Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2008, 05:30:56
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Sfantul Ierarh Nicolae Velimirovici

Sfantul Ierarh Nicolae Velimirovici a trait intre anii 1880-1956 si a fost unul dintre cei mai prolifici scriitori din istoria Bisericii Ortodoxe sarbe.
In acest topic,doresc sa va prezint,cu dragoste frateasca,cateva rugaciuni ale acestui mare sfant ierarh ortodox.Aceste rugaciuni sunt pietre pretioase,meditatii care licaresc cu straluciri diamantine,asa cum le caracterizeaza traducatorii editiei engleze.Ele pot schimba si imbogati viata omului credincios intru Domnul...
Va rog sa cugetati la cele ce veti citi...Reflectati adanc la intelesul acestor rugaciuni si ele va vor lumina mintea, nima si sufletul...
Doamne ajuta!

Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.11.2008, 05:33:45
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Rugaciuni de pe marginea lacului

Pentru toate pacatele oamenilor eu ma caiesc inaintea Ta, Prea Milostive Doamne. Cu adevarat, samanta tuturor pacatelor curge prin sangele meu! Cu eforturile mele si cu mila Ta eu inabus acest manunchi viclean de buruieni zi si noapte, asa incat nici o neghina sa nu poata rasari in tarina Domnului, ci numai grau curat (Matei 13, 24-30).
Ma caiesc pentru toti cei ce sunt necajiti, care se clatina sub povara grijilor si nu stiu ca trebuie sa-ti incredinteze tie toate grijile si necazurile lor.
Pentru cel slab chiar si cea mai neinsemnata grija este insuportabila, dar pentru Tine un munte de griji este ca un bulgare de zapada aruncat intr-un cuptor incins.
Ma pocaiesc pentru toti bolnavii, fiindca boala este rodul pacatului. Cand sufletul este curatit prin pocainta, boala dispare odata cu pacatul, iar Tu, Vesnica mea sanatate, fa-ti salas in suflelul meu.
Ma pocaiesc pentru necredinciosi, care prin necredinta lor aduna necazuri si boli atat asupra lor, cat si asupra prietenilor lor.
Ma pocaiesc pentru toti cei ce-L hulesc pe Dumnezeu, care hulesc impotriva Ta, fara sa stie ca ei hulesc impotriva Stapanului Care-i imbraca si-i hraneste.
Ma pocaiesc pentru toti ucigasii de oameni care iau viata altora spre a si-o pastra pe a lor. Iarta-i, Mult Milostive Doamne, fiindca nu stiu ce fac (Luca 25, 34). Fiindca ei nu stiu ca nu exista doua vieti la fel in univers, ci una, si ca nu exista doi oameni la fel in univers, ci unul.
Ma pocaiesc pentru toti cei ce depun marturie mincinoasa, fiindca in realitate ei suni ucigasi de oameni si sinucigasi.
Pentru toti fratii mei care sunt hoti si care sunt lacomi dupa avutii inutile eu plang si suspin, fiindca acestia si-au ingropat sufletul lor si n-au nimic cu care sa vina inaintea Ta.
Pentru cei trufasi si laudarosi plang si suspin, fiindca dinaintea Ta ei sunt precum cersetorii cu buzunare goale.
Pentru toti betivii si mancaii plang si suspin, fiindca ei au devenit robi ai robilor lor.
Pentru toti adulterinii ma pocaiesc fiindca ei au tradat increderea Duhului Sfant, care i-a ales spre a forma o noua viata printr-insii. in schimb, ei au preschimbat viata de slujire intr-o viata de distrugere.
Pentru toti clevetitorii ma pocaiesc, fiindca ei au transformat prea pretiosul Tau dar, cel al vorbirii, in nisip ieftin.
Pentru toti cei ce distrug caminul si casa aproapelui si pacea acestuia eu ma caiesc si suspin, fiindca ei isi agonisesc blestem asupra lor si a poporului lor.
Pentru toate limbile mincinoase, pentru toti ochii plini de suspiciune, pentru toate inimile furioase, pentru toate stomacurile nesatule, Pentru toate mintile intunecate, pentru toata reaua vointa, pentru toate cugetele necurate, pentru toate simtamintele ucigase, ma pocaiesc, plang si suspin.
Pentru intreaga istorie a omenirii de la Adam si pana la mine, pacatosul, ma pocaiesc; fiindca toata istoria este in sangele meu. Fiindca eu sunt in Adam si Adam este in mine.
Pentru toate lumile, mari si mici, care nu se cutremura dinaintea infricosatei Tale prezente, eu plang si strig: O, Stapane Multmilostive, ai mila de mine si ma mantuieste.

Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.11.2008, 05:44:14
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Credinta mea Te vede,Doamne!

Credinta mea Te vede, Doamne

Ea este lumina si vederea departe vazatoare a ochilor mei.
Ea este simtirea omniprezentei Tale. Ea imi trage genunchii la pamant si imi inalta bratele spre cer.
Credinta mea este legatura sufletului meu cu Tine. Ea imi face inima sa dantuiasca si limba mea sa cante.
Când rândunica se apropie, puii de rândunică se agită în cuib. Fiindcă încă de la distantă ei simt sosirea mamei lor.
Credința mea este bucuria mea, căci Tu vii, Maica mea.
Dacă prietenul meu se gândește la mine în timp ce scrie o scrisoare într-un oraș îndepărtat și eu alung alte gânduri și mă gândesc la prietenul meu.
Credința mea este gândirea mea la Tine care Te face, o, Atotștiitorule Doamne, să te gândești la mine.
Când un leu e despărțit de leoaica sa, ochii leului sunt cuprinși de dor după leoaica sa.
Credința mea este dorul meu după Tine, când Tu ești departe de mine, Frumusetea mea.
Când nu e soare, cele mai grozave furtuni bântuie marea.
Credința mea este potolirea furtunii din sufletul meu, fiindcă lumina Ta se revarsă în mine și mă liniștește.
Ochii mei mi-au spus: "Noi nu-L vedem pe El". Dar eu i-am liniștit cu cuvintele: 'Adevărul este că voi n-afi fost creați să-L vedeți pe El, ci sa vedeți ceea ce este al Său".
Urechile mele mi-au spus: "Noi nu-L auzim pe El". Dar eu le-am adus la ordine cu cuvintele: "Adevărul este că voi n-ati fost create sa-L auziti pe El, ci să auziți ceea ce este al Lui".
Nimic din ceea ce este creat nu-L, poate vedea sau auzi pe El, ci doar ceea ce este al Lui. Ceea ce este creat vede și aude ceea ce este creat. Doar ceea ce este născut dintr-Insul, Il poate vedea. Și doar ceea ce este născut dintr-Insul Il poate auzi. O pictură nu-l poate vedea pe pictor, dar fiul pictorului îl poate vedea pe pictor. Un clopot nu-l poate auzi pe clopotar, dar fiica clopotarului îl poate auzi pe tatăl ei.
Ochiul nu-L poate vedea fiindcă el n-a fost creat cu scopul de a-L vedea. Urechea nu-L poate auzi, fiindcă ea n-a fost creată cu scopul de a-L putea auzi.
Credința mea Te vede, Doamne, întocmai precum ceea ce este născut îl aude pe cel ce l-a născut.
Dumnezeul din mine Il vede și-L aude pe Dumnezeul din Tine. Iar Dumnezeu nu este creat, ci născut.
Credința mea este ca o cufundare în străfundurile sufletului meu și ieșirea la suprafață dimpreună cu Tine.
Credința mea este singura mea cunoaștere veritabilă. Orice altceva este asemănător copiilor care strâng pietricele colorate pe lângă lac.
Credința mea este singurul interes veritabil al vieții mele. Cu adevărat orice altceva este o comedie a simțurilor.
Atunci când spun: "Dă-mi mai multă credință" - mă gândesc: "Dă-mi mai mult din Tine, o, Tatăl meu și Dumnezeul meu".

Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.11.2008, 05:52:07
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Dragostea ma face Dumnezeu,si Tu,o,Dumnezeule te faci om.

Acolo unde exista unul, nu exista iubire. Acolo unde sunt doi uniti exista doar un simulacru de iubire. Acolo unde trei sunt uniti, exista dragoste. Numele Tau este Iubire fiindca numele Tau este treime in Unitate.
Dacă Tu ai fi fost singuratic, Tu n-ai mai fi dragoste, ci ură.
Dacă Tu ai fi doime, ai fi o alternare de dragoste și ură. Dar Tu ești o treime și, de aceea, Tu ești iubire și întru Tine nu există nici întuneric și nici alternare.
Dragostea nu cunoaște nici timp și nici spațiu. Ea este înafara timpului și a spațiului. Pentru iubire o zi este ca o mie de ani și o mie de ani ca o zi.
Când sunt unit cu Tine în iubire, nu există nici cer și nici pământ - doar Dumnezeu există. Nu există nici "eu", nici "tu" - doar Dumnezeu există.
Dragostea are trei ipostasuri: curăție, cunoștință și lumină. Fără curăție dragostea nu este afecțiune, ci egoism și patimă. Fără cunoștință dragostea nu este înțelepciune, ci prostie. Fără lumină dragostea nu e putere, ci slăbiciune.
Când patima, prostia și slăbiciunea se împletesc, ele devin iad, ceea ce satanei îi place să numească 'iubire".
Când sufletul meu este o preacurată fecioară, conștiința mea este înțelepciune pătrunzătoare, iar duhul meu este lumină de viață dătătoare, eu sunt o iubire care coincide cu iubirea Ta. Prin dragoste eu Te văd pe Tine în mine, și Tu mă vezi în Tine.
Prin iubire eu nu mă văd pe mine, ci doar pe Tine. Prin dragoste Tu nu Te vezi pe Tine, ci doar pe mine. Dragostea se jertfește pe sine si nu simte că jertfa înseamnă nu a primi, ci mai degrabă a oferi.
Copiii mei lumești: cuvântul "dragoste" este cea mai profundă rugăciune dintre toate.
"Nu există dragoste lumească?", mă întreabă cei apropiați mie. "In aceeași măsură în care există un Dumnezeu lumesc",
le răspund eu. "Dragostea lumească arde și se mistuie, dragostea cerească arde fără să mistuie". Dragostea lumească, ca
tot ce e lumesc, este doar un vis și un simulacru de iubire. Dragostea ta se aseamănă iubirii dumnezeiești în felul în care fumul se aseamănă flăcărilor.
"Când preschimbi o monedă de aur pentru câțiva bănuți de aramă, nu-i numești pe acei bănuți monedă de aur, ci doar
niște bănuți de aramă. De ce numiți voi oare dragostea dumnezeiască care a fost ruptă, sfărâmată și prefăcută în cenușă
de timp și spațiu "iubire" și nu "cenușă"?
O, Doamne, învrednicește-mă de iubirea prin care Tu viețuiești și dai viață.
Fă-mă vrednic de dragostea Ta, o, Doamne, iar eu voi fi liber de toate legile.
Intră cu Dragostea Ta întru mine, iar dragostea mă va purta întru Tine.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.11.2008, 06:05:09
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Mucenici ai bunei nădejdi,rugați-vă lui Dumnezeu pentru noi.

