Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.10.2015, 11:53:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Apă de calitate

Din cîte am înțeles, apa este pe locul 2 ca importanță pentru supraviețuire și pentru sănătate, după aer. Pe locul 3 este mîncarea.

Cîteva metode de a face rost de apă cît mai bună:

1/ Cauți un izvor cu apă de calitate, undeva la munte. Ultima oară am găsit unui în Cheile Nerei, dar cum nu locuiesc aproape de nici un izvor de acest tip, trebuie să caut altă soluție.

2/ Există o metodă de a purifica apa acasă:

http://home.clear.net.nz/pages/alter...lth/purify.htm

Pe scurt, apa se îngheață în două faze. Prima durează 4-5 ore pentru eliminarea apei grele și radioactive (dacă nu mă înșel) ”hard water and contains radio-nucleates”. A doua fază ia alte 8-12 ore pentru eliminarea metalelor grele, pesticidelor, nitraților, aditivilor chimici, a materiei organice și a altor elemente provenite din sistemul de canalizare ”heavy metals, pesticides, nitrates, chemical additives, organic matter and rubbish from the plumbing system”. Ar mai fi o fază înainte, pentru eliminarea clorului, dar să presupunem că folosim apă de fîntînă și nu de la robinet. Detalii pe saitul de mai sus.

Sînt foarte curios dacă cineva ar încerca metoda asta, deoarece eu nu am congelator. Mă bate gîndul să-mi cumpăr unul, dar înainte trebuie să testăm metoda.

3/ La botezul lui bebe2 am mers la un restaurant vegan unde aveau doar apă Perenna. Atunci am gustat pentru prima oară această apă și am fost plăcut surprins de calitatea ei, fără să știu nimic despre originea ei. Zilele astea am căutat niște informații și am găsit cîteva relevante:

http://www.perenna.ro/despre/
http://www.perenna.ro/galerie/
https://www.youtube.com/watch?v=JQgDMMDm7gE

4/ Prin abținerea de la mîncare și apă (post biblic, total, uscat, absolut), organismul se alimentează cu corpi cetonici și apă endogenă de cea mai înaltă calitate - toate provenind din grăsimile stocate dinainte. Doar că metoda asta este de foarte scurtă durată și o menționez doar ca fapt divers...

Poate știți voi și alte surse de apă de calitate (provenită din topirea zăpezii (?), aghiazma mare și mică șamd). Sper să nu menționați apa distilată.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.10.2015, 11:55:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
1/ Cauți un izvor cu apă de calitate, undeva la munte. Ultima oară am găsit unui în Cheile Nerei, dar cum nu locuiesc aproape de nici un izvor de acest tip, trebuie să caut altă soluție.
Ceea ce e in acceptiunea generala "izvor de calitate" nu corespunde neaparat cu realitatea.
Daca apa nu a trecut printr-un laborat de analiza poate fi toxica sau contaminata microbiologic.
De chestiile astea nu-ti dai seama doar gustand-o.

Citat:
2/ Există o metodă de a purifica apa acasă:
http://home.clear.net.nz/pages/alter...lth/purify.htm
Esti amuzant, cand ti se aduc statistici facute in baza unor cercetari stiintifice, zici "dar de unde stii ca sunt adevarate?".
In schimb, cum gasesti cate un articol ciudatel pe un site razletz il prezinti ca o mare descoperire neaparat adevarata.

Citat:
3/ La botezul lui bebe2 am mers la un restaurant vegan unde aveau doar apă Perenna. Atunci am gustat pentru prima oară această apă și am fost plăcut surprins de calitatea ei, fără să știu nimic despre originea ei. Zilele astea am căutat niște informații și am găsit cîteva relevante:
Eh, marketingul asta.
Daca e o apa atat de premiata, cum se face ca nu este nici un buletin de analiza pe site?
Sau poate nu am gasit eu link -ul, poti sa mi-l dai tu?

Citat:
4/ Prin abținerea de la mîncare și apă (post biblic, total, uscat, absolut), organismul se alimentează cu corpi cetonici și apă endogenă de cea mai înaltă calitate - toate provenind din grăsimile stocate dinainte. Doar că metoda asta este de foarte scurtă durată și o menționez doar ca fapt divers...
Da si nu.
O fi "endogena" apa dar pura nu prea.
O data cu consumarea grasimilor, organismul se poate intoxica cu propriile toxine stocate in grasimi.

