Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2012, 15:00:30
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit Explicatie pentru aceste verseturi? Luca 16.1-12

Citat:
1.Și zicea și către ucenicii Săi: Era un om bogat care avea un iconom și acesta a fost pârât lui că-i risipește avuțiile. 2.Și chemându-l, i-a zis: Ce este aceasta ce aud despre tine? Dă-mi socoteala de iconomia ta, căci nu mai poți să fii iconom. 3.Iar iconomul a zis în sine: Ce voi face că stăpânul meu ia iconomia de la mine? Să sap, nu pot; să cerșesc, mi-e rușine. 4.Știu ce voi face, ca să mă primească în casele lor, când voi fi scos din iconomie. 5.Și chemând la sine, unul câte unul, pe datornicii stăpânului său, a zis celui dintâi: Cât ești dator stăpânului meu? 6.Iar el a zis: O sută de măsuri de untdelemn. Iconomul i-a zis: Ia-ți zapisul și, șezând, scrie degrabă cincizeci. 7.După aceea a zis altuia: Dar tu, cât ești dator? El i-a spus: O sută de măsuri de grâu. Zis-a iconomul: Ia-ți zapisul și scrie optzeci. 8.Și a lăudat stăpânul pe iconomul cel nedrept, căci a lucrat înțelepțește. Căci fiii veacului acestuia sunt mai înțelepți în neamul lor decât fiii luminii. 9.Și Eu zic vouă: Faceți-vă prieteni cu bogăția nedreaptă, ca atunci, când veți părăsi viața, să vă primească ei în corturile cele veșnice. 10.Cel ce este credincios în foarte puțin și în mult este credincios; și cel ce e nedrept în foarte puțin și în mult este nedrept. 11.Deci dacă n-ați fost credincioși în bogăția nedreaptă, cine vă va încredința pe cea adevărată? 12.Și dacă în ceea ce este străin nu ați fost credincioși, cine vă va da ce este al vostru?
La ce se refera aici? Cred ca imi scapa mie ceva.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.03.2012, 19:04:06
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit Pr Arhim Teofil Paraian comenteaza la aceasta parabola...

Vă rugăm să comentați parabola despre iconomul necredincios...

De la Luca 16, 1-8. Să știți că parabola aceasta cu iconomul nedrept de fapt nu ne îndeamnă la nedreptate, ci are în vedere Domnul Hristos în parabola aceasta iscusința unui om care a știut cu mijloace nedrepte să-și rezolve niște chestiuni care-l priveau pe el. Domnul Hristos de fapt trage și o concluzie de pe urma acestei parabole și zice: "Faceți-vă prieteni cu mamona nedreptății ca să vă primească în corturile lor". Ce vrea Domnul Hristos să spună? Sunt unii oameni care au ajuns pe nedrept la niște bogății care nu li se cuvin. Și atunci Domnul Hristos zice că în cazul când ai ajuns la o astfel de situație, în vremea neștiinței ai câștigat niște lucruri care nu ți se cuvin, să ai în vedere lucrul acesta, ca ceea ce ai agonisit rău să întrebuințezi spre bine. Deci Domnul Hristos nu ne îndeamnă să ne agonisim niște averi pe nedrept și după aceea cu ele să facem bine, ci dacă a ajuns cineva ca să-și câștige niște averi pe nedrept în vremea când nu era creștin, în vremea când nu cunoștea adevărurile de credință, acum când cunoaște adevărurile de credință să folosească acele agonisiri pentru împlinirea binelui, ca cei ajutați prin agoniselile nedrepte să fie mijlocitori către Dumnezeu pentru binele celor care le-au făcut parte din agoniselile nedrepte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.03.2012, 19:31:01
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Iti recomand sa cumperi Talcuirea Evangheliei dupa Luca de Sfantul Teofilact al Bulgariei,ed.Sophia,acolo ai sa gasesti talcuirea intregii Evanghelii,inclusiv acel citat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.03.2012, 21:11:07
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
La ce se refera aici? Cred ca imi scapa mie ceva.
Cineva spunea ca traducerea nu este chiar corecta. Insa, in fapt,cine ne iarta noua datoriile noastre? Domnul nostru Isus Hristos. Cine sint reprezentantii Domnului nostru Isus Hristos pe pamint? Preotii. Cind ne sterg ei datoriile noastre fata de Domnul nostru? Atunci cind ne spovedim. Sa ne facem prieteni cu acesti iconomi, preotii, indiferent de cit de sfinti sau pacatosi sint ei, si sa nu uitam sa ne spovedim,e cel mai important. Asa ni se sterg datorille pe care le avem datorita pacatelor noastre.

