Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2007, 11:18:40
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Urmarind topicurile legate de feminism si cel cu privire la raportul dintre orele de munca presatate de femei si respectiv barbati mi-a rasarit o noua intrebare.

unii colegi de forum au afirmat ca femeia ar trebui sa lucreze in gospodarie. un coleg a spus ca ar vrea sa castige suficient pentru a tine femeia acasa.

intrebarea pe care mi-o pun este femeia ar trebui sa aiba cariera, sa aiba o activitate cu scop lucrativ (sa castige bani) sau sa aiba activitati domestice (gradinarit, curatenie, crescut copii, gatit etc).



Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2007, 11:58:21
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Eu consider ca are dreptul sa aleaga daca isi doreste o cariera sau nu.(in cazul cel fericit, uneori este obligata sa lucreze ca sa isi intretina familia). Si asta nu tine de dorinta de emancipare a femeii, ci de dorinta de a se simti utila, pe picioarele ei. Eu nu consider ca astfel de desacralizeaza familia si valorile morale ale ei.

"un coleg a spus ca ar vrea sa castige suficient pentru a tine femeia acasa."

asta ar putea avea mai multe semnificatii. Prima, ca i-ar placea sa isi faca sotia fericita , sa nu fie nevoita sa aiba o slujba solicitanta. A doua, exista o dorinta de dominare, posesiune. Sa isi stie sotia dependenta financiar de el ii poate oferi conform parerii lui anumite drepturi asupra ei. De aici se poate ajunge chiar si la violenta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2007, 12:39:58
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Sunt de parere ca femeia poate avea o cariera a ei, poate cistiga bani, dar in acelasi timp sa nu uite ca este FEMEIE, adica sa fie mama, sa isi creasca copiii.La noi s-a creat o idee falsa, precum ca o femeie de cariera nu poate sa fie si o buna gospodina. Asta o spun femeile acelea "mironosite", care in afara de machiat, discoteci,etc. nu stiu sa faca nimic si se cred mari feministe (ele nestiind ce inseamna sa ai copii si bucuriile pe care ti le poate oferii un primul "mama",nestiind ce inseamna sa citesti o carte intradevar buna, nestiind ce minunat este sa petreci citeva ore in parc cu copilul si cu sotul -nu cu iubitul cu care are o relatie de 5-10 ani si cu care nu se casatoreste pt. ca nu are timp, nu ii leaga niste acte, etc.-). Sa fim seriosi, cite femei sunt Monica Tatoiu, Mihaela Radulescu sau Daciana Sirbu si cite doar se lauda ca au terminat nu stiu ce facultate cu nume pompos, neavind habar de nimic, dar ca o sa aiba o cariera.....care le va minca tot timpul. Este valabil si pt barbati.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2007, 18:15:57
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

copiii si apoi cariera,daca ii permite timpul.daca nu,copiii.omul nu se hraneste numai cu hrana,ci si cu cuvantul lui Dumnezeu-zice Biblia.
chestia cu gospodaria mi se pare depasita.in primul rand trebuie sa ai grija de sufletul tau si de educatia spirituala a copiilor,nu sa stai toata ziua sa faci mancare.asta doar daca nu iti permiti sa cumperi mancare gata facuta de la magazin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2007, 22:36:43
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
sau sa aiba activitati domestice (gradinarit, curatenie, crescut copii, gatit etc).


Voi chiar nu ati observat ca rd a clasat datoria femeii in activitati "domestice"? Ma mir ca a atribuit femeii o preocupare domestica, de parca ar fi un animal de casa. Chiar nu ati putut observa cat de mult a desconsiderat el femeia prin atrbutia care i-a insusit-o? Nu pot decat sa zic decat ca sunt dezamagit de viziunea lui rd asupra femeii...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2007, 00:00:51
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu vad ca chiar dictionarul a specificat clar la inceput inainte de a reda explicatia propriuzisa ca este vorba despre animale, uite daca vrei iti si dau un indiciu mic - vezi ce scrie acolo in paranteza: "DOMÉSTIC, -Ã, domestici, -ce, adj. 1. (Despre animale)" - nu de alta, dar vad ca ai dat la o parte aspectul ca se referea numai la animale :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.07.2007, 03:50:42
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

traim in secolul in care femeia pune pe primul loc cariera, iar cariera tine cam pana pe la 35-40 de ani, abia atunci femeie resimte lipsa unei familii. Ma intreb la ce ii mai foloseste acelei femei o familie daca ea nu mai poate avea copii ca a preferat mai intai cariera pt a-i oferii copilului totul pe tava?Sau la acea varsta femeia s-a obisnuit singura cu viata ei, e multumita de ce a realiza si este alegerea ei de a ramane singura. Ce-i drept am intalnit femei cu cariera dar au avut grija sa intemeieze si o familie, iar in acea familie se afla 4 copii, cel mai mic avand doar 3 zile. Dar cred ca sunt putine femei de genul acesta. E consider ca o femeie trebuie sa puna mai mult pret pe familie si a da nastere copiilor, 2-3-4 copii. Nu e un lucru greu. Eu am 3 copii dar nu sunt o femeie de "cariera" si nu mi-a placut sa fiu legata de serviciu, sa traiesc pt a produce bani. Daca sotul ne poate intretine pe toti de ce nu as alege sa stau acasa si sa ma ingrijesc numai de familie pt a nu duce lipsa de nimic. Nu stiu daca o femeie de cariera care isi petrece in mare parte timpul la serviciu mai are timp si de sotul ei, sa-l rasfete ca la inceput. De aceea majoritatea familiilor unde femeia prefera cariera nu rezista. Chiar sotul meu imi spune cate colege de serviciu sunt divortate ca barbatii lor preferau o "sotie" ce sa aibe grija si de ei. Nu in totdeauna banii tin o familie unita si fericita. Copiii nu se cresc cu bone, acel copil ii va da mamei peste nas atunci cand va fi mare, ii va spune cat de mult a suferit el in copilarie ca nu a avut-o pe mama langa el. Pe un copil nu-l ajuta cu nimic daca ii oferim tot ce isi doreste. Prezenta mamei este cea mai importanta. Eu nu regret ca fac treburi "domestice" chiar am o multumire sufleteasca cand vine sotul de la serviciu si gaseste ordine si o mancare calda pregatita de mine si nu de servitoare.
Fiecare are liber sa aleaga, le apreciez pe femeile care fac fata sa aibe un serviciu si pe langa asta sa mai aibe si copii. Felicitari lor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.07.2007, 04:41:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
chestia cu gospodaria mi se pare depasita.in primul rand trebuie sa ai grija de sufletul tau si de educatia spirituala a copiilor,nu sa stai toata ziua sa faci mancare.asta doar daca nu iti permiti sa cumperi mancare gata facuta de la magazin.
mie nu mi se pare depasita, si cred ca daca as avea copii i-as acorda mult mai mult timp decat acum. iar o mancare "ca la mama acasa" nu se compara NICIODATA cu mancarea gata facuta de la magazin, ultima iese mereu pe locul II.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.07.2007, 04:47:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si inca ceva, sa nu confundam femeile care au si ele un serviciu de nevoie cu femeile care fac cariera. acestea din urma sunt mult mai putin numeroase si nu definesc statutul femeii in societate. am mai spus, cand generalizam trebuie sa excludem extremele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.07.2007, 05:50:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Eu nu regret ca fac treburi "domestice" chiar am o multumire sufleteasca cand vine sotul de la serviciu si gaseste ordine si o mancare calda pregatita de mine si nu de servitoare.
Parascheva, ferice de tine. Eu una insa mi-as cam dori cateodata sa fiu o "grande dame" si sa-mi permit sa am servitoare care sa-mi faca de mancare... si poate ca as mai ajuta-o si eu cateodata...:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Familie vs Cariera Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 19 25.11.2013 18:52:31
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Vocatia si cariera crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 10 21.01.2011 15:53:10
Mama sau femeie de cariera? daliapantelimon Generalitati 121 31.05.2010 15:04:57
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15