Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 12.06.2011, 14:43:13
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
nu am plecat cu parintii si oricum ei ma pot ajuta, dar putin. scopul emigrarii este in principal profesional.

am mai spus, nu vreau sa dezvalui alte detalii. d.p.d.v. organizatoric, chiar m-am ocupat de tot ceea ce tinea de puterea mea, de asta nu are rost sa detaliez aici.

sunt intr-o situatie care tine STRICT (majusculele nu sunt intamplatoare) de vointa lui Dumnezeu. eu aici am scris, pt a dezbate latura asta a problemei care nu mai tine de mine, ci de ceea ce vrea sa faca El cu mine. asta este latura asupra careia eu nu am niciun control, care imi creeaza adesea stari de disperare, de descurajare.
Deci e bine a pune la "picioarele" Domnului viata si inima ta;lasa-l sa faca ce doreste cu tine, lasa-te transformata ca lutul sub maiinile olarului...asa iti vei gasi pacea si linistea sufletului!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 12.06.2011, 14:46:38
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Deci e bine a pune la "picioarele" Domnului viata si inima ta;lasa-l sa faca ce doreste cu tine, lasa-te transformata ca lutul sub maiinile olarului...asa iti vei gasi pacea si linistea sufletului!
eu asta incerc. sa inlatur starile de descurajare si gandurile de genul "la altii cum se intampla treburile usor si eu trebuie sa ma chinui" etc etc si sa-l las pe El sa-mi arate calea. iar asta se intampla doar prin rugaciune, post si imparatasanie. asa zic eu, corectati-ma voi ca stiti mai multe.

eu intre timp, o sa-mi fac datoria de a incerca in fiecare sa-mi imbunatatesc situatia aici. daca nu si nu, atunci nu e locul meu aici. dar pana voi afla asta voi lasa sa mai treaca un an aproape.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 12.06.2011, 14:51:32
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
nu am plecat cu parintii si oricum ei ma pot ajuta, dar putin. scopul emigrarii este in principal profesional.

am mai spus, nu vreau sa dezvalui alte detalii. d.p.d.v. organizatoric, chiar m-am ocupat de tot ceea ce tinea de puterea mea, de asta nu are rost sa detaliez aici.

sunt intr-o situatie care tine STRICT (majusculele nu sunt intamplatoare) de vointa lui Dumnezeu. eu aici am scris, pt a dezbate latura asta a problemei care nu mai tine de mine, ci de ceea ce vrea sa faca El cu mine. asta este latura asupra careia eu nu am niciun control, care imi creeaza adesea stari de disperare, de descurajare.

din nou, multumiri tuturor celor care mi-au scris aici si in privat.
cred ca acum este clar ca nu am nevoie de sfaturi practice de genul "depune cv-uri colo si colo etc" "fa aia " pt ca oricum m-am ocupat de toate aspectele astea. de restul se ocupa Dumnezeu.

prin incurajarile voastre, eu caut sa ma fortific si sa-mi sporeasca credinta in Dumnezeu si increderea ca El are grija de mine.
ca de asta am scris pe forumul de la crestinortodox, altfel scriam pe forumul de la revista "lumea femeilor"

Last edited by ilinca20; 12.06.2011 at 14:53:36.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 12.06.2011, 14:52:30
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
eu asta incerc. sa inlatur starile de descurajare si gandurile de genul "la altii cum se intampla treburile usor si eu trebuie sa ma chinui" etc etc si sa-l las pe El sa-mi arate calea. iar asta se intampla doar prin rugaciune, post si imparatasanie. asa zic eu, corectati-ma voi ca stiti mai multe.

eu intre timp, o sa-mi fac datoria de a incerca in fiecare sa-mi imbunatatesc situatia aici. daca nu si nu, atunci nu e locul meu aici. dar pana voi afla asta voi lasa sa mai treaca un an aproape.

Mult curaj si incredere in continuare.
Sa avem credinta tare.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 12.06.2011, 15:12:22
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

... daca nu si nu, atunci nu e locul meu aici. dar pana voi afla asta voi lasa sa mai treaca un an aproape.[/quote]


Eu nu as zice sa hotarasti tu....cat sa treaca...iarasi incerci sa hotarasti tu...lasa-L pe DOMNUL!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 12.06.2011, 15:56:53
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

acum ceva timp, am citit undeva o vorba de-a parintelui Arsenie Boca "Daca suferiti, macar sa nu suferiti degeaba". Incerc sa invat ceva din experientele astea.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 12.06.2011, 16:00:29
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
acum ceva timp, am citit undeva o vorba de-a parintelui Arsenie Boca "Daca suferiti, macar sa nu suferiti degeaba". Incerc sa invat ceva din experientele astea.

Bine a spus parintele Arsenie Boca...dar sensul la care s-a referit sfintia sa
era ...spiritual ,nu material...in sensul sa dobandim cunoastere duhovniceasca!

