Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2007, 13:04:23
MirceaRomania MirceaRomania is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Mesaje: 2
Implicit

In numarul din 14 iunie 2007 al revistei Nature se arata ca la 7 iunie 2007 s-a votat in SUA in favoarea admiterii experientelor pe celule stem provenite din clinicile de fertilizare.
Desi in textele patristice nu sunt date exacte privind momentul in care se considera ca apare sufletul, totusi o referire la ele pare a acredita ideea ca putem vorbi de o fiinta vie inca de la concepere.
Mai mult, si studiile efectuate in prezent sustin ideea ca putem vorbi de suflet la mai putin de doua saptamani dupa concepere.
Ambele afirmatii arata implicatiile religioase si morale pe care le implica experientele pe celule stem provenite de la embrioni.
De aceea se vorbeste in mod frecvent despre experientele pe celulele stem provenite de la embrioni ca de o crima, asemanatoare celei care se face la avort.
In afara de acest fapt deosebit de grav, experientele mai prezinta multe alte consecinte grave:
1. Folosirea celulelor stem pentru cresterea de organe care sa fie apoi transplantate. Cu alte cuvinte, se preconizeaza uciderea in masa pentru ca cei cu bani sa aiba organe noi-noute si sanatoase.
2. In cazul creerii de oameni identici apare pericolul ca unele minti sa ajunga la concluzia ca noi majoritatea suntem de slaba calitate, asa ca sa decida ca doar cativa oameni merita sa aspire la numele de "rasa superioara". Asta poate implica uciderea in masa si distrugerea variabilitatii omului. Daca aceasta s-ar intampla, oamenire ar fi formata doar din cateva tipuri de om (Claudia Schiffer, etc.), multiplicate in miliarde de exemplare, caz in care rasa umana ar degenera (ar fi o situatie mai grava ca in cazul casatoriei intre frati) si ar disparea. Problema este foarte serioasa, sa nu uitam experientele realizate sub Hitler.

Iata deci o noua dovada a nesabuintei omului.

Dumnezeu sa ne ajute sa fim mai intelepti,
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.06.2007, 14:47:45
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Bush a dat VETO. Legea nu se va aplica.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2007, 00:44:46
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Ce om bizar este acest Bush, care tine numai la viata omului din stadiul embrionic!...in rest, Dumnezeu cu mila!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.06.2007, 21:12:48
deiutza deiutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2007
Mesaje: 1
Implicit

Noi oamenii trebuie sa ne rugam la Dumnezeu pentru ca din cauza noastra este o asa mare canicula si seceta.Daca noi oamenii neam ruga mai mult la Dumnezeu nu ar fi asa cald si secete. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.06.2007, 11:43:25
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Nu e nici o ucidere in masa, celulele stem pot fi embrionare sau adulte. Cele embrionare fiind contoversate, au descoperit o metoda de inmultire in laborator a celulelor stem adulte, de 30 ori, care se recolteaza din coloana persoanei care necesita acest tratament. Nu se omoara nici un embrion daca se iau celule stem din coloana.
Bravo lor . Ma bucur ca unii se mai intereseaza si de sanatate, era bine sa fi descoperit mai repede. Putini sunt oamenii capabili de asemenea descoperiri, majoritatea nu se gandesc decat sa se inmulteasca in nestire fara sa se gandeasca daca le mai ajung resursele si in ce conditii traiesc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.09.2007, 23:38:13
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de deiutza
Noi oamenii trebuie sa ne rugam la Dumnezeu pentru ca din cauza noastra este o asa mare canicula si seceta.Daca noi oamenii neam ruga mai mult la Dumnezeu nu ar fi asa cald si secete. Doamne ajuta!
De cand am aflat ca se fac cercetari pentru clonarea oamenilor m-am tot intrebat cum de ar prinde viata un embrion ale carui gene mi-ar apartine, adica sa mai iasa unul exact ca mine dar cu mentalitate si suflet diferit? Adica este un alt Stefan, avand ca matrice codul ADN-ului meu, dar cu o individualitate total diferita! Eu cred ca mare dezechilibru ii produc savantii lui Dumnezeu, pentru ca El trebuie sa insufleteasca fiinte create artificial care probabil nu erau trecute in planul Lui, si de aceea trebuie sa ia de undeva si sa puna in alta parte. Totusi, ceva tot nu e in regula cu aceasta metoda de aducere la viata a unei fiinte umane, atat stiintific cat si religios.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.09.2007, 23:42:09
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Ups! Va rog sa-mi scuzati citarea, dar prima data am vrut sa-i spun ceva deiutzei, dar m-am razgandit si am spus ceva despre tema topicului si am uitat sa ies din citare. Ii marturisesc acum deiutzei ce vroiam initial a-i spune: Deiutza, ai fost offtopic cu ceea ce ai spus. Dar nu nimic grav, se mai intimpla. :D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CLONAREA:Pareri pro si contra Ilinca Teologie si Stiinta 27 26.05.2011 00:51:44
Clonarea luciamanta Intrebari utilizatori 8 28.08.2010 13:46:51
Rugaciunea libera Florin-Ionut Rugaciuni 26 30.11.2009 20:04:41
Obama acopera icoanele pentru un discurs oficial patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 40 23.04.2009 11:43:41
oficial is suparat ioanhodean Generalitati 23 25.07.2008 03:53:17