Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.10.2009, 16:50:12
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cred ca scopul vietii este placerea acceptata deopotriva cu neplacerea, completata prin perpetua diferenta ciudata si atat de indispensabila.
Tocmai ma gandeam intr-o zi mergand pe strada ; de ce oare oamenii credinciosi considera o virtute sa lupti contra placerii, sau considera un lucru malefic aceasta placere care, de la sine inteles, daca se manifesta in conditii firesti si in dimensiuni rationale, ea reprezinta un bine in sine, bine adus conditiei omului de existenta...a vietii, tocmai de aceia se pune problema astfel prin " scopul vietii " si nu se pune prin cel al mortii care se stie ca este absolut iminent.
Placerea mentine fiinta oameneasca la standardul existentei, iar supravietuirea constituie un imbold de placere prin lupta in virtutea lucrurilor care te mentine in viata, care iti da viata. Psihicul omului este foarte complex si in mare parte supravietuirea sta in depozitul acestuia imens de factori si cauze direct proportionale cu mediul inconjurator. Placerea nativa si rationala te mentine sanatos, astfel nu gasesc o cauza, un motiv viabil religios care sa combata aceasta forma de manifestare omeneasca , in limita in care ea mentine creierul sanatos, dornic sa exploreze permanent mediul manifestandu-si functiile absolut normale.
Credinta este cel mai important lucru ce poate defini existenta noastra, insa multe dintre teoriile conform carora placerea ar stirbi sensul vietii noastre, consider ca sunt inventii si tendinte habotnice irelevante, atata timp cat placerea si bucuria omeneasca este naturala si se poate baza in acelasi timp pe discernamant. Pana la urma si acest rationament a evoluat odata cu societatea si el trebuie calculat ca atare . Depindem de aceasta societate si ne adaptam ei, indiferent cat am considera noi, mai mult teoretic, ca am tinde spre desavarsire, cand in realitate nu trebuie decat sa fim naturali si sa tindem spre bine, spre acel bine universal constientizat de fiecare, pentru o lume mai buna aici...ca dincolo sa fim recunoscuti in aceiasi forma.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.10.2009, 16:25:07
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Scopul vietii este sa-ti administrezi aceasta viata cat mai bine posibil, din punctul de vedere al sanatatii trupesti si mintale, cat si cel al celei sufletesti, respectiv spirituale....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 09.10.2009 at 16:33:55.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.10.2009, 23:56:36
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Scopul vietii este sa-ti administrezi aceasta viata cat mai bine posibil, din punctul de vedere al sanatatii trupesti si mintale, cat si cel al celei sufletesti, respectiv spirituale....
Tu aici nu descrii nici un scop ci doar o metoda. Nu ne nastem ca sa fim "administratori de vieti" ci prin administrarea cuviincioasa a vietilor noastre tindem spre un scop: mantuirea.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.10.2009, 01:35:11
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Gluma, gluma...timpul nostru este limitat si la sfarsitul vietii pe pamant vine moartea.
Dupa moarte ateii nu mai exista, crestinii vor exista acolo unde si-au pus roadele lucrarii vietii lor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.10.2009, 02:26:43
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Gluma, gluma...timpul nostru este limitat si la sfarsitul vietii pe pamant vine moartea.
Dupa moarte ateii nu mai exista, crestinii vor exista acolo unde si-au pus roadele lucrarii vietii lor.
Exista.. cum sa nu existe. Exista in iad, din pacate, daca mor fara credinta, nebotezati in dreapta credinta.

Fiecare primeste ceea ce isi doreste, pentru ca avem un Dumnezeu drept; oricat ne-ar iubi pe noi, pe toti, caci iubirea lui Dumnezeu este infinita... el este in primul rand un Dumnezeu drept, care judeca si trimite pe fiecare acolo unde ii este locul.

Daca esti violent, iti place bataia, vei ajunge acolo unde e bataie si cearta vesnica.
Daca esti desfranat, iti vei petrece eternitatea printre alti desfranati.
Daca nu crezi in Dumnezeu, vei ajunge fix acolo unde 'nu este' Dumnezeu.

Imi permit o mica idee in incheiere; este o reclama acum la metrou la Unirii, care zice "Imi doresc sa probez toti pantofii din lume!" si e pozata o duduie vesela.
Eu fiind un crestin nebun, mi-am imaginat ca asta e o 'buna' daca pot folosi cuvantul asta pedeapsa in iad pentru cei care gandesc asa... sa probezi toti pantofii din lume, sa faci basici la picioare de la atata incaltat, sange, durere... lucruri neplacute.
Cam asta-i cu iadul.

Vei face ceea ce iti place sa faci aici, pana te vei satura!

[ va rog nu interpretati ca misoginism sau alte bazaconii din astea gandul meu ]

Si scopul vietii este indumnezeirea cum a bine a zis cineva aici.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.10.2009, 02:38:03
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
Exista.. cum sa nu existe. Exista in iad, din pacate, daca mor fara credinta, nebotezati in dreapta credinta.
Eu cred ca exista, raspunsul meu se vroia ironic la adresa ateilor care cred ca se sting ca o lumanare la sfarsitul vietii pamantesti.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.10.2009, 12:38:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Gluma, gluma...timpul nostru este limitat si la sfarsitul vietii pe pamant vine moartea.
Dupa moarte ateii nu mai exista, crestinii vor exista acolo unde si-au pus roadele lucrarii vietii lor.
Vor exista si cei pacatosi. Iadul va fi vesnic pentru ca Dumnezeu nu va trece fiinta in nefiinta. Sfantul Grigorie Palama spune ca "Dumnezeu aduce fiinta din nefiinta dar niciodata nu va trece fiinta in nefiinta". Acesta este paradoxul - desi avem un inceput nu vom mai avea un sfarsit- pentru Dumnezeu a fi bun sau rau este mai de pret decat a nu fi deloc- Sfantul Ioan Damaschin.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.10.2009, 13:45:18
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Vor exista si cei pacatosi. Iadul va fi vesnic pentru ca Dumnezeu nu va trece fiinta in nefiinta. Sfantul Grigorie Palama spune ca "Dumnezeu aduce fiinta din nefiinta dar niciodata nu va trece fiinta in nefiinta". Acesta este paradoxul - desi avem un inceput nu vom mai avea un sfarsit- pentru Dumnezeu a fi bun sau rau este mai de pret decat a nu fi deloc- Sfantul Ioan Damaschin.
Corect, am spus doar mai sus care era sensul cuvintelor mele....vroiam doar sa le dau de gandit ateilor care cred ca dupa moarte dispar.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.10.2009, 14:52:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

A fi dupa chipul lui Dumnezeu nu inseamna a sfarsi in nefiinta, ci a fi vesnic. Scopul vietii este trecerea omului de la chip, la asemanarea cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.10.2009, 20:44:43
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Scopul vietii? Vesnicia.
Scopul omului? Vesnicia cea buna.
Sensul vietii? Jertfa.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pocainta este schimbarea vietii brandusa Intrebari utilizatori 3 24.04.2013 19:00:39
Care-i necazul vietii Dvs ,in clipa de fata?..... lavinia40 Generalitati 279 24.03.2013 19:18:47
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 18:33:52
Care e scopul existentei lui Dumnezeu? Archaeopteryx Generalitati 31 21.10.2011 23:09:14
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58