Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 09.07.2007, 18:05:21
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
"Planul papal", "noua ordine mondiala"....sunt termeni alaturati tendentios.
Teoriile gen "marea conspiratie", ...mi se par supraevaluate, daca nu chiar puerile. Scuze pentru cei care cauta scuze pentru un eventual esec.

Cum am mai spus, "scenarii" sunt multe, fapte concrete putine.
Vom trai si vom vedea. Se intampla multe lucruri in spatele usilor inchise (de aceea si "dovezile" sunt greu de adus de catre cineva).
Iar despre alaturarea dintre "noua ordine mondiala" si papalitate se pare ca nu prea esti informat asupra subiectului. Nu te pot ajuta prea mult, in acest moment esti nepregatit sa primesti anumite informatii. Oricum, le-ai nega sau subestima, asa cum faci si cu altele. O schimbare de atitudine poate veni doar din interior, cand va randui Dumnezeu.

Sa stii ca te inteleg destul de bine. Si eu gandeam la fel ca tine in urma cu ceva ani. In timp, insa, am devenit mai circumspect. Pana la urma este vorba de a lua in serios cuvintele Scripturii despre "taina faradelegii" care se lucreaza in lume. Paza buna trece primejdia rea.

Eu ma retrag din aceasta discutie, pentru ca nu-i mai vad rostul. Risc sa fiu inteles gresit.

Reply With Quote
  #412  
Vechi 09.07.2007, 19:38:52
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirean, nu se poate intra pe acest site. O fi vechi. Daca esti in posesia listei, vino cu ea. Cand a iesit BC din CEB, ca vad ca in 2003 era membra deplina si cu aspiratii.

Iata un lucru pe care eu nu-l inteleg:
Inteleg participarea la CEB a bisericilor protestante, care prin faramitare si pierderea de credinciosi se simt slabite. Inteleg si BC, din care s-au despreins atatea culte si secte, ca vrea sa se reintregeasca.

Ceea ce NU inteleg e , ce treaba are BO cu toate acestea, de vreme ce toate celelalte biserici ar trebui , dupa ce s-au indepartat de erezii, sa vina si sa doreasca unirea cu singura Biserica, si anume cea Ortodoxa, care nu si-a schimbat invatatura de credinta.
Reply With Quote
  #413  
Vechi 10.07.2007, 15:34:25
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Iar despre alaturarea dintre "noua ordine mondiala" si papalitate se pare ca nu prea esti informat asupra subiectului. Nu te pot ajuta prea mult, in acest moment esti nepregatit sa primesti anumite informatii. Oricum, le-ai nega sau subestima, asa cum faci si cu altele.
Tocmai ca sunt informat despre cele doua chestiuni fac afirmatiile cu pricina.
Reply With Quote
  #414  
Vechi 10.07.2007, 15:36:06
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean, nu se poate intra pe acest site. O fi vechi. Daca esti in posesia listei, vino cu ea. Cand a iesit BC din CEB, ca vad ca in 2003 era membra deplina si cu aspiratii.

Iata un lucru pe care eu nu-l inteleg:
Inteleg participarea la CEB a bisericilor protestante, care prin faramitare si pierderea de credinciosi se simt slabite. Inteleg si BC, din care s-au despreins atatea culte si secte, ca vrea sa se reintregeasca.

Ceea ce NU inteleg e , ce treaba are BO cu toate acestea, de vreme ce toate celelalte biserici ar trebui , dupa ce s-au indepartat de erezii, sa vina si sa doreasca unirea cu singura Biserica, si anume cea Ortodoxa, care nu si-a schimbat invatatura de credinta.
Nu ai intrat pe site, dar stii ca BC este in CEB....ma rog...no comment.
Reply With Quote
  #415  
Vechi 10.07.2007, 17:10:27
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

