Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 03.05.2010, 14:06:24
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Nu ai inteles de fapt ce inseamna porunca. Nu inseamna sa-i abandonezi pe ceilalti, din contra. Daca IL iubesti pe Dumnezeu nu ai cum sa nu iubesti pe semenii tai. Iisus spune si in Noul Testament, ca daca ne ajutam semenii e ca si cum l-am ajuta pe El (o sa caut capitolul exact). Inseamna sa vezi in fiecare om pe Hristos care se afla in el, si asa sa-i iubesti.
De exemplu, o persoana care vrea sa intre la manastire, sa devina monah/monahie e incercata pt a fi siguri ca nu din ura de lume vine acolo.
(As vrea sa explice cineva mai bine ca eu nu ma pricep...)
Cele 2 porunci sunt egale Matei cap.22,versetele 37-39.
Nu stiu daca te interesa aspectul asta, am incercat sa explic.
Matei 12
46. Și încă vorbind El mulțimilor, iată mama și frații Lui stăteau afară, căutând să vorbească cu El.
47. Cineva I-a zis: Iată mama Ta și frații Tăi stau afară, căutând să-Ți vorbească.
48. Iar El i-a zis: Cine este mama Mea și cine sunt frații Mei?
49. Și, întinzând mâna către ucenicii Săi, a zis: Iată mama Mea și frații Mei.
50. Că oricine va face voia Tatălui Meu Celui din ceruri, acela îmi este frate și soră și mamă.
Hristos extinde notiunile de familie de la relatiile de singe la cele de credinta
Reply With Quote
  #502  
Vechi 03.05.2010, 14:12:52
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!
E deplasat sa compari cativa oameni care declara ca au avut experiente extranormale cu milioane de oameni care il sau l-au marturisit pe Dumnezeu. Plus ca acestia din urma au si dovezi.

Si eu am familie si atat cat cred eu in Dumnezeu nu afecteaza familia. Porunca la care te referi se refera la altceva. Te poti mantui si in manastire si in afara ei. Cum te poti pierde si in mediu monahal si in afara lui. Modelul hristic nu are absolut nimic imoral in el. Pana una alta este suprem. Un mic exemplu: daca am fi macar putin mai receptivi la Noul Testamentul, harta pe care tocmai ai prezentat-o nu ar mai exista.

Opui stiinta religiei, ceea ce este fals. Dumnezeu ne-a invitat pe toti la cunoastere nu la necunoastere. Dar ne-a invitat si la desavarsire. Care presupune discernamant. Aici ne impiedicam aproape toti.

Referitor la penultimul paragraf, as spune doar atat: deocamdata.

Te-ai referit la experienta cu apa sfintita pentru ca pentru celelalte nu ai nici un contraargument. Si nu are nimeni. In timp ce Dumnezeu iti pune la dispozitie dovezi clare, fratia ta ii opui teori. E debalansata total comparatia.

Doamne-ajuta!
Ti-am spus, avem vederi mult prea diferite despre ceea ce inseamna o dovada.
Nu opun nimic, ca dovada ca sint dispus sa fac experimentul cu apa sfintita. Hai sa nu sarim direct la experiente cu viata de apoi, sa le luam pe toate pe rind :)
Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Un mic exemplu: daca am fi macar putin mai receptivi la Noul Testamentul, harta pe care tocmai ai prezentat-o nu ar mai exista.
Pai, sa fim :)
Ca bine ar fi sa fie bine. Ca decit prost, urit, sarac si bolnav, mai bine destept, frumos, bogat si sanatos, nu?
Dar ce te faci daca conditiile materiale nu depind de credinta? Asa cum o dezvaluie anumite studii?
Reply With Quote
  #503  
Vechi 03.05.2010, 14:17:55
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de modern talking Vezi mesajul
Eu n-am auzit nicodată de ei, și nici n-o să mai aud. În școli nu se predă despre ei, poate dar la ora de religie dar și acolo, majoritatea profesorilor dau nota 10 pe stat. Dar totuși sunt sigur că tu ai auzit de Einstein, Newton sau Arhimede. Cei enumerați de mine au enunțat teorii care față de sfinți la care ai dar icoane, legile lor le folosești zilnic făr să-ți dai seama, chiar și atunci când mergi la biserică ești tras în jos de gravitație.
daca nu intelegi mecanica newtoniana ,poate te ajuta asta:

În 1703, John Locke scria :
„Newton este într-adevăr un savant remarcabil, nu numai datorită uimitoarelor sale realizări în domeniul matematicii, ci și în teologiei, grație vastelor sale cunoștințe în Sfânta Scriptură, puțini putându-se compara cu el”

