Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2009, 11:47:44
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit Bunatate=prostie?

Citeam pe un topic aici pe site despre cat de bun este Dumnezeu cu noi si pentru doar o secunda am simtit, asa, ca un gand ca "oare Dumnezeu chiar o fi asa de bun?". Evident ca in secunda urmatoare am alungat gandul rau dar nu pot sa ma intreb: oare eu in sinea mea nu asociez bunatatea cu prostia?? Stiind ca Dumnezeu este insusi Iubirea si Intelepciunea este poate un pic mai greu pentru cineva mai pacatos, ca mine, sa nu faca o asociere (chiar si pentru o secunda) a bunatatii cu prostia si sa simta ca parca ar avea dubii ca ar putea fi Dumnezeu chiar atat de bun. Probabil ca acest mod de a vedea lucrurile se trage din lumea aceasta in care traim unde vezi ca cel care fura si inseala - avanseaza si este vazut ca model social si considerat destept. Iar altul care traieste curat si cu iubire si nu va nedreptati niciodata aproapele este considerat cumva mai prost...

Ce este bunatatea izvorata din iubire? Care este intelepciunea bunatatii si iubirii?? Ce spun Sfintii Parinti despre aceste lucruri??
Cum putem lupta impotriva unei asemea preconceptii ca iubirea si bunatatea ar fi specifice oamenilor mai putin pregatiti si mai putin capabili??

Sa ma ierte Dumnezeu daca am scris ceva ofensator dar cred ca trebuie abordate astfel de subiecte!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.10.2009, 23:44:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Cum putem lupta impotriva unei asemea preconceptii ca iubirea si bunatatea ar fi specifice oamenilor mai putin pregatiti si mai putin capabili??

Sa ma ierte Dumnezeu daca am scris ceva ofensator dar cred ca trebuie abordate astfel de subiecte!
E greu, e tare greu sa fii bun! iata ce zice N. Steindhart:


Mii de draci mă furnică văzând cum este confundat creștinismul cu prostia, cu un fel de cucernicie tâmpă și lașă, ca și cum menirea creștinismului n-ar fi decât să lase lumea batjocorită de forțele răului, iar el să înlesnească fărădelegile dat fiind că e prin definiție osândit la cecitate și paraplegie.

Creștinismul neajutorat și neputincios este o concepție eretică deoarece nesocotește îndemnul Domnului (Matei 10,16: „Fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii”) și trece peste textele sfântului Pavel (Efes, 5,17: „Drept aceea, nu fiți fără de minte”, 2 Tim. 4,5: „tu fii treaz în toate…”, Tit 1,8: „să fie …treaz la minte” și mai îndeosebi 1 Cor 14,20: „Fraților nu fiți copii la minte; ci la răutate fiți copii, iar la minte fiți oameni mari”).



Dumnezeu care l-a părăsit pe Hristos pe cruce, nu e cu totul absent pentru noi?

Ni se cere însă a crede în deplină libertate și s-ar zice că – mai rău de atât – scenariul se desfășoară ca și cum am fi nu numai pe deplin abandonați ci și că – pe deasupra, colac peste pupăză – pronia dinadins face totul ca să nu credem; îi place - zice s-ar - să acumuleze piedicile, să ne înmulțească riscurile, să adune argumente pentru a preface bine intenționata dorință de evlavie în imposibilitate.

Drumurile care duc spre credință poartă același nume, toate: pariu, aventură, incertitudine, cuget de om nebun.

Ni se cere – invitație la temerară vitejie și palpitantă aventură – ceva mai tainic și mai ciudat: să contestăm evidența și să acordăm încredere unui ne-fapt.
Pe căi ocolite lucrează. Căi de nepătruns zic Francezii. Iar Englezii și mai precis: se mișcă într-un mod misterios.