Voi care v-ați îngropat toate nădejdile, ca să vă puteți bucura de o singură nădejde;
Care ați așteptat sfârșitul multor aspirații omenești și ați văzut cenușa;
Care ați văzut mulți ochi înlăcrimați întorcându-și privirile de la mormântul speranțelor lor;
Care ați auzit multe mărturisiri cu privire la duhoarea nesuferită a fiecărei nădejdi lumești de pe lumea cealaltă;
Și care v-ati dat trupul spre a fi răstignit (GAL 5,24) pentru o nădejde aparte, care nu sfârșește în cenușă, nici la cimitir, nici într-o duhoare nesuferită.
Către voi ne plecăm și ne rugăm: "Rugați-vă lui Dumnezeu pentru noi".
Am văzut un copil alergând mult timp după o pasăre cu aripi pestrițe și cioc de aur, iar când a prins-o, pasărea l-a lovit cu ciocul și copilul a început să plângă.
Am spus: "Așa se întâmpla cu nădejdile voastre, fii ai oamenilor și cam acesta este sfârșitul vostru".
Din nou am văzut un copil alergând după un roi de fluturi de primăvară vreme îndelungată, iar când un fluture s-a aflat lângă el, copilul l-a părăsit și a fugit după ceilalți care i se păreau că sunt mai frumoși.
Am spus: "Așa sunt fiii oamenilor și tot astfel este și alergătura lor de-a lungul întregii vieți după multe dorințe".
Cu adevărat, alergătura voastră este obositoare și inutilă. Dacă vine ceasul morții asupra voastră, nu veți putea spune
după ce alergați. Iar pe lumea cealaltă ei vor avea mâinile goale și o inimă îndoită.
Alergarea fiilor cerului este și ea obositoare, dar nu este inutilă. Iar când ceasul morții vine asupra lor, ei vor
putea spune ceea ce urmăreau. Iar pe lumea cealaltă vor avea mâinile pline și o inimă odihnită.
Un vultur de sub nori vede un miel pe câmp și coboară peste el și întreabă vrăbiile cocoțate pe spatele mielului: "Nu
vedeți mielul?". Iar ele îi răspund: "Nu, nu-l vedem". La fel se întâmplă cu mucenicii bunei nădejdi. De la mare
distantă ei își ochesc hrana, în vreme ce aceia aflați lângă ea trec peste dânsa fără s-o vadă.
Alergătura după nădejdea cea bună este lungă. Dar campionul își concentrează mintea asupra alergării și își aruncă toate nădejdile iluzorii sub picioare, călcând peste ele ca peste niște frunze moarte. Sunt multe, foarte multe garduri între el și nădejdea sa, iar moartea este unul dintre garduri. Dar el sare peste toate acestea; el sare chiar și peste moarte și își urmărește nădejdea sa.
Mucenici ai bunei nădejdi care fremătati în jurul Luminii Cerului ca un stol de porumbei albi, rugați-vă lui Dumnezeu pentru noi.

In imagine Sfantul Mucenic al inchisorilor,Valeriu Gafencu
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.11.2008, 06:06:24
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Cam atat dragii mei,daca v-au placut mai postez si altele,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2009, 13:02:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am citit, cu mare bucurie, viata Sfantului Nicolae Velimirovici.

Cata maretie de om, si cata simplitate !

Troparul Sfantului Nicolae Velimirovici - Glas 8

Propovaduitorule cu gura de aur al lui Hristos cel inviat,
Calauzitorule prin veacuri al neamului sarbesc purtator de cruce,
Alauta sunatoare a Sfantului Duh,
Inaltarea si dragostea calugarilor,
Bucuria si lauda preotiei, invatatorule al pocaintei, Vladica a tot norodul,
Capetenie a ostirii de rugatori ai lui Hristos,
Sfinte Nicolae al Sarbilor si a toate Pravoslavia,
Impreuna cu toti sfintii Serbiei Ceresti,
Roaga pre Unul Iubitorul-de-oameni
Sa daruiasca pace si intelegere neamului nostru.