e guest ..pacat ..lasa ca stie topcat cum e cu fizicienii
Reply With Quote
  #504  
Vechi 03.05.2010, 14:31:54
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Matei 12
46. Și încă vorbind El mulțimilor, iată mama și frații Lui stăteau afară, căutând să vorbească cu El.
47. Cineva I-a zis: Iată mama Ta și frații Tăi stau afară, căutând să-Ți vorbească.
48. Iar El i-a zis: Cine este mama Mea și cine sunt frații Mei?
49. Și, întinzând mâna către ucenicii Săi, a zis: Iată mama Mea și frații Mei.
50. Că oricine va face voia Tatălui Meu Celui din ceruri, acela îmi este frate și soră și mamă.
Hristos extinde notiunile de familie de la relatiile de singe la cele de credinta
Matei 25
35. Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit;
36.Gol am fost si M-ati imbracat; bolnav am fost si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine.
37.Atunci dreptii Ii vor raspunde zicand: Doamne cand Te-am vazut flamand si Te-am hranit? Sau insetat si Ti-am dat sa bei?
38.(...)
39.(...)
40. Iar Imparatul, raspunzand, va zice catre ei: Adevarat zic voua: Intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei preamici, Mie Mi-ati facut.
Deci nu e vorba de abandonul semenilor sau a familiei in porunca pe care a dat-o Iisus,intelegi?
Reply With Quote
  #505  
Vechi 03.05.2010, 14:35:10
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
E deplasat sa compari cativa oameni care declara ca au avut experiente extranormale cu milioane de oameni care il sau l-au marturisit pe Dumnezeu. Plus ca acestia din urma au si dovezi.
Nu e deplasat deloc http://www.ted.com/talks/al_seckel_s...mis_wired.html
Reply With Quote
  #506  
Vechi 03.05.2010, 14:45:39
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Matei 25
35. Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit;
36.Gol am fost si M-ati imbracat; bolnav am fost si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine.
37.Atunci dreptii Ii vor raspunde zicand: Doamne cand Te-am vazut flamand si Te-am hranit? Sau insetat si Ti-am dat sa bei?
38.(...)
39.(...)
40. Iar Imparatul, raspunzand, va zice catre ei: Adevarat zic voua: Intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei preamici, Mie Mi-ati facut.
Deci nu e vorba de abandonul semenilor sau a familiei in porunca pe care a dat-o Iisus,intelegi?
Desigur, numai sa fie de aceeasi credinta
Reply With Quote
  #507  
Vechi 03.05.2010, 14:46:06
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Mie bine unde ma pune Dumnezeu

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ti-am spus, avem vederi mult prea diferite despre ceea ce inseamna o dovada.
Nu opun nimic, ca dovada ca sint dispus sa fac experimentul cu apa sfintita. Hai sa nu sarim direct la experiente cu viata de apoi, sa le luam pe toate pe rind :)

Pai, sa fim :)
Ca bine ar fi sa fie bine. Ca decit prost, urit, sarac si bolnav, mai bine destept, frumos, bogat si sanatos, nu?
Dar ce te faci daca conditiile materiale nu depind de credinta? Asa cum o dezvaluie anumite studii?
Doamne-ajuta!

Pai, sigur ca avem atata vreme cat eu mi-am facut ceva din teme si fratia ta nici nu vrei sa intri in curtea scolii.

Nu vrei sa intelegi ca nu este strict nevoie sa faci nici o experienta impreuna cu altii. Este strict necesar ca sa faci tu insuti experienta de a-l cunoaste pe Dumnezeu asa cum ti-a spus El ca o poti face.

Hristos are alta descriere pentru intrebarea unde ne este bine. Un Sfant Parinte spunea asa: Mie bine unde ma pune Dumnezeu.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #508  
Vechi 03.05.2010, 14:48:49
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Pai, sigur ca avem atata vreme cat eu mi-am facut ceva din teme si fratia ta nici nu vrei sa intri in curtea scolii.

Nu vrei sa intelegi ca nu este strict nevoie sa faci nici o experienta impreuna cu altii. Este strict necesar ca sa faci tu insuti experienta de a-l cunoaste pe Dumnezeu asa cum ti-a spus El ca o poti face.

Hristos are alta descriere pentru intrebarea unde ne este bine. Un Sfant Parinte spunea asa: Mie bine unde ma pune Dumnezeu.

Doamne-ajuta!
Pai, in acelasi stil de logica iti raspund: pe mine m-a pus acolo unde sint
Reply With Quote
  #509  
Vechi 03.05.2010, 14:49:47
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Desigur, numai sa fie de aceeasi credinta
Doamne-ajuta!

Fals. Aproape pentru crestin este oricine. Inclusiv dusmanul.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #510  
Vechi 03.05.2010, 14:54:45
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Deci nu e vorba de abandonul semenilor sau a familiei in porunca pe care a dat-o Iisus,intelegi?
Nu prea. Oricum, de mic se pare ca nu prea le avea cu familia :)
Luca 2
43. Și sfârșindu-se zilele, pe când se întorceau ei, Copilul Iisus a rămas în Ierusalim și părinții Lui nu știau.
44. Și socotind că este în ceata călătorilor de drum, au venit cale de o zi, căutându-L printre rude și printre cunoscuți.
45. Și, negăsindu-L, s-au întors la Ierusalim, căutându-L.
46. Iar după trei zile L-au aflat în templu, șezând în mijlocul învățătorilor, ascultându-i și întrebându-i.
47. Și toți care Îl auzeau se minunau de priceperea și de răspunsurile Lui. 48. Și văzându-L, rămaseră uimiți, iar mama Lui a zis către El: Fiule, de ce ne-ai făcut nouă așa? Iată, tatăl Tău și eu Te-am căutat îngrijorați.
49. Și El a zis către ei: De ce era să Mă căutați? Oare, nu știați că în cele ale Tatălui Meu trebuie să fiu?
50. Dar ei n-au înțeles cuvântul pe care l-a spus lor.
51. Și a coborât cu ei și a venit în Nazaret și le era supus. Iar mama Lui păstra în inima ei toate aceste cuvinte.
52. Și Iisus sporea cu înțelepciunea și cu vârsta și cu harul la Dumnezeu și la oameni.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
O dovada incredibila de ipocrizie freespirited Generalitati 85 26.09.2010 09:02:57
prostie omeneasca padrevicentiu Generalitati 51 31.07.2010 18:43:21
Bunatate=prostie? sergiu Generalitati 3 12.10.2009 00:35:52
O dovada vie Laurentiu Intamplari adevarate 34 22.10.2007 18:18:07