Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2008, 17:41:57
alexina alexina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2008
Mesaje: 23
Implicit

Cand daruiesti cu inima curata ,fara sa te gandesti la rasplata,ci doar la faptul ca ai reusit sa bucuri pe cineva, Esti rasplatit cand nici nu te-astepti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2008, 20:56:59
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Ecclesiastul 11
1 [color=red]Aruncă painea ta pe apă[/color], căci o vei afla după multe zile.
2 Imparte o bucată in sapte si chiar in opt, căci nu stii ce nenorocire se poate intampla in tara.

Matei 6
3. Tu insă, cand faci milostenie, să nu stie stanga ta ce face dreapta ta,
4. Ca milostenia ta să fie intr-ascuns si [color=green]Tatăl tău, Care vede in ascuns, iti va răsplăti tie.[/color]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2008, 20:59:52
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Faptele Sfintilor Apostoli 20:35 Toate vi le-am arătat, căci ostenindu-vă astfel, trebuie să ajutati pe cei slabi si să vă aduceti aminte de [color=red]cuvintele Domnului Iisus, căci El a zis: Mai fericit este a da decat a lua.[/color]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.04.2008, 00:22:00
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-a impresionat in mod deosebit cum explica Sf. Ioan Gura de Aur postul si milostenia. Iata un scurt pasaj despre milostenie:

"Nu prin ridicarea mâinilor suntem auziti. Întinde-ti mâinile tale nu spre cer, ci spre mâinile săracilor.

De vei întinde mâna ta în mâinile săracilor, vei atinge cu ea bolta cerului, si Cel ce sade acolo va primi milostenia ta; iar de ai întins-o rară roadă, nimic n-ai câstigat.

Căci spune-mi, te rog: dacă împăratul s-ar apropia de tine cu porfira pe trup si ar cere ceva de la tine, oare n-ai da cu plăcere tot ce ai? Nu prin întinderea mâinilor suntem auziti, nici în multimea vorbelor, ci în fapte, căci ascultă pe prorocul, care zice: „Când ridicati mâinile voastre către Mine, Eu îmi întorc ochii aiurea, si când înmultiti rugăciunile voastre, nu le ascult” (Isaia 1, 15), căci trebuie a tăcea si nici măcar de a căuta spre cer, cerând milă — pe când cel ce are curaj, multe spune.

Dar ce spune Scriptura? „Ajutati pe cel apăsat, faceti dreptate orfanului, apărati pe văduvă!” (Isaia 1, 17) Astfel vom putea fi auziti, chiar de am avea mâinile în jos, chiar de n-am grăi nimic, chiar de n-am cere. Acestea deci să le facem, ca să ne învrednicim de bunurile făgăduite nouă, prin Hristos Iisus, Domnul nostru, Căruia împreună cu Tatăl si cu Sfântul Duh, se cuvine slava, stăpânirea si cinstea, acum si pururea si în vecii vecilor. Amin."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.07.2008, 21:38:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Am observat ca in ziua da azi lumea e mai pe cont propriu ,adica nu ofera ,nu i se ofera.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.07.2008, 22:07:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexina
Cand daruiesti cu inima curata ,fara sa te gandesti la rasplata,ci doar la faptul ca ai reusit sa bucuri pe cineva, Esti rasplatit cand nici nu te-astepti.
foarte adevarat
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.07.2008, 01:00:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

din Pateric:
"Un om a zis prietenului sau:
Fiindca am pofta sa vaz pe imparatul, vino cu mine!
A zis lui prietenul: Vin cu tine pana la jumatatea caii.
Si a zis altui prieten: Vino tu de ma du la imparatul!
A zis lui: Te duc pana la palatul imparatului.
Zis-a si celui de-al treilea: Vino cu mine la imparatul!
Iar el a zis: Eu vin si te duc la palat, si stau si graiesc si te bag la imparatul.

Si 1-a intrebat pe el: Care este puterea pildei?
Si raspunzand, a zis lor: Cel dintaiu este nevointa care povatuieste pana la drum, cel de-al doilea este curatia, care ajunge pana la cer, iar al treilea este milostenia, care duce pana la imparatul Dumnezeu cu indrazneala."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.07.2008, 22:37:10
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexina
Cand daruiesti cu inima curata ,fara sa te gandesti la rasplata,ci doar la faptul ca ai reusit sa bucuri pe cineva, Esti rasplatit cand nici nu te-astepti.
Ne asemanam lui Dumnezeu care si El iubeste dezinteresat si impartaseste iubirea Sa intr-un mod dezinteresat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.07.2008, 20:59:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

"Ajuta omul inainte de a-ti cere ajutorul si pleaca de langa el inainte de a-ti fi recunoscator,numai atunci vei sti cu adevarat ca ai facut o fapta buna!"
Reply With Quote
Răspunde