parintele CLEOPA a spus f. bine ca unirea bisericilor se face in duhul sfint si la sfirsitul veacurilor rinduite de DUMNEZEU;dar ecumenismul nu se face in duhul sfint.Atitudinile unor ierarhi de a scoate fortat la pensie preoti contrar legii care spune ca barbatii ies la pensie la 65 ani ,ca si indicatiile ca sa nu intre prea multi tineri pe calea monahismului ma intreb daca nu este cumva rezultatul acestui asazis ecumenism,adica RODUL ECUMENISMULUI ,ca de pomul se cunoaste si dupa roade .cum se explica anumite atitudini ale unor ierarhi de marginalizare a unor monahi care au suferit in inchisorile comuniste pt credinta ortodoxa?!?de altfel sa stii ca evreii talmudisti vor sa se instaleze ca mari pontifi si sa conduca lumea [vezi dialogul spiritual dintre RICHARD WRUMBRANT -EVREU SI UN EVREU TALMUDIST in inchisoare [pe odaia.go.ro -clic pe odaia de sus.]atunci daca privim prin prisma asta lucrurile acest ecumenism are o fata ascunsa care urmareste cu totul altceva decit urmareste DUMNEZEU.,adica urmareste suprematia mondiala spirituala care se va instala spre sfirsitul lumii inainte de parusie ;cind cei in cauza isi vor da arama pe fata noi tre sa-l marturisim pe HRISTOS cu pretul vietii noatre pamintene daca vrem sa mostenim raiul.i.htistos a spus cafii veacului acestuia sint mai intelepti decit fii credintei-este citat aproximativ.adica cei vicleni care au in vedere si traiesc doar pt acest veac.
Reply With Quote
  #416  
Vechi 10.07.2007, 18:13:13
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
parintele CLEOPA a spus f. bine ca unirea bisericilor se face in duhul sfint si la sfirsitul veacurilor rinduite de DUMNEZEU;dar ecumenismul nu se face in duhul sfint.Atitudinile unor ierarhi de a scoate fortat la pensie preoti contrar legii care spune ca barbatii ies la pensie la 65 ani ,ca si indicatiile ca sa nu intre prea multi tineri pe calea monahismului ma intreb daca nu este cumva rezultatul acestui asazis ecumenism,adica RODUL ECUMENISMULUI ,ca de pomul se cunoaste si dupa roade .cum se explica anumite atitudini ale unor ierarhi de marginalizare a unor monahi care au suferit in inchisorile comuniste pt credinta ortodoxa?!?de altfel sa stii ca evreii talmudisti vor sa se instaleze ca mari pontifi si sa conduca lumea [vezi dialogul spiritual dintre RICHARD WRUMBRANT -EVREU SI UN EVREU TALMUDIST in inchisoare [pe odaia.go.ro -clic pe odaia de sus.]atunci daca privim prin prisma asta lucrurile acest ecumenism are o fata ascunsa care urmareste cu totul altceva decit urmareste DUMNEZEU.,adica urmareste suprematia mondiala spirituala care se va instala spre sfirsitul lumii inainte de parusie ;cind cei in cauza isi vor da arama pe fata noi tre sa-l marturisim pe HRISTOS cu pretul vietii noatre pamintene daca vrem sa mostenim raiul.i.htistos a spus cafii veacului acestuia sint mai intelepti decit fii credintei-este citat aproximativ.adica cei vicleni care au in vedere si traiesc doar pt acest veac.
Poti argumenta ce ai scris?
Reply With Quote
  #417  
Vechi 10.07.2007, 22:48:16
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean, nu se poate intra pe acest site. O fi vechi. Daca esti in posesia listei, vino cu ea. Cand a iesit BC din CEB, ca vad ca in 2003 era membra deplina si cu aspiratii.

Iata un lucru pe care eu nu-l inteleg:
Inteleg participarea la CEB a bisericilor protestante, care prin faramitare si pierderea de credinciosi se simt slabite. Inteleg si BC, din care s-au despreins atatea culte si secte, ca vrea sa se reintregeasca.

Ceea ce NU inteleg e , ce treaba are BO cu toate acestea, de vreme ce toate celelalte biserici ar trebui , dupa ce s-au indepartat de erezii, sa vina si sa doreasca unirea cu singura Biserica, si anume cea Ortodoxa, care nu si-a schimbat invatatura de credinta.
Nu ai intrat pe site, dar stii ca BC este in CEB....ma rog...no comment.
In afara de site-ul pe care il indici tu, mai sunt foarte multe altele in care poti citi despre acelasi lucru. De exemplu pe site-ul "catolica", de unde am citat, sau de pe site-urile participantilor la CEB, poti gasi referiri la ceilalti membri. Am dat si astfel de citat. Daca un site nu merge, cauti in alta parte. Poate astfel vei afla si tu ca BC este membra a CEB.
Reply With Quote
  #418  
Vechi 10.07.2007, 22:56:39
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirean: Nici nu putea spune altceva Parintele Cleopa "Însã, de aici pânã la unire este departe ca de la pãmânt la cer, cãci nici o Bisericã neortodoxã nu va renunta la credinta ei ca sã vinã la Biserica Ortodoxã.
Parintele Cleopa se refera la unitatea in dreapta credinta marturisita de cele 7 sinoade.
Orice altceva e erezie si nu o sun eu ca nestiutoare ci teologi.
Reply With Quote
  #419  
Vechi 11.07.2007, 10:29:19
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean, nu se poate intra pe acest site. O fi vechi. Daca esti in posesia listei, vino cu ea. Cand a iesit BC din CEB, ca vad ca in 2003 era membra deplina si cu aspiratii.

Iata un lucru pe care eu nu-l inteleg:
Inteleg participarea la CEB a bisericilor protestante, care prin faramitare si pierderea de credinciosi se simt slabite. Inteleg si BC, din care s-au despreins atatea culte si secte, ca vrea sa se reintregeasca.

Ceea ce NU inteleg e , ce treaba are BO cu toate acestea, de vreme ce toate celelalte biserici ar trebui , dupa ce s-au indepartat de erezii, sa vina si sa doreasca unirea cu singura Biserica, si anume cea Ortodoxa, care nu si-a schimbat invatatura de credinta.
Nu ai intrat pe site, dar stii ca BC este in CEB....ma rog...no comment.
In afara de site-ul pe care il indici tu, mai sunt foarte multe altele in care poti citi despre acelasi lucru. De exemplu pe site-ul "catolica", de unde am citat, sau de pe site-urile participantilor la CEB, poti gasi referiri la ceilalti membri. Am dat si astfel de citat. Daca un site nu merge, cauti in alta parte. Poate astfel vei afla si tu ca BC este membra a CEB.
Poate dai si link....
Reply With Quote
  #420  
Vechi 11.07.2007, 12:08:37
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Pozitia BC.

http://www.evz.ro/article.php?artid=313353

http://www.scribd.com/doc/33185/Alexandros-Kalomiros-Impotriva-falsei-uniri
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 20:33:11
Blasfemia unor adventiști la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic doctor_faustus Secte si culte 5 28.11.2010 23:47:42
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 01:58:05