Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 02.05.2009, 03:35:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Smile

Cristi, pune repede copyright pe cuvintul "turma " Domnului ca se pare ca nu a mai folosit-o nimeni pina acum
Reply With Quote
  #132  
Vechi 02.05.2009, 09:46:38
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, sa nu fim rautaciosi. Are dreptate Anca, termenul "Turma Domnului" poate fi asociat sectei "Turma Domnului" sau "Turma lui ILie" sau Dumnezeu stie cate or' mai fi... Nici eu nu am prea auzit acest termen in biserica ortodoxa. De aceea e bine sa ne exprimam clar. Sa nu dam nastere unor interpretari gresite sau neintelegeri.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 02.05.2009, 16:41:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Andrei, sa nu fim rautaciosi.Nu are dreptate Anca, termenul "Turma Domnului" poate fi asociat sectei "Turma Domnului" sau "Turma lui ILie" sau Dumnezeu stie cate or' mai fi... Nici eu nu am prea auzit acest termen in biserica ortodoxa. De aceea e bine sa ne exprimam clar. Sa nu dam nastere unor interpretari gresite sau neintelegeri.
Foarte valabil si pentru tine,adica : +=
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #134  
Vechi 02.05.2009, 20:08:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cristi, pune repede copyright pe cuvintul "turma " Domnului ca se pare ca nu a mai folosit-o nimeni pina acum
iata o gluma buna, facuta cu cap!
Reply With Quote
  #135  
Vechi 02.05.2009, 20:25:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dar de fosta Stareta Veronica de la Nucet ce stiti? Am vazut intamplator povestea ei trista la D'ale lui Mitica pe TVR2 si am cautat si pe internet cazul ei...

Din investigatiile celor de la TVR2, se pare ca un apartament de pe la Otopeni si-a schimbat stapanul si uite-asa Maica Veronica a fost alungata din manastire sub pretextul ca "nu avea facultate". Ca sa ajunga stareta o absolventa de facultate, logic.

" Cât a mai rămas în mănăstire, maica Veronica a fost tot timpul tracasată. Nu mai era consultată în nicio problemă. Era umilită, nebăgată în seamă. A fost ținută închisă. “Atunci au aflat primărița și oamenii din sat că sunt închisă și stau nemâncată și mi-au adus un șir de covrigi. Nu mi s-a dat voie să ies. Cum mă vedeau că îndrăznesc, mă băgau la loc în cameră. Nu aveam voie să comunic cu nimeni din afară. Nu mă chemau nici la masă. Am avut neșansa că mi s-a stricat și telefonul și nu am putut să spun la nimeni ce mi se întâmplă. Mă jigneau oribil. Abia mi-au dat jumătate din salariu. Din banii ăștia m-am întreținut” "

"Nu judecati", dar lasati adevarul sa iasa la iveala.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 02.05.2009, 23:21:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ar trebui sa puna pe ganduri incheierea articolului la care ai facut trimitere, si care rezuma durerea unui om care s-a dedicat lui Hristos toata viata sa:

[COLOR=DarkGreen]Își aduce aminte de ultima zi petrecută în mănăstire. “Nu m-au ajutat nici măcar cu bagajele. Am plecat singură, așa cum venisem cu mulți ani în urmă. Nu am pică pe nimeni pentru ce mi s-a întâmplat. Există o judecată dreaptă. Sunt mulți oameni ai bisericii care nu-l mai au pe Dumnezeu. Nu știu ce aș putea să le transmit acestora...”[/COLOR]
Reply With Quote
  #137  
Vechi 03.05.2009, 01:17:44
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Andrei, sa nu fim rautaciosi. : Are dreptate Anca, termenul "Turma Domnului" poate fi asociat sectei "Turma Domnului" sau "Turma lui ILie" sau Dumnezeu stie cate or' mai fi... Nici eu nu am prea auzit acest termen in biserica ortodoxa. De aceea e bine sa ne exprimam clar. Sa nu dam nastere unor interpretari gresite sau neintelegeri.
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Foarte valabil si pentru tine,adica : +=
Cristian, cand citam pe cineva, nu avem voie sa schimbam nici un cuvant din cele scrise de acesta!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 03.05.2009, 01:57:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coman Vezi mesajul
mai ce probema cu bani astia,,,bine era sa fi afisat preotul respectiv acolo la intrare preturile....cine vre intra cine nu,,,ce pot sa spun ca trebuie sa fim atenti unde dam banu,
Dar de imbracat erati imbracati decent sau tocmai v-ati coborit din barca cu berile in mina si in costume de baie?
Reply With Quote
  #139  
Vechi 03.05.2009, 14:26:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cristian, cand citam pe cineva, nu avem voie sa schimbam nici un cuvant din cele scrise de acesta!
Și totuși :
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #140  
Vechi 03.05.2009, 20:24:11
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Și totuși :
Idem si tie!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 12:29:51
preotul fumator Hartford Preotul 99 16.03.2011 21:54:21
Preotul de mir idealist Preotul 9 23.07.2010 00:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 18:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 23:30:58