De aceea ceea ce vrea Dumnezeu cu noi este intotdeauna mai bun decat ceea ce vrem noi pentru noi...de ce spunem la Tatal nostru..."Faca-se voia Ta...(si nu a mea?)!!!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 12.06.2011, 16:03:03
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
acum ceva timp, am citit undeva o vorba de-a parintelui Arsenie Boca "Daca suferiti, macar sa nu suferiti degeaba". Incerc sa invat ceva din experientele astea.


http://www.youtube.com/watch?v=qAgsz...eature=related

Psalmul 50
Reply With Quote
  #99  
Vechi 12.06.2011, 16:47:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Cum sa ne rugam

Din slujba vecerniei Cincizecimii de azi:

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Care încă în această viață cu noi fiind, ai dat oamenilor pacea Ta, și darul Preasfântului Duh îl dăruiești pururea celor credincioși, spre moștenire nestricată iar astăzi, mai arătat, ai trimis acest dar Ucenicilor și Apostolilor Tăi, și ai întărit buzele lor cu limbi de foc, prin care tot neamul omenesc primind cunoștința de Dumnezeu în a sa limbă și în auzul urechilor, ne-am luminat cu lumina Duhului și am scăpat din înșelăciune, ca dintr-un întuneric; și prin împărțirea limbilor de foc celor văzute, cu lucrarea cea mai presus de fire, ne-am învățat a crede în Tine Dumnezeu, împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfânt: o Dumnezeire, o Putere și o Stăpânire. Tu, dar, Cel ce ești raza Tatălui și chipul neschimbat și nemutat al ființei și al firii Lui, Izvorul înțelepciunii și al harului, deschide-mi și mie păcătosului buzele și mă învață, cum se cuvine și pentru ce trebuie să mă rog. Că Tu ești Cel ce știi mulțimea cea multă a păcatelor mele, dar milostivirea Ta va covârși noianul acestora; că, iată, cu frică stau înaintea Ta, punând deznădăjduirea sufletului meu în fața adâncului milei Tale. Îndreptează viața mea, Cel ce îndreptezi toată făptura cu cuvântul și cu puterea cea negrăită a înțelepciunii. Cel ce ești liman lin al celor cuprinși de valuri, și-mi arată calea pe care să merg. Dă gândurilor mele duhul înțelepciunii Tale; dăruiește nepriceperii mele duhul înțelepciunii; adumbrește faptele mele cu duhul temerii de Tine, duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele și cu duh stăpânitor întărește alunecarea cugetului meu. Ca în toate zilele, fiind îndreptat, cu Duhul Tău cel bun, spre ceea ce este de folos, să mă învrednicesc a împlini poruncile Tale și pururea să-mi aduc aminte de venirea Ta cea slăvită, care va cerceta faptele noastre; și să nu mă lași ca să mă amăgesc cu plăcerile cele stricăcioase ale lumii acesteia, ci întărește-mă să doresc câștigarea bunătăților celor viitoare, că Tu ai zis, Stăpâne: Oricâte va cere cineva în numele Tău, fără împiedicare va lua de la Dumnezeu, Părintele cel împreună veșnic cu Tine.

Pentru aceasta, și eu, păcătosul, la Pogorârea Sfântului Tău Duh, mă rog bunătății Tale: Câte am cerut, dă-mi mie spre mântuire. Așa, Doamne, Care ești dăruitor bun și bogat, dătător de toată facerea de bine, împlinește rugăciunea mea, căci Tu ești îndurător, miluitor, părtaș fără de păcat al trupului nostru și Te pleci cu iubire și milostivire spre cei ce-și pleacă la Tine genunchii, curățind păcatele noastre. Pentru aceasta dă, Doamne, poporului Tău, îndurările Tale; auzi-ne pe noi din cerul cel sfânt al Tău; sfințește-ne pe noi cu puterea dreptei Tale celei mântuitoare; acoperă-ne pe noi cu acoperământul aripilor Tale; nu trece cu vederea făptura mâinilor Tale. Ție Unuia am greșit, dar Ție Unuia și slujim. Nu știm să ne închinăm vreunui dumnezeu străin, nici să tindem mâinile noastre, Stăpâne, la alt dumnezeu. Iartă-ne nouă greșealele, primește rugăciunile noastre, cele cu plecare de genunchi, tinde-ne nouă, tuturor, mână de ajutor. Primește rugăciunea tuturor ca o tămâie bine-primită, ce se înalță înaintea împărăției Tale celei prea bune.

Tot textul slujbei:http://www.myriobiblos.gr/texts/romanian/slujba.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 28.06.2011, 00:32:39
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

Doamne ajuta!
am gasit de munca! le multumesc Bunului Dumnezeu, Maicii Domnului si Sfantului Nectarie!
sper sa fie totul bine, sunt la inceput. va tin la curent.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Confuzie, frica, deznadejde, lene etc. AGabriela Generalitati 8 21.12.2011 23:10:09
cum sa scap de deznadejde Mtcrysty17 Generalitati 27 05.11.2011 00:26:56
Disperare... thudor Generalitati 89 01.11.2008 01:14:28