Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.09.2011, 17:39:00
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Ea ortodoxa - el nebotezat in nici un fel

E bine ca ea sa se casatoreasca cu o persoana care spune ca se va boteza in religia Ortodoxa doar ca sa fie cu ea, cand convingerile lui sunt altele, si anume: crede ca Penticostalii au Darul de a vorbi in limbi, o trimite la ungerile facute de Penticostali pt vindecare ? Spune ca se va boteza in religia ortodoxa, dar nu crede ca e singura religie adevarata. Spune ca se poate mantui si la celelalte culte, ba chiar i-ar placea ca duminica dimineata sa se duca la ortodocsi, de gura ei mai mult, iar seara sa se duca la sectanti , din placere si pt ca acolo are cunoscutii, prietenii. Daca ar stii Preotul care l-ar boteza in religia ortodoxa, toate acestea, l-ar mai boteza? Botezul lui ar fi unul formal ? Si apoi generator de probleme, in viata de familie si pt viitorii copii? Ce ar fi de facut? Ar fi mai bine ca ea sa se desparta de el? Ar trebui sa fie convertit la ortodoxie cu tot cu ganduri nu doar cu un botez formal? Dar cum ar putea un Preot sa il faca sa creada ca la Penticostali nu exista vorbirea in limbi de la Duhul Sfant ci de la Satana ? Exista o scriere a Sf Ioan Gura de Aur care spune ca vorbirea in limbi era incetata in sec IV, cand le predica el enoriasilor. El (cel nebotezat) nu crede aceasta. Poate ii mai trebuie inca o scriere a unui alt Sf Parinte din veacurile primare ca sa creada. Dar care ? Ca nu prea stiu nici preotii ? Deci, ce ar fi de facut? Un raspuns venit din partea unui Preot ar fi cel mai bun. Sa nu imi spuneti ca sa se duca la duhovnic sa ceara sfaturi , ca a fost si din cauza ca e in varsta si cam bolnav i-a zis sa-si caute alt duhovnic. Problema e urgenta ! Si pana ar gasi un duhovnic bun mai dureaza.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.09.2011, 23:01:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Parerea mea, asa, ca fata la varsta maritisului, e ca nu ar trebui sa se casatoreasca cu un asemenea om, pentru ca nu este de caracter.

Cu un om fara convingeri, fara verticalitate, care s-ar da la orice religie chiar si pentru a atinge un scop fundamental,cum e casatoria, cu un om schimbator si care nu stie ce vrea, nu se poate construi un camin!

Deci predica principala nu o reprezinta atat simpatiile lui penticostale (desi sunt un obstacol serios), ci caracterul lui!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.09.2011, 23:23:31
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Parerea mea, asa, ca fata la varsta maritisului, e ca nu ar trebui sa se casatoreasca cu un asemenea om, pentru ca nu este de caracter.

Cu un om fara convingeri, fara verticalitate, care s-ar da la orice religie chiar si pentru a atinge un scop fundamental,cum e casatoria, cu un om schimbator si care nu stie ce vrea, nu se poate construi un camin!

Deci predica principala nu o reprezinta atat simpatiile lui penticostale (desi sunt un obstacol serios), ci caracterul lui!
draga glykys, cred ca nu sti ce e iubirea.... o iubire puternica o poate face sa treaca peste asta, o poate face sa uite de Dumnezeu.... cred ca si el o iubeste mult daca accepta sa se boteze...... si e un prim pas important.... eu cred ca ra trebui sa se casatoreasaca, astfel Dumnezeu impreuna cu ea o sa il aduca la credinta.... cel mai important pas e botezul.... dupa asta o sa se intample adevarate minuni....... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.09.2011, 00:16:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
draga glykys, cred ca nu sti ce e iubirea.... o iubire puternica o poate face sa treaca peste asta, o poate face sa uite de Dumnezeu.... cred ca si el o iubeste mult daca accepta sa se boteze...... si e un prim pas important.... eu cred ca ra trebui sa se casatoreasaca, astfel Dumnezeu impreuna cu ea o sa il aduca la credinta.... cel mai important pas e botezul.... dupa asta o sa se intample adevarate minuni....... Doamne ajuta!!!

Casatoria este cruce, jertfa, nu doar iubire pe paine...
Ca om, nu poti avea niciodata certitudinea ca il poti mantui pe celalalt, indiferent cat l-ai iubi si cate jertfe ai face; Dumnezeu le face pe toate. Eu consider ca botezul ar trebui sa vina in urma unei reflectii indelungi, neinfluentate de iubiri care vin si pleaca. Dragostea de Dumnezeu trebuie sa fie temelia unei relatii intre oameni si nu invers. Viata e oricum destul de grea, daca ne-o mai complicam si noi, legandu-ne viata de un om duplicitar in aspecte atat de importante... Una e sa nu te hotarasti daca sa porti o bluza alb sau roz si alta e sa fii ortodox ziua si penticostal noaptea.

Nu as sfatui pe nimeni sa se joace de-a Sfintele Taine (Botezul), atata timp cat nu e hotarat asupra alegerii sale. Ca doar marturisim "Un botez", nu mai multe.

