Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.08.2010, 22:23:23
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Parintele Cleopa ii numeste biodraci.

Doamne ajuta.
Acum citesc si eu aceasta carte Oameni si Demoni in care acest preot vine cu produse "bio".
E un substrat in aceasta definitie, insa Reiki nu are legatura cu bioenergia. Energia universala se gaseste in afara corpului. Bioenergia este energia corpului nostru pe care o avem de la mama natura si o "transmitem" in fiecare zi atunci cand intram in contact cu semenii nostri.
Atunci cand se fac tratamente cu bioenergie de catre persoane care au un camp bioenergetic mult mai mare decat majoritatea oamenilor, daca persoana care face tratamente este bolnava sau nu duce o viata echilibrata, exista pericolul ca in timpul tratamentului sa transmita bolile sale persoanei careia i se face tratamentul. Aceasta este explicatia "bio" care vine din partea acestui reprezentant al bisericii.

Din acest motiv, bioenergia se foloseste astazi foarte rar sau aproape deloc, locul ei fiind luat fie de persoane care capteaza energia universala sau informationala, fie de aparaturi RECUNOSCUTE care "imita" acest tip de energii.

Sper ca ne-am lamurit odata pentru totdeauna de diferenta dintre bioenergie, captarea energiei universale sau informationale si diferenta dintre ele si mai ales de stiinta numita medicina energetica ce are la baza o pregatire temeinica nu povesti "bio".
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.08.2010, 22:29:20
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citeste te rog si asta, sunt doar 13 pagini dintr-o carte, binenteles daca vrei.

http://www.scribd.com/doc/2673129/vi...-de-sarlatanie




Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Acum citesc si eu aceasta carte Oameni si Demoni in care acest preot vine cu produse "bio".
E un substrat in aceasta definitie, insa Reiki nu are legatura cu bioenergia. Energia universala se gaseste in afara corpului. Bioenergia este energia corpului nostru pe care o avem de la mama natura si o "transmitem" in fiecare zi atunci cand intram in contact cu semenii nostri.
Atunci cand se fac tratamente cu bioenergie de catre persoane care au un camp bioenergetic mult mai mare decat majoritatea oamenilor, daca persoana care face tratamente este bolnava sau nu duce o viata echilibrata, exista pericolul ca in timpul tratamentului sa transmita bolile sale persoanei careia i se face tratamentul. Aceasta este explicatia "bio" care vine din partea acestui reprezentant al bisericii.

Din acest motiv, bioenergia se foloseste astazi foarte rar sau aproape deloc, locul ei fiind luat fie de persoane care capteaza energia universala sau informationala, fie de aparaturi RECUNOSCUTE care "imita" acest tip de energii.

Sper ca ne-am lamurit odata pentru totdeauna de diferenta dintre bioenergie, captarea energiei universale sau informationale si diferenta dintre ele si mai ales de stiinta numita medicina energetica ce are la baza o pregatire temeinica nu povesti "bio".

