Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2010, 16:38:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit mincaruri traditionale romanesti

De cind activez pe forum am avut ocazia sa vad ca multi crestini ortodoxi sunt preocupati de alimente , de calitatea lor si de hrana pe care in final o mincam . De asemenea multi sunt preocupati de post , de mincarurile de post si de principiile unei hraniri sanatoase.
Deschid acest thread cu dorinta ca surorile ortodoxe, si nu numai, sa posteze retete de mincaruri de frupt sau de post dar traditionale . Nu doresc nimic modern. Pt. inceput va propun sa postati retete de muraturi romanesti pe care le practicati adica acelea care se prepara fara otet . Poate fi foarte interesant sa putem cunoaste si compara bucataria romaneasca din diversele regiuni ale tarii atit in varianta ,,de post" cit si in cea ,,normala", sa difuzam in masa moduri traditionale de preparare a hranei sa cunoastem si chiar sa folosim cit mai multi moduri sanatoase de vietuire.
In masura in care propunerea va atrage va rog lasati-va ,,amprenta" frateasca !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.03.2010, 17:11:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Pe la Suceava, imi amintesc faptul ca se foloseau frunze de sfecla alba sau rosie la ciorba, era exact ca stevia si mie imi place.
Cine are gradina poate sa le foloseasca, eu nu am , daca as avea mi-ar placea sa oparesc astfel de frunze si sa fac sarmale de post cu ele, in loc de foi, cred ca ar iesi foarte bune.
Anul acesta nu am facut varza murata si simt ca-mi lipseste.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2010, 23:53:31
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

frumos thread

Ieri am fost la o manastire si ne-au servit cu ciorba calugareasca(fara ulei),spaghete cu nuci pisate si zahar ,peltea de gutui si compot de mere.La masa a mai mancat cu noi un frate care dupa ce ca si-a pus decat un polonic de ciorba..noi cate 2 ,a zis ca ajunge..si dupa aceea am vazut ca avea ascultare la munci..noi ne-am mai pus inca o farfurie..tot a cate 2 polonice,..si spaghetele au fost bune si pelteau :)

Parerea mea este ca cea mai traditionala,sanatoasa,ieftina..mancare romaneasca este CIORBA
Batranii nostri zic de ciorba de stir..de fapt ei zic ,,ce mai mancam ciorba de stir,, noi nustiu daca am putea sa o mai mancam
ciorba de cartofi,ciorba de loboda ,ciorba de salata verde ,ciorba de urzici...fara carne
In aceasta perioada martie,aprilie,va recomand URZICILE ,o cura cu urzici ,combinata cu postul detoxifica organismul bine de tot.

(o sa ma mai documentez de muraturi..si fara otet si nu prea e perioada)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.03.2010, 00:19:59
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

A,si pentru o ciorba gustoasa cumparati de la tarancile noastre din piete,o ceapa ,un morcov,telina,pastarnac,patrunzel,..nu din super-marketuri.Sunt sanatoase ca taranii nu au bani si de ingrasaminte..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.03.2010, 05:37:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile muraturi asortate

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt. inceput va propun sa postati retete de muraturi romanesti pe care le practicati adica acelea care se prepara fara otet .
Eu am o reteta de muraturi de la mama. sunt foarte bune, dar recunosc ca eu personal nu le-am preparat niciodata.
reteta are si putin otet, in caz ca nu va deranjeaza poate faceti o incercare. va asigur ca sunt delicioase!!

Muraturi asortate

Componenta si proportia legumelor este dupa preferinta.
Cantitati aproximative pentru un borcan de cca 5 litri:
2 kg gogonele moi (putin parguite sunt f. bune)
1 kg conopida, se desface buchetele
1/2 kg morcovi, se taie rondele sau batoane
1 radacina de telina, mijlocie, se taie rondele
1 sfecla rosie, mijlocie, se taie rondele
5-6 ardei iuti
1/2 varza alba, se taie in 4-5 bucati
1 capatana usturoi, se pun grauntii curatati
1 radacina hrean, mijlocie, se taie batoane
marar uscat, tulpini (se poate inlocui cu crengute de cimbru)
telina, tulpini cu frunze
piper boabe, mustar boabe, sare, apa, otet de fermentatie, de 9 grade.

Saramura: 2 l apa si 2 1/2 linguri sare grunjoasa - se clocoteste, apoi se tempereaza si se adauga 100 ml otet de 9 grade.