Am iubit si eu, probabil inca mai iubesc, sunt de acord ca pe om il iubesti cu calitatile si defectele lui, dar una e iubirea si alta e casatoria pe viata in Biserica Ortodoxa, ca o cale de mantuire si nu de pierzanie.

Sfatuiesc persoana care are aceste dubii sa se consulte si cu duhovnicul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.09.2011, 00:31:04
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

mereu trimiteti la duhovnic orice persoana..... nu toti au duhovnic..... nu toti au un duhovnic bun... e logic ca orice preot ar sfatui-o sa nu se casatoreasca..... privind botezul, de ce nu i-a cerut el ca sa treaca amandoi la alta religie decat cea ortodoxa? e un pas spre ortodoxie.... el inca e in cautare...... stim cu totii ca cea mai mare majoritate nu isi aleg ei religia, ci sunt botezati la cererea parintilor atunci cand sunt mici.... ea, poate sa il faca sa iubeasca ortodoxia...... daca sfintii apostoli ar fi renuntat sa mai atraga oamenii la religia noastra iubita, nu mai eram acum aici... si stim cate au intampinat, au fost ucisi, batjocoriti, dar nu s-au lasat.... de ce sa se lase si ea??? eu mereu ma chinui sa atrag cati mai multi la crestinism, crestini cu numele dar care au credinta atat de slaba.... poate asta e menirea ei, poate asta e crucea ei, poate o sa iasa niste copii minunati, adevarati crestini.... eu nu as sfatui pe cineva sa nu faca acest pas decat daca celalalt ar fi violent cu ea, sau ar bate-o sau ar impinge-o la un avort.... dar el nu face nimic impotriva ortodoxiei..... aici pe forum am vazut multe marturii in care unul din soti a reusit cu ajutorul lui Dumnezeu sa isi faca partenerul de viata atat de atras de Dumnezeu..... Asa ca sa nu ne grabim cu sfaturile.... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.09.2011, 14:27:03
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Din cauza ca ii lipsesc principiile veridice, invatatura ortodoxa a Sf Parinti, etc, din cauza ca a primit ideea ca nu religia te mantuieste ci credinta si faptele, practic el se poate muta de la o religie la alta fara nici o problema. Totusi a constientizat ca religia Martorilor lui Iehova nu este ok, cand a auzit de la cineva varianta ca Raiul lor e pe pamant, daca ai parte de placeri lumesti. Nu e de acord nici cu ideea Imparatiei de 1000 de ani.

Credinta are, dorinta de a duce o viata dupa placul lui Dumnezeu ar avea, dar nu chiar cine stie ce...Poate pt ca lor le lipseste Harul. Nu stiu daca e vorba de multa iubire sau si de interes, din partea lui, privind casatoria.

El nu este botezat, pt ca se trage din familie de sectari. Ar putea apasa pe el si pe viitorii copii , si pacatele parintilor lui nespovedite. Ar putea fi posibil, dupa spusele Par Ilie Cleopa, parca si a lui Arsenie Boca. Dar daca el ar fi crestin cu adevarat poate, zic eu, nu s-ar lipi de el si de familia lui pacatele generatiei anterioare, ca spune in Sf Scriptura ca Dumnezeu se poate milostivii de pana la al miile neam. Mai citisem, intr-o carte de Parintele Ilie Cleopa, ca si daca iei contact cu sectantii e posibil sa se transmita duhul lor la cel ortodox, daca nu este suficient de intarit duhovniceste. El ar trebui sa nu mai ia contact cu parintii lui? Sau daca s-ar convinge pe deplin ca nu e bine la sectari, poate i-ar converti pe parintii lui. Insa mie mi se pare de valoare schimbarea daca se face din convingere si nu din interes. Ca Botezul nu il iei ca din Supermarchet. Trebuie adusa o marturisire de credinta, cred ca doar in Sfanta Treime, nu stiu exact. Cine stie, poate imi spune si mie cum s-ar desfasura un Botez pt adulti si ce i-ar putea invata la cateheza.

El mai are un frate care s-a casatorit cu o fata ortodoxa, au facut Nunta in Biserica , deci si fratele lui se botezasera in Ortodoxie. Nu prea se duceau ei pe la Biserica. Dupa un timp, cativa ani, fratele lui s-a botezat la Baptisti sau Penticostali. Apoi s-a botezat la acelasi cult si sotia lui. Deci, Botezul nu cred ca vine cu o formula magica, ce ii schimba inima omului. In vechime, primele veacuri, trebuia ca mai intai sa creada si apoi sa se boteze, nu invers. Aceasta nu ar fi o problema pt el, el crede in Sfanta Treime, a citit Biblia, dar cat i s-o fi intiparit si in inima nu stiu prea bine. Daca nu te duci frecvent la Biserica si nu participi la Sf Maslu nu prea ai cum sa primesti Har de la Dumnezeu. La Sf Maslu, chiar daca nu ai pb de sanatate trupeasca, e bine sa ne ducem pt vindecarea sufleteasca. Eu am simtit o diferenta radicala in ziua in care am participat la Maslu fata de cele de dinainte. De aceea ma gandesc ca poate daca ar participa, s-ar schimba, si ar fugi de la el duhurile care il fac sa creada aiurelile Penticostalilor. Pr Ilie Cleopa spunea ca sunt asemenea duhuri, numiti Arhiconi. Dar daca totusi nu are loc minunea de schimbare a mintii (in cazul in care ar fi prea indoctrinat de sectanti, nu stiu) ?

