Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.06.2007, 11:17:13
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

si sa le dea sanatate tuturor celor care au incercat sa rupa oasele homosexualilor. vor exista parade probabil pana cand va inceta acest sentiment de scarba. pana cand bunii crestini ortodocsi vor invata de la homosexuali sa isi iubeasca aproapele. se pare ca biblia si biserica a esuata sa faca asta, poate vor reusi acesti "bolnavi pshici, animale, bolnavi sufleteste, invertiti, satanici, creaturi cazute in pacat" sa ii invete pe iubiti si adorati buni crestin un pic de buna cuviinta.

este curios cum aceste panarame aveau lozinci de iubire si toleranta in timp ce grupul noua dreapta legionaro - ortodox aveau niste lozinci de ura.

daca martuiesc in public ca il iubesc pe dzeu atunci cu siguranta pot sa urasc legitim si in gura mare pe oricine pentru sufletul meu este oricum salvat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.06.2007, 12:07:41
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
si sa le dea sanatate tuturor celor care au incercat sa rupa oasele homosexualilor. vor exista parade probabil pana cand va inceta acest sentiment de scarba. pana cand bunii crestini ortodocsi vor invata de la homosexuali sa isi iubeasca aproapele. se pare ca biblia si biserica a esuata sa faca asta, poate vor reusi acesti "bolnavi pshici, animale, bolnavi sufleteste, invertiti, satanici, creaturi cazute in pacat" sa ii invete pe iubiti si adorati buni crestin un pic de buna cuviinta.

este curios cum aceste panarame aveau lozinci de iubire si toleranta in timp ce grupul noua dreapta legionaro - ortodox aveau niste lozinci de ura.

daca martuiesc in public ca il iubesc pe dzeu atunci cu siguranta pot sa urasc legitim si in gura mare pe oricine pentru sufletul meu este oricum salvat?
Nici un crestin nu incurajeaza violenta... Ceea ce trebuie insa sa intelegi tu, romandragut, este ca NU POTI SA MA OBLIGI SA TE ACCEPT - si de fapt, nu pe tine, ci homosexualitatea. Adica, tu vrei ca intreaga societatea sa considere homosexualitatea o normalitate. Lucrul asta nu este posibil, din simplu motiv ca nu este o normalitate. Trebuie sa faci distinctie intre etica si morala. Deosebirea esentiala este ca moralitatea are baze divine... Etica este un `trend` al unei anumite societati intr-o anumita perioada. Etic, homosexualitatea poate fi privita de o societate (mai devreme sau mai tarziu) drept normalitate. Moral, niciodata. De ce? Pt. ca Biserica nu este o societate... Biserica este Imparatia. Nu poti sa ceri aici ca homosexualitatea sa fie normalitate. Asta este. In momentul cand ai ales sa stai cu fundul intors, te-ai rupt de de aceasta Biserica. Ea te asteapta, te primeste... insa nu asa cum vrei tu, ci asa cum vrea ea... Daca nu poti, nu vrei, asta e... Nu incerca insa sa IMPUI acolo unde asa ceva nu este dorit. Asuma-ti responsabilitatea deciziei... Esti homosexual, esti rupt de normalitatea Bisericii... Asta este... Nu veni la mine si incerca sa ma convingi sa imi schimb notiunea de normalitate... Respecte-mi decizia.... Am dreptul asta, nu? Sunt liber sa consider homosexualitatea o imporalitate... Tu vrei sa ma faci sa zic ca nopatea e zi, in virtutea iubirii aproapelui... ca nu cumva sa nu il supar, ofensez etc.