Pe fundul borcanului se pune marar uscat, apoi se aranjeaza legumele (dupa dorinta) si condimentele.
Deasupra se pun crengute de telina, marar uscat sau cimbru. Marar uscat se poate pune si printre legume.
Borcanul se aseaza pe un suport metalic (de ex. chiuveta inox) inainte de a turna saramura fierbinte. Se acopera cu o farfurie sau altceva, apoi se inveleste borcanul cu o patura sau ceva asemanator. Astfel se va face sterilizarea pana a doua zi, cand, dupa ce s-a racit, se leaga cu celofan. Se tine la rece, nu la frigider.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.03.2010, 07:15:03
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
A,si pentru o ciorba gustoasa cumparati de la tarancile noastre din piete,o ceapa ,un morcov,telina,pastarnac,patrunzel,..nu din super-marketuri.Sunt sanatoase ca taranii nu au bani si de ingrasaminte..
Din pacate nici ce se gaseste in piete nu mai este 100% natural,asta e, din pacate adevarul,dar macar sunt mai sanatoase decat produsele din market,asta clar.
Eu pot spune ca m-am "abonat" la piata,in speranta ca macar asa voi reusi sa mananc cat de cat mai sanatos.
Si la magazinele de naturiste mai gasim lucruri interesante:linte,seminte de tot soiul,fructe confiate,uleiuri sanatoase cu care se poate gati.
Sa mananci asa intr-adevar te costa ceva,dar,personal prefer sa dau banii pe o mancare naturala decat mai tarziu pe medici.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.03.2010, 09:09:53
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb papa bun ...

Sarmalutele de post imi plac in mod deosebit.
Ingrediente: soia, orez, ceapa tocata marunt, telina, morcovi, radacini de patrunjel date prin razatoare, ciuperci tocate marunt. Cantitati exacte nu pot indica, pentru ca le "confectionez", de obicei, "dupa ureche".

Se amesteca toate intr-un vas si apoi se ruleaza sarmalele (foi de vita, foi de varza, foi de hrean), si se fierb in apa cu suc de rosii (+ sare/vegeta, cimbru) la foc lent, de preferinta la cuptor intr-un vas de lut.

Pofta buna celor care vor incerca!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.03.2010, 13:06:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mie imi plac mai mult ardeii umpluti de post.
Ii umplu cu un amestec de morcov ras, radacina de patrunjel si orez. Pun bulion si vegeta la fiert.
Amestecul il inabusesc putin in ulei, adica il tin putin pe foc, amestecand, cu putin ulei.
Acest amestec il folosesc (fara orez, sau cu putin orez) si la supa de rosii. Este buna vara si este si de post.

Alta reteta romaneasca (n-am auzit de ea in alte tari): salata de vinete. O stiti toti.

Si mai este ceva ce n-am intalnit in alte parti: chiftelute de dovlecei (dulci).
Lumea le face de obicei de aperitiv, ma rog, varianta sarata.

Cele dulci (nu sunt de post):
Dovlecei rasi si storsi de apa, se amesteca apoi cu ou si se adauga faina. Sa ajunga la consistenta unei creme.
Se ia cu lingura si se prajesc in putin ulei (se turtesc putin, ca sa arate mai plat). Cand sunt rumene se cerne deasupra zahar pudra si scortisoara.
Se servesc calde.

Stevia noastra n-am intalnit-o in alte parti (ex. sarmale). Exista un altfel de stevie latino-americana despre care se spune ca este un indulcitor natural bun si se fac studii daca o pot folosi diabeticii (se pare ca ei acest dulce il suport f.bine).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.03.2010, 15:03:17
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Pentru cei care nu stiu, din pacate, sarmalele nu sunt o mancare tipic romaneasca!!!!! Aceasta reteta a fost preluata din bucataria traditionala a fostului Imperiu Otoman. In limba turca, verbul "sarmak" inseamna "a rula" Asadar aceasta retea se prepara in Turcia, Grecia, Cipru, Israel, Azerbajan, Romania, Suedia, Iran, Irak, si lista poate continua.

Last edited by MarinaAlca; 20.03.2010 at 15:09:40.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.03.2010, 16:09:20
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb confuzie de termeni

Sarmalutele nu au origine romaneasca, insa au intrat in traditia romaneasca. Colegul nostru a deschis topicul referindu-se la traditie, nu la "marca inregistrata".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 14:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 12:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 11:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26