Nenorocirea este că veacuri de-a rândul – și acum mai mult ca oricând – până și oamenii de bună credință (mai ales ei) văd în creștinism un fel de vag și blând cretinism, bun pentru bigoți, creduli și ființe pierdute cu firea.
În vreme ce e clocot, e scandal, e „curată nebunie”, mai îndrăzneț și mai exigent decât orice teorie extremistă; e aventură, e hapenning - e cel mai formidabil hapenning.
Creștinismul e dogmă, e mistică, e morală, e de toate dar e în mod special un mod de a trăi și o soluție și e rețeta de fericire. Mai că aș spune că e supradeconectare, supra-LSD. Pe lângă doctrina creștină, cerințele și rezultatele ei, toate stupefiantele și halucinogenele sunt leac băbesc, diluția Hanemann minimală, roabă neolitică.
Nu există mai zguduitoare terapeutică (ne cere imposibilul!) și nici medicament mai eficace (ne dă libertatea și fericirea fără a mai fi nevoie să trecem pe la traficanții de herionă).
Creștinismul dă pace, liniște și odihnă – dar nu searbede și monotone, ci pe calea aventurii celei mai temerare, a luptei neîncetate, acrobației celei mai riscante un trapez la mare înălțime – și nici o plasă dedesubt.
Nu înțeleg cum de nu văd pelerinii aventurilor și petiționarii fericirii că trec pe lângă ceea ce caută.

Mirarea extraordinară de a fi chemat. Eu ?!, am vrea, neîncrezători să spunem. Nu ne vine a crede că s-a putut opri la o ființă a cărei netrebnicie o cunoaștem la perfecție, că s-a hotărât să poposească în așa murdar sălaș. Uimirii i se adaugă teama, am vrea să fugim de răspundere (de năpastă?) și, ca Moise, am fi ispitiți să argumentăm (spre a scăpa): cine sunt eu ca să mă alegi? Eu nu sunt un om îndemânatic. Alege pe un altul.

Asupra apropierii de Hristos, proba care nu înșeală, criteriul definitiv este buna dispoziție. Numai starea de fericire dovedește că ești al Domnului. Virtuosul îmbufnat nu e prietenul Mântuitorului ci jinduitorul după diavol. Ascetul arțăgos nu e autentic.
există mijloace obiective, în artă, de a recunoaște autenticul și a da deoparte copia. Pentru a deosebi creștinul de caricatura ori imitația sa nu există procedeu mai sigur decât a cerceta dacă postulantul este sau nu vesel și mulțumit. Dacă ipochimenul e intolerant ori morocănos ori agitat ori mahmur ori necăjit, nu e creștin oricât de perfect de fidel ar fi virtuții. E virtuos dar nu e creștin. Creștinul e liber, așadar fericit. Acesta și este sensul genialei și inspiratei fraze a lui Kierkegaard: contrariul păcatului nu este virtutea, contrariul păcatului este libertatea. Vămile văzduhului sunt numeroase. Aici pe pământ la vama care nu poate fi înșelată proba constă în starea de fericire.
Virtuosul neîmblânzit nu știe și nu poate rosti „dulce Iisuse”, toată sfera dulcelui îi este străină, inaccesibilă – și uită că jugul Domnului este blând și povara lui ușoară.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.10.2009, 23:52:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

"Raul poate sa-l faca oricine, cat de nevolnic ar fi. Binele insa e numai pentru sufletele tari si firile calite. Raul, lapte pentru copii, binele, carne pentru adulti. Sfintenia si bunatatea nu sunt la indemana oricui. Se cere o pregatire, un antrenament aspru."
http://www.scribd.com/doc/7537076/Ni...alul-Fericirii
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2009, 00:35:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul

Ce este bunatatea izvorata din iubire? Care este intelepciunea bunatatii si iubirii?? !
Bunatatea este considerata prostie de multi pe motiv ca sunt adormiti si functioneaza in DEFAULT, acest default fiind ...a face rau, cu asta ne nastem si traim in emotii negative, de acolo, IN MOD NORMAL NE TRAGEM SEVA.

A face bine este o ANOMALIE in NATURA...de aceea persoanele stapinite DOAR de sentimente animalice-reptiliene vor afirma sus si tare ca facerea de bine este ...... de mama, tocmai pentru ca iubirea este ceva rezervat doar emotiilor superioare , pozitive care apar in FIINTA NOASTRA CU MULTA TRUDA, odata cu induhovnicirea, adica iesirea din default.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prostie omeneasca padrevicentiu Generalitati 51 31.07.2010 18:43:21
Dovada rationala ca ateismul e o prostie ! flying Generalitati 677 13.05.2010 10:35:18