Last edited by nutucutu; 20.03.2012 at 21:26:46.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.03.2012, 15:25:57
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Cineva spunea ca traducerea nu este chiar corecta. Insa, in fapt,cine ne iarta noua datoriile noastre? Domnul nostru Isus Hristos. Cine sint reprezentantii Domnului nostru Isus Hristos pe pamint? Preotii. Cind ne sterg ei datoriile noastre fata de Domnul nostru? Atunci cind ne spovedim. Sa ne facem prieteni cu acesti iconomi, preotii, indiferent de cit de sfinti sau pacatosi sint ei, si sa nu uitam sa ne spovedim,e cel mai important. Asa ni se sterg datorille pe care le avem datorita pacatelor noastre.
M-am mai gandit si eu la ce ar putea insemna aceasta parabola si cred ca intr-adevar se refera la preoti. Si anume ca poate nu toti se ridica la nivelul pe care ar trebui sa-l atinga. Totusi Dumnezeu le da harul cu care sa lucreze si practic ei ar putea sa ierte chiar si unde e mai greu de iertat si atunci cand vor fi judecati vor putea fi cumva ajutati de iertarea celora pe care i-au iertat. E destul de complicat de inteles pt ca asta inseamna ca si ceilalti oameni au un cuvant de spus atunci cand se judeca cineva la Dumnezeu. Altfel nu-mi imaginez ce au vrut sa zica acele versete.
Edit: Adica ca Dumnezeu vazand ca acestia au facut bine (chiar daca cu Harul dat pe nemeritat) se Va milostivi mai usor de ei.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus

Last edited by moldoveanu; 21.03.2012 at 15:39:04.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.06.2012, 11:22:57
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Salut :)

In primul rand, versetul acesta e impartit in doua
1"Și a lăudat stăpânul pe iconomul cel nedrept,"
2"căci a lucrat înțelepțește."
Se referea la el ca fiind nedrept, avand in vedere faptul ca ii risipea averea. Dar a fost intelept cand a vrut sa fie pe placul datorinicilor, neimpovarandu'i mai mult.

In al doilea rand, toate traducerile in limba engleza traduc "ca atunci, când veți părăsi viața," cu, (tradus) : "pentru ca, atunci când ele vor înceta să mai fie,". In limba romana este o mica confuzie, data fiind stabilirea din original a modurilor verbelor.

Poate fi pe de o parte vorba despre averea in sine, pentru ca pasajul conclude cu faptul ca
"Toate acestea le auzeau și fariseii, care erau iubitori de argint și-L luau în bătaie de joc. " Sa ne facem prieteni cu bogatia nedreapta, este tradus si aceasta putin ambiguu. Intelesul este : sa ne facem prieteni cu ajutorul bogatiei nedrepte, nu cu bogatia nedreapta.

Traducerea din aramaica este "And I also say to you, Use this earthly wealth, however acquired, to make friends so that when it is gone, they will receive you and you will have everlasting habitation."

Iar ce spune mai sus "Căci fiii veacului acestuia sunt mai înțelepți în neamul lor decât fiii luminii." se leaga frumos cu Matei 10:16 : "Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."


Asadar, cu aceasta bogatie nedreapta, pe care o avem pe pamant (pe care nu o meritam) sa stim sa o administram cu intelepciune, pentru ca atunci cand ea se va termina sa fim primiti in cortul vesnic (trupurile de slava), despre care se vorbeste si aici "Căci de aceea și suspinăm, în acest trup, dorind să ne îmbrăcăm cu locuința noastră cea din cer,". Traducerea in limba engleza fiind "Meanwhile we groan, longing to be clothed with our heavenly dwelling,.....For while we are in this tent, we groan and are burdened, because we do not wish to be unclothed but to be clothed with our heavenly dwelling, so that what is mortal may be swallowed up by life."

Poate fi vorba, deci, pe de o parte, de a administra bine lucrurile trecatoare pe care le avem aici, pe nedrept, adica insasi viata pentru a fi primiti in trupurile vesnice. Ceea ce este explicat si aici "Cel ce este credincios în foarte puțin și în mult este credincios; și cel ce e nedrept în foarte puțin și în mult este nedrept. ....Deci dacă n-ați fost credincioși în bogăția nedreaptă, cine vă va încredința pe cea adevărată?" Corelat cu Matei 25:21 "Zis-a lui stăpânul: Bine, slugă bună și credincioasă, peste puține ai fost credincioasă, peste multe te voi pune; intră întru bucuria domnului tău. " Aflam ca daca peste bogatia nedreapta, lucrurie peste care am fost pusi sa fim aici administratori, vom fi intelepti, vom fi pusi administratori si peste ceea ce ni se cuvine, in corturile noastre ceresti.