Weight Loss May Release Stored Toxins
Environmental pollutants trapped in fat cells could be released back into circulation when people lose a lot of weight, researchers said.

http://www.medpagetoday.com/PublicHe...alHealth/22080

Body weight loss increases plasma and adipose tissue concentrations of potentially toxic pollutants in obese individuals.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11093288

Increased plasma levels of toxic pollutants accompanying weight loss induced by hypocaloric diet or by bariatric surgery.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16989697

Citat:
Poate știți voi și alte surse de apă de calitate (provenită din topirea zăpezii (?), aghiazma mare și mică șamd). Sper să nu menționați apa distilată.
Apa pluviala NU este potabila. Poate doar aia de pe Himalaya, dar si aia cu rezerve.
Apa de ploaie/zapada aduna poluantii din atmosfera, praf, etc.

Nu exista nici un studiu relevant ca sfintirea apei ar induce o purificare chimica sau chiar microbiologica.
De asta poti sa te convingi si singur, ducand la laborator doua mostre de apa, inainte si dupa sfintire.
Eu as paria pe faptul ca nu sunt diferente notabile in concentratia sarurilor dizolvate in apa.
Microbiologic, f. posibil la fel.

Da, apa distilata este o sursa de apa pura dar lipsa sarurilor e o problema.

Cea mai scurta cale (desi nu f. ieftina) de a obtine o apa de calitate este folosind filtrarea, in principal cu carbon + osmoza urmata de re-mineralizare controlata + tratament UV sau ozon.
Binenteles, se folosesc si filtre pentru particulele mari + se pot folosi filtre specializate pentru anumiti tipi de poluanti daca e cazul.
O astfel de instalatie costa in jur de 1500RON.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.10.2015 at 12:11:42.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.10.2015, 12:30:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Cea mai simpla solutie e sa inchizi computerul, sa deschizi robinetul, sa umpli cana si sa bei fara sa-ti mai bati capul cu tot felul de prostii.
Eu tot astept sa vad cand ajungem la aia care se hranesc cu razele soarelui, ca aia ma intereseaza. Africanii ar deveni mai obezi decat americanii. i
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.10.2015, 12:40:47
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

eu nici nu mai beau apa de la robinet, fac doar ceai de menta,sunatoare,coada soricelului,busuioc...sanatate curata cu ceaiurile astea
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.10.2015, 13:59:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ceea ce e in acceptiunea generala "izvor de calitate" nu corespunde neaparat cu realitatea.
Daca apa nu a trecut printr-un laborat de analiza poate fi toxica sau contaminata microbiologic.
De chestiile astea nu-ti dai seama doar gustand-o.
Ce te împiedică să faci un test? Costă doar 25 de lei. Pentru teste complete e mult mai mult, undeva la 430 de lei.

Citat:
Esti amuzant, cand ti se aduc statistici facute in baza unor cercetari stiintifice, zici "dar de unde stii ca sunt adevarate?".
In schimb, cum gasesti cate un articol ciudatel pe un site razletz il prezinti ca o mare descoperire neaparat adevarata.
O să-ți răspund imediat cu alte statistici pe acel topic. Tot în baza cercetărilor.

Repet, în orașul tău poți face teste de tipul înainte / după.

https://moleculah2o.wordpress.com/20...naliza-a-apei/

Citat:
Eh, marketingul asta.
Daca e o apa atat de premiata, cum se face ca nu este nici un buletin de analiza pe site?
Sau poate nu am gasit eu link -ul, poti sa mi-l dai tu?
Poți să le dai un telefon, să le ceri în scris.

Adică pentru tine obținerea repetată a unui loc premiant în concursuri la care participă mii de mostre de apă din toată lumea este mai puțin plauzibil decît niște teste locale care se pot cumpăra ieftin.

Citat:
Da si nu.
O fi "endogena" apa dar pura nu prea.
O data cu consumarea grasimilor, organismul se poate intoxica cu propriile toxine stocate in grasimi.

Weight Loss May Release Stored Toxins
Environmental pollutants trapped in fat cells could be released back into circulation when people lose a lot of weight, researchers said.

http://www.medpagetoday.com/PublicHe...alHealth/22080

Body weight loss increases plasma and adipose tissue concentrations of potentially toxic pollutants in obese individuals.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11093288

Increased plasma levels of toxic pollutants accompanying weight loss induced by hypocaloric diet or by bariatric surgery.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16989697
Nu amesteca apa cu otrava. :)

Toxinele sînt într-adevăr eliminate nu numai din grăsime, într-o sesiune mai lungă de post ficatul, rinichii, sinusurile, plămînii și pielea au mult de lucru. E unu dintre scopurile pentru care postim.

A, că unii se aruncă din prima la sesiuni foarte lungi fără să știe ce-i așteaptă și se autointoxică - asta e altceva. De aia orice expert în domeniu recomandă perioade progresive, ca să nu ajungă oamenii la spital.

