Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.04.2014, 12:06:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se dau bani pentru Biserica nu "pentru rugaciuni".

Daca altfel nu dai toata viata, macar cu ocazii din astea sa dai.
Ce o fi asa greu de priceput nu stiu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 28.04.2014, 12:08:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Matale stii ce salarii au preotii? Hai sa iti spun eu: am un prieten care este preot de cateva luni. Lunar el ia de la protoierie imensul salariu de 30 de lei. Atat ii ramane de luat dupa ce in prealabil i se retin toate contributiile catre bugetul de stat. Pana la 800 de lei trebuie sa completeze din veniturile parohiei. Ghici ce se intampla in luna in care nu are venituri. Exact, ramane cu 30 de lei in buzunar. Mai sunt si cazuri fericite care raman cu vreo 250 de lei, dar asta dupa vreo 10 ani de vechime.
Poate ne explici si noua cum dintr-un salariu de profesor (net) ramane cu 30 lei, ca mie imi cam vine greu sa cred doar daca nu cumva i se baga mana in buzunar sub diferite pretexte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 28.04.2014, 12:29:27
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se dau bani pentru Biserica nu "pentru rugaciuni".

Daca altfel nu dai toata viata, macar cu ocazii din astea sa dai.
Ce o fi asa greu de priceput nu stiu.
Corect pentru biserica se dau dar se iau cu ocazia "rugaciunilor" in fine avem puncte de vedere diferite,daca zici tu si biserica ca e bine cum se procedeaza atunci asa sa fie,eu sunt de alta parere.

Last edited by FearGod; 28.04.2014 at 12:33:04.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.04.2014, 15:48:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Corect pentru biserica se dau dar se iau cu ocazia "rugaciunilor" in fine avem puncte de vedere diferite,daca zici tu si biserica ca e bine cum se procedeaza atunci asa sa fie,eu sunt de alta parere.
Nu zice numai Alin ci toti de pe aici si s-or mai gasi si altii sa zica tot asta numai tu nu poti sa pricepi ba mai mult ,nu vb in numele tau ci pui si in carca altora parerile proprii.
Mie imi face placere sa dau,la fel si altora ,este un mic sacrificiu personal dar nu vrei sa pricepi.
Putem sa continuam sa scriem pagini intregi caci se pare ca nimeni nu-ti poate scoate din cap idea ca"se dau bani pt rugaciuni".
Da este adevarat,se dau bani pt rugaciuni*,pt pomenire,pt diverse slujbe deoarece aceea donatie reprezinta jertfa cu care vii in fata Lui Dumnezeu,a mai fost precizat lucrul asta dar se pare ca uiti repede!
Sau in fine,esti axat pe propria idee tinand mintea inchisa fara a putea procesa informatiile pe care ti le dau altii pe tava!

