Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 21.09.2014, 08:03:28
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mereu am oscilat in raspunsul la intrebarea daca e bine sau nu e bine ca religia sa fie obiect de predare (cvasi)obligatoriu. Dar, in fata unor dovezi de monumentala ignoranta la oameni care au, totusi, glagorie, inclin spre un raspuns afirmativ. Problema este ca religia ESTE, de mai bine de patru lustri, obiect de predare (cvasi)obligatoriu, fara nici cel mai mic rezultat vizibil. Probabil ca ar trebui facut altceva. Dar nu stiu ce anume. Vreo idee ?
Numai iubirea schimba inimile."Fara iubire este cu neputinta sa fim placuti lui Dumnezeu".

http://video.crestinortodox.ro/3mM1b...ebari_III.html
Reply With Quote
  #92  
Vechi 21.09.2014, 12:00:21
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Iubirea profesorului schimbă inima copiilor. Am verificat acest lucru toată viața și azi pot s-o afirm cu ...mâna pe inimă.
Când profesorul nu iubește nici pe copii, nici materia predată, ci numai orgoliul său de cărturar - copiii nici nu învață carte, nici nu se dezvoltă ca oameni. Ci se țin la nesfârșit de șotii, pentru că e singura alternativă rezonabilă la pustiul din lumea lor instituționalizată.
Dar când profesorul are dragoste, chiar de nu face mare lucru în planul conceptelor, aprinde în copii flacăra pasiunii pentru materia respectivă și această flacără (care în limbajul psiho-pedagogiei se numește "interes" - un construct format din motivație intrinsecă, sentimente de dragoste, voință și chiar cunoștințe din domeniul studiat) îl poartă pe elev în lumea cunoașterii. Profesorul rămâne doar un ghid, ici și colo, un camarad sau pur și simplu un chibiț al copilului.

Așa cum flacăra chibritului poate stârni un rug, așa dragostea dascălului poate aprinde dragostea copilului pentru cunoaștere, pentru studiu, pentru îmbunătățirea de sine.

Religia este o disciplină folositoare în școli, copiii tot rămân cu câte ceva, mai târziu unii dintre ei știu de unde și pe unde să o apuce. Din păcate, la Religie și la psihologie - aceste discipline care se adresează sufletului omenesc - e nevoie de oameni îmbunătățiți, nu de savanți cu diplome. (Contează în primul rând cum ești, ce fel de om ești, nu cât de multe știi.) Câți or fi de un fel și de altul, nu cunosc bine. După rezultate, însă, presupun că predomină savanții/scientiștii în detrimentul dascălilor veritabili.

Nu disciplina e cheia, ci oamenii care o predau. Dragostea și priceperea lor de a ajunge la inimile copiilor cu vești bune și cu onestitate. Cu umilință, chiar.
Disciplina/materia școlară e o poartă spre cunoaștere. Cheia aparține profesorului. Măcar până la o vreme...

Last edited by Ioan_Cezar; 21.09.2014 at 13:57:55.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 21.09.2014, 15:05:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Imi dati si mie cateva exemple de dogme? Ca asa de mult am folosit cuvantul pro si contra,ca aproape l-am rupt de continut.
Si apoi sa vedem daca mai are cineva ceva impotriva lor, dupa ce le enuntam.
Caci nu cred ca dogmele ar constitui vreo problema, ci o anume folosire in scopuri de excludere a lor ,fara explicatii si precizari detaliate. Daca la toate se vede legatura cu Hristos,nimeni nu le va respinge
Crezul e cea mai simpla sinteza a dogmelor.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 21.09.2014, 15:25:38
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ai fi putut să te abții...
Exact ce ziceam, respingi mesajul meu ,fara sa dai un argument,lasandu-ma in aer asa. Ca si cum eu as intelege ce am gresit in opinia ta,si ti-as cunoaste opinia .
Caci in mintea mea am zis ceva corect. Ideea mea generala era ca oamenii nu sunt impotriva dogmelor daca le-ar fi explicate, si nu ar fi imediat judecti ca nu le stiu.
Iar in plus, pe aici au fost diferite dispute,daca dogma contrazice cu ceva intelegerea mai simpla a credintei ,plecand de la poruncile Mantuitorului.
Poate aceasta disputa e falsa, caci nu dogma socheaza, ci modul in care o inteleg unii.
Caci luate la concret ,nimeni nu are ceva impotriva dogmelor,de exemplu a Crezului, dar si a altor dogme care i-au urmat.
Singurele dispute sunt atunci cand dogma incepe sa excluda ,sau cand e aplicata in aceasta maniera, si se exacerbeza excluderile,fara a se argumenta suficient.
Unii isi pun intrebari,altii le spun ca sunt orbi, dar se zgarcesc in a da explicatii,si convingerile fiecaruia se intaresc,fara a intelege fiecare ce a vrut sa spuna celalalt
Reply With Quote
  #95  
Vechi 21.09.2014, 17:01:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Caci luate la concret ,nimeni nu are ceva impotriva dogmelor,de exemplu a Crezului, dar si a altor dogme care i-au urmat.
Singurele dispute sunt atunci cand dogma incepe sa excluda ,sau cand e aplicata in aceasta maniera, si se exacerbeza excluderile,fara a se argumenta suficient.
Tu incerci sa spui ca Arie a fost eretic pentru ca Sf. Nicolae, Sf. Spiridon si altii nu i-au explicat bine dogma? Dimpotriva, acestia se impotriveau orice li se spunea. Catolicii daca nu s-ar impotrivi si ar accepta cele cateva dogme importante pe care le-au schimbat nu ar fi nicio problema sa revina in Biserica. Dar uite ca se discuta de 100 de ani si niciun eterodox nu a schimbat nici macar o singura dogma gresita.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 21.09.2014, 17:15:17
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Crezul e cea mai simpla sinteza a dogmelor.
Admirabil spus, Cata; de aceea ii si spunem "Simbolul Credintei".
Reply With Quote
  #97  
Vechi 21.09.2014, 17:44:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mihnea tu doresti sa se predea religia in scoli. Eu doresc sa se faca si cateheza in biserica pentru adulti.
Da, oamenii trebuie sa invete dogmele. Dar nu numai.
Din pacate cam la asta se rezuma orele de religie din cate am inteles. De aceea
nu dau rezultat.
Trebuie predat si modul de aplicare a dogmelor, trairea practica a credintei, elemente practice, elemente de etica.
Da, stiu legea si rugaciunea pe de rost. Si? Ma duc pe urma si fac prostii/pacate.
La ce mi-a folosit ca stiu dogma/legea?

Si inca ceva.
Eu ma duc la biserica, citesc, ma rog si acasa. Bun. Stiu dogme.
Dar vine si ma intreaba fina, sau altcineva: "Oare e pacat daca fac asta, sau cum sa fac asta?"
Oare nu trebuie sa ni se spuna si asta la biserica? Sa putem sa intrebam si sa discutam cu preotul?
Dogma spune ca trebuie sa respect sarbatoarea cutare, sa nu fac aia si aia. Bun. Dar sunt doua feluri de sarbatori
in calendar - cu negru si cu rosu. Care si cum? Am dat un exemplu.

Ma duc sa botez un copil sau sa cunun un cuplu. Oare n-ar trebui sa ma lamureasca la biserica si pe mine
si pe ei cu ceea ce se intampla, atributii, cu ce avem de facut, inclusiv lista cu materialele de cumparat.
Sau trebuie sa caut pe internet si sa adun informatii mai corecte sau mai putin corecte?

Am inteles ca la catolici ii invata asa ceva pe oameni. Se fac un soi de discutii cu preotul si ca mire si ca nas.
Tu trebuie sa stii Mihnea.
La noi nu este asa.