Citat:
Apa pluviala NU este potabila. Poate doar aia de pe Himalaya, dar si aia cu rezerve.
Apa de ploaie/zapada aduna poluantii din atmosfera, praf, etc.
De acord.

Citat:
Nu exista nici un studiu relevant ca sfintirea apei ar induce o purificare chimica sau chiar microbiologica.
De asta poti sa te convingi si singur, ducand la laborator doua mostre de apa, inainte si dupa sfintire.
Eu as paria pe faptul ca nu sunt diferente notabile in concentratia sarurilor dizolvate in apa.
Microbiologic, f. posibil la fel.
Păi nu prea induce. Cînd am depozitat 200 de litri de apă transformînd-o în aghiazmă mare, am băut-o pe toată în timp și pe măsură ce treceau săptămînile era tot mai greu de băut.

Citat:
Da, apa distilata este o sursa de apa pura dar lipsa sarurilor e o problema.
Am citit și păreri contrarii. Deși unii ca Bragg o recomandă pentru postul cu apă, eu unul m-am abținut.

Citat:
Cea mai scurta cale (desi nu f. ieftina) de a obtine o apa de calitate este folosind filtrarea, in principal cu carbon + osmoza urmata de re-mineralizare controlata + tratament UV sau ozon.
Binenteles, se folosesc si filtre pentru particulele mari + se pot folosi filtre specializate pentru anumiti tipi de poluanti daca e cazul.
O astfel de instalatie costa in jur de 1500RON.
Am băut după filtre de 1000 de lei, dar și de 2000 de lei (cu vreo 8 tipuri de filtrare). Eu știam că apa trebuie să fie insipidă, or aia avea un gust de-mi venea s-o scuip afară. Oare de ce? Nu-mi spune că n-au fost schimbate, că la ăla de 2000 de lei era nou cînd am testat-o. Eu unul n-o să dau bani pe așa ceva, nici să mi le dai pe gratis nu-mi trebuie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.10.2015, 14:03:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
eu nici nu mai beau apa de la robinet, fac doar ceai de menta,sunatoare,coada soricelului,busuioc...sanatate curata cu ceaiurile astea
Prin fierbere consumi în continuare o cantitate considerabilă de clor, fluoruri, rugină, aluminiu și alți balauri care zac pe țeavă. Mai bine o fierbi pe aia de la fîntînă, de preferință cu foraj de adîncime (~100 de metri).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.10.2015, 15:20:16
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Prin fierbere consumi în continuare o cantitate considerabilă de clor, fluoruri, rugină, aluminiu și alți balauri care zac pe țeavă. Mai bine o fierbi pe aia de la fîntînă, de preferință cu foraj de adîncime (~100 de metri).
-poate fierb si balaurii...
-las ca sunt alti balauri ca ne dau tarcoale,sunt probleme mai mari decat astea
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.10.2015, 20:47:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Prin fierbere consumi în continuare o cantitate considerabilă de clor, fluoruri, rugină, aluminiu și alți balauri care zac pe țeavă. Mai bine o fierbi pe aia de la fîntînă, de preferință cu foraj de adîncime (~100 de metri).
Fierberea nu elimina nitritii - din pacate foarte des intalniti la apa de fantana din zonele agricole.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.10.2015, 11:09:22
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din cîte am înțeles, apa este pe locul 2 ca importanță pentru supraviețuire și pentru sănătate, după aer. Pe locul 3 este mîncarea.
Apa o gasesti in toate mancarurile. Ca un exemplu, cartofii prajiti au vreo 40% apa, adica 100 de grame de cartofi prajiti au in ei 40 grame de apa, laptele 85% apa, fructe legume de pe la vreo 80% in sus. In functie de ce mananci si cata activitate ai, nici nu trebuie sa mai bei apa .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.10.2015, 11:23:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Apa o gasesti in toate mancarurile. Ca un exemplu, cartofii prajiti au vreo 40% apa, adica 100 de grame de cartofi prajiti au in ei 40 grame de apa, laptele 85% apa, fructe legume de pe la vreo 80% in sus. In functie de ce mananci si cata activitate ai, nici nu trebuie sa mai bei apa .
Apa e absolut necesară pentru digestie și nu numai. Doar dacă nu mănînci nimic vreo cîteva zile, nu trebuie să te hidratezi, dar cu toate astea apa e generată în ficat din resursele de grăsime ale organismului pentru că este nevoie de apă.

După ce mănînci ți se face sete, dacă nu mănînci nu ți-e sete (confirm din experiență).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde