Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.11.2010, 22:32:33
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

orb sa fii sa nu-ti dai seama ca acesta este pasul spre "legalizarea" prezervativului de Vatican
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.11.2010, 23:40:34
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Papa poate sa admita orice, asta nu inseamna ca noi trebuie sa-i urmam "admiterile", bre...
Asa'i cu catolicu' de Papa, ii mai "progresiv", ii in spiritu' lu' vremurile, mai un prezervativ, mai un cip, mai o iarba...ca de, mi's loctiitoru' lu' Dumnezeu pe earth, si daca zic io...trebe'.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.11.2010, 09:30:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Dupa parerea mea, daca ar fi asa, s-ar reduce numarul cazurilor de desfranare, pentru ca ar implica multe responsabilitati si probabil ar astepta pana la casatorie.
Da, asa se intampla cand przervativul nu exista. Oamenii erau mai atenti sa isi pastreze virgnitatea nu neaparat din cauza moralei crestine, ci ca sa nu faca copii din flori (cel oputin, femeile, ca barbatii, cine ii dovedea pe urma?). Ne putem intreba totusi: a nu face un lucru pacatos de frica, nu din dorinta de a nu ne indeparta de Dumnezeu, este oare o situatie ideala? Hristos in predica de pe munte ne invata ca pacatul incepe in inima si ca si intentia si doriunta de a-l savarsi conteaza.
Dar acum ca prezervativul exista.. mai bine ca cei care nu au principii morale sexuale crestine sa il foloseasca. Astfel se evita si raspandirea bolilor, si conceperea copiilor nedoriti -(si eventual bolnavi de sida de la nastere).
Exista grade pentru moralitate. Dumnezeu tine seama si de intentiile noastre bune, de dorinta de a avea un comportament responsabil de ex.
Parerea mea.

NB Desi nu as vrea sa discutam aici si despre asta, recunosc ca eu sunt pentru folosirea unui mijloc anticonceptional neabortiv si in cazul unui cuplu crestin casatorit, in anumite situatii (ramane la responsabilitatea cuplului).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 24.11.2010 at 09:47:40.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.11.2010, 10:07:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cei care recomanda folosirea prezervativului o fac pentru oamenii care nu traiesc dupa morala crestina.
Oare cati "crestini", din pacate, nu folosesc prezervativul ?
M'as bucura sa stiu ca sunt multi... foarte multi... toti sa fie !

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce propuneti in schimbul prezervativului?
...si pentru boli si pentru controlul populatiei si implicit oprirea foametei cronice?
Raspund eu, in locul celui caruia i s'a adresat intrebarea.

Omul sa nu "propuna" altceva decat "propune" Dumnezeu. Insa pentru noi, cei lumesti, "propunerea" este foarte grea. Domnul ne spune: "Va propun sa aveti incredere in Mine, sa aveti nadejde in purtarea Mea de grija, sa nu va incredeti numai in propriile voastre puteri, aveti credinta ca nu va voi da mult decat puteti duce." Si adaug eu, ceva mai tarziu, la vreme, asceza renuntarii la apropierea trupeasca.

Pentru boli... indraznesc sa vorbesc ca un necunoscator al bolii.
Boala este o cruce... primita de om cu rost, iar nu la intamplare.
Crucea bolilor cu transmitere sexuala atrag dupa sine... abstinenta.
Nu aruncati cu pietre, vorbesc dupa mintea mea, asa cum inteleg eu lucrurile.
Cel mai bine e sa'i intrebati insa pe marii duhovnici.

Pentru suprapopulare si hrana... vorbesc numai crestinilor.
Fratilor, oare Dumnezeu a ajuns lipsit de putere, a pierdut oare mila si darul facerii de minuni ?!
Cinci mii de barbati, afara de femei si copii, s'au saturat cu "cinci paini si doi pesti" (Matei 14).
Oare nu mai are Hristos puterea de a satura multimile ?!