In 1Corinteni 13:12-15 scrie asa

"12. Iar de zidește cineva pe această temelie: aur, argint, sau pietre scumpe, lemne, fân, trestie.
13. Lucrul fiecăruia se va face cunoscut; îl va vădi ziua (Domnului). Pentru că în foc se descoperă, și focul însuși va lămuri ce fel este lucrul fiecăruia.
14. Dacă lucrul cuiva, pe care l-a zidit, va rămâne, va lua plată.
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc. "


Felul in care dam socoteala de administratia noastra aici va determina daca roadele noastre, zidirea noastra va fi paie sau aur. Daca va arde sau nu. Daca arde si este fara valoare, vom fi mantuiti, dar ca prin foc. Are legatura si cu pilda talantilor. Ce ii spune stapanul celui care a ingropat talantul?
"26. Și răspunzând stăpânul său i-a zis: Slugă vicleană și leneșă, știai că secer unde n-am semănat și adun de unde n-am împrăștiat?
27. Se cuvenea deci ca tu să pui banii mei la zarafi, și eu, venind, aș fi luat ce este al meu cu dobândă.
28. Luați deci de la el talantul și dați-l celui ce are zece talanți.
29. Căci tot celui ce are i se va da și-i va prisosi, iar de la cel ce n-are și ce are i se va lua.
30. Iar pe sluga netrebnică aruncați-o întru întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților. "

Celui ce are, cel care da socoteala de administratia lui si este gasit bun, i se va da.

O alta posibilitate ar putea fi privita in lumina faptului ca administratorul nu a pretuit banii ci, "lasand de la el", a pus pret mai mare pe viitoarea bunavointa a celor carora le administra banii. Urmatoarele 2 versete sunt identice ca sens :)

" Știu ce voi face, ca să mă primească în casele lor, când voi fi scos din iconomie. "
si
"Faceți-vă prieteni cu bogăția nedreaptă, ca atunci, când veți părăsi viața, să vă primească ei în corturile cele veșnice. "
Isus ne indeamna sa administram cu intelepciune ce avem aici pentru a fi primiti de El in corturile noastre vesnice :)


le : stiu ca este prima mea postare, dar am vrut sa ajut :)

Last edited by editheraven; 21.06.2012 at 14:03:23.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.03.2017, 01:29:13
dimaiulian dimaiulian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 13
Implicit Milostenie

În primul rând, ascultați de părinții ortodocși. Indicația cu sf. Teofilact al Bulgariei mi se pare cea mai prețioasă. În al doilea rând, părintele care a comentat puțin mai sus are dreptate, cu o mică completare din partea mea, să mă ierte părintele: această pildă din evanghelia după sf. Luca are câteva trimiteri extern de importante, atât în Vechiul Testament, cât și în Noul Testament. Este extrem de important de observat după părerea mea că toate aceste trimiteri fac recomandări cu privire la milostenie.

În ceea ce privește tâlcuirea evangheliei, haideți sa ne îndreptăm către cele spuse de sfinții părinți sau de preoții ortodocși și sa nu mai comentăm noi pe aici. Am văzut în acest sens comentarii ale unor sectanți, din acest motiv subliniez. Doamne ajută!

Aa și sa nu uit Iisus se scrie cu 2 i. Cu 1 i scriu sectanții!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.11.2019, 16:01:56
Armand76 Armand76 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2019
Mesaje: 1
Implicit Doamne ajuta!

Este pilda care m-a framantat multa vreme, pana am gasit interpretarea unui parinte care m-a eliberat. Pilda se refera la "administratorul nedrept" si Mantuitorul spune in pilda ca cel nedrept in cele mici va fi nedrept si in cele mari. Rezulta ca acel "Si eu va spun:" se citeste ca "Iar eu va spun:". Altfel Domnul si-ar contrazice propria invatatura si asta ar anula tot sensul. Asadar partea care da de gandit s-ar citi cam asa: Dupa modul de gandire al lumii, administratorul este intelept, pentru ca pentru lume intelepciunea lumeasca este mai presus de cea a "fiilor luminii" (care par prosti sau fraieri in corectitudinea lor) , dar eu va spun ca daca va faceti prieteni cu ajutorul "bogatiilor nedrepte" acestia va vor primi in corturile lor, dar in cele vesnice va primeste Cel care apreciaza dreptatea, corectitudinea, loialitatea fata de cele marunte deci si fata de cele mari (ale Imparatiei Lui). Am putea spune ca Domnul a fost ironic, iar in aceasta cheie ar suna cam asa: Faceti-va numai prieteni cu ajutorul bogatiilor nedrepte ca apoi va v-or primi ei in corturile vesnice. Sigur ca e o problema sa redai aici in cuvinte scrise intonatia, care este esentiala intr-un astfel de context, dar citind fraza care urmeaza, dupa parerea mea totul devine clar in cele sustinute de Domnul nostru care este Adevarul. Cum spunea si Parintele Teofil Paraianu, Domnul nu indeamna prin aceasta pilda sa fim nedrepti ci dimpotriva, sa nu fim ca "administratorul nedrept", chiar daca lumea ne va lauda daca vom fi asa, ci daca vrem in "Corturile Vesnice" sa fim administratori drepti si peste bogatiile lumesti.
Sper ca si voi va veti simti eliberati de aceasta interpretare si Domnul sa ne pastreze mereu in Adevar prin cuvintele Scripturii pri Harul Spiritului Sau Sfant!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce reprezinta aceste obiecte myself00 Generalitati 26 29.07.2012 11:09:24
Ce explicatie poate exista? Iuliiiii Generalitati 30 08.08.2011 12:28:36
EXPLICATIE cristina83 Generalitati 12 10.05.2009 12:53:41