In concluzie - eu nu ma impotrivesc dogmelor si le stiu (macar alea de baza). Dar ele nu-mi sunt suficiente.
Vrei sa faci o casa. Ai toate materialele, deci fa-o. Da, dar nu pot. Ca nu stiu sa le imbin, nu stiu ce sa fac cu ele.
Si n-am cu cine. Ca s-o facem impreuna cu drag si spor.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 21.09.2014 at 18:07:05.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 21.09.2014, 23:17:05
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu incerci sa spui ca Arie a fost eretic pentru ca Sf. Nicolae, Sf. Spiridon si altii nu i-au explicat bine dogma? Dimpotriva, acestia se impotriveau orice li se spunea. Catolicii daca nu s-ar impotrivi si ar accepta cele cateva dogme importante pe care le-au schimbat nu ar fi nicio problema sa revina in Biserica. Dar uite ca se discuta de 100 de ani si niciun eterodox nu a schimbat nici macar o singura dogma gresita.
Nu cred ca aveau ce sa ii explice,pentru ca Arie o stia deja.
Vorbeam tocmai de cei care nu o stiu prea bine, acolo este un teren virgin,unde daca patrundem cu multa atentie acordata celuilalt si blandete ,putem preveni atitudini de respingere a dogmei,fie ca e prea abstracta,fie ca realitatea o contrazice , fie ca exclude anumite grupuri
Atentia acordata unui om e cea mai buna investitie care o poti face , caci majoritatea oamenilor se departeaza de Biserica, pentru ca nu e nimeni care sa ii ajute ,nu pentru ca ar fi ei din nastere razvratiti,precum Arie
Reply With Quote
  #99  
Vechi 22.09.2014, 01:00:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mihnea tu doresti sa se predea religia in scoli.
Raspunsul la aceasta chestiune nu e chiar asa de evident.
Teoretic, desigur ca e bine sa se predea religia in scoli. Ar fi culmea ca scoala sa predea adevarul cu "a" mic, dar nu Adevarul cu "A" mare.

Pe de alta parte, in postarea initiala arat ca tocmai, predarea religiei in scoli e un demers esuat in practica. De exemplu, de la materia "matematica" oamenii raman cu ceva. Nu cu tot ce s-a predat, bineinteles, dar cu ceva raman. Macar ca doi la cub este egal cu opt, macar cu teorema lui Pitagora, macar cu faptul ca linia mijlocie in triunghi e jumatatea bazei. De la materia "biologie" raman cu ceva. Nu cu tot ce s-a predat, dar macar cu faptul ca paianjenii nu sunt insecte, ci sunt un fel de rude de ale lor care au si ele picioare articulate, tot raman. E ceva. Si de la materia "istorie" raman cu ceva. Nu prea mai stiu ei detalii cum a fost cu Ioan Voda cel Cumplit, dar ca a existat un domnitor cu acest nume care s-a luptat cu turcii, asta oricine a terminat liceul stie.

Numai de la materia "religie" oamenii nu raman cu absolut nimic. Cu nimic-nimic. Faptul ca la Pasti sarbatorim invierea Domnului, faptul ca la Craciun este aniversarea Lui sunt lucruri necunoscute de oameni care au facut, totusi, religie la scoala. E mai rau ca in bancul cu "cei patru evanghelisti sunt urmatorii trei: Luca si Matei". In realitatea cruda de pe teren, nici de Luca si Matei nu mai stiu.

Acuma, in fata acestui esec, sunt doua solutii. Cea mai simpla ar fi ca religia sa nu se mai predea de loc. Mai este si soultia ca religia sa se predea altfel. Cum ? Nu stiu exact, dar altfel, ca sa ramana oamenii cu ceva de folos daca nu sufletelor, macar culturii generale.


Citat:
Trebuie predat si modul de aplicare a dogmelor, trairea practica a credintei, elemente practice, elemente de etica.
Nu ma pricep, dar cred ca unele ca acestea intra in programa. Probleme morale, de exemplu "cand este injuratura un pacat de moarte?" sau "Condamnarea la moarte este ucidere in sensul Poruncii a Cincea ?" ar trebui sa fie obiecte de studiu si dezbatere vie. In practica, nu se face nimic. Profesorii predau la unul sau doi elevi, care se fac ca sunt atenti din politete, in timp ce ceilalti fac avioane de hartie. Si atunci, de ce sa-i chinui cu religia, cand ar fi mai castigati sa le dai drumul in curte la o leapsa ?

