Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.05.2014, 10:24:12
Bogdan185 Bogdan185 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2014
Mesaje: 7
Exclamation Problemele societății contemporane și posibile răspunsuri din partea Bisericii

Bună ziua. Lucrez la o cercetare prin care doresc sa identific problemele societătii contemporane si posibilele raspunsuri pe care Biserica Ortodoxă le are/ ar fi bine sa le aibă la aceste probleme. in acest sens am conceput un formular pe care va rog sa-l completati cu problemele pe care le-ati intalnit in mod personal.... FORMULARUL ESTE ANONIM

https://docs.google.com/forms/d/15SZ...AxX8w/viewform

de asemenea voi fi foarte bucuros dacă ati putea distribui acest link si in alte medii on-line (retele sociale, email, forumuri etc...)

Daca se poate rog moderatorii sa ma sustina si ei in acest demers de cercetare si dacă este posibil sa distribuim acest formular si in alte sectiuni/ subforumuri din cadrul domeniului Crestinortodox.ro....

este important ca parerile dumneavoastra sa fie exprimate in formular, pentru a putea fi prelucrate si pentru a constitui un raspuns relevant....

Va multumesc si va doresc o zi bună!
  #2  
Vechi 26.05.2014, 10:36:36
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan185 Vezi mesajul
Bună ziua. Lucrez la o cercetare prin care doresc sa identific problemele societătii contemporane si posibilele raspunsuri pe care Biserica Ortodoxă le are/ ar fi bine sa le aibă la aceste probleme. in acest sens am conceput un formular pe care va rog sa-l completati cu problemele pe care le-ati intalnit in mod personal.... FORMULARUL ESTE ANONIM

https://docs.google.com/forms/d/15SZ...AxX8w/viewform

de asemenea voi fi foarte bucuros dacă ati putea distribui acest link si in alte medii on-line (retele sociale, email, forumuri etc...)

Daca se poate rog moderatorii sa ma sustina si ei in acest demers de cercetare si dacă este posibil sa distribuim acest formular si in alte sectiuni/ subforumuri din cadrul domeniului Crestinortodox.ro....

este important ca parerile dumneavoastra sa fie exprimate in formular, pentru a putea fi prelucrate si pentru a constitui un raspuns relevant....

Va multumesc si va doresc o zi bună!
Mie personal, consider ca intrebarile din acel formular sunt tendentioase.
De ce trebuie sa intereseze pe cineva, raspunsurile la aceste intrebari ?
(care fac parte din viata personala a fiecarei persoane).
Mai mult, felul cum sunt puse aceste intrebari, denota un fel de cercetare
pentru un anumit produs.Practic tu, vezi Biserica ca un produs si astepti
feedback-ul clientului.Asta denota multe...

In plus, pe baza acestor raspunsuri se pot elabora o serie de ipoteze false
menite sa loveasca (iarasi) in Biserica Ortodoxa.(ceea ce si cred ca este
scopul adevarat al acestui formular)

Eu sfatuiesc pe ceilalti sa evite astfel de studii si sa nu cada in astfel
de capcane.(Mai nou li se spun sondaje).

Mai pe scurt.Canta la alta masa
  #3  
Vechi 26.05.2014, 10:48:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cercetare din partea cui?

Oitza, exagerezi.
Am citit si eu formularul si nu mi se pare nimic tendentios.
Dupa ce se face un profil al subiectului, pentru a se face diferenta intre unul care chiar ia in serios credinta si unul care vine la biserica doar "sa ia lumina", intrebarile nu mai au raspunsuri predefinite, poti scrie ce vrei, despre cum vezi tu lucrurile.

Si da, pe langa interactiunea om-Biserica, sunt oamenii care au asteptari vizavi de interactiunea Biserica-societate, ca la unii sunt mai lumesti, la altii mai duhovnicesti, e partea a doua, fiecare e liber sa si le exprime cum doreste.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.05.2014 at 10:52:29.
  #4  
Vechi 26.05.2014, 11:17:26
Bogdan185 Bogdan185 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2014
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Mie personal, consider ca intrebarile din acel formular sunt tendentioase.
De ce trebuie sa intereseze pe cineva, raspunsurile la aceste intrebari ?
(care fac parte din viata personala a fiecarei persoane).
Mai mult, felul cum sunt puse aceste intrebari, denota un fel de cercetare
pentru un anumit produs.Practic tu, vezi Biserica ca un produs si astepti
feedback-ul clientului.Asta denota multe...

