Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2007, 14:58:30
albina59 albina59 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 1
Implicit

salut pe toata lumea.
totul incepe de la niste traditii din banat.
acolo se aplica la botez si la cununie 2 perechi de nasi,adica cate o pereche din partea barbatului si a femeii.
o pereche avem si este cununata dar a doua pe care o dorim lafel de mult nu este cununata cu toate ca sunt impreuna de 6 ani.
acum eu va intreb pe d-voastra daca este o invoire din partea bisericii pentru cea de a doua pereche pentru a ne nasi?
va multumesc din tot sufletul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2007, 15:19:39
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Traditiile aste nu au nimic cu traditiile bisericii. Sunt niste traditii venite din a atrage oameni cu bani in relatiile de rudenie spirituala, pentru ca zic unii "nasii apoi isi ajuta material finii". Asta nu are nimic comun cu alegerea nasilor care sunt parinti spirituali pentru fini. Iar acestia trebuie sa fie curati, mergand pe drumul spre mantuire, cu o viata in Biserica, cu participarea la slujbe si mereu pregatindu-se prin post si rugaciune pentru apropierea de Dumnezeu prin Taina Spovedaniei si a Sf. Imparatasanii.

Acesti nasi sunt responsabili la Judecata de drumul tau in viata si de relatia ta cu Dumnezeu. Deci nu luam nas un om orb duhovniceste, care merge pe drumul pierzarii, caci altfel "orb pe orb se calauzeste" si cad amandoi pentru vesnicie.

Deci a doua pereche oricum nu va poate fi nasi. Iar la prima vedeti cat sunt ei de curati in fata lui Dumnezeu. Si uitati-va si la voi cum sunteti. Mergeti la Biserica? Va spovediti? Va impartasiti? Aveti o viata de rugaciune? Faceti milostenie? Traiti in infranare? Sunteti gata ca dupa ce va casatoriti sa aveti copilasii pe care vi-i da Dumnezeu? Sunteti siguri ca indiferent de ce se va intampla veti fi vesnic impreuna? Stiti ce semnificatie are Liturghia? Stiti ce semnificatie are Taina Nuntii? Stiti de ce a venit Hristos in lume? Stiti de ce sunteti ortodocsi si nu altceva?

Cate intrebari s-au facut de la una singura...

Domnul sa va fie calauza in toate!

Elena
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2007, 22:48:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Frumoase indemnuri din partea Elenei. Ma intreb, daca nasii sunt parinti spirituali, de ce mai multe perechi de nasi? Avem mai multi parinti trupesti? Atunci nu este suficienta o pereche de nasi? Stiu ca acestea sunt traditii. Indicat ar fi sa urmam canoanele Bisericii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.01.2008, 21:22:58
yuriko yuriko is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

Apropo ca tot veni vb de nasi, cine poate sa imi fie si mie nas, nu am gasit pe nimeni,:( majoritatea au copii mici iar ceilalti prieteni sunt necasatoriti asa ca nu am pe nimeni:dozingoff:



DOAMNE AJUTA
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.01.2008, 00:43:42
balerca_adrian balerca_adrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yuriko
Apropo ca tot veni vb de nasi, cine poate sa imi fie si mie nas, nu am gasit pe nimeni,:( majoritatea au copii mici iar ceilalti prieteni sunt necasatoriti asa ca nu am pe nimeni:dozingoff:



DOAMNE AJUTA
lasa ma k rudele astea nu totdeauna iti vor binele

Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2008, 20:35:09
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Urgent va rog!
Am o intrebare din partea unui prieten:

Poate tatal fetei care se cununa sa fie nas?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2008, 22:29:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu exista prescriptii canonice. Insa daca exista in practica Bisericii, erau mentionati si parintii. Personal nu am auzit de asta in practica Bisericii. Iata un exemplu, valabil si ptr cununie : "Parintii trupesti incredinteaza copilul unui crestin botezat, care este un bun educator in cele dumnezeiesti, incat copilul va ramane pentru totdeauna sub povetele lui, ca la un tata duhovnicesc si garant al vietii dupa Dumnezeu"- Dionisie Areopagitul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2008, 22:37:57
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Multumesc George
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.08.2011, 18:22:08
krisma krisma is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2011
Mesaje: 2
Implicit mai am 2 luni si am ramas fara nasi

Sunt foarte disperata, daca m.ar putea ajuta cineva, sa faca in bine unui cuplu la inceput de drum. Suntem modesti asa ca nu ne trebuie un suport financiar foarte mare, pana la urma conteaza sa fie cineva cu noi. Ne.au refuzat prietenii, familia, nu mai avem la cine apela. Cuninia civila, cea religioasa impreuna cu ospatul e in 12.11.2011 in Iasi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.08.2011, 18:36:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krisma Vezi mesajul
Sunt foarte disperata, daca m.ar putea ajuta cineva, sa faca in bine unui cuplu la inceput de drum. Suntem modesti asa ca nu ne trebuie un suport financiar foarte mare, pana la urma conteaza sa fie cineva cu noi. Ne.au refuzat prietenii, familia, nu mai avem la cine apela. Cuninia civila, cea religioasa impreuna cu ospatul e in 12.11.2011 in Iasi.
de ce v-au refuzat cu toti?
pe ce motiv?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
IBU urgent uncopil Generalitati 1 09.08.2011 14:37:25
Urgent laurschepsis Umanitare 0 14.06.2010 13:21:12
Urgent anirod Din Noul Testament 6 30.09.2009 23:55:26
urgent crist-al Nunta 7 14.10.2006 17:53:47