Last edited by mirabela; 27.08.2010 at 22:31:32.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.08.2010, 22:36:52
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Cunosc personal doua persoane care sunt adepte( nici nu stiu cum sa le numesc) Reiki. Informati-va si de pe internet in ce consta aceasta ,,filozofie, conceptieŽŽ, eu am facut-o.
Ce sustin aceste 2 persoane care de vreo 4 ani participa la cursuri de bioenergie:
Ca Hristos nu este Dumnezeu, ci o ,,entitateŽŽmai speciala ( o f mare BLASFEMIE)
ca noi suntem un fel de emanatii din Divinitate
ca ,,DivinitateaŽŽ nu este Unul intreit in Persoane( Tatal, Fiul si Duhul Sfant) , ci o energie impersonala
ca nu au nevoie de Hristos pt. a primi ajutor, ele se ajuta singure
cred in reincarnare
nu au nevoie de Biserica lui Hristos, religia fiind ,,invechitaŽŽ( dar Hristos este Acelasi pana la sfarsitul veacurilor)
nu admit existenta raiului si a iadului, judecata lui Dumnezeu
nu se raporteaza la nici o lege morala , ci numai la constiinta sinelui
sustin ca pamantul , apa, plantele etc. au suflet la fel ca si oamenii ( influenta panteismului, confuzia dintre Dumnezeu si creatie)
As putea sa continui, dar mai bine dati o cautare pe google si aflati ce este cu adevarat reiki. Face parte din miscarea pagana new age. Feriti-va cat puteti ca face ravagii in viata omului!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.08.2010, 22:52:17
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Cunosc personal doua persoane care sunt adepte( nici nu stiu cum sa le numesc) Reiki. Informati-va si de pe internet in ce consta aceasta ,,filozofie, conceptieŽŽ, eu am facut-o.
Ce sustin aceste 2 persoane care de vreo 4 ani participa la cursuri de bioenergie:
Ca Hristos nu este Dumnezeu, ci o ,,entitateŽŽmai speciala ( o f mare BLASFEMIE)
ca noi suntem un fel de emanatii din Divinitate
ca ,,DivinitateaŽŽ nu este Unul intreit in Persoane( Tatal, Fiul si Duhul Sfant) , ci o energie impersonala
ca nu au nevoie de Hristos pt. a primi ajutor, ele se ajuta singure
cred in reincarnare
nu au nevoie de Biserica lui Hristos, religia fiind ,,invechitaŽŽ( dar Hristos este Acelasi pana la sfarsitul veacurilor)
nu admit existenta raiului si a iadului, judecata lui Dumnezeu
nu se raporteaza la nici o lege morala , ci numai la constiinta sinelui
sustin ca pamantul , apa, plantele etc. au suflet la fel ca si oamenii ( influenta panteismului, confuzia dintre Dumnezeu si creatie)
As putea sa continui, dar mai bine dati o cautare pe google si aflati ce este cu adevarat reiki. Face parte din miscarea pagana new age. Feriti-va cat puteti ca face ravagii in viata omului!
Ceea ce imi spui tu e O MARE PORCARIEEEEE!!! Nu va luati dupa ce cititi pe internet!!! Nu are nici o legatura cu realitatea.Nu stiu ce fel de "initieri" au cunostintele tale. Cum am mai spus, sunt multi impostori in aceasta bransa, ca de fapt in toate domeniile.

Intelegeti odata ca medicina energetica e o stiinta ca toate celelalte. Se poate intampla insa un anumit lucru si anume ca, anumite persoane, vazand ca se pot ajuta singure intr-o anumita masura, "li se urca la cap visele de preamarire". Da, asta se poate intampla, si incep sa emita povesti de acest gen, considerandu-se mai presus decat Dumnezeu. Oare ar fi singurul caz in care oamenii s-ar insela din acest punct de vedere? Uitam oare de viata noastra de zi cu zi cand ne punem "orgoliile pe tapet" si spunem ca noi le stim pe toate, fara sa avem de multe ori informatiile corecte? Eu cred in Dumnezeu, o spun din tot sufletul si indrum pe fiecare sa aiba credinta si sa mearga la biserica.

Repet, fiecare lucru in viata are 2 fete si depinde de noi, de care parte ne folosim, de cea care ne ajuta sau de cea prin care ne facem de ras in fata lumii si a lui Dumnezeu.
Cazurile de vindecare ale medicinei energetice sunt foarte numeroase si nu au nevoie de mine pentru a le apara cauza. Important este sa ne stabilim foarte clar sursa de informatie despre tot ceea ce afirmam. Puteti considera ca eu nu am dreptate. Foarte bine, insa luati si cititi materiale adevarate, stiintifice, studii de caz nu povesti de adormit copiii.
Eu va inteleg credinta pe de o parte si frica pe de alta parte, insa va rog nu confundati lucrurile ca nu ne ajuta la nimic.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.08.2010, 23:09:50
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Citeste te rog si asta, sunt doar 13 pagini dintr-o carte, binenteles daca vrei.

http://www.scribd.com/doc/2673129/vi...-de-sarlatanie
Am inceput sa citesc cateva randuri si marturisesc ca nu am rabdare acum sa citesc grozavii de acest gen. Imi dati exemple care nu au nici o relevanta. Este adevarat ca nici nu prea aveti de unde sa va informati in mod corect deoarece acest tip de informatii se gaseste destul de rar si in nici un caz pe internet unde foarte rar in general se gasesc informatii de valoare.

Sanatate.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.08.2010, 23:41:09
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Acum citesc si eu aceasta carte Oameni si Demoni in care acest preot vine cu produse "bio".
E un substrat in aceasta definitie, insa Reiki nu are legatura cu bioenergia. Energia universala se gaseste in afara corpului. Bioenergia este energia corpului nostru pe care o avem de la mama natura si o "transmitem" in fiecare zi atunci cand intram in contact cu semenii nostri.
Atunci cand se fac tratamente cu bioenergie de catre persoane care au un camp bioenergetic mult mai mare decat majoritatea oamenilor, daca persoana care face tratamente este bolnava sau nu duce o viata echilibrata, exista pericolul ca in timpul tratamentului sa transmita bolile sale persoanei careia i se face tratamentul. Aceasta este explicatia "bio" care vine din partea acestui reprezentant al bisericii.

Din acest motiv, bioenergia se foloseste astazi foarte rar sau aproape deloc, locul ei fiind luat fie de persoane care capteaza energia universala sau informationala, fie de aparaturi RECUNOSCUTE care "imita" acest tip de energii.
Fata draga citeste PANA LA CAPAT cartea ace
ia!
Sper ca ne-am lamurit odata pentru totdeauna de diferenta dintre bioenergie, captarea energiei universale sau informationale si diferenta dintre ele si mai ales de stiinta numita medicina energetica ce are la baza o pregatire temeinica nu povesti "bio".
Fata draga citeste PANA LA CAPAT cartea aceia!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.08.2010, 23:43:47
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Fata draga citeste PANA LA CAPAT cartea aceia!

Apoi, oi fi avand eu viteza la citit, dar nici speedy gonzales nu-s, mai ales ca tot trebuie sa dau copy/paste de 2 ori la fiecare pagina. Daca poti, astept sa mi-o trimiti maine.

Multu'
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.08.2010, 04:36:27
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana Re Vezi mesajul
Buna,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am cunoscut o persoana care practica reiki, e un om foarte bun, cumsecade. I-am tot pus intrebari din curiozitate. Mi-a dat sa citesc cateva carti si a spus ca doreste sa ma initieze. Am zis da. Acum nu stiu cum sa mai dau inapoi, nu vreau sa se supere din cauza asta dar eu intrebarile le-am pus doar din curioziate. Sunt constiena ca toata treaba asta cu energiile e un pacat. Nu stiu ce sa fac. Urmeaza sa ma sune si sa ma initieze. Voi ce parere aveti? Ce ar trebui sa ii spun ca nu vreau sa se supere
Nu stiu daca e un pacat folosirea acestei tehnici,stiu numai ca aceste initieri se fac in timp indelungat si la preturi piperate,dar nu am cunoscut nicio persoana vindecata astfel.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.08.2010, 10:29:17
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Nu stiu daca e un pacat folosirea acestei tehnici,stiu numai ca aceste initieri se fac in timp indelungat si la preturi piperate,dar nu am cunoscut nicio persoana vindecata astfel.