* se dau cu ocazia rugaciunilor insa destinatia banilor este in folosul Bisericii sau a comunitatii! "A da bani pt rugaciuni" este numai un pretext pt a dona in folosul Busericii!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 28.04.2014 at 15:53:20.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.04.2014, 21:53:08
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu fii asa sigur că "îți convine să dai 10%" (de 30% nici nu mai vorbesc), chiar și în America. Viața e scumpă, e destul de greu mai ales dacă numai unul câștigă mai bine în familie. La noi la biserică se sugerează să dai 4% din salariul brut/an, iar eu una nu sunt în stare să-i dau nici pe ăia... dar nu-i problemă, nu mă dă nimeni afară din biserică pentru asta, nici nu mă "taie" de la rugăciuni. :)
Daca acolo se traieste greu, atunci romanii ce sa mai zica, cu salariile astea de mizerie, as vrea sa ii vad pe americani cum s/ar descurca cu salariile noastre, daca si la ale lor se plang...
Reply With Quote
  #66  
Vechi 28.04.2014, 22:11:01
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Daca acolo se traieste greu, atunci romanii ce sa mai zica, cu salariile astea de mizerie, as vrea sa ii vad pe americani cum s/ar descurca cu salariile noastre, daca si la ale lor se plang...
se pare ca pierdeti din vedere ca sunt alte costuri de viata si alt system social. dar suntem off topic..
Reply With Quote
  #67  
Vechi 28.04.2014, 22:21:15
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
se pare ca pierdeti din vedere ca sunt alte costuri de viata si alt system social. dar suntem off topic..
Suntem, da... Nu stiu la ce va referiti, dar nu prea vad cum s/ar putea face o comparatie, doar se stie ce salarii sunt in Romania si cat de greu este...
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.04.2014, 23:50:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Suntem, da... Nu stiu la ce va referiti, dar nu prea vad cum s/ar putea face o comparatie, doar se stie ce salarii sunt in Romania si cat de greu este...
Adica dvs credeti ca salariile americane sunt de la 4000$ in sus iar cheltuiala de viata este aceiasi ca intr-o provincie saraca din India?
Evident ca o persoana care face 4,000$/luna va dori sa locuiasca intr-o casa nu intr-un apartament inchiriat,caci cumpararea unei case este visul oricarui American.
Acum,nu pot sa iau in evidenta toate preturile de imobile de pe intreaga America;America este mare si in general poti cumpara ieftin acolo unde nu ai de lucru, este o comunitate infractionala sau exista o fabrica care polueaza mediul.
Daca ai cat de cat pretentii sa-ti cresti familia intr-o zona verde,linistita si protejata,intr-o casa nu foarte incapatoare si chiar cu gradina inexistenta ,ratele casei sar de 2,000/luna.
Acum,casele sunt construite de firme specializate nu poti sa cumperi sau sa vinzi direct,se face neaparat prin agent imobiliar.Firmele care construiesc zona respectiva de case formeaza o anumita asociatie de locatari care te obliga sa urmezi niste parametri in acea comunitate,de exemplu casele au numai o anumita culoare si nu este permis sa vopsesti sau sa plantezi ceva in fata casei fara aprobarea lor-vb vine,caci nu se aproba niciodata cererile de acest gen. Legat de intretinerea spatiului verde care exista in fata caselor,in zonele cu pretentii pt clasa mijlocie,obligat-fortat exista gradinari angajati de asociatie care vin 1 data/saptamana pt curatenie si intretinere.Asta iti mai scoate din buzunar inca 200$/luna,plata care este obligatorie.
La polul celalalt nici pt cei cu pretentii si venituri mai mici preturile nu sunt extrem de scazute ;poti inchiria o apartament cu o camera(nu garsoniera,ci apartament cu 1 dormitor si 1 living room care doar o prelungire a bucatariei)incepand cu 1,200$/luna!!!!! Destul de mult pt conditiile din aceste apartamente jegoase si minuscule.
Inafara de asta mai ai nevoie de curent,telefon,ridicare a gunoiului,apa,internet si transport.
Nefiind transport in comun decat in capitale,fiecare se bazeaza pe masina sa.Alta cheltuiala,alta distractie.
Costul unui plin de benzina? 70$
Ideal ar fi sa-ti gasesti de lucru pe langa casa insa asta este teoretic...probabil ca din acest motiv americanii se muta des ,pt a se salva de la aceste costuri uriase pe benzina.

Aici batranii au cei mai multi bani,deoarece au casa platita si acum dispun de bani;pe cand tinerii isi baga tot venitul in ratele pe casa.

Oricum cand a spus Mirela ca costurile de viata sunt mari,trebuia s-o credeti,doar nu fabula asa de dragul fabulatiei.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.04.2014, 03:25:17
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Mama mea care este la tara imi cere mereu bani pentru biserica,la inceput am zis ca e ok eu fiind ortodox dar m-am interesat mai bine si am intrebat-o pentru ce sunt acei bani(in fiecare an da cam 200 de lei) si mi-a spus ca banii sunt pentru rugaciunile preotului,de paste,mosii de vara,iarna,etc si am intrebat "cine nu are bani sa dea nu se mai roaga preotul" si mi-a raspuns ca da,si ca banii sunt strict pt rugaciuni,pentru reparatii si alte cheltuieli se cer bani in plus
Eu stiam ca preotii sunt bugetari primesc salariu si pensie pt munca prestata,mai primesc in plus bani la nunti,botezuri,inmormantari,dar si la rugaciuni???? chiar asa in biserica noastra totul se plateste?? cum ramane cu "fara plata ati primit fara plata sa dati" se pare ca la noi credinta se plateste,nu scoti banul nu se roaga nimeni pt tine,daca gresesc corectati-ma.
Decit sa dai bani si sa-ti para rau mai bine nu mai da ca preotul se roaga oricum cit ar fi el de rau.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 29.04.2014, 09:19:51
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Decit sa dai bani si sa-ti para rau mai bine nu mai da ca preotul se roaga oricum cit ar fi el de rau.
Asta vroiam eu sa se evite,uite si tu din cauza banilor cate neplaceri sufletesti pot aparea,de aia eu ma gandeam totusi la alte modalitati,poate unii nu au sau nu vor sa fie mai prejos decat alti vecini,sau le e rusine sa spuna si nu vor sa se faca de ras in fata preotului,dar e treaba Bisericii daca asa zic ei ca e bine
Reply With Quote
Răspunde