Fii `barbat` (:p) si asuma-ti responsabilitatea... Vorba aia: `Si cu s**a in c*r, si cu sufletul in rai`... Asta e.. ori una, ori alta... Decizia este a ta (nu a mea).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.06.2007, 13:30:54
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Odin,iti inteleg indignarea,dar NU CU RAUTATI se schimba cei cazuti...???.Si el este apraoapele nostru,are pacate ca si noi(chiar daca nu-l avem pe acesta pe lista).
Trebuie sa IUBIM pe cei pacatosi,asa cum VREM sa ne iubeasca SI DUMNEZEU pe noi...:)!
E chiar asa de greu...????
Sunt sigura ca Romandragut s-ar schimba daca ar vede si DIN PARETEA NOASTRA putina "intelegere",un cuvant BUN,o iubire SINCERA fata de el(ca om,care-l poarta pe Dumnezeu in inima de la Botez,ca creatie a Lui).Doar acest lucru a vrut si el,nu...????
SCIMBATI-VA DRAGI CRESTINI,CA SI EI SA SE SCHIMBE...:)!Dumnezeu NE IUBESTE PE TOTI...:),asa pacatosi cum suntem...???!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.06.2007, 13:43:19
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Odin,iti inteleg indignarea,dar NU CU RAUTATI se schimba cei cazuti...???.Si el este apraoapele nostru,are pacate ca si noi(chiar daca nu-l avem pe acesta pe lista).
Trebuie sa IUBIM pe cei pacatosi,asa cum VREM sa ne iubeasca SI DUMNEZEU pe noi...:)!
E chiar asa de greu...????
Sunt sigura ca Romandragut s-ar schimba daca ar vede si DIN PARETEA NOASTRA putina "intelegere",un cuvant BUN,o iubire SINCERA fata de el(ca om,care-l poarta pe Dumnezeu in inima de la Botez,ca creatie a Lui).Doar acest lucru a vrut si el,nu...????
SCIMBATI-VA DRAGI CRESTINI,CA SI EI SA SE SCHIMBE...:)!Dumnezeu NE IUBESTE PE TOTI...:),asa pacatosi cum suntem...???!
Eu vorbeam de homosexualitate, tu despre romandragut... Iar denaturezi lucrurile...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.06.2007, 14:23:03
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Odin,aici AI AVUT DREPTATE,este vorba de PACAT,dar imi sustin ideea ca acest pacat(si nu numai)despre acesta se poate discuta in alt mod.Eu daca ti-as spune tie:"nu accept frate MANDRIA ta...???",te-ai face smerit...????Raspunde-mi sincer...;):)!
Cred ca alta metoda trebuie aplicata...???,NU CREZI...:)?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.06.2007, 14:53:26
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Odin,aici AI AVUT DREPTATE,este vorba de PACAT,dar imi sustin ideea ca acest pacat(si nu numai)despre acesta se poate discuta in alt mod.Eu daca ti-as spune tie:"nu accept frate MANDRIA ta...???",te-ai face smerit...????Raspunde-mi sincer...;):)!
Cred ca alta metoda trebuie aplicata...???,NU CREZI...:)?
Probabil ca nu m-as face mai smerit, din pacate. Insa agresivitatea cu care se promoveaza `libertatea la sex`, `normalitatea` ma face sa reactionez mai dur decat as face-o in mod normal.

Am vazut o poza facuta la parada...: Un travestit si in spate - cuvintele `Gay` si `Dumnezeu`, scrise pe o pancarta. Problema este ca se face apel la notiuni precum gay crestini etc... Incearca sa se relativizeze notiunile morale din pct. de vedere al Bisericii... Desi, inteleg ce zici tu...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.06.2007, 17:28:57
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Sunt sigura ca Romandragut s-ar schimba daca ar vede si DIN PARETEA NOASTRA putina "intelegere",un cuvant BUN,o iubire SINCERA fata de el(ca om,care-l poarta pe Dumnezeu in inima de la Botez,ca creatie a Lui
Desigur ca poti sa incerci acest mod de abordare a problemei, insa RD, prin postarile lui, tot mai mult lasa de inteles, ca el percepe aceasta "intelegere" ca pe o incurajare la pacat. Adica noi il acceptam cu iubire in speranta ca va renunta "sa se intoarca cu spatele" iar el in secret ne priveste cu viclenie si isi freaca miinile ignorind mesajul crestin, zicind in sinea lui " i-am pacalit si de data asta, i-am dat pe brazda" Este similar elevilor indisciplinati la scoala carora daca nu le corectezi comportamentul cu blindete, insa cu FERMITATE,la timp, ei percep ca esti slab si chiar gindesc cu mintile lor de animalute ca data viitoare o pot face si mai lata.
Odin, a punctat foarte obiectiv situatia in care se afla RD.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.06.2007, 21:58:09
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Personal,nu cunosc în Dreptmăritoarea noastră Biserică persoane homosexuale,care au fost vindecate.Criminali,da.Poate ne arată cineva cu exemple.Multumesc
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.06.2007, 23:08:07
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

pe un om cu un singur picior il accepti, il iubesti, ii recunoasti drepturile cele are dar nimic din toate astea nu il face normal. Chiar daca eu l-as cinsidera normal el nu este si stie asta. pentru ca el nu poate face ceea ce eu fac (sa alerg, sa dansez oricat ar vrea este limitat de niste carje Limite care in mod normal nu ar trebui sa le aiba. Acest lucru il afecteaza psihologic pentru ca el traieste o stare de anormalitate Indiferent ca s-a nascut asa, ca a avut un accident situatia e aceiasi.