Inseamna ca esti inca tanar/tanara, cunosti putina lume. Sunt destui, iti spun eu, oameni cu tumori neoperabile sau in stadii avansate ale unor boli care au urmat tratamente energetice clasice (cu punerea palmelor) sau prin transmiterea energiei la distanta. Sunt oameni de meserie care practica profesia asta nu de 2 zile ci de 15 ani si care nu ies in fata sa strige cat sunt ei de profesionisti. Isi vad de treaba lor iar oamenii le multumesc pentru ca ei, cu ajutorul lui Dumnezeu bineinteles, au contribuit la salvarea vietii lor.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.08.2010, 12:09:28
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Reiki este un termen generic consacrat în lume pentru a defini Energia Universala, denumire inclusă în diverse tehnici (sisteme) de utilizare a acestei energii. Sistemele Reiki sunt tehnici de accesare a ,,Energiei Universale’’ care poate fi trasmisă spre sine sau spre altă persoană (si nu numai) în scopuri benefice. Este un sistem de ,,evolutie spirituală’’ prin care omul poate accesa sursa universală de energie. Se afirmă răspicat că Reiki nu este o religie sau un cult nici autosugestie însă din textele transmise se poate extrage ușor un amalgam de învățături aparținând mai multor religii în special cele orientale. Se afirmă că sunt patru grade în reiki. La primul grad practicantul utilizează autotratamentul, care are ca scop echilibrarea chakrelor. Este evident că astfel de învățături nu pot proveni decât din mistica budistă lucru dovedit și de condiția necesară pentru a trece la nivelul următor anume cunoașterea sutrelor budiste. Numărul celor atrași de astfel de practice este mic deocamdată dar din nefericire este în continuă creștere. Pentru a înțelege mai bine cum se derulează un astfel de tratament voi cita dintr-un manual Reiki: ,, Se curăță camera cu un bețigaș parfumat sau cu tămâie, se anunță intenția de a efectua un tratament Reiki si sunt rugate ,,entitațile de Lumină’’ sa vină să susțină, să efectueze, să ghideze, etc acel tratament. Practicantul se spală pe mâini înainte de a începe un tratament. Se începe apoi masajul energetic. La sfarșit se mulțumește ghizilor spirituali pentru ajutorul dat.’’ Unii practicieni identifică ,,ghizii spirituali sau entitățile‘’ cu îngerii fără a ține cont de cuvântul Sfântului Apostol Pavel care spune: ,,Nu este de mirare, deoarece însuși satana se preface în înger al luminii.’’ (II Corinteni XI, 14). A identifica Lumina cu o simpla energie universală este în contradicție cu învățătura creștină deoarece în învățăturile evanghelice Mântuitorul Iisus Hristos se identifică el însuși cu Lumina. ,,Că oricine face rele urăște Lumina și nu vine la Lumină, pentru ca faptele lui să nu se vădească. Dar cel care lucrează adevărul vine la Lumină, ca să se arate faptele lui, că în Dumnezeu sunt săvârșite.’’ (Ioan III, 20-21) . Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumină, ca toți să creadă prin el. Nu era el Lumina ci ca să mărturisească despre Lumină. (Ioan I, 7-8 ). Dincolo de modificarea denumirilor pare un ritual acceptabil și fără pericol. Însă nicăieri în învățăturile creștine nu ni se vorbește însă de masaj energetic, energizarea băuturii și a mâncării sau alte practice asemănătoare. La gradul al II-lea practicantul învață modul de utilizare al simbolurilor. ,,Simbolurile sunt chei care deschid porți către alte dimensiuni’’. Simbolurile sunt de fapt inscriptii grafice care pot fi traduse ca texte. Spre exemplu: ,,Umanitatea si Divinitatea se unesc pentru a forma un Intreg!, Toata puterea universului aici acum!, Divinitatea din mine saluta Divinitatea din tine! Nu exista trecut, prezent, viitor!’’ Este evident că aceste texte demonstrează susținerea unui Dumnezeu impersonal sau existența unei lumi spațio-temporale iluzorii, învățături negate cu vehemență de învățătura creștină. La gradul al III –lea practicantul este capabil să efectueze ,,operații energetice’’ trimițând energiile negative la reciclajul cosmic al Universului. Gradul IV sau maestru Reiki da posibilitatea practicantului de a avea acces la noi simboluri. Interesantă este afirmația că : ,, A fi maestru Reiki nu te face nici mai bun nici mai rău’’. Atunci ce sens are să mai urmezi astfel de practici ? Pericolul este cu atât mai mare cu cât promotorii acestor practici încearcă să transforme practica reiki în catalizatorul ce va uni practicile religioase. Mai mult decât atât. Se încurajează practicile specifice fiecărei religii fără ca asta să afecteze ,,performanțele’’ curative. Într-un articol publicat de unii dintre adepți intitulat ,,Reiki și ortodoxia’’ inepțiile ca să nu spunem ereziile sunt la tot pasul. Citez: ,,Reikiul nu a aparut în lumea creștină pentru simplul motiv ca nu aveam nevoie, fiind botezati in numele lui Iisus Hristos și având inițiere pe simbolul crucii. Dar pentru ca biserica s-a cam departat de El, si a fost nevoie de reiki pentru a ne întoarce la adevarurile hristice, nu la dogme. Este adevărat ca la Tatăl tot prin Iisus ajungi. Iar reikiul este modul îngaduit si oferit de Bunul Dumnezeu de a da acces la Iisus tuturor, indiferent de religia in care s-au născut. Cei care văd, aud , simt știu ca desenând si activând simbolul Rama din Karuna acolo iși face apariția un arhanghel (Mihail). De asemenea dacă citesc Acatistul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil rezultatul este acelasi. Este ca in matematica daca a=b si b=c => a=c.’’ Este evident că astfel de practici nu pot avea nimic comun cu ortodoxia. Din contră seamănă confuzie și derută. Pentru un maestrul Reiki postul, spovedania, rugăciunea nu sunt decât simple metode de a-I crește puterea ,,taumaturgică’’. Pentru a ne păzi de astfel de pericole care pot provoca vătămări și trupului și sufletului să urmăm îndemnul Sfintei Scripturi: ,,Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume. (I Ioan IV, 1)
Roberto-Cristian Vișan

sursa: http://logos.md/2008/09/18/feng-shui...ul-ortodoxiei/
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 02:27:29
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 17:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 17:46:54