Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #23  
Vechi 20.10.2010, 11:48:39
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
exemplu de logica hilara. "de ce am dreptate? pt ca am dreptate." ha ha. de fapt, cred ca e mai mult de plans starea in care iti este ratiunea.

nu ai de unde sti. tu stii doar despre acei sfinti recunoscuti de biserica, citesti doar cartile acceptate de biserica. nimic din ce ar contrazice dogma oficiala nu va trece filtrului bisericii si nimeni nu va fi declarat sfant daca spune altceva decat doctrina aprobata.


afirmatie fara acoperire, fara valoarea de adevar decat cea data de credinta." de ce este numai crestinismul mantuitor? pt ca asa este." sesisezi hilarul afirmatiilor tale? evident, nu, trecem mai departe, discutia cred ca este futila.

la fel, ai dat o multime de citate, toate de aceeasi natura, afirmatii si atat. valoarea lor de adevar? incerta, doar pt ca a zis x sau y o consideri adevarata. daca ai citi un pic despre logica ti-ai da seama
tu esti in ratacire si iti justifici credinta ta in practicile si religiile pagane interpretand cum vrei tu netind cont deloc de cele 7 sinoade ecumenice c,de noul testament si de crierile sfintilor ortodocsi.esti in ratacire si asta e;
uite o carte faina care te ajuta:
Sfantul Ignatie Briancianinov
Despre inselare

Inselarea este vatamarea firii omenesti prin minciuna. Inselarea este starea in care se afla toti oamenii, pana la unul, stare nascuta din caderea pro- toparintilor nostri.

o sa vezi daca citesti ca multi calugari sau pustnici au fost inselati de diavol chiar daca se rugau mult,posteau etc si normal ca nu erau in erezie si nu acceptau credintele sau practicile pagane,si erau inconjurati numai de ortodocsi care se rugau,sau chiar de stareti cu viata sfanta.
deci daca ei au cazut in inselare ce sa zic de tine care accepti idei eretice si credinte si practici pagane si care nu ai o legatura cu oameni (ortodocsi normal) cu viata sfanta.
Reply With Quote
 

Tags
desfranare, yoghin



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
desfranarea in casatorie jonzy30 Nunta 263 10.03.2011 02:52:51
Intrebare: Desfranarea gmariusg Generalitati 58 02.12.2010 21:44:18
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Desfranarea kindly Generalitati 31 09.11.2010 13:53:39