Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.09.2009, 01:34:10
crni_72 crni_72 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Doamne Ajuta!

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Este un subiect delicat. Eu nu sunt de acord cu faptul ca viata mea e un raspuns la cum au trait parintii. Prorocul Ieremia parca, voi cauta, spune exact invers - ca nu suntem raspunzatori de pacatele parintilor.
Draga Domnule,eu personal platesc si in ziua de azi pt pacatele parintilor deoarece nu sau spovedit nici impartasit si tata e baptist deci dupa cum spun cartile bisericestiacatele parintilor revin asupra copiilor.Pacatul inseamna moarte si deseori se intimpla ca doamne fereste mai ales daca este vreun blestem si vedem la tv copii morti omoriti etc draga domnule se zice ca aici a fost un blestem si cineva trebuie sa plateasca,crezi sau nu cineva apropiat familiei mele a trait in preacurvie 20 de ani si a murit calcat de o masina,iata ce inseamna pacat[moarte]sint multe de spus dar asta e,adevarata mintuire este parasirea pacatelor.Prietenul meu cel mai bun a murit la 14 ani in accident de masina deoarece parintii au preacurvit in toti acesti ani,si multe alte cazuri stiu de spus.Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.09.2009, 01:40:51
crni_72 crni_72 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Doamne Ajuta!

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
În evanghelia care se citește la Duminica orbului se spune (citez din memorie)"...oare cineva din neamul lui a păcătuit?" (referindu-se la faptul că acel vindecat de Iisus Hristos era orb din naștere...Răspunsul îl știm cu toți i"..aceasta este pentru a se arăta voia lui Dumnezeu prin el."
Așadar încă din acele vremuri oamenii credeau în moșternirea păcastelor înaintașilor din familie în timp cae învățătura Mântuitorului respingea aceasta.
Domnule eu personal la scoala am avut un coleg nevazator,deoarece mama acestuia a [curvit]inainte de nunta ca dupa e preacurvie,si a nascut un baiat orb deoarece e simplu a avut sifilis,vezi ce inseamna pacatul,si dupa aceea a preacurvit si a birvit pe toata lumea dar rusinea ei nu a vazut-o.Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.09.2009, 01:42:15
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crni_72 Vezi mesajul
Draga Domnule,eu personal platesc si in ziua de azi pt pacatele parintilor deoarece nu sau spovedit nici impartasit si tata e baptist deci dupa cum spun cartile bisericestiacatele parintilor revin asupra copiilor.Pacatul inseamna moarte si deseori se intimpla ca doamne fereste mai ales daca este vreun blestem si vedem la tv copii morti omoriti etc draga domnule se zice ca aici a fost un blestem si cineva trebuie sa plateasca,crezi sau nu cineva apropiat familiei mele a trait in preacurvie 20 de ani si a murit calcat de o masina,iata ce inseamna pacat[moarte]sint multe de spus dar asta e,adevarata mintuire este parasirea pacatelor.Prietenul meu cel mai bun a murit la 14 ani in accident de masina deoarece parintii au preacurvit in toti acesti ani,si multe alte cazuri stiu de spus.Doamne Ajuta!
Cel mai important e sa iti ierti parintii ca sa restabilesti relatia cu ei, si prin tine se vor mantui si ei.
Nu cred ca e prudent sa asociem un anumit eveniment cu faptul ca unul sau altul a pacatuit-nu avem de unde stii care e judecata Domnului.
Cred ca Windorin zicea mai sus, e important sa deosebim pacatosul de pacat, ca sa putem iubi pacatosul si sa uram pacatul...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.09.2009, 09:34:41
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cum adica pedeapsa?
Urmare nu inseamna pedeapsa.
Asa cum parintii dau mostenire codul genetic, dau mostenire si anumite trasaturi care sunt urmare a felului cum au trait. Dar asta nu inseamna ca persoana nu se poate elibera aspectele negative si folosi aspectele pozitive ca sa evolueze.
"Urmare" e un eufemism. Din moment ce copilul se naste cu un dezavantaj fata de altii, pentru o vina care nu-i apartine, avem de aface cu o discriminare.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.09.2009, 14:36:18
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
"Urmare" e un eufemism. Din moment ce copilul se naste cu un dezavantaj fata de altii, pentru o vina care nu-i apartine, avem de aface cu o discriminare.
De ce ar trebui sa fie neaparat un dezavantaj? Pentru Dumnezeu fiecare suntem unici, El nu ne discrimineaza.
In fond, pentru El (si pentru noi) e importanta deshiderea fata de El, cresterea noastra, de acolo de unde suntem. O "urmare" a unor pacate ale stramosilor te poate face sa cauti mai adanc in tine, sa te reinnoiesti, sa restabilesti legatura cu ei si cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.09.2009, 21:23:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Undeva mi se pare ca se spune ca nu platesc copiii pentru parinti. In tr-o pilda a lui Iisus, dar nu mai stiu care.
Ma derutati acum.
E greu de stiut si judecat pacatele parintilor si m ai ales pentru ce platim noi.
Uneori m-am intrebat si eu despre asta si nu stiu. Fiindca ceva platesc si eu.
Totusi nu judec si am iertat parintii mei pentru tot.
Nici pe altii nu pot sa-i judec de pacate. Cine sunt eu.
Pe de alta parte exista boli genetice mostenite de copii. N-as zice ca sunt urmarea unui pacat, ele sunt de generatii in organism.
Azi se mai pot descoperi inainte de avea copii si se poate chiar evita transmiterea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.09.2009, 15:43:52
eudelasibiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit asta era Legea Veche

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Sfanta Scriptura nici nu ne invata despre mostenirea vre-unui pacat. Fiecare va merge la judecata cu pacatele sale (nu ale altuia). "Fiul nu va purta nelegiurea tatalui sau si tatal nu va purta nelegiurea fiului sau! Neprihanirea celui neprihanit va fi peste el si rautatea celui rau va fi peste el." (Ezechiel 18:20)

Ceea ce totusi mostenim, de la stramosii nostri Adam si Eva, este firea pacatoasa, inclinatia spre pacat.
Mantuitorul a instituit Legea cea Noua la Cina cea de taina. Pacatele apasa si se trag pana la a saptea generatie
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.09.2009, 15:51:31
eudelasibiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu stiam ca Dumnezeu discrimineaza....

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
"Urmare" e un eufemism. Din moment ce copilul se naste cu un dezavantaj fata de altii, pentru o vina care nu-i apartine, avem de aface cu o discriminare.
mintea noastra este prea mica pentru a intelege ratiunea lui Dumnezeu. Copilul nu se naste cu un dezavantaj, chiar daca are o viata impecabila dpdv moral, va suferi pentru pacatele parintilor sau a stramosilor, dar acest lucru va conta la judecata universala, cand suferintele cauzate de "plata" pentru inaintasii sai va inclina balanta in favoarea sa, caci orice suferinta duce catre mantuire.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.09.2009, 17:59:19
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Stiu ca prin Botez se iarta pacatul stramosesc, insa se poate pune problema iertarii si a pacatelor din generatiile percedente care ar putea apasa noul nascut?

Astept raspunsul vostru .....
Eu cred in felul urmator:
Pacatul stramosesc este moartea adica izgonirea din rai, prin iertarea pacatului stramosesc se intelege "sansa de a ajunge in rai"

Pacatele mostenite de la parinti sunt altceva. Nu mostenesti pacatul efectiv (adica trebuie sa-l spovedesti ) ci doar efectele pacatului. Sunt de asemenea convins ca cel ce primeste "pacatele" , primeste si puterea (talantii) de a le depasi, daca vrea.

Asadar, nu e nimic unfair - mingea este din nou la noi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.09.2009, 23:25:40
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Stiu ca prin Botez se iarta pacatul stramosesc, insa se poate pune problema iertarii si a pacatelor din generatiile percedente care ar putea apasa noul nascut?

Astept raspunsul vostru .....
nou nascutii nu au pacate proprii, ei mostenesc consecinta pacatului stramosesc care e firea cazuta , si inclinatia spre rau si pacat, etc;de asemenea ei nu mostenesc nici pacatele din generatiile precedente ci consecinta pacatelor stramosilor;oamenii sunt vinovati numai atunci cand folosindu-se de propria vointa, imita pe Adam si aleg calea pacatului;pacatosenia lui Adam este mostenita de toti urmasii sai prin nastere, oricum acesta nu este un pacat personal, ci universal;de aceia toti au pacatuit in Adam;
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare Importanta ggmarius Generalitati 5 19.07.2011 10:26:09
O intrebare importanta pentru mine Claudiuxs Intamplari adevarate 12 06.10.2010 05:56:11
o nelamurire importanta padrevicentiu Generalitati 5 12.09.2007 10:07:11