P.S. Daca am sti cu adevarat cu cat de putin poate trai omul !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 24.11.2010 at 10:10:56.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.11.2010, 11:42:42
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Omul sa nu "propuna" altceva decat "propune" Dumnezeu. Insa pentru noi, cei lumesti, "propunerea" este foarte grea. Domnul ne spune: "Va propun sa aveti incredere in Mine, sa aveti nadejde in purtarea Mea de grija, sa nu va incredeti numai in propriile voastre puteri, aveti credinta ca nu va voi da mult decat puteti duce." Si adaug eu, ceva mai tarziu, la vreme, asceza renuntarii la apropierea trupeasca.
Te lasi in grija Domnului, Windorin, dar treaba tot tu o s-o faci, exact asa cum spunea Andreicozia, spui o rugaciune si te-apuci de muncit, ca altfel nu se va face treaba de la sine, in mod miraculos.

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Pentru suprapopulare si hrana... vorbesc numai crestinilor.
Fratilor, oare Dumnezeu a ajuns lipsit de putere, a pierdut oare mila si darul facerii de minuni ?!
Cinci mii de barbati, afara de femei si copii, s'au saturat cu "cinci paini si doi pesti" (Matei 14).
Oare nu mai are Hristos puterea de a satura multimile ?!
Ai mai vazut tu inmultiri miraculoase de paini sau pesti de cand s-a ridicat Iisus Hristos la ceruri?
Mi se pare cinic sa aduci acest exemplu atat timp cat milioane de oameni mor de foame in fiecare an.
Sau poate ca vina lor e ca nu sunt crestini si atunci isi merita soarta...
Ca si cum n-ar fi tot creatia lui Dumnezeu...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.11.2010, 11:47:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Ai mai vazut tu inmultiri miraculoase de paini sau pesti de cand s-a ridicat Iisus Hristos la ceruri?
De văzut cu ochii mei nu am văzut, dar am auzit că au existat. Inclusiv în lumea ortodoxă: este vorba de un sfânt care se află îngropat la Mănăstirea Cernica, al cărui nume îmi scapă momentan, care a ajuns a fi și episcop de Argeș și care a înmulțit pâinea.


Dar problema care mă îngrijorează în postarea dv este alta: spuneți că ar trebui să folosim prezervativul ca să nu mai moară copiii de foame ??
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.11.2010, 12:06:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Te lasi in grija Domnului, Windorin, dar treaba tot tu o s-o faci, exact asa cum spunea Andreicozia,
spui o rugaciune si te-apuci de muncit, ca altfel nu se va face treaba de la sine, in mod miraculos.
.
Ai mai vazut tu inmultiri miraculoase de paini sau pesti de cand s-a ridicat Iisus Hristos la ceruri?
Mi se pare cinic sa aduci acest exemplu atat timp cat milioane de oameni mor de foame in fiecare an.
Sau poate ca vina lor e ca nu sunt crestini si atunci isi merita soarta... ca si cum n-ar fi tot creatia lui Dumnezeu.
Muncesc atat cat pot de mult, si facand asta tot spun ce am spus. Domnul le face pe toate !
Nu as munci atat, daca El nu mi'ar da putere... ba inca nici roadele nu ar exista, in pofida muncii, daca El nu ar binecuvanta.

Inmultiri de paine... da, sunt nenumarate.
In cate case oare copilasii nu au de toate, in pofida venitului extrem de redus.
Nu este oare o "inmultire" minunata... intr'o lume in care cei bogati se plang de venituri ?!

Cat despre cei ce mor de foame... este o durere crunta. Nenorocitii de europeni, de americani si de cati altii or mai fi se desfata din belsug batandu'si joc de resursele pamantului. Va veni vremea ca fiecare sa dea raspuns pentru fiecare colt de paine aruncata si pentru fiecare moft facut in fata unei farfurii. Ce am primit nu e al nostru, ci al tuturor. Sa oprim cat avem nevoie.

