Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.12.2011, 17:08:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ierusalimul e ceva mai departe dar moastele nu neaparat.
tocmai, Ierusalimul este departe si nu am fost sa vad cu proprii ochi.
pe cand moaste am vazut destul de multe.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.12.2011, 22:36:52
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
credinta oarba nu prea este buna.

o filmare buna care sa surprinda tot ce se afirma, ar fi un argument.
Nici o filmare din lume nu poate sa surprinda mai mult decat faptul ca dupa ce iese patriarhul din Sf Mormant toti vor sa ia Lumina cat mai repede si sa o "testeze". Din punctul meu de vedere faptul ca patriarhul intra singur fara foc in Sf Mormant, verificat in prealabil, si iese cu Lumina e suficient.

Nu e vorba de credinta oarba. Ortodoxismul e o religie rationala. Dare o credinta, nu poate fi totul explicat. Daca ar fi asa Dumnezeu nu ar mai fi Dumnezeu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.12.2011, 22:44:44
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
tocmai, Ierusalimul este departe si nu am fost sa vad cu proprii ochi.
pe cand moaste am vazut destul de multe.
Si??? Nimic?
Trupurile neputrezite nu reprezinta o dovada?La oase lucrurile sunt mai complicate ptr ca nu se prea poate verifica bunul miros, dar trupurile?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.12.2011, 23:06:29
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Și?

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am mai spus aici ca nu ma voi declara ateu, pana nu voi fi cercetat aceste locuri, cu proprii ochi.
pana atunci ma.bazez pe filmulete, la fel ca multi de aici.
Și dacă veți merge la Ierusalim și ceea ce veți vedea nu vi se va părea convingător, atunci vă veți declara ateu?
Adică în opinia dvs, credința în Dumnezeu este condiționată de lumina aceea care se aprinde în noaptea de Paști? Dacă acea lumină nu se aprinde din senin la rugăciunea Patriarhului, înseamnă că religia creștină este falsă?
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.12.2011, 23:47:43
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Discuția asta îmi amintește de Părintele Galeriu, care povestea că, la o slujbă, cineva cu aparat de filmat a dorit să intre și în altar, să filmeze; iar părintele se întreba retoric: „Dar ce poate surprinde aparatul de filmat? Poți filma harul?”
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.12.2011, 00:08:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
iar părintele se întreba retoric: „Dar ce poate surprinde aparatul de filmat? Poți filma harul?”
Desigur că harul nu poate fi filmat. Pe de altă parte, atât în vechime, cât și în zilele noastre, Dumnezeu a recurs la multe miracole văzute, al căror scop nu poate fi decât pedagogic: ca să ne amintească de El și să ne amintească faptul că niciun secol nu-l scapă din putere. Trebuie să înțelegem că, fiind oameni slabi și roși de viermele îndoielii, e normal să dorim să vedem cu ochii noștri și să pipăim cu degetele noastre. Desigur că, prin definiție, miracolele sunt foarte rare: sunt excepții. Dumnezeu nu poate să rupă ordinea vizibilelor la tot pasul pentru fiecare dintre noi: fericiți sunt cei care nu văd, și cred.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.12.2011, 09:44:20
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevărat. Minuni există. Sunt semne de la Dumnezeu, însă tot pentru cei dispuși să creadă. Ele nu constituie dovezi.
Credința nu trebuie să se întemeieze pe minuni, ci pe Hristos cel înviat. Nu cumva să ne situăm și noi între cei certați de Domnul: „Neam viclean și desfrânat cere semn, dar semn nu i se va da, în afară de semnul lui Iona profetul.” (Matei 12, 39)

Dacă Dumnezeu ar vrea să ne aducă dovezi, ele ar fi incontestabile, dincolo de orice tăgadă. Însă ar anula credința și libertatea de a alege singuri între bine și rău, între întuneric și lumină; între viață și moarte.

Iar libertatea e atribut dumnezeiesc, care ține de chipul pe care L-a sădit în noi. Fără ea n-am mai fi oameni.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.12.2011, 09:55:45
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ortodoxismul e o religie rationala.
Dacă măsura rațiunii este raportată la Sfânta Scriptură și scrierile Sfinților Părinți, da așa este. Dacă, însă, ne ghidăm după propria rațiunea, atunci orbecăim spre pieire.
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.12.2011, 10:20:22
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Intradevar trebuie sa fie o cale de mijloc intre ratiune, revelatie si traire.
Putem fi de acord ca ideal este sa avem o credinta bazata pe certitudini findca atunci mintea are mult mai putin loc sa puna ceva la indoiala.

Cu cit avem mai multe certitudini cu atit credinta este mai ferma insa cele mai mari certitudini sint atunci cind avem o traire sfinta adinca iar un arhant nu mai are loc pentru nici o indoiala caci are o dubla cunoastere atit teoretica cit si pe cea traita prin care cunoaste realitatea divina.

Insa omul in lipsa certitudinilor nu suporta o stare de incertitudine si atunci despre ceea ce nu cunoste fabrica presupuneri oarecum logice -adica fara toate datele posibile asa incit ajunge la o interpretare paralela adevarului real.
Pina la un punct este buna aceasta viziune pentru ca ofera o anume incredintare insa daca apoi pe baza cunasterii acesteia rezulta si trairi urmate de fapte care se dovedesc a fi paralele trairii pacii crestinesti atunci trebuie sa se intoarca inapoi si sa revizuie acele date si rationamente cercetind toate si pastrind ceea ce este bun.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.12.2011, 13:03:38
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Adevărat. Minuni există. Sunt semne de la Dumnezeu, însă tot pentru cei dispuși să creadă. Ele nu constituie dovezi.
Credința nu trebuie să se întemeieze pe minuni, ci pe Hristos cel înviat. Nu cumva să ne situăm și noi între cei certați de Domnul: „Neam viclean și desfrânat cere semn, dar semn nu i se va da, în afară de semnul lui Iona profetul.” (Matei 12, 39)

Dacă Dumnezeu ar vrea să ne aducă dovezi, ele ar fi incontestabile, dincolo de orice tăgadă. Însă ar anula credința și libertatea de a alege singuri între bine și rău, între întuneric și lumină; între viață și moarte.

Iar libertatea e atribut dumnezeiesc, care ține de chipul pe care L-a sădit în noi. Fără ea n-am mai fi oameni.
Doamne ajuta! Subscriu intrutotul. Singura minune bineplacuta Domnului este atunci cand ne deschidem inima sa primim pe Duhul Sfant in noi. Atunci "minunea" este la "purtator"!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evanghelia... este adevărată? laurastifter Morala Crestina 6 21.12.2011 12:06:21
Sfintii - marturie a faptului ca Ortodoxia este detinatoarea adevarului divin ivo_faith Secte si culte 5 02.08.2010 17:54:32
Care este adevarata Biserica a Lui Hristos? schimnic Despre Biserica Ortodoxa in general 40 29.04.2009 18:55:41