost făcute... deci se vor vedea cândva multe din cele nevăzute căci Domnul prima dată a lucrat nevăzutele și abea apoi au prins fire devenind văzute, căci suspină firea ca să vadă pe fiii lui Dumnezeu... când va fi vreme să fie văzuți.

Cam așa ceva, eu nu mă pricep prea bine dar este scris...

Deci nu există nici un bing, nici un bang și nici sisteme solare, nici galaxii, nici planete sau atomi, ci toate sunt niște teorii absurde căci pământul nu e glob și omul a modelat universul infinit și pământul ca un glob plasat într-un univers infinit căci a crezut în teoria dreptei infinite a lui euclid.

Dar cum vă imaginați o dreaptă într-un univers finit?

Eu v-am explicat, e vorba de o dreaptă pe care mergi la infinit pe ea, dar cum ea este finită, la un momentdat te trezești că ajungi prin locurile prin care ai mai fost, căci altfel cum are ea lungime finită, deci ei nu au putut concepe finitul decât infinitul, și așa au extins toate la plus și minus infinit și a considerat că n-ai ce-i face, că moartea e o fatalitate și că principalul e să lași moștenitori care vor duce peste timp mesajul și moștenirea... Deci e foarte ciudat cum omul a conceput teoria unei creații ca un Dumnezeu nesfârșit și mort dar fără să creadă în Dumnezeu, în Cel Viu, sau că a fost creată de Dumnezeu Creația dacă tot i-a conferit proprietăți Dumnezeiești în același timp în care vedea mereu cum în jurul omului, toate sunt finite și terminabile, inclusiv zilele omului păcătos și rău și necredincios... Deci cum e posibil așa ceva? Cum de și-a închipuit omul că Dumnezeu a ținut și ține mai mult la pietre și lemne și ape și foc, mai mult decât la om... păi chiar dacă ține, ține pentru că până și pietrele și focul și lemnul și apa fac mai puține păcate ca omul, deși din ape și din pământ au ieșit toate fiarele și dobitoacele și ciudățeniile... și cu toate astea omul, cel încununat cu suflarea și slavă dumnezeiască a căzut mai jos și s-a făcut mai dobitoc decât toate dobitoacele și fiarele căci s-a înhăitat cu păcatul și cu șarpele, cu dobitoaca dobitoacelor... căci s-a asemănat cu amestecul ăsta murdar... cu gLumea.

Doamne apără și păzește-ne de nenea cu eretele pe umărul stâng-drept și de tanti grijania care mă ispitește la cafia, hai ia, ia, ia, nu te lăsa... cafia cu păcate și superstiț ghicit în zat îndulcită cu de toate.

Last edited by vsovivi; 17.01.2011 at 13:13:39.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 21.01.2011, 12:19:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Mituri zici?!
Miturile sunt cele care nu au dovezi. Ori teoriile stiintifice cam au.
Ca nu le-ai citit tu, este alta treaba.
Nu zic ca datarile radiometrice sunt bune sau ca nu pot fi luate in seama.
Dar de ce le luati in seama atunci cand datele lor va convin?

Cat de tanar este pamantul, conform acestor descoperiri?
Raspund aici pentru ca eram in afara topicului acolo.
Mitul evolutiei este un prezent la sumerieni. Filozofii materialisti antici l-au dezvoltat, iar iluministii l-au prluat de la acesti filozofi. Apoi au inceput sa creeze o teorie si sa-i puna si niste date stiintifice care se potrivesc ca nuca in perete.
Eu am mai dat despre datari: iata un autor roman http://www.creationism.info.ro/pagini/cs/cs9.html
Reply With Quote
  #107  
Vechi 21.01.2011, 12:43:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Raspund aici pentru ca eram in afara topicului acolo.
Mitul evolutiei este un prezent la sumerieni. Filozofii materialisti antici l-au dezvoltat, iar iluministii l-au prluat de la acesti filozofi. Apoi au inceput sa creeze o teorie si sa-i puna si niste date stiintifice care se potrivesc ca nuca in perete.
Eu am mai dat despre datari: iata un autor roman http://www.creationism.info.ro/pagini/cs/cs9.html
Textele sumeriene vorbex de un om "fabricat" de extratarestri.
Oamenii de stiinta de azi nu vorbesc de asa ceva.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 21.01.2011, 21:23:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Textele sumeriene vorbex de un om "fabricat" de extratarestri.
Oamenii de stiinta de azi nu vorbesc de asa ceva.
Aceea o fi alta legenda. Eu zic de astea:

In mitologia sumeriană, oamenii si zeii au apărut prin amestecul apei dulci cu apa sărată.

Anaximandru (610-546 î.Hr.) credea că animalele au apărut din mare, datorită caldurii solare; că la început erau acoperite cu o scoartă de spini, pe care apoi au pierdut-o.
După Empedocle (483-423 î.Hr.), viata s-a născut din mâlul încălzit din care au iesit segmente de fiinte vii, membre izolate, ochi fără cap etc. El credea că fiintele vii se obtineau prin asocierile întâmplătoare ale acestor segmente.
Democrit (460-370 î.Hr.) considera că omul s-a plămădit, ca un viermisor, din mâl.
Aristotel (384-322 î.Hr.) considera că s-a trecut spontan de la neviu la viu prin niste elemente intermediare. Mai credea că plantele sunt verigi intermediare între obiectele neînsufletite si animale.
Teofrast din Eresos (370-287 î.Hr.) considera că plantele se pot metamorfoza spontan.
Lucretiu (98-55 î.Hr.) afirma că speciile au apărut prin combinarea întâmplătoare a unor elemente.
Albertus Magnus (1193-1280) era convins că plantele pot trece dintr-o specie în alta sub influenta solului, a nutritiei sau a altoirii. Credea că orzul se poate transforma în grâu, iar stejarul în vită de vie.
Filosofii medievali încercau să obtină soareci din făină de grâu si cârpe murdare.
Buffon (1707-1788) presupunea că din putregai se pot naste tenii, omizi, gândaci si păduchi.
Diderot (1713-1784) credea că vietătile apar spontan prin combinatii chimice întâmplătoare.
Lamark (1744-1829) considera că vietătile au apărut spontan si apoi au evoluat de la simplu la complex.
Cabanis (1757-1808) aprecia că materia în miscare produce forme de viată.
Erasmus Darwin (1731-1802), bunicul lui Charles Darwin, gândea si el că viata a apărut spontan. Mai credea că vietătile au evoluat datorită dorintelor lor si eforturilor de vointă. In acea epocă multi oameni erau convinsi că animalele cu dinti au apărut din cele fără dinti, din dorinta lor de a mesteca hrana.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26