Condacul Sfantului Nicolae Velimirovici - Glas 3

Nascandu-te in Leliciul Serbiei,
Arhipastor ai fost in Ohrida Sfantului Naum,
Pre Scaunul Sfantului Sava in Jicea ai statut
Norodul lui Dumnezeu cu Evanghelia ai invatat si luminat
La pocainta si iubirea de Hristos pre oameni ai adus,
Pentru Hristos, si patimire la Dachau ai rabdat:
Pentru aceasta proslavim pre tine,
Sfinte Nicolae, noule bineplacut al lui Dumnezeu!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 18.08.2009 at 13:04:49.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.03.2013, 14:52:38
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Viata Sfantului Nicolae Velimirovici, prezentata pe scurt:

"Nicolae Velimirovici s’a născut în sătucul Lelici, din Serbia apuseană, la 5 Ianuarie 1880. A urmat cursurile Seminarului Sfântul Sava din Belgrad, absolvind în 1905. A obținut o bursă de doctorat la Universitatea din Berna (1908), publicându-și teza în limba germană, în 1910; doctoratul în filosofie a fost pregătit la Oxford și susținut la Geneva, în franceză, pe tema „Filosofia lui Berkeley,” în 1909.

La sfârșitul anului 1909 a fost tuns în monahism. În 1919, Arhimandritul Nicolae a fost hirotonit episcop al Jicei. În Aprilie 1915, în timpul Primului Război Mondial, a fost trimis de către guvernul Serbiei în Anglia și America, unde a susținut numeroase cuvântări, luptând pentru unitatea sârbilor și a popoarelor Slave de miazăzi. La începutul lui 1919 se întoarce în Serbia, iar în 1920 este numit episcop al Ohridei. În perioada celui de-al Doilea Război Mondial, în 1941, Episcopul Nicolae este arestat de către Gestapo pe când se afla în Mănăstirea Jicea, fiind apoi închis în Mănăstirea Liubostinia.

Mai târziu a fost transferat în Mănăstirea Voilovița (lângă Pancevo), unde a stat închis împreună cu Patriarhul sârb Gavriil (Dozici), până la sfârșitul lui 1944. La 14 Decembrie 1944, a fost trimis în lagărul de la Dahau, împreună cu Patriarhul Sârb Gavriil, unde a avut parte de un tratament deosebit de aspru. După război imigrează în Statele Unite ale Americii.

Aici va începe să predea în cadrul câtorva seminarii Creștine ortodoxe, precum Seminarul Ortodox Sârb Sfântul Sava din Libertyville, Illinois, Seminarul Theologic Ortodox Sfântul Tihon, din South Canaan, Pennsylvania și Seminarul Theologic Ortodox Sfântul Vladimir, din Crestwood, New York.

A trecut la Domnul pe 18 Martie 1956. La 19 Mai 2003, Sfântul Sinod al episcopilor Bisericii Ortodoxe Sârbe a hotărât, în unanimitate, trecerea Episcopului Nicolae (Velimirovici) al Ohridei și Jicei în sinaxarul sfintei noastre Biserici Ortodoxe." (Sursa: Predania)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.12.2013, 00:53:24
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Sfantul Ioan Maximovici despre SfantulL Nicolae Velimirovici

Către sfârșitul secolului trecut în ceea ce pe atunci era mica Serbie, un băiat a fost adus la un episcop pentru o recomandare la Seminarul teologic. „Ce facem cu el?” a întrebat episcopul după ce s-a uitat la el. „De ce am accepta acest copil fragil? Nu va rezista acolo, va muri și vom arunca banii degeaba”. Totuși, văzând cât de însetat de cunoaștere era băiatul, episcopul hotărî să-l trimită la seminar.

Așa se întâmplă de obicei: ceea ce pare neînsemnat în ochii oamenilor este mare înaintea lui Dumnezeu.

Acest copil era Nicolae, un mare sfânt și un Hrisostom al zilelor noastre. Micul Velimirovici, crescând cu trupul creștea și mai mult cu duhul. A absorbit toată cunoașterea științelor precum un burete absoarbe apa. Nu una, ci mai multe școli l-au avut de student. Serbia, Rusia, Anglia, Germania și Elveția l-au avut în pământul lor precum o albină ce adună miere.

