Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.05.2009, 10:48:55
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A fost o gluma prietene!
Ultima data cind am fost cum spui tu Cris..................fugeau copiii urlind ingroziti din fata mea!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.05.2009, 10:49:15
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Glumele,buna dispozitie sunt balsam pentru suflet,nu stiu ce ne-am face fara ele,mai ales in aceasta lume tot mai robotizata si egoista,unde stressul se naste si din zambet,din zambetul celor tristi.
In manastire se glumeste,chiar deseori,dar,bine-nteles,sa nu fie vorba de glume proaste,sarcastice,sau fara de masura.Masura da valoare lucrurilor,uneori,mai mult decat esenta lor.
Deci,sa glumim,sa zambim,sa fim bucurosi fiindca avem pentru ce.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.05.2009, 10:51:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Nu-i bine sa glumim! Sa fim tot timpul posaci si seriosi asa-i vom atrage pe toti la credinta!
Imi dau seama de ironia cuvintelor, insa nu aceasta reiese din cuvintele celor care vad in ras ceva riscant, atunci cand devine patima neobservata, atunci cand din ceva ziditor devine imprastietor si surpator al dragostei. Dintre acestia, care se tem de ras, multi sunt calugari, ceea ce ii intareste oarecum sa spuna cele mai subtile ale firii, pe care noi le cam trecem cu vederea.

Pentru mine, rasul este bun, iar omul cu chip luminos este urma prezentei lui Hristos. Rasul sa fie insa cu bun simt si cu dragoste. Caci exista doua feluri de ras, in care cel rau atrage mandrie, superioritate si pricinuieste mahnire. Rasul la emisiunile TV proaste si inculte este un ras bolnavicios si neziditor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.05.2009, 11:06:26
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De acord pina la "Dintre acestia, care se tem de ras, multi sunt calugari" si nu ca n-ar fi asa, dar duhovnicii cautati cei care schimba lumea sint cei cu zimbetul pe buze, care glumesc, a caror fita lumineaza. Ceilalti sint inca "in cautare". Calugarii fac adesea glume nevinovate, sotii nevinovate si e normal asa ca doar...asa fac si copiii.
Hristos este bucurie, o bucurie de nedescris. Cind il intilnesti toti iti sint dragi, iar zimbetul iti este tot timpul pe buze. Ne-am invatat sa vedem in Iisus doar judecatorul si ca atare sintem acrii, posaci, veninosi....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.05.2009, 11:21:34
cris cris is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2005
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
A fost o gluma prietene!
Ultima data cind am fost cum spui tu Cris..................fugeau copiii urlind ingroziti din fata mea!
Nu pari prea prieten, pari chiar ingrozit??????? Starea copilariei este jocul si rasul cristalin. Dar ironia ta, si nu gluma cum ai fi vrut poate sa fie, arata ca si copiii sunt de cele mai multe ori egoisti si dornici sa rada ei mai mult decat ceilalti, chiar daca vor face pe unii sa planga. Pruncia crestinului incearca smerita cugetare, si astfel glumeste cat mai putin pentru ca sa nu devina caldicel, adica multumit de sine, ci multumitor , adica ostenitor pentru implinirea poruncilor. Bucuria poruncita in Scripturi este bucuria dobandita prin nevointa, adica bucuria in suferinte. Celelalte glume sunt fara folos, au toate tendinta de indepartare de indemnul spre purtarea crucii, tot timpul, dupa masura credintei.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.05.2009, 11:27:22
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tu stii! Multa sanatate!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.05.2009, 11:33:40
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris Vezi mesajul
Nu pari prea prieten, pari chiar ingrozit??????? Starea copilariei este jocul si rasul cristalin. Dar ironia ta, si nu gluma cum ai fi vrut poate sa fie, arata ca si copiii sunt de cele mai multe ori egoisti si dornici sa rada ei mai mult decat ceilalti, chiar daca vor face pe unii sa planga. Pruncia crestinului incearca smerita cugetare, si astfel glumeste cat mai putin pentru ca sa nu devina caldicel, adica multumit de sine, ci multumitor , adica ostenitor pentru implinirea poruncilor. Bucuria poruncita in Scripturi este bucuria dobandita prin nevointa, adica bucuria in suferinte. Celelalte glume sunt fara folos, au toate tendinta de indepartare de indemnul spre purtarea crucii, tot timpul, dupa masura credintei.
Ai dreptate!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cat de des e bine sa ne spovedim ? Diaaana Pocainta 50 27.05.2011 00:08:02
Cum e mai bine? Thheo Generalitati 9 20.11.2008 21:27:35
e bine? mina94 Generalitati 5 23.09.2008 16:20:47
e bine ? dulcineea Secte si culte 3 03.12.2007 14:58:02