In plus, pe baza acestor raspunsuri se pot elabora o serie de ipoteze false
menite sa loveasca (iarasi) in Biserica Ortodoxa.(ceea ce si cred ca este
scopul adevarat al acestui formular)

Eu sfatuiesc pe ceilalti sa evite astfel de studii si sa nu cada in astfel
de capcane.(Mai nou li se spun sondaje).

Mai pe scurt.Canta la alta masa
FAC parte din BOR (din staff daca vrei tu o astfel de exprimare) si sunt la doctorat iar tema este Misiunea BOR in perioada contemporană. Daca se gasesc doar SUPERAPARATORI ai Ortodoxiei, vor fi pline doar forumurile nu si Bisericile..... DACA nu vrei sa participi e ok nu e obligatoriu, dar nu te baga in munca altora.... nu e nevoie de contra reclama Bisericii pentru ca oricum cei care sunt „membrii” cu numele fac destulă „cinste”..... Daca vrei sa schimbi ceva in societatea asta incepe prin a fi deschis la schimbare. Nu suntem sfinti dar putem fi mai buni.....

PS: mai usor cu etichetele si acuzele. Chestionarul este ANONIM nu conteaza cine il completeaza dar e foarte important sa fie completat la modul serios nu cu ironie si superficialitate.....
PS2: atata timp cat cel care completeaza formularul are anonimitate, consider firesc ca si eu sa beneficiez de acest drept.... când voi finaliza acest proiect promit sa pun un link spre rezultatele acestui „sondaj”

Last edited by Bogdan185; 26.05.2014 at 11:21:04.
  #5  
Vechi 26.05.2014, 12:06:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan185 Vezi mesajul
FAC parte din BOR (din staff daca vrei tu o astfel de exprimare)
Ooooo.... 'trăiț!
Pi șie poziție?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #6  
Vechi 26.05.2014, 12:26:24
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan185 Vezi mesajul
. Daca vrei sa schimbi ceva in societatea asta incepe prin a fi deschis la schimbare.
Am o intrebare:
Ce inseamna , citez "deschis la schimbare" ?
Citat:
Chestionarul este ANONIM nu conteaza cine il completeaza dar e foarte important sa fie completat la modul serios nu cu ironie si superficialitate.....
1.Pai si de unde stii ca cel care il completeaza este serios ?

2.De unde stii ca cel care il completeaza are bune intentii sau nu ?
Pentru ca foarte bine , pot sa completeze si unii care sunt rau-voitori fata
de Biserica Ortodoxa si sa minta in mod voit.


Daca n-ai mecanisme de corectie-verificare la probleme ridicate din
aceste doua intrebari, atunci din start marja de eroare este de 80 %,adica
neconcludent.

Pentru a avea o buna imagine a ceea ce cercetezi , datele experimentale
trebuie sa aiba erori cat mai mici posibile (sub 1 %).Altfel toata cercetarea
va da concluzii false, care posibil(ulterior) sa se materializeze in actiuni
gresite, care la randul lor vor duce la alte si alte probleme.Si uite asa
din dorinta de a rezolva o problema, se creaza alte probleme.

PS:scopul tau este sa rezolvi o problema cu care se confrunta Bisierica Ortodoxa sau sa faci o teza de doctorat pe tema ca exista probleme ?

Last edited by oaie_cugetatoare; 26.05.2014 at 12:28:29.
  #7  
Vechi 26.05.2014, 14:18:58
Bogdan185 Bogdan185 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2014
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Am o intrebare:
Ce inseamna , citez "deschis la schimbare" ?

[i]1.Pai si de unde stii ca cel care il completeaza este serios ?

2.De unde stii ca cel care il completeaza are bune intentii sau nu ?


