Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.03.2007, 21:05:03
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Da, Jeny...pentru ca cu cat ne apropiem de Dumnezeu mai mult, cu atat ne curatim mai mult si probabil ca trebuie sa ne lamurim precum aurul prin foc. Slava Domnului ca ne tine!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.03.2007, 09:49:00
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de jeny
da asa este fiecare simte in mod individual binele facut de D-zeu, dar eu spun acum amarul si raceala ce vine dupa acel moment de eliberare, de predare in mainile Lui, este atat de CUMPLIT DE GREU incat abia acum dovedim adevarata credinta si nadejde...crede-ma
Draga Jeni, vrei sa spui ca trebuie mers pana la capat, ca alta data DomnulIisus?
da draga mea ancah, TREBUIE sa luptam pana la sfarsit, asa buni, rai, reci sau caldicei sa mergem mereu inainte sa nu ne piredem nadejdea. mereu sa ne punem in fata Lui Hristos prin spovedanie, cu neputintele noastre cu greselile noastre si sa Il rugam sa ne ierte si sa ne dea putere sa ne ridicam de fiecare data, ai cazut ridica-te iar ai cazut iar ridica-te si asa pana la sfarsit, eu consider ca important este sa ne gaseasca moartea in lupta, nu lancezind. atat putem face pt ca mantuirea vine de la Hristos noi doar sa luptam avand pe Hristos conducator! Doamne ajuta
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.03.2007, 20:20:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iti multumesc; Jeni draga, pentru aceste cuvinte de imbarbatare. Aveam nevoie de ele. Chiar acum.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.03.2007, 20:10:36
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca una din greutati este singuratatea crescanda.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.03.2007, 12:20:04
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

draga mea anca poti fi singur intr-o mare de oameni...cuvintele tale imi amintesc de un cuvant pe care mi l-a spus demult un parinte, eu ma tot plangeam ca desi am o familie doi copii am o viata linistita simt ca imi lipseste ceva..nu sunt multumita simt inca nevoia sa mai caut acel CEVA..( desi din punct de vedere lumesc eram un om implinit, nimni nu ar fi inteles ce as mai putea sa imi doresc???) si parintele calm mi-a spus viata ta este egala cu mult multe zeroruri....sunt bune dar fara 1 in fata nu au nici o valoare...( 1 este HRISTOS) stiu ca Il ai pe Hristos deci nu esti singura cu dragoste jenica
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.03.2007, 14:20:58
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Sa iubesc cu adevarat. Pe Dumnezeu, pe maica Lui si oamenii. Nu sariti pe mine poate uneori arat prin ce fac iubire dar nu o simnt.Vine din minte nu din suflet......... Ori pina nu vine din inima, toate pe care le facem sint niste parodii. O piesa de teatru. Iar piesa asta poate fi buna dar nu-i realitate e doar insenare. Dar intrebarea mare de care ma izbesc este : iubirea iti este data,sau trebuie sa faci ceva (si ce) ca sa ajungi sa o ai?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.03.2007, 14:55:30
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Jenica, iti multumesc pentru raspuns. Asa e , fara Hristos suntem intr-adevar un lung sir de zerouri si nici macar nu realizam acest lucru. Gasindu-L, am vrea sa impartasim si altora bucuria noastra; si in loc sa se alature, fug speriati, de teama de a putea fi molipsiti de aceasta "boala", in fapt semne clare de insanatosire a noastra.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.03.2007, 20:36:36
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

asa este anca dar de multe ori tocmai asta este greseala de fug oamenii de "boala" noastra...boala numita Hristos. atunci cand inima ni se umple de iubire ea REVARSA inunda tot ce e in jurul nostru, speriind pe cel de langa noi...atunci tristi.. nu intelegem de ce refuza IUBIREA, ...iubire care curge ( repet acest cuvant dar il iubesc asa simt eu imi cer scuze) din inima din privire din gesturi, iubire care curge spre ei fara voia noastra..doar ca ei nu sunt pregatiti sa o primeasca cand vor intelege ca ceea ce curge dinn inima noastra nu e de la noi ci e insusi Hristos care ne uneste prin iubire nu vom mai fi singuri!! nu se vor mai teme!! de boala!! eu anca din pacate, tarziu am inteles ca nu poti sa bagi cu sila pe Hristos in inima cuiva!! a fost un semn de foarte mare MANDRIE din partea mea sa cred macar ca eu!! as piutea schimba ceva...acum stiu ca atunci cand va veni vremea nu vom mai fi singuri si asta nu datorita noua ci dataorita LUI pt ca doar el ne poate aseza 1 in fata zerorurilor noastre....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.03.2007, 20:44:26
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Sa iubesc cu adevarat. Pe Dumnezeu, pe maica Lui si oamenii. Nu sariti pe mine poate uneori arat prin ce fac iubire dar nu o simnt.Vine din minte nu din suflet......... Ori pina nu vine din inima, toate pe care le facem sint niste parodii. O piesa de teatru. Iar piesa asta poate fi buna dar nu-i realitate e doar insenare. Dar intrebarea mare de care ma izbesc este : iubirea iti este data,sau trebuie sa faci ceva (si ce) ca sa ajungi sa o ai?
BUNUL MEU MARIUS NICI NU TREBUIE SA O SIMTI..pt ca ea EXISTA!!! exista prin ceea ce faci aici si pe acel site de hepatita prin viata ta de zi cu zi...niciodata nu vom putea spune ca avem iubire, pt simplu motiv ca atunci cand ea exista din smerenie nu vrem sa o vedem....spui ca nu o ai, ma intrebi cum sa o dobandesti, nu stiu ce sa iti raspund iti spun doar incepe prin a nu mai uri, si iubirea vine de la sine, Maicuta Domnului sa te acopere su sfantul acoperamant sa iti daruiasca sanatate pt ca stiu ca ai mare nev de ea..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.03.2007, 21:00:01
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Jenica, am inteles acum. Mandria are o mie de fete.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dificultati de integrare in comunitatea ortodoxa ioan cezar Reguli in Biserica 41 13.03.2015 10:21:26
O lume pe cale de disparitie costel Generalitati 45 26.02.2013 03:30:13
Casnicie pe cale de destramare eduard40 Nunta 63 06.09.2010 09:06:24
cale de mijloc Jamaica Generalitati 28 29.08.2010 00:47:51
Clonarea - cale libera deschisa oficial MirceaRomania Stiri, actualitati, anunturi 6 01.09.2007 23:42:09