S-a silit să dobândească Adevărul, nu numai să acumuleze multe cunoștințe. Bine întemeiat în credința ortodoxă, el tânjea de asemenea ca și intelectul său să se ridice spre înălțimile credinței. Nu se îndoia de adevărul de credință ci mai degrabă căuta să-și sfințească intelectul cu Adevărul și să slujească Adevărul cu mintea, inima și voința sa. Astfel, și-a dezvoltat intelectul pentru a se hrăni nu numai el însuși din roadele sale ci și alții.

Pe cât se dezvolta intelectual pe atât se dezvolta și duhovnicește. Neputințele sale omenești cu vremea au pălit; un gigant duhovnicesc se maturiza, strălucind prin inteligența și prin viața sa. Precum Sfântul Grigorie Teologul: „căutând adâncurile Duhului, lucruri bune i s-au dăruit lui”. Tânărul, care era atât de firav încât aproape că nu fusese primit la școală, a devenit un mare dascăl al Bisericii Ortodoxe, un propovăduitor al credinței ortodoxe, un înțelept păstor, liderul spiritual al Serbiei, un stâlp al patriei sale, un apostol al Ortodoxiei pe tărâmuri străine.

Cugetând mereu la lucrurile de mare importanță, câștiga înțelepciune de pretutindeni – din știință, din natură și din întâmplările din viața de zi cu zi. Cu toate acestea, mai mult decât toate își lumina sufletul cu lumina dumnezeiască, hrănindu-și sufletul cu Sfintele Scripturi și cu rugăciunea.

Învăța prin faptă și prin cuvânt, în orice loc și tot timpul și nu conta dacă vorbea unui singur om sau unor mii de oameni care îl ascultau. Atunci când se afla că Episcopul urma să vorbească undeva, oamenii se adunau în număr mare; credincioși și necredincioși, învățați sau mai puțin învățați, bătrâni și tineri, profesori și studenți. Toți se foloseau de cuvintele sale.

Prin cărțile sale, Episcopul Nicolae a intrat în rândurile marilor scriitori ai Bisericii. Importanța sa în cadrul Ortodoxiei din vremurile noastre poate fi comparată numai cu importanța Mitropolitului Antonie (Hrapovițchi). Amândoi sunt dascăli universali ai Bisericii Ortodoxe. Cu toate acestea, dacă Mitropolitul Antonie poate fi comparat cu Sfântul Atanasie cel Mare, atunci Episcopul Nicolae poate fi comparat cu Sfântul Grigorie Teologul, al cărui exemplu l-a și urmat.

El este podoaba și slava Bisericii Sârbe dar în același timp aparține întregii Biserici Ortodoxe. După cum spunea Proclu, numai un al doilea Gură de Aur ar putea lăuda după vrednicie pe Sfântul Ioan Gură de Aur; la fel, numai cineva asemenea Episcopului Nicolae l-ar putea lăuda pe Episcopul Nicolae.

Și-a sfârșit viața pământească în rugăciune și credem că acum stă înaintea tronului ceresc al Mântuitorului lumii, pe Care cu credincioșie L-a slujit și Căruia acum se se roagă pentru noi. (Ioan, Arhiepiscop de Bruxelles,Shanghai și Europa de Vest, 1958)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.12.2013, 21:56:56
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/doc...e-velimirovici
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nicolae Velimirovici oana72 Generalitati 2 15.08.2012 17:21:56
Rugaciune catre Sfantul Ierarh Nicolae ARYADNA Intrebari utilizatori 5 15.07.2011 15:10:26
Sfantul Ierarh Nicolae Victoria2005 Diverse Sarbatori 17 29.12.2010 16:26:54
Nicolae Velimirovici doctor_faustus Mari Duhovnici si predicile lor 0 07.11.2010 12:03:15
Sfantul Ierarh Nicolae volga Moaste 1 30.06.2009 22:22:37