PS:scopul tau este sa rezolvi o problema cu care se confrunta Bisierica Ortodoxa sau sa faci o teza de doctorat pe tema ca exista probleme ?
Cine decide sa completeze inseamna ca are ceva de afirmat in mod pozitiv sau negativ...
Prin demersul meu am dorit doar „sa ajung” intr-un mediu in care „biserica” (am pus intentionat „b”) ajunge doar din când in când si nu prin membrii ei cei mai avizati. Dacă nu e loc de un astfel de demersuri intr-un forum „Ortodox” si mai ales „creștin” atunci rog moderatorii sa inchidă topicul.... Daca nu, eu nu voi da curs polemicilor. Daca doream un rezultat uniform, trimiteam formularul doar prietenilor si „credinciosilor”, dar nu asta e intentia....

Daca de asemenea considerati ca printre membrii comunitătii Crestinortodox.ro nu se află persoane care ar trebui luate in seamă când isi exprima o părere, de asemenea va rog sa cereti moderatorilor sa inchidă topicul....
(se confirmă zicerea: „Nici un profet nu e bine primit în țara lui”.......atata timp cat suntem autosuficienți nu vom putea face niciodată Misiune in BOR, si in nici un caz nu in mediul virtual unde nu stim niciodata intentia/gandurile celui cu care vorbim....in spatele oricarui pseudonim se poate afla un lup in piele de oaie - fara aluzie sau intentie rea la adresa utilizatorului care a initiat polemica)

Pe forumuri „necrestine”/ „neortodoxe” initiativa a fost primita cu altă deschidere. poate acolo trebuie sa fiu mult mai atent....

Nu la intamplare am pus rubrica referitoare la confesiune..... de cele mai multe ori o idee buna vine ascultand pe toti care au ceva de spus si abia apoi emițând sentinte....

Poate ar fi mai bine sa scriu o lucrare in care sa spun ca nu sunt probleme/ totul e ok/ roz in BOR si nu mai e loc de schimbare... Scimbarea o vor face altii care vor identifica BINE problemele cu care se confruntă credinciosii ortodocsi, acestia fiind de cele mai multe ori Eterodocsi, si vor gasii mijloacele necesare sa ajungă langa semeni.

Imi cer iertare pt cei care au citit/vor citi aceste postari de la începutul unui topic ce se dorea sa fie altceva decât o noua „dispută” in cadrul ortodoxiei. Daca cineva consideră ca poate avea o contributie la schimbarea problemelor din ortodoxismul romanesc, ii invit sa nu tina cont de postările acestea si sa arunce o privire asupra chestionarului. Sunte-ți liberi sa il completati sau nu.

Vă doresc o zi bună!

Last edited by Bogdan185; 26.05.2014 at 14:39:53.
  #8  
Vechi 26.05.2014, 14:47:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Eu găsesc binevenită inițiativa. Este foarte important să existe o mai bună comunicare între ierarhia Bisericii și credincioși. Nu este de ajuns ca preotul să li se adreseze din fața Altarului, ci este necesar ca și oamenii să fie ascultați, întrebați, să poată pune și ei întrebări.
  #9  
Vechi 26.05.2014, 15:00:58
Bogdan185 Bogdan185 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2014
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Eu găsesc binevenită inițiativa. Este foarte important să existe o mai bună comunicare între ierarhia Bisericii și credincioși. Nu este de ajuns ca preotul să li se adreseze din fața Altarului, ci este necesar ca și oamenii să fie ascultați, întrebați, să poată pune și ei întrebări.
Multumesc.


Ma voi retrage acum din nou spre partea teoretica a lucrarii mele, dar macar o data pe zi sper sa pot posta/raspunde celor prezenti pe forum, dar nu polemicilor :)
Astept raspunsurile din formulare...
O zi buna in continuare si spor in activitatile pe care le intreprindeti!
  #10  
Vechi 26.05.2014, 15:07:42
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Eu l-am completat. N-o spun pentru a iesi in evidenta, ci pentru a-i determina si pe altii sa spuna "ce-i doare"! Bine-ar fi daca ar fi luat cu adevarat in serios si nu completat de complezenta, sau - mai grav - la bascalie!...
Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Subiect închis

Tags
chestionar, misiune, societate contemporana