Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 21.02.2011, 23:04:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
1. Dumnezeu a creat raul virtual prin liberul arbitru... adica prin optiunea oamenilor si a ingerilor(?) de a se impotrivi lui Dumnezeu si de a nu asculta de el.

2.. Personal cred ca Dumnezeu nu ingaduie sa fim ispititi peste masura.

1. Nu Danut, sunt scoli de gindire superioare care au studiat in profunzime problema aceasta.
Aici gresesti.
RAUL este dat de nivelul de existenta in care ne manifestam viata, nu de liberul arbitru, nu este nici o optiune a oamenilor. Aceasta "optiune" le este SERVITA oamenilor odata cu nivelul de existenta demonstrat matematic prin esoterism si infirmat prin endoterism.

Noi, oamenii mare lucru nu putem face, suntem intr-o pozitie foarte defavorabila evolutiei pe verticala.
Imi pare rau ca te dezamagesc (

2. Ispititi?...nu are Dumnezeu nici o treaba cu "volumul" ispitelor. El este foarte departe si este DOAR CREATOR al nivelelor de existenta nu SI cineva care apreciaza cit si cum suntem expusi la "ispite"...este chiar hilar:))

De aceea si suntem complet "out of control" :)). Noi am ales sa fim AICI! acum trebuie sa ne asumam responsabilitatea acestei alegeri, DE UNII SINGURI si cu SPERANTA-N SUFLET!!!........restul este DOAR imaginatie si fantezie, poezie, literatura!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 21.02.2011, 23:08:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Sia cum bomba!

Nu EXISTA PACAT!

Exista DOAR ADORMIRE, mecanicitate SI TREZVIE!



ATIT! si nimic altceva!

Din mecanicitate si adormire a constientei apar si asa zisele "PACATE":)))...dar ele nu sunt nici "bune" nici rele, ci doar manifestari diverse ale SOMNULUI CONSTIENTEI!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 02.03.2011, 20:57:25
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Dumnezeu a creat raul virtual prin liberul arbitru... adica prin optiunea oamenilor si a ingerilor(?) de a se impotrivi lui Dumnezeu si de a nu asculta de el.

Asta cu predestinatia nu am sa raspund...

Daca urmaresti posturile mele, ai sa observi ca eu am zis ca pomul cunostiintei binelui si raului nu e un pom real.Deci Dumnezeu nu l-a sadit.Dumnezeu a dat primului om instructiuni si precepte dupa care sa-si ghideze viata.. Din punctul meu de vedere asta e gradina care a fost data omului si pomul cunostiintei reprezinta ceea ce nu trebuiau ei sa faca... Dumnezeu le-a spus toate astea... Si iarasi daca ai fi citit posturile mele, ai fi vazut ca nu e predestinare... daca omul ar fi mancat din pomul vietii in loc de pomul cunostiintei atunci ar fi fost binecuvantat in veac.. In primul rand nu stiu exact la ce se refera sfintii cand zic ca 'Dumnezeu stia' sau care este definitia 'prestiintei'.. Personal cred ca Dumnezeu nu ingaduie sa fim ispititi peste masura.
Danut,

Si eu inclin sa cred ca pomul cu pricina nu este un pom sadit ca si ceilalti pomi. Tu zici ca "Dumnezeu a dat primului om instructiuni si precepte dupa care sa-si ghideze viata". Care sunt aceste percepte si in ce mod Adam si Eva le-au incalcat pentru a merita moartea? Aici este intrebarea. Ce au facut ei rau? Ce percepte date de Dumnezeu au incalcat? Ce le-a spus Dumnezeu sa faca si n-au facut?

Apoi tu zici ca "Dumnezeu a creat raul virtual prin liberul arbitru... adica prin optiunea oamenilor si a ingerilor(?) de a se impotrivi lui Dumnezeu si de a nu asculta de el." Aici insa nu pot fi deacord, Dumnezeu nu poate crea raul, dimpotriva, liberul arbitru este un bine si nicidecum un rau, ca daca nu ar exista liberul arbitru, am fi niste marionete. Raul a fost creat de ingerii cazuti si de oameni, suntem si noi creatori, al raului, din pacate. Insa raul este incalcarea unei legi/porunci, deci daca legea/porunca nu ar exista, nici raul nu ar putea exista ci am fi din nou niste marionete. Deci liberul arbitru este bun, iar creatorii raului suntem noi, nu Dumnezeu.

Ramane intrebarea: ce anume au facut rau Adam si Eva?...

Cat despre ispitirea peste masura, cine da masura fiecaruia? Cum de exista alcoolici, criminali, hoti, etc daca nu suntem ispititi peste masura? Suntem noi prea lenesi? Cati dintre noi pot muta muntii din loc prin credinta? Unde este limita noastra, masura noastra daca prin credinta am putea muta si muntii?...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
caderea lui a & e, pacatul originar



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caderea Constantinopolului cozia Stiri, actualitati, anunturi 13 03.01.2018 16:22:00
200 de ani de la Caderea Bastiliei - 14 iulie LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 43 16.07.2009 02:22:27
Atotstiinta Lui Dumnezeu vs. Crearea si caderea omului Florin-Ionut Generalitati 10 06.07.2009 16:25:52
LUPTA CU CADEREA IN IMAGINATIE cozia Teologie si Stiinta 9 10.12.2007 12:07:37