Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2009, 21:14:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Femeia samarineanca

Am ascultat azi Evanghelia cu Femeia Samarineana.
Ca si in cateva alte pilde (Evanghelii), si aici se poate vedea ca Iisus se adresa tuturor neamurilor, fara a face diferente.
Existau si pe atunci, chiar in aceeasi tara, mai multe popoare cu credinte diferite, unii chiar pagani. Si dintre ei erau oameni cu suflet pe placul Lui.
I se spune in general credinta, dar cred ca mai degraba era vorba de suflet si omenie, intrucat unii nu erau iudei, nici crestini, ci de alte orientari.
Oamenii nu constientizau oe atunci credinta, sau un Dumnezeu. Se ghidau dupa personaj din Vechiul Testament si asteptau sa vina...Mesia.
Poate ca aici ar trebui sa intelegem si sa discutam notiunea de ecumenism...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2009, 21:31:02
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

off topic...
La Multi Ani si Buni tuturor Luminitelor! si astazi e ziua sfintei Fotini (Luminita).
sa fiti iubite asa cum am iubit-o si eu pe a mea... si mai mult...
Attached Images
File Type: jpg sf fotini_luminita fata.jpg (99,7 KB, 4 views)
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2009, 21:33:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Astfel trebuie înterpretată : " cum o femeie păcătoasă a reușit să tragă la credință în Hristos o întreagă cetate . Oare noi toți, mamele și credincioșii noștri , dacă ar mărturisi cu tărie cuvântul Evangheliei în casele si familiile lor, n-ar putea aduce măcar pe copiii și soții lor în sărbători la biserică sau la Spovedanie în sfintele posturi ? Dar cât de puțin își împlinesc credincioșii noștri această datorie !" ( Părintele Cleopa ) . Nu are nici o legătură cu ecumenismul ! ! ! ! Sau cu ideea de ecumenism , pentru că : " Femeia samarineancă nu s-a oprit aici. Ci, așa cum citim în Viețile Sfinților, pe 26 februarie, și în cărțile de cult ale Bisericii Ortodoxe, ea s-a botezat în numele Preasfintei Treimi, primind numele de Fotini. Impreună cu ea s-a botezat fiii ei, Iosif și Fotinos , și surorile ei, Fotis și Fotos" . Departe este ideea de ecumenism, atât de departe, încât nici nu se zărește. Mare atenție la interpretări. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2009, 21:44:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Astfel trebuie înterpretată : " cum o femeie păcătoasă a reușit să tragă la credință în Hristos o întreagă cetate . Oare noi toți, mamele și credincioșii noștri , dacă ar mărturisi cu tărie cuvântul Evangheliei în casele si familiile lor, n-ar putea aduce măcar pe copiii și soții lor în sărbători la biserică sau la Spovedanie în sfintele posturi ? Dar cât de puțin își împlinesc credincioșii noștri această datorie !" ( Părintele Cleopa ) . Nu are nici o legătură cu ecumenismul ! ! ! ! Sau cu ideea de ecumenism , pentru că : " Femeia samarineancă nu s-a oprit aici. Ci, așa cum citim în Viețile Sfinților, pe 26 februarie, și în cărțile de cult ale Bisericii Ortodoxe, ea s-a botezat în numele Preasfintei Treimi, primind numele de Fotini. Impreună cu ea s-a botezat fiii ei, Iosif și Fotinos , și surorile ei, Fotis și Fotos" . Departe este ideea de ecumenism, atât de departe, încât nici nu se zărește. Mare atenție la interpretări. . .
Fotini, Iosif, Fotinos , Fotis și Fotos , râvnid după Hristos , au plecat la Cartagina și apoi la Roma . Peste tot au predicat cu bărbăție și credință cuvântul Evangheliei și aducând pe mulți în credința și în dragostea de Hristos. Cu toate persecuțiile din jur , nu au lepădat credința în Hristos, drept urmare pe 26 februarie li s-au tăiat la toți capetele , la porunca împăratului păgân.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2009, 15:06:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Cristi cum ai ajuns la partea asta cu botezatul si cu Fotini? In Evanghelie nu scrie partea asta. Chiar sa nu fi auzit bine ieri? Ma mai uit odata.M-am uitat si nu scrie partea asta E vorba de aceeasi femeie?
Iar de o forma primara de ecumenism spuneam pentru ca existau in vremea aceea mai multe popoare in zona aceea si chiar in conflict intre ele, si totusi Iisus ii vizita pe toti, le vorbea si ii ajuta pe toti.
Deci la inceput erau toti ai Lui.
In rest, ceea ce spunea Iisus era adevarat. Este insa greu de patruns in pildele sale, cel putin in unele si de aceea se ajunge la erori mari de interpretare (si printre teologi, monahi, sau preoti). Ma mir ca au putut fi prinse si redate in scripturi de oamenii din acele vremuri (cei care au scris Biblia si Sf. Evanghelie si etc.). Poate ca erau ei mai ageri la minte decat noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.05.2009, 15:38:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Toate le vei găsi în cele lăsate de Părintele Cleopa și nu numai . . .

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cristi cum ai ajuns la partea asta cu botezatul si cu Fotini? In Evanghelie nu scrie partea asta. Chiar sa nu fi auzit bine ieri? Ma mai uit odata.M-am uitat si nu scrie partea asta E vorba de aceeasi femeie?
Iar de o forma primara de ecumenism spuneam pentru ca existau in vremea aceea mai multe popoare in zona aceea si chiar in conflict intre ele, si totusi Iisus ii vizita pe toti, le vorbea si ii ajuta pe toti.
Deci la inceput erau toti ai Lui.
In rest, ceea ce spunea Iisus era adevarat. Este insa greu de patruns in pildele sale, cel putin in unele si de aceea se ajunge la erori mari de interpretare (si printre teologi, monahi, sau preoti). Ma mir ca au putut fi prinse si redate in scripturi de oamenii din acele vremuri (cei care au scris Biblia si Sf. Evanghelie si etc.). Poate ca erau ei mai ageri la minte decat noi.
Draga mea Sofia , eu nu sunt nici învățător și nici prooroc. Tot, absolut tot ceea ce scriu, au la Bază cele lăsate de Sfinții Părinți, Marii Duhovnici . Eu nu inventez, nu redescopăr , ci mă supun celor lăsate nouă spre luminare și învătare. Fără Sfinții Părinți suntem 0 barat .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
Femeia samarineanca iosif Din Noul Testament 10 29.06.2007 20:53:11