S-ar putea sa fie adevarat cele spuse de Glykys, legat de verticalitate.
Trebuie sfatul Duhovnicului, al unuia intelept sper.

Multumesc pt raspunsurile voastre !
Doamne ajuta!

Cine mai are de spus ceva lista de comentarii este deschisa :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.09.2011, 14:39:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Ca Botezul nu il iei ca din Supermarchet. Trebuie adusa o marturisire de credinta, cred ca doar in Sfanta Treime, nu stiu exact. Cine stie, poate imi spune si mie cum s-ar desfasura un Botez pt adulti si ce i-ar putea invata la cateheza.

Deci, Botezul nu cred ca vine cu o formula magica, ce ii schimba inima omului. In vechime, primele veacuri, trebuia ca mai intai sa creada si apoi sa se boteze, nu invers. Aceasta nu ar fi o problema pt el, el crede in Sfanta Treime, a citit Biblia, dar cat i s-o fi intiparit si in inima nu stiu prea bine. Daca nu te duci frecvent la Biserica si nu participi la Sf Maslu nu prea ai cum sa primesti Har de la Dumnezeu. La Sf Maslu, chiar daca nu ai pb de sanatate trupeasca, e bine sa ne ducem pt vindecarea sufleteasca. Eu am simtit o diferenta radicala in ziua in care am participat la Maslu fata de cele de dinainte. De aceea ma gandesc ca poate daca ar participa, s-ar schimba, si ar fugi de la el duhurile care il fac sa creada aiurelile Penticostalilor. Pr Ilie Cleopa spunea ca sunt asemenea duhuri, numiti Arhiconi. Dar daca totusi nu are loc minunea de schimbare a mintii (in cazul in care ar fi prea indoctrinat de sectanti, nu stiu) ?
Gandesti corect, mai intai baza credintei sunt invataturile de credinta. In urma acceptarii acestor invataturi primeste Botezul.
De aceea mai intai se face cateheza. Aceasta cateheza e in general cuprinsa in catehismul ortodox, se gaseste si pe net. Nu numai ca trebuie sa le citeasca si intelega, dar trebuie sa creada in ele, in toate si asta nu doar formal, ci cu convingere.
Apoi, pe langa dreapta credinta mai e nevoie de har si fapte. Doar credinta si fapte nu sunt suficiente, trebuie har si acesta il luam din Sfintele Taine, prin Impartasanie dupa ce ne-am botezat. Spovedania este reinnoirea Botezului, iar Impartasania reinnoirea Mirungerii, adica primirea harului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.09.2011, 14:47:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu am spus ce am avut de spus, indiferent daca a fost placut sau nu. E o mare greseala sa crezi ca vei schimba un om.

Exemplul fratelui sau intareste faptul ca aceasta "cautare" a lui si disponibilitate de a se juca de-a Botezul oricarei confesiuni denota nu doar lipsa de verticalitate, dar si duplicitate. Are model in familie,nu se va sfii sa il foloseasca.

Ma bucur, Tinutza, ca tu cunosti si esti constienta de anumite lucruri. Sa te gandesti bine, sa te rogi, sa ceri sfaturi intelepte de la duhovnic si sa nu te lasi amagita de cuvinte si promisiuni mieroase. Iubirea si casatoria trebuie sa fie spre mantuire, nu spre pierzanie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.09.2011, 14:52:32
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Eu zic sa nu mai stea pe ganduri. Decat sa regrete toata viata ca nu a incercat mai bine sa regrete ca nu a reusit.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.09.2011, 15:52:01
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Pentru ca un păcătos să se îndrepte, are nevoie ca harul să lucreze în el, chiar și inconștient. De aceea trebuie să se boteze. Mulți adulți botezați ortodox fie din proprie convingere, fie pentru căsătoria cu un creștin ortodox, au mărturisit că au simțit o pace interioară, o harismă la botez. Astfel poate simți și acest om, atunci și-ar schimba total modul de gândire în bine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
baietelul meu a murit nebotezat adri-ionela Botezul 52 11.02.2011 19:38:11
Cine nici nu știe, nici nu poate... NECTARIE Generalitati 0 26.01.2011 14:39:16
Nebotezat si necununati roman2010 Generalitati 14 16.01.2011 00:01:29
Nici casatorie,nici monahism florinna01 Generalitati 13 31.07.2009 15:56:42
In convietuire nu-i bun nici abuzul nici refuzul. Laurentiu Generalitati 24 31.07.2009 05:57:38