Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2015, 06:48:44
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow Cantine sociale

Stiati că la adresa Str. Mitropolit Filaret nr. 41-41A, sector 4 se găseste o cantină socială numai pentru copii? Cu toate acestea, cantina esta cam goală, deoarece putini stiu de ea.

Ce se poate face? Atunci cand vedeti copii ce provin din familii sărace în zona sectorului 4 si nu numai, le puteti da această adresă si îi puteti îndruma, pe ei si pe familia lor, către acest loc.

Sunt unii copii care mănânca doar pâine (poate nici aceea proaspătă), iar aici ar avea o masă caldă zilnic.

Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.08.2015, 16:31:48
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

mesajul asta circula pe facebook de vreo 2 ani. nu cred ca mai e goala de mult cantina.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.08.2015, 21:07:35
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Bine ar fi să fie asa. Poate vedem si poze cu cantina plină.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.08.2015, 07:33:44
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Masa Bucuriei - "dar din dar se face rai"


Beneficiarii proiectului Masa Bucuriei sunt oameni și familii nevoiașe din România, care din diferite motive au ajuns in situația de a nu avea posibilitatea să-și asigure pâinea zilnică și trebuie să se orienteze către instituțiile sociale ale Patriarhiei Române.

http://www.masabucuriei.ro/beneficiari/bucuresti
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.08.2015, 12:55:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sunt initiative grozave, la fel ca si acel site de milostenie pus de Yasmina pe alt fir.
Dar ma intreb de ce nu se face ceva sa nu se ajunga la aceste situatii?
Sa nu mai fie nevoiasi, sa aibe oamenii un trai asigurat.
Oamenii trebuie sa aibe posibilitatea sa traiasca demn. Sa aibe un serviciu si sa-si poata asigura singuri ceea ce le trebuie.

Nu traiesc numai din mancare sau un ajutor ocazional. Oamenii au nevoie si de alte lucruri. Sa vina o viata intreaga sa manance la masa publica si sa ceara ajutor?
Sa ajunga si copiii lor la fel? Luptam sa nu se faca avorturi si sa faca lumea mai multi copii, ca apoi acestia sa ajunga la
mila publica? E normal asta? Cantina sociala pentru copii?

Si gandindu-ma la situatia Mariei cu mama ei bolnava, spun ca trebuie gandit si la astfel de situatii. Nu e posibil sa nu existe in tara centre pentru oameni bolnavi psihic, sau cu dementa si chiar si pentru alte situatii sunt putine posibilitati de ingrijire.

In fine, ar fi mai multe de spus.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 29.08.2015 at 12:59:56.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.08.2015, 13:03:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Să se facă" de către cine?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.08.2015, 19:22:04
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"Să se facă" de către cine?
De catre mizeria aceea institutional-impersonala, lipsita complet de compasiune si decenta, dar lacoma de obedienta si resurse, numita conventional "stat".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.08.2015, 19:24:38
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Stiati că la adresa Str. Mitropolit Filaret nr. 41-41A, sector 4 se găseste o cantină socială numai pentru copii? Cu toate acestea, cantina esta cam goală, deoarece putini stiu de ea.

Ce se poate face? Atunci cand vedeti copii ce provin din familii sărace în zona sectorului 4 si nu numai, le puteti da această adresă si îi puteti îndruma, pe ei si pe familia lor, către acest loc.

Sunt unii copii care mănânca doar pâine (poate nici aceea proaspătă), iar aici ar avea o masă caldă zilnic.

Like si share, stimata colega! :)
Aham....unde stau eu, chiar langa o biserica cu hramul Sf. Mare Mucenic Dimitrie, este un asezamant social. Sa le propagam, toate aceste asezaminte si facilitati, ca ateii militanti si alte entitati cu procesoarele organice expirate sa aiba un front de latrat, pardon, lupta ideologica, mai putin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.08.2015, 20:15:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
De catre mizeria aceea institutional-impersonala, lipsita complet de compasiune si decenta, dar lacoma de obedienta si resurse, numita conventional "stat".
Nu tată, fă tu, nu aștepta de la stat. Ia un amic, ia-ți duhovnicul, ia 5..10..15 oameni din parohie și FĂ!
Așa lucrează creștinul, nu așteaptă de la stat.
Și, evident, nu așteaptă laude și nici recunoașterea meritelor.

Uau, iar m-am lăbărțat...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.08.2015, 21:49:28
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Oamenii au nevoie si de alte lucruri. Sa vina o viata intreaga sa manance la masa publica si sa ceara ajutor?
Sa ajunga si copiii lor la fel? Luptam sa nu se faca avorturi si sa faca lumea mai multi copii, ca apoi acestia sa ajunga la mila publica? E normal asta? Cantina sociala pentru copii?
Da, eu zic că e normal sa existe cantine sociale. Ele sunt un ajutor nu neapărat pentru oamenii străzii, ci si pentru familiile cu venituri mici. Atâta timp cât există economie de piată, vor exista bogati si săraci. Si nu zice nimeni să apeleze la mila publică toată viata. Dar sunt situatii când nu poti să faci fată, si atunci e nemaipomenit că ti se întinde o mână de ajutor, într-o formă sau alta. Nu poti obliga statul, firmele si patronii să facă angajări fortate. Trebuie să existe însă variante de usurare a situatiilor dificile prin care treci în viată.

PS: Legat de cantinele pentru copii. La noi la NY este un program numit "summer meals" -
în fiecare vară, în vacantă, prin care se asigură gratuit micul dejun si prânzul tuturor copiilor până în 18 ani (inclusiv).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare