Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.01.2012, 14:02:11
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

[quote=Yasmina;421535]
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca va rugati intr-o biserica catolica inseamna ca acceptati ca exista mantuire in orice biserica. Daca sunteti de acord cu invataturile ortodoxe asta inseamna lepadare de credinta. Si asta e pacat impotriva Duhului Sfant care nu se iarta.

e o parere gresita. Nu este o invatatura ortodoxa. BO invata ca nu exista mantuire in afara de Biserica.



Stati linistit,sunt doar pareri personale ale unei persoane puse intre ciocanul legii si nicovala iubirii de neam.
Daca ati avea rude de diverse confesiuni,ati intelege feelingul.
Rude cu care ati interectionat si v-au ajutat in devenire...
Si atunci ce vreti mai mult? Faptul ca va rugati e doar o "rugaminte"; doar Dumnezeu e in masura sa judece pe cine iarta si pe cine nu. Nu comiteti nici o blasfemie. Nu le facem nici o favoare care nu li s-ar cuveni, prin faptul ca ii pomenim. Mai ales pentru cei care sunt in viata si sunt "rataciti", ar trebui sa ne rugam sa se intoarca. Asa ar fi cel mai aproape de spiritul crestinesc. Si Isus a vindecat si samarineni, si cananeeni, si si-a pus in cap toti fariseii pentru ca nu a respectat intocmai Legea Veche.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.01.2012, 14:04:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Oana_A Vezi mesajul
Pot sa le pomenesc in acatiste sau pomelnice pt psaltire sau Sf. Maslu pentru sanatate ?

Le-am pus in pomelnic (Sf. Liturghie) si acum am aflat ca nu e bine.
Tu pune-le unde vrei, cu mentiunea ca au alta religie. Preotul va sti ce sa faca.
Parerile sunt impartite.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.01.2012, 20:42:40
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Post Folosirea uleiului de la Sfantul Maslu

Uleiul sfintit si faina sfintita de la Sfantul Maslu se foloseste atat la mancare, cat si sa te ungi cu ulei pe rana sau sa te miruiest. In rugaciunile insasi de la Sfantul Maslu pe care le rostesc preotii este si in vatatura, la ce se foloseste.

__________________________________________________ __________________________

Slava Tie Dumnezeul nostru, Slava Tie, Preaslavitei Intelepciuni si Puterii Tale Doamne. Amin.




Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
---Ce se face cu untdelemnul de la Sfantul Maslu ?

Din untdelemnul de la Sfantul Maslu si din faina Sfantul Maslu se fac turtele care se coc fara drojdie, nu se prajesc si se consuma dimineata, pe nemancate, deodata cu anafora. Din ulei se poate pune si in candela.


http://www.parohiamacin4.org/maslu.htm
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.01.2012, 20:45:16
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dasy de Mara Vezi mesajul
Uleiul sfintit si faina sfintita de la Sfantul Maslu se foloseste atat la mancare, cat si sa te ungi cu ulei pe rana sau sa te miruiest. In rugaciunile insasi de la Sfantul Maslu pe care le rostesc preotii este si in vatatura, la ce se foloseste.

__________________________________________________ __________________________

Slava Tie Dumnezeul nostru, Slava Tie, Preaslavitei Intelepciuni si Puterii Tale Doamne. Amin.
Nu stiu daca e potrivit sa pui untelemnul de la sfantul maslu in mancare, avand in vedere ca uneori mancarea se mai strica si este aruncata.

Unde ati gasit scrisa aceasta invatatura?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 21.01.2012, 21:00:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

[quote=fallen;422352]
Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

Si atunci ce vreti mai mult? Faptul ca va rugati e doar o "rugaminte"; doar Dumnezeu e in masura sa judece pe cine iarta si pe cine nu. Nu comiteti nici o blasfemie. Nu le facem nici o favoare care nu li s-ar cuveni, prin faptul ca ii pomenim. Mai ales pentru cei care sunt in viata si sunt "rataciti", ar trebui sa ne rugam sa se intoarca. Asa ar fi cel mai aproape de spiritul crestinesc. Si Isus a vindecat si samarineni, si cananeeni, si si-a pus in cap toti fariseii pentru ca nu a respectat intocmai Legea Veche.
Asa am inteles si eu Fallen,ca nu le fac vreo deosebita favoare,acestor rude ale mele de alta confesiune, care repet,au avut o viata spirituala exemplara si au fost niste modele pt generatiile urmatoare in ceea ce priveste calitatile lor morale-numai ca au trecut la alta religie.

Daca vor fi judecati pt faptele lor si viata care au dus-o atunci nu am dubii ca-mi vor trimite o scrisoare din mult doritul Rai,dar daca vor fi judecati pt parasirea religiei ortodoxe atunci Domnul sa-i miluiasca!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 21.01.2012, 22:31:46
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Post Rude catolice, unde le pomenesc?!

Sa amintesc intai, ca si cel catolic se roaga la Dumnezeu; sa nu uitam apoi ca Domnul Dumnezeu, Insusi a randuit fiecarui neam locul si timpul vietuirii lui; mai ganditi-va si la Pilda Domnului nostru Iisus Hristos cu Samarineanul, care s-a ingijit de cel ranit, ce zacea in cale.
Luca 14/33. "Asadar oricine dintre voi,care nu se leapada de tot ce are nu poate safie ucenicul meu". Moise a avut curajul sa-I zica lui Dumnezeu sa-L stearga din cartea Lui, daca nu-I iarta pe cei ce au pacatuit, facand vitelul de aur.
Cartea a doua a lui Moise: Iesirea,capitolul 32/32: "Rogu-ma acum, de vrei sa Le ierti pacatul acesta, iarta-I iar de nu, sterge-ma si pe mine din cartea Ta, in care m-Ai scris". Sigur ca ptr indrazneala lui l-a pedepsit, dar credeti oare ca omul lui Dumnezeu, care a vorbit cu Insusi Mantuitorul, inainte de Sfintele Ptimi, va mai fi judecat? Se intelege de la sine ca el este in Imparatia cerului.
Apoi I-a cerut Moise sa mearga Insusi Domnul cu ei.
Dca omul sau preotul este desavarsit in credinta si slujba si crede cu toata puterea lui in Dumnezeu, sigur ca poate sa-i cearaorice. Isusi Mantuitorul nostru a zis ca "Bolnavul are nevoie de doctor si nu cel sanatos. Ela venit pe pamant si s-a jertfit ptr cei pacatosi, nu ptr cei nepacatosi. Oare nu este simplu de inteles, ca Domnul Dumnezeul si Mntuitorul nostru Iisus, cu nemarginita Lui mila si indurare Va asculta si rugaciunile celor sfintiti ptr Sfanta Slujba a preotiei?
Fcerea capitolul 47/7: Apoi a dus Iosif pe Icov, tatal sau, si l-a infatisat innaintea lui Faraon
si a binecuvantat Iacob pe Faraon;
47/10: "Si iarasi a binecuvantat Iaacob pe Faraon si a iesit de la el".
Oare si-a retras Dumnezeu fagaduinta facuta ptr faptul ca Iacov - madular al poporului ales al lui Dumnezeu a binecuvantat pe Faraon, regele Egiptului, care era pagan sie el si poporul lui si se inchinanu la idoli?
Facerea, capitolul 33/17: "Si azis Domnul catre Moise: "Voi face sice ai zis tu, pentru ca ai aflat bunavointa inaintea Mea si Te cunosc pe tine mai mult decat pe toti".
Epistola soborniceasca a Sfantului Apostol Icob, capitolul 1, versetul 6: "Sa ceara insa cu credinta, fra sa aiba niicii o indoiala, pentru ca cel ce se indoieste este ca valurile marii, arunacat de vantincoace si incolo".
Cap 1 / Versetul 7: "Sa nu gandeasca omul acela ca va lua ceva de la Dumnezeu".
Apoi Insusi Mantuitorul a zis: "Cereti si vi se va da,bateti si vi se va deschide".
A Domnului este judecata si toata mantuirea la El.
Doamne ajuta-ne si ne intelepteste, ca sa facem numai voia aproapelui, precum Ai zis, dar mai intai de toate amintete-ne ce Ti-am cerut, adica "VIE IMPARATIA TA, FACA-SE VOIA TA, PRECUM IN CER, SASI PE PAMANT si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau.
C a Ta este esteImparatia: a Tatalui, a Fiului si a Sfantului Duh. Amin.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Doamne iarta prea marea mea indrazneala, daca nu e pe masura indurarilor Tale si mareste-mi credinta in locul ei.

Citat:
În prealabil postat de Oana_A Vezi mesajul
Pot sa le pomenesc in acatiste sau pomelnice pt psaltire sau Sf. Maslu pentru sanatate ?

Le-am pus in pomelnic (Sf. Liturghie) si acum am aflat ca nu e bine.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.01.2012, 23:29:15
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Post Pomelnice ptr neortodocsi

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Dragul meu, inca nu intelegi anumite lucruri.
Poate le lamurim cand ne vedem.
Ai gresit ca ai dat pomelnice cu persoane neortodoxe la o slujba ortodoxa. Dar e greseala din necunostinta.
__________________________________________________ __________________________

Asta nu este nici o greseala, eu cred ca s-a intamplat din Pronia lui Dumnezeu "Caci fara de mine nu puteti face nimic" a zis Mntuitorul Insusi.

__________________________________________________ __________________________


Domnul nostru Iisus Hristos nu a scos pe nimeni afara, ba si mai mult sa dus insusi in casele pacatosilor si a stat cu ei la masa. Nu uitati ce a spus: "Ca pe cel ce vine la Mine nu-L Voi scoate afara". Ca va chema pe orbi - adica pe cei ce n-au vazut minunile Lui, adica Sfintele Biserici pe langa care au trecut si nu au intrat macar de curiozitate -, pe schiopi - pe cei ce nu s-au dus la Sfanta Biserica -, pe surzi - adica pe cei ce nu au auzit cuvantul Lui, pe muti - adica pe cei ce nu sau rugat Lui Dumnezeu, pe sluti - adica pe cei ce nu au tinut post, au intinat ziua de odihna si asa mai departe, caci ei cu un singur cuvant poate-L vor indupleca, asa ca si talharul, pe cere L-a pus cu El in rai.
Asa ca sa nu ne coboram de pe acoperis ca sa mergem in casa - adica de aici de unde am ajuns, ca fiind botezati ortodox, privilegiati crezandu-ne si sa ne ducem postul mai departe - ci sa facem ca si ologul (de curand praznuit), "inaltandu-ne" prin post, rugaciune, smerita cugetare, si apoi sa cadem la picioarele Mantuitorului sa cerem iertarea pacatelor si a neputintelor noastre.
Sa ne rugam, sane rugam ca si Domnul nostru Iisus Hristos, ca si niste copii buni, care imita pe parintele lor, si sa nu uitam sa incheiem precum El a zis: "PARINTE, FA SA TREACA ACEASTA DE LA MINE, DAR FACA-SE VOIA TA".

Pana cititi tot Noul Testament dureaza, dar daca cititi rugaciunea ptr Sfanta impartasanie veti gasi si aceasta.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A FOST, ESTE SI VA RAMANE IMPARATUL, DOMNUL, DUMNZEUL SI MANTUITORUL NOSTRU IISUS HRISTOS IN VEACUL, VEACULUI. Amin.





Nu poti pomeni la slujbele Bisericii Ortodoxe pe cei care s-au lepadat de Sfanta Biserica si de Sfantul Botez. Altfel spus, nu poti aduce tu cu forta in BIserica pe cei care de bunavoie s-au rupt de ea.
Spre ex, daca un om e pe patul de moarte ar trebuie spovedit si impartasit. Dar daca omul refuza preotul, zicand ca nu are nevoie de el? Cum, il poti impartasi cu forta? El a ales sa stea departe de Biserica ortodoxa. In cazul acesta, conform logicii tale, preotul trebuie invinuit de lipsa de dragoste. Nu si-a iubit aproapele.
Sunt oameni care toata viata nu au calcat in Biserica, decat atunci cand prunci fiind au fost botezati. Pe un om ca asta il inmormantezi in Biserica? raspunsul e nu si nu ptr ca Biserica nu ar avea dragostea si ar uita pilda samariteanului milostiv, ci ptr ca omul acela nu a vrut sa aiba a face cu Biserica. SI cine esti tu sa ii incalci liberul albitru?
Asadar, cum poti pomeni la sfanta Liturghie un eretic? Un om care de bunavoie s-a lepadat de Ea? Cum sa ii incalci liberul albitru, cand si Dumnezeu i-l acorda?
Datoria ta ca si crestin e sa te rogi ptr fiecare om in parte, dar Biserica nu se poate ruga ptr oamenii care de bunevoie au ales sa nu mai faca parte din Ea!Nu e vorba de lipsa dragostei, e vorba de respecatrea liberului albitru.
Mai mult decat atat, ortodocii care sunt: curvari, betivani, fumatori si cu alte pacate mari nu se pot pomeni la Sfanta Liturghie! Ca unii ce de bunavoie au rupt comuniunea cu harul primit la Botez. pana la renuntarea la pacat, pe acestia ii pomenesti la Psaltire si la rugaciunea personala.
E grav sa acuzi Biserica de lipsa de dragoste din cauza ca tu nu intelegi anumite lucruri.
Sunt duhovnici imbunatatiti care atunci cand primesc un pomelnic se uita pe el si incep sa taie la nume. Poate te smintesti? Oare de ce? Ei, tocmai ptr ca nu pot participa la comuniune cu Biserica cei rupti de ea. Spre ex, in Biserica primara, la sfanta Liturghie participau si crestini si necrestini, dar care urmau perioada catehumenatului. Dar exista un moment in care necrestinii erau scosi afara.("cei chemati iesiti!"). Mai mult decat atunci, se atragea atentia la usieri sa aiba usile inchise ca nimeni strain de Taina care se petrece sa nu poata intra inauntru(Usile, Usile, cu intelepciune sa luam aminte!)Au doara, nu or fi fost si primii crestini lipsiti de dragoste?

E minunat ca ai dragoste, daruieste-le fratilor tai, ca ocazii sunt destule, si asa poti implini legea Lui Hristos.
Acuma imi scrie robotul, ca mesajul meu este prea scurt si nu pot sa-l trimit. Sper sa mi-l accepte macaracum.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.01.2012, 00:46:23
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Exclamation Pomelnic ptr neortodocsi

Dar cum ramane cu aceasta: "Rugati-va ptr binefacatorii vostrii?" Ore nu cel ce face voia Tatalui va fi rasplatit. Cei pe care noi ii numim necredinciosii zic una si alta, dar ce fac ei bun si rau, si inima lor cine o cunoaste, daca nu Insusi Dumnezeu? Ce este mie a judeca ce face preotul, daca i-am "poruncit", precum zice isusi Sfintia sa cand se roaga lui Dumnezeu ptr iertarea pacatelor celor pomneiti.Eu mi-am facut datoria. Nu m-am rugat numai eu, ca ma cred nevrednic ptr binefacerea ce a facut-o, "necredinciosul", ptr mine si l-am rugat si pe cel caruia I-a dat Har, daca nu se roaga inseamna ca tot din voia lui Dumnezeu o face,caci daca cel ptr care te rogi sau ii dai binecuvantare nu este vrednic de ea, se intoarce binecuvantarea la cel ce a dat-o.
Prima Epistola Soborniceasca a Sfantului Apostol Petru, 5/5: "Imbracati-va intri smerenie, pentru ca Dumnezeu celor mandri le sta impotiva, iar celor smeriti le da HAR".
Daca preotul se roaga ptr unul asazis neortodox, oare nu-i va rasplati Dumnezeu. El fiind Dumnezeu a spalat picioarele ucenicilor, care inca nici nu aveau pe Duhul Sfant, oare nu le va asculta rugaciunea. Ore nu Dumnezeu a facut toata faptura, oare nu El ne-a impodobit pe fiecare cu frumusetea LUI? El a facut si oameni negri, albi si galbeni si mici (Zaheu) si mari (fii lui Enac), cu parul negru, cu parul ondulat sau "drept", etc.
Atat preotii cat si noi avem Pildele Lui, ce am putea face mai bine, dacat sa-I urmam PILDELE SALE, fara a incalca poruncile.
Cnoanele trebuie sa fie si ele revizuite, daca acestea cumva se contrazic in esenta cu poruncile. Cum inainteaza viata, asa sporeste si credinta si daca bogatia Harului, descoperind CU VOIA LUI DUMNEZEU unele din nenumaratele Sale TAINE, pentru a nu ne lasa pe mana vrajmasului, ca sa nu ne pierdem cu totii, oare nu le vom pune in aplicatie? Caci spunea cineva ca un Avva fiind in pragul mortii plangea si unul din frati l-a iintrebat: "Avvo, dar si tu plangi, cand ai facut atatea fapte bune"? Atunci el a zis: "Dar eu nu stiu ca toate ce am facut eu bine, au fost bune si la Dumnezeu.
Noi stim ca sporirea duhovniceasca a crestinului, este un dar de la Dumnezeu.
DACA preotul sau eu nu ma rog ptr asa zisii neortodocsi, care eu zic ca sunt binefacatorii nostrii, e ca si cum as zice: "Doamne de ce Lai facut pe acesta sau pe acestia? Trebuia sa lasi pe unul de credinta mea sa ma ajute" Oare avem noi pamantenii dreptul de a-L lua la rost pe Dumnezeu? Cine Cunoaste Tinele Lui Cele nenumarate?

Toate drepturile de publicare, a articolelor scrise pe si referitor la aceasta tema, sunt rezervate celui ce in orasul care ma gasesc si vietuiesc, de cand S-A milostivit DUMNEZEU de mine, celui, ce prin Harul ce i-a fos tdat m-a binecuvantat la gasirea si intrarea mea in Biserica Mama, adica a bisericii ortodoxe.


__________________________________________________ __________________________

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Aici doar presupuneti. Nu ca ar conta si nu e un lucru cu care sa ma alud, dar ai mei toata viata lor insumat au mers la Biserica de mult mai putine ori decat mine. Expresia din Paste in Craciun se potriveste la perfectie pentru ei. Nu e ca nu calca niciodata la Biserica, dar nu o fac mai des de cateva ori pe an.
Si nu, nu as interactiona cu rudele mele, daca de exemplu ar trece la vreo secta. Daca ar fi catolici ar fi ok, atat timp cat nu discutam despre religie. Daca ar fi sectanti nu as mai vorbi cu ei. E simplu. Nici Hristos nu a fost tolerant: "Cine nu este cu Mine, este impotriva Mea".
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.01.2012, 00:58:46
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dasy de Mara Vezi mesajul
Dar cum ramane cu aceasta: "Rugati-va ptr binefacatorii vostrii?" Ore nu cel ce face voia Tatalui va fi rasplatit. Cei pe care noi ii numim necredinciosii zic una si alta, dar ce fac ei bun si rau, si inima lor cine o cunoaste, daca nu Insusi Dumnezeu? Ce este mie a judeca ce face preotul, daca i-am "poruncit", precum zice isusi Sfintia sa cand se roaga lui Dumnezeu ptr iertarea pacatelor celor pomneiti.Eu mi-am facut datoria. Nu m-am rugat numai eu, ca ma cred nevrednic ptr binefacerea ce a facut-o, "necredinciosul", ptr mine si l-am rugat si pe cel caruia I-a dat Har, daca nu se roaga inseamna ca tot din voia lui Dumnezeu o face,caci daca cel ptr care te rogi sau ii dai binecuvantare nu este vrednic de ea, se intoarce binecuvantarea la cel ce a dat-o.
Prima Epistola Soborniceasca a Sfantului Apostol Petru, 5/5: "Imbracati-va intri smerenie, pentru ca Dumnezeu celor mandri le sta impotiva, iar celor smeriti le da HAR".
Daca preotul se roaga ptr unul asazis neortodox, oare nu-i va rasplati Dumnezeu. El fiind Dumnezeu a spalat picioarele ucenicilor, care inca nici nu aveau pe Duhul Sfant, oare nu le va asculta rugaciunea. Ore nu Dumnezeu a facut toata faptura, oare nu El ne-a impodobit pe fiecare cu frumusetea LUI? El a facut si oameni negri, albi si galbeni si mici (Zaheu) si mari (fii lui Enac), cu parul negru, cu parul ondulat sau "drept", etc.
Atat preotii cat si noi avem Pildele Lui, ce am putea face mai bine, dacat sa-I urmam PILDELE SALE, fara a incalca poruncile.
Cnoanele trebuie sa fie si ele revizuite, daca acestea cumva se contrazic in esenta cu poruncile. Cum inainteaza viata, asa sporeste si credinta si daca bogatia Harului, descoperind CU VOIA LUI DUMNEZEU unele din nenumaratele Sale TAINE, pentru a nu ne lasa pe mana vrajmasului, ca sa nu ne pierdem cu totii, oare nu le vom pune in aplicatie? Caci spunea cineva ca un Avva fiind in pragul mortii plangea si unul din frati l-a iintrebat: "Avvo, dar si tu plangi, cand ai facut atatea fapte bune"? Atunci el a zis: "Dar eu nu stiu ca toate ce am facut eu bine, au fost bune si la Dumnezeu.
Noi stim ca sporirea duhovniceasca a crestinului, este un dar de la Dumnezeu.
DACA preotul sau eu nu ma rog ptr asa zisii neortodocsi, care eu zic ca sunt binefacatorii nostrii, e ca si cum as zice: "Doamne de ce Lai facut pe acesta sau pe acestia? Trebuia sa lasi pe unul de credinta mea sa ma ajute" Oare avem noi pamantenii dreptul de a-L lua la rost pe Dumnezeu? Cine Cunoaste Tinele Lui Cele nenumarate?

Toate drepturile de publicare, a articolelor scrise pe si referitor la aceasta tema, sunt rezervate celui ce in orasul care ma gasesc si vietuiesc, de cand S-A milostivit DUMNEZEU de mine, celui, ce prin Harul ce i-a fos tdat m-a binecuvantat la gasirea si intrarea mea in Biserica Mama, adica a bisericii ortodoxe.


__________________________________________________ __________________________
E simplu. Invatarura Bisericii ne interzice sa ne rugam pentru cei care s-au lepadat de credinta. In aceeasi situatie se afla si cei care au auzit adevarul de credinta si nu l-au accepat. Dumnezeu este drept si nu ii obliga pe cei care La-u refuzat sa fie in comuniune cu ei. Dvs ati scos niste invataturi din context. Iar contextul este foarte amplu.
Si ca sa intelegeti la ce ma refer: "Și El le-a zis: „Acum însă cel care are pungă, să și-o ia; tot așa și traista; și cel care nu are sabie, să-și vândă haina și să-și cumpere." Nu prea suna a invatatura crestina nu?
Sub pavaza tolerante ne ratacim si ajungem la ecumenism si la lepadare de credinta adevarata. Vetri spune ca nu e asa. Ba asa e. Asa incepe. Cum se termina stim deja. Ne spune Hristos. Hristos nu este tolerant: "Cine nu este cu mine este impotriva mea". Si asta nu este scoatere din context.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.01.2012, 21:56:04
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Post POMENIREA neortodocsilor la SFANTA Liturghie

Dar trebuie sa diferentiem cine nu este cu Hristos: Caci ce a spus Domnul nostru Iisus Hristos cand L-au cautat Mama si fratii Lui; care sunt Mama si Fratii Lui? Nu sunt cei care fac voia Tatalui ceresc? Matei 7/21: "Nu oricine Imii zice Doamne, Doamne va intra in imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu Celui din ceruri". Oare catolicii si protestantii nu fac milostenie, si inca cata!!! Si nu numai, ci si alte fapte de caritate. Si apoi sa nu uitam, ca si ei se numesc Cristi nu anticristi. Matei 7/14: "Nu poate pom bun sa faca rode rele si pom rau sa faca rode bune"
Ioan Cap. 3/17: "Caci n-a trimis Dumnzeu pe Fiul Sau in lume NU ca sajudece lumea, ci ca sa se mantuiasca prin El lumea"; CIne-i LUMEA? Suntem numai noi Ortodocsii? Si eu sunt ortodoxa din Sfanta Taina a Botezului de dupa nastere si ceea ce zic folosindu-ma de Insusi cuvintele Domnului, cred, fiindca tot ce a spus se va implini. De ce trebuie noi sa separam graul de pleva? Caci noua nu ne este dat a cunoste ce este bun sau rau inaintea Lui Dumnezeu, precum am mai spus. Si apoi va mai spun ceva, ce a ajuns la urechea mea: Cunos catolici, care postesc, ba i-am si dat unei cunostinte calendarul sfintilor si i-am zis sa posteasca ca si noi, asa precum s-a postit mai demul si i-am zis ca Sinoadele ecumenice au dezlegat la peste in sarbatori cu Doxologie mare si sa nu se osteneasca mai mult. s-a bucurat de calendar si acuma in noul an, mi-a ceru unul nou si i-am zis ca sa se uite la data si asa sa respecte sarbatorile, ca nu se schimba numai Sfintele Pasti si Sfintele Rusalii, pe care le au si ei Catolicii.
Ioan, cap 9, Ver. 31: "Si noi stim ca Dumnzeu nu-i asculta pe pacatosi; dar de este cineva cinstitor de Dumnezeu si face voia Lui, pe acela il asculta". Deci,daca preotul se roaga ptr un asa zis pacatos, oare nu-l asulta Dumnezeu? Daca negi aceasta si nu crezi, e ca si cum ai zice catre Dumnezeu ca a mintit.
Faptele Apostolilor, Cap. 2 Vers. 17: "Iar in zilele din urma, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu PESTE TOT TRUPUL si fii vostrii si fiicele voastre vor proorocii si cei mai mici ai vostri vorvedea vedenii si batranii vostri vor visa". Zice aici numai de ortodocsi?
Fap. Apostolilor, Cap. 2 Vers: 18: "Inca si PESTE SLUGILE MELE SI PESTE SLUJNICELE MELE VOI turna in acele zile, din DUHUL MEU si vor proroci".
Fap. Apostolilor, Cap. 2, Vers. 21: "Si tot cel ce va chema numele Domnului se vamantui."
Cine este la stramtoare si nu striga la Dumnezeu?





Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
E simplu. Invatarura Bisericii ne interzice sa ne rugam pentru cei care s-au lepadat de credinta. In aceeasi situatie se afla si cei care au auzit adevarul de credinta si nu l-au accepat. Dumnezeu este drept si nu ii obliga pe cei care La-u refuzat sa fie in comuniune cu ei. Dvs ati scos niste invataturi din context. Iar contextul este foarte amplu.
Si ca sa intelegeti la ce ma refer: "Și El le-a zis: „Acum însă cel care are pungă, să și-o ia; tot așa și traista; și cel care nu are sabie, să-și vândă haina și să-și cumpere." Nu prea suna a invatatura crestina nu?
Sub pavaza tolerante ne ratacim si ajungem la ecumenism si la lepadare de credinta adevarata. Vetri spune ca nu e asa. Ba asa e. Asa incepe. Cum se termina stim deja. Ne spune Hristos. Hristos nu este tolerant: "Cine nu este cu mine este impotriva mea". Si asta nu este scoatere din context.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
MOASTELE CATOLICE pacatoasa.. Moaste 179 09.12.2016 14:50:58
rude alianta luana Generalitati 13 26.02.2012 02:03:52
rude prin incuscrire flo9_10 Nunta 29 06.01.2012 14:47:08
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 19:49:58
prieteni si rude rataciti podolski_2 Generalitati 2 27.10.2008 13:23:01