Citat:
Da, stiu legea si rugaciunea pe de rost. Si? Ma duc pe urma si fac prostii/pacate.
La ce mi-a folosit ca stiu dogma/legea?
Macar la sensul pacatului. Fara sa stiti legea si rugaciunea, de unde stiti ca sunt prostii/pacate?

Toti cei care au carnet de conducere, au trebuit sa cunoasca destul de in detaliu legile circulatiei. Ei stiu, ori cel putin au fost nevoiti sa stie cand au dat "sala", cele n situatii in care depasirea e interzisa. Pe urma s-au dus si au facut prostii/pacate. Prin urmare, faptul ca vedem destui nebuni pe strazi in ciuda cerbiciei politistilor la dat carnete, inseamna ca ar fi mai bine sa nu se mai predea legile circulatiei ?

Citat:
Ma duc sa botez un copil sau sa cunun un cuplu. Oare n-ar trebui sa ma lamureasca la biserica si pe mine
si pe ei cu ceea ce se intampla, atributii, cu ce avem de facut, inclusiv lista cu materialele de cumparat.
Sau trebuie sa caut pe internet si sa adun informatii mai corecte sau mai putin corecte?

Am inteles ca la catolici ii invata asa ceva pe oameni. Se fac un soi de discutii cu preotul si ca mire si ca nas.
Tu trebuie sa stii Mihnea.
La noi nu este asa.
Da, se fac reuniuni de pregatire. De regula, una sau doua pentru Botez. Intre trei si sase pentru casatorie. Cel putin 12 pentru Impartasania Solemna (=cateheza primara) si mai multe pentru Mirungere (=cateheza de liceu). In Romania, preotii care vor sluji se ocupa de asta, in timp ce episcopii verifica daca cei mici au priceput despre Cine este vorba. Dar boieria din Romania, unde avem un preot la fiecare suta de catolici, unde exista mereu un preot de garda la Episcopie etc nu am mai intalnit-o in Franta. Aici unde locuiesc, exista un preot pentru trei sate, si inca e un caz dintre cele mai fericite. Si atunci, pregatirea pentru botez, impartasanie, confirmare, nunta este delegata diaconului sau chiar laicilor. Unii laici mai angajati sunt misionati, adica au primit misiuni, in plic inchis, de la episcop, dupa ce au avut o anumita pregatire. Altii, participa in echipe de laici in mod mai putin formal. Pana si Liturghia este pregatita de echipe de animatie liturgica, preotul doar verifica. Echipele astea duc greul. Ele fac repetitii corale, ele imprima "missaletele", adica desfasurarea slujbei cu Apostolul si Evanghelia Zilei, ele ii plaseaza pe credinciosii care dormeau cand se trageau clopotele si au ajuns la "Crez", ele fac cateheza primara, ele au grija de copiii mici care vin la Liturghie, etc, etc. Preotul este nevoit sa delege, daca nu vrea sa innebuneasca. Desigur, reversul medaliei este ca se poate ajunge ca oile sa il incalece pe pastor, lucru care se intampla mai ales cand acesta e mai blegut si scapa lucrurile din maini. Un spirit protestant s-a manifestat si impotriva lui Moise in desert si nu e rar ca laicii sa se creada preoti ori, cel putin, sa creada ca stiu mai bine ce trebuie facut decat preotul, episcopul, primatul, papa. Dar, una peste alta, preotii trebuie sa isi asume acest risc pentru ca, in final, lucrurile sa mearga inainte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #100  
Vechi 22.09.2014, 04:50:33
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
La acestea să includă dogmatica Sf. Ioan Damaschin.
Am găsit-o pe net și am început să o citesc... cu bucurie... Îți mulțumesc încă o dată!

http://www.biserica-luzern.ch/Dogmat...0Damaschin.pdf
Reply With Quote
Răspunde