P.S. Priviti la viata celor care isi pun toata nadejdea in Dumnezeu, facand insa tot ceea ce tine de ei.
Cata odihna au... si nu mai fac atatea calcule de copii si venituri !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 24.11.2010 at 12:10:05.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.11.2010, 12:07:37
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

din articol :
Citat:
Benedict said that, in some cases, such as for male prostitutes, condoms could be justified by the Catholic Church “in the intention of reducing the risk of infection”.
cum sa accepte Papa prezervativul datorita prostitutiei, cand nici prostitutia nu este acceptata?!?
ceva nu e ok in articol!
__________________
catolica
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.11.2010, 12:43:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
din articol :


cum sa accepte Papa prezervativul datorita prostitutiei, cand nici prostitutia nu este acceptata?!?
ceva nu e ok in articol!
Pai e cum spuneam eu si altii mai sus: este vorba de situatii care oricum scapa de sub morala crestina. Este voirba de un rau mai mic, nu de bine, dupa papa.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.11.2010, 12:51:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Raspund eu, in locul celui caruia i s'a adresat intrebarea.

Omul sa nu "propuna" altceva decat "propune" Dumnezeu. Insa pentru noi, cei lumesti, "propunerea" este foarte grea. Domnul ne spune: "Va propun sa aveti incredere in Mine, sa aveti nadejde in purtarea Mea de grija, sa nu va incredeti numai in propriile voastre puteri, aveti credinta ca nu va voi da mult decat puteti duce." Si adaug eu, ceva mai tarziu, la vreme, asceza renuntarii la apropierea trupeasca.
Pentru boli... indraznesc sa vorbesc ca un necunoscator al bolii.
Boala este o cruce... primita de om cu rost, iar nu la intamplare.
Crucea bolilor cu transmitere sexuala atrag dupa sine... abstinenta.
Nu aruncati cu pietre, vorbesc dupa mintea mea, asa cum inteleg eu lucrurile.
Cel mai bine e sa'i intrebati insa pe marii duhovnici.
Este greu de vorbit din afara.
Aici era vorba in primul rand, repet, de oameni care oricum nu accepta morala crestina, din moment ce au relatii sexuale dezordonate. pentru acestia, cum sa le propui abstinenta? ce vor face ei daca nu au prezervative? Vor contina sa duca aceeasi viata, cu cunscintele de rigioare: raspandirea bolii, coinceptia unor copii bolnavi si nenorociti.

Sa spunem ca cineva casatorit, crestin, care nu are relatii decat cu sotul sau sotia, are o boala periculoasa pe care o poate transmite sotiei sau sotului, sau care se poate transmite eventualului copil. Acestui cuplu tot abstinenta i se propune? Stim ca unirea trupeacsa nu este dpdv ortoidox numai pentru procreere, ci si pentru unirea dintre soti.

Multi de aici isi dau cu parerea teoretic: nu au fost ei in situatia respectiva, de a avea un sot sau sotie bolnav si de a se teme sa conceapa un copil handicapat. Asemenea situatii exista.

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Pentru suprapopulare si hrana... vorbesc numai crestinilor.
Fratilor, oare Dumnezeu a ajuns lipsit de putere, a pierdut oare mila si darul facerii de minuni ?!
Cinci mii de barbati, afara de femei si copii, s'au saturat cu "cinci paini si doi pesti" (Matei 14).
Oare nu mai are Hristos puterea de a satura multimile ?!

P.S. Daca am sti cu adevarat cu cat de putin poate trai omul !
Daca vorbesti crestinilor, sa zicem ca idealul este sa te lais in voia lui Dumnezeu. Desi si aici am unele dubii ca Dumnezeu asta vrea: sa avem cat mai multi copii.

Dar in lumea noastra crestinii nu sunt in majoritate. In Africa oamenii traiesc adesea in conditii de saracie geru de imaginat pen tru noi. Se stie cati copii sufera si mor..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa este pe cale de a pescui un pește mare Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 17 13.02.2012 21:26:45
CEDO admite organizarea clericilor în sindicat. bob2909 Stiri, actualitati, anunturi 22 03.02.2012 22:32:26
Folosirea limbajului costel Generalitati 3 02.06.2011 22:40:57