Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2006, 09:39:27
cristinavalcu cristinavalcu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2006
Mesaje: 1
Implicit

nu am un Parinte Duhovnic si imi doresc foarte mult sa am un indrumator duhovnicesc, daca cunoaste cineva un parinte din Bucuresti.. sa ma ajute in acest sens.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2006, 12:29:46
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

La Manastirea Antim (langa Piata Unirii) sunt niste parinti calugari, este si parintele Ioan de la parohia Sfantul Spiridon Vechi (Piata Natiunilor Unite). Mai sunt si altii, dar cred ca trebuie sa il alegi singura: mergi pe la diferite biserici si asculta-i pe parinti la predica, vezi cum slujesc, cine iti castiga increderea mai mult. Dumnezeu sa te indrume.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2006, 14:05:33
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinavalcu
nu am un Parinte Duhovnic si imi doresc foarte mult sa am un indrumator duhovnicesc, daca cunoaste cineva un parinte din Bucuresti.. sa ma ajute in acest sens.
Eu te-as sfatui sa mergi la Biserica Studentilor (Biserica Rusa) - vis-a-vis de Universitate, unde sunt f. multi tineri si paroh este preotul Vasile Gavrila, un parinte induhovnicit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.09.2006, 20:15:18
petruta petruta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2006
Mesaje: 2
Implicit

si eu imi doresc sa am un Parinte Duhovnic, mai ales acum cand de curand am pierdut un bun prieten numai la varsta de 32 de ani a murit, simt nevoia sa stau de vorba cu un Parinte duhovnic.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.09.2006, 20:28:08
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pr.Durlea de la Bis.Sf.Gh.Vechi...pr.Ct.Coman de la Bis.Sf.Voievozi...pr.Gavrila de la Bis.Rusa...pr Marian si pr. Maricel de la Bis din Politehnica...Pr.Iustin Marchis de la Stavropoleos...la manast.Antim iar sunt de gasit duhovnici....etc
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.11.2006, 02:07:42
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petruta
si eu imi doresc sa am un Parinte Duhovnic, mai ales acum cand de curand am pierdut un bun prieten numai la varsta de 32 de ani a murit, simt nevoia sa stau de vorba cu un Parinte duhovnic.



Se apropie Postul Craciunlui… Cred ca ar fi bine sa citim cu atentie tot ce apare pe site. De exemplu: SLUJBE SI RANDUIELI: gasim, intre altele:Marturisirea (Spovedania), Slujba Sfantului Maslu.
Pentru cei care nu au inca un duhovnic, ingaduiti-mi sa le spun ca e bine sa –si caute un duhovnic. Daca sunt tineri si sunt din Bucuresti, la Manastirea Radu Voda sunt preoti tineri care le pot fi de folos. Sau la Biserica Bucur, in apropierea Manastirii Radu Voda.
Tot pe site:
- DIVERSE: o prezentare a Evangheliilor te ajuta sa intelegi mai usor cand le citesti.
- PREDICI AUDIO (: Parintele Cleopa, Parintele Galeriu, Ieromonah Rafail Noica).

Daca vreti sa aflati mai mult depre Pacat… ce trebuie sa facem si ce nu trebuie, sunt indrumarele de spovedanie. Am aproape 59 de ani si martusiresc cu jena, ba chiar cu rusine ca, desi m-am spovedit intotdeauna, macar de 2 ori pe an, am duhovnic abia din anul 1992, dar m-am spovedit dupa indrumar (spovada totala, din copilarie) abia in februarie anul acesta. M-am sfatuit cu parintele duhovnic si am hotarat sa fac aceasta spovedanie. Va rog sa-mi permiteti sa va dau cateva exemple de carti necesare (sigur sunt mult mai multe, dar eu pe astea le-am cercetat):
- Protosinghel. Nicodim Mandita, Indreptar pentru spovedanie, Editura AGAPIS- Bucuresti, 2002;
- Arhimandrit Atanasie Anastasiou, Staret al Sfintei Manastiri a Marii Meteora, Spovedania, Indrumar, Editura Biserica Ortodoxa, Bucuresti, 2004;
- Preot Alexandru Argatu, Arhimandritul Ilarion Argatu, Duhovnic si exorcist, Editura Plumb, Bacau, 2000

Mi-am ingaduit sa va spun despre aceste VALORI ale Directoarelor site-ului pentru ca aici gasim raspuns la multe din intrebarile care apar pe FORUM.
Dumnezeu sa ne dea sanatate si sa fie cu noi in tot ce intreprindem. Sa ne rugam pentru sanatatea si harul duhovnicilor nostri. Cei care nu au un duhovnic sa se roage Bunului Dumnezeu sa gaseasca Duhovnicul potrivit.
Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2006, 11:10:34
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

E bine să ai un părinte duhovnic şi sa nu-l schimbi,dar la un moment dat parintele meu duhovnic îmi zice ca daca ţi-e ruşine sa-ti marturisesti unele pacate,du-te la altul de ti le marturiseste si vino inapoi...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.01.2007, 22:51:33
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinavalcu
nu am un Parinte Duhovnic si imi doresc foarte mult sa am un indrumator duhovnicesc, daca cunoaste cineva un parinte din Bucuresti.. sa ma ajute in acest sens.
Eu te sfatuiesc sa mergi la Parintele Arsenie Muscalu de la patriarhie
..mai rar ca el..se gasesc duhovnici...,,este un duhovnic cel mai indicat mai ales pentru incepatori...are foarte multa rabdare ...si vorbeste cu o blandete deosebita
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.01.2007, 22:53:16
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

...si in afara de asta este un parinte "vazator cu duhul"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2007, 21:21:01
Nikos Nikos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2007
Mesaje: 6
Implicit

Hristos A Inviat!

Va rog sa imi recomandati si mie un duhovnic din Iasi sau din apropiere. Daca din anumite motive nu doriti sa ii faceti numele cunoscut pe forum, va rog sa imi trimiteti un mesaj privat. Va multumesc mult.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un parinte cere ajutor george12345 Generalitati 43 23.06.2016 13:29:33
Parinte Duhovnic Daniela87 Preotul 20 31.08.2015 19:36:32
un parinte necunoscut windorin Mari Duhovnici si predicile lor 3 14.02.2013 00:37:09
Cautarea unui Parinte Duhovnic Lucian_craciunescu Pocainta 7 20.11.2010 21:01:03
Un Parinte intelept Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 3 17.09.2008 00:03:08