Intr-o relatie homosexuala poate exista iubire, atractie intelegere dar niciodata implinire. Chiar daca in acest tip de cuplu se creeaza o relatie feminin-masculin acesta apare pe fondul unui dezechilibru interior al unuia dintre parteneri dezechilibru determinat de conflictul dintre ceea ce este (ca si corp) si ceea ce simte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.06.2007, 08:33:13
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

In Biserica noastra si de fapt singura Biserica au fost persoane homosexuale care au fost vindecate. Cred ca Maica Siluana ne poate da exemple.
Ce este interesant este ca nu luam pozitie fata de ei oferindu-le alternativa. Ii acuzam ii batem daca ii prindem dar nu le explicam nimic si nici nu incercam sa fim cu un pas inaintea lor. La fiecare pas si in orice discutie legata de sexualitate, suntem obligati sa aducem vorba despre homosexuali, la campania care o duc ei in scoli, lovind pana acolo incat sa atragem atentia, in paralel cu fenomenul homosexualitatii, ca in unele tari europene se cere scaderea varstei la care se considera ilegal intretinerea relatiilor sexuale cu minori.
Papa Benedict tinea un discurs undeva, nu conteaza, iar in spate un grup de homosexuali afisau benere pe care scriau: Iisus ii iubeste si pe homosexuali. Nu le-a spus: da este adevarat, dar nu iubeste pacatul din voi, care va trage in jos ca si plumbul in apa.
Pana acuma singura pozitie oficiala a bisericii la noi in tara despre care am cunostinta, imi cer iertare daca mai sunt si nu stiu, daca le stiti puneti-le pe forum este
Comunicat de presa
Sinodul Mitropoliei Clujului, Albei, Crisnei si Maramuresului, in sedinta sa de lucru din 7 iunie 2007, reunit in Manastirea Nicula, sub presedintia Inaltpreasfintitului Arhiepiscop si Mitropolit Bartolomeu a luat in discutie: […]
5 . Preotii din Mitropolie sunt indrumati ca, la Vecernia de sambata, 9 iunie 2007 sa intercaleze, dupa prochimen, rugaciunea: “Stapane Doamne, Cel Ce ai facut pe om dupa chipul si asemanarea Ta si i-ai dat putinta de a dobandi viata de veci; dupa aceea cazand prin pacat, nu l-ai trecut cu vederea, ci ai randuit mantuire lumii prin intruparea Hristosului Tau; Insuti, Stapane, izbaveste prin rugaciunile Sfintei Tale Biserici, pe cei cazuti in pacatul impotriva firii; deschide-le ochii gandului ca sa straluceasca in ei lumina Evangheliei Tale, insoteste viata lor cu inger de lumina si izbaveste-i de toata bantuiala potrivnicului, de intampinarea celui viclean, de demonul cel de amiazazi si de relelele naluciri. Ca Tu esti Dumnezeul milei si al indurarilor si Tie slava-Ti inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii, vecilor, Amin“.
Pentru conformitate Pr. Bogdan Ivanov
Biroul de presa al Mitropoliei

Este o pozitie pe care le-o doresc tuturor. Noi in rugaciunile noastre de seara si dimineata trebuie sa ne rugam pentru copii nostrii si aici intra toti copii din Romania care tot ai nostrii sunt, care vor trece ca vrem ca nu vrem prin aceste incercari. Sa ne rugam pentru tara asta. Am un copil, si doresc sa am si altii cu ajutorul lui Dumnezeu si nu doresc sa traiasca intr-un mediu impur d.p.d.v. crestinesc si acum este momentul mai mult ca oricand sa aratam ce inseamna sanatatea populatiei sa iesim din credinta noastra amortita si sa o facem vie, rugandu-ne lui Dumnezeu sa ne lumineze pasii si sa ne daruiasca intelepciune in ceea ce avem de facut.
Doamne ajuta.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 21:54:08
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 21:02:30
Pacatul patinina34 Despre Sfanta Scriptura 27 25.05.2009 16:11:34
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
pacatul? Annamarria Generalitati 4 11.02.2008 12:53:26