Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.01.2013, 09:54:11
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Bogatia si saracia sunt conditii ingaduite de Dumnezeu pentru ca oamenii sa se apropie unii de ceilalti. Sunt adevarate indemnuri dumnezeiesti la filantropie si recunostinta. Daca noua ni se fac insa prilej spre mandrie, invidie, ignoranta si spre alte pacate care ne impietresc inima si intuneca mintea, e semn ca am cazut in cursa ispititorului care ne infatiseaza drept strambe intelesul si ratiunea lucrurilor.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.01.2013, 19:34:14
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

stiu ca suna ciudat dar si saracia poate fi motiv de mandrie(ce frumos e sa fi o persoana saraca,poate umila si smerita,toata lumea te apreciaza,ii e mila de tine,pe cand persoanele bogate sunt vazute ca fiind pacatoase) si chiar de judecata(eu,saraca fiind,il judec pe cel bogat ca se imbraca cu haine de firma,ca are nu stiu ce masina etc.)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.01.2013, 20:25:15
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am adus aminte de Psalmul 61:

l. Oare nu lui Dumnezeu se va supune sufletul meu? Că de la El este mântuirea mea;
2. Pentru că El este Dumnezeul meu, Mântuitorul meu și Sprijinitorul meu; nu mă voi clătina mai mult.
3. Până când vă ridicați asupra omului? Căutați toți a-l doborî, socotindu-l ca un zid povârnit și ca un gard surpat!
4. S-au sfătuit să doboare cinstea mea, alergat-au cu minciună; cu gura lor mă binecuvântau și cu inima lor mă blestemau.
5. Dar lui Dumnezeu supune-te, suflete al meu, că de la El vine răbdarea mea;
6. Că El este Dumnezeul meu și Mântuitorul meu, Sprijinitorul meu; nu mă voi strămuta.
7. În Dumnezeu este mântuirea mea și slava mea; Dumnezeu este ajutorul meu și nădejdea mea este în Dumnezeu.
8. Nădăjduiți în El toată adunarea poporului; revărsați înaintea Lui inimile voastre, că El este ajutorul nostru.
9. Dar deșertăciune sunt fiii oamenilor, mincinoși sunt fiii oamenilor; în balanță, toți împreună sunt deșertăciune.
10. Nu nădăjduiți spre nedreptate și spre jefuire nu poftiți; bogăția de ar curge nu vă lipiți inima de ea.
11. O dată a grăit Dumnezeu, aceste două lucruri am auzit: că puterea este a lui Dumnezeu și a Ta, Doamne, este mila; că Tu vei răsplăti fiecăruia după faptele lui.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.01.2013, 21:59:02
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Cred că s-ar încadra aici și o discuție despre standardul de viață.

Am înțeles că nici bogăția nu te osândește, nici sărăcia nu te mântuiește. Votul sărăciei îl dau monahii/ monahiile. Pentru cineva care trăiește în lume eu aș vedea ca binevenit un echilibru între suflet și muncă, între timpul "acordat" lui Dumnezeu și cel folosit pentru agoniseală. Evident, și când lucrăm e bine să lucrăm ca pentru Dumnezeu. Vreau să spun doar să nu ne lăcomim și să muncim mai multe decât ne țin puterile, ci să ne menținem și pacea sufetească.

Deși de multe ori nu putem alege, să zicem că ne rugăm și Dumnezeu ne ajută, să avem un serviciu ok, care ne permite și echilibrul de care vorbim mai sus. În ce măsură trebuie să rămânem modești (în îmbrăcăminte, concedii, locuință etc.)? Trebuie să fim modești? Și termenul acesta/ standardele de viață le văd ca fiind discutabile. Până la urmă cred că dacă sufletul nostru nu se lasă subjugat de lăcomie, zgârcenie, răutate, el însuși ne va spune cât să ne întindem cu confortul propriu și cât să folosim pentru semeni. Cred că Dumnezeu ne ghidează, dacă avem dubii putem să apelăm și la duhovnic.

Cunoașteți însă mireni care aleg sărăcia de bună voie? Are această alegere folos duhovnicesc? În părintele Cleopa era o povestire despre o căsătorie albă în care cei doi erau binecuvântați cu bogăție din roadele muncii lor, din care dăruiau și bisericilor/ mănăstirii/ altor oameni. Deci Dumnezeu dă și bogăția. Mi se pare ciudat ca, nefiind monah, să cauți de bunăvoie să fii sărac. Din păcate sărăcia este pentru mulți o realitate pe care nu și-au ales-o...
Mi-a placut prima parte a post-ului.
referitor la ultima parte:
Sunt o multime de persoane in tarile vestice (cunosc in Olanda) si nordice (Suedia...daca nu ma insel un exemplu era fondatorul IKEA) care au un mod de viata f., f. modest.
Din pacate nu din motive duhovnicesti si nici nu sunt ciudati..doar au respectat un mod de viata traditionalist/conservator ..asa au invatat in familiile lor. In Olanda de exemplu pana la generatia trecuta daca nu curatai totul din farfurie erai prost crescut, privit urat de cei din jur pt ca arunci mancarea. Si acum au hartia igienica impartita pe bucati pt a nu irosi multa, etc.
Si asa sunt mutumiti....
Unii de la noi (romani) desi se imbraca dupa cea mai scumpa marca tot mai privesc in jur pt comparatii...vor 5 case, 7 terenuri, cel putin 3 masini desi nu au nevoie, etc...sunt o multime de parveniti - nu aplica nici cele mai simple reguli de igiena dar au masina scumpa.
Ne lipsesc multi ani de educatie...si avem pretentii economice la nivel european dar suntem de o iresponsabilitate nemaivazuta (cunosc personal caz de taximetrist care vrea sa castige ca la Maasctricht dar da banii pe tigari scumpe (sa zicem o slabiciune) si sparge lemne in casa).
Poti macar sa te amuzi de ironia situatiilor pentru ca in mod sigur asa realitati ca la noi nu mai gasesti pe nicaieri.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.01.2013, 10:38:10
crina27 crina27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.05.2011
Mesaje: 1
Implicit R

Bogatie nu este pacat, depinde cum o folosim. Daca o folosim si pentru binele celor in nevoi va fi benefica. Lui Dumnezeu nu ii plac zgartici. A fi sarac nu inseamna a fi mantuit. Nu cel ce zice Doamne Doamne va intra in imparatia cerurilor, ci cel ce face voia lui Dumnezeu.


Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
M-am intrebat de-a lungul timpului de ce se bate inspre saracie, smerenie si modestie muuulta, acestea fiind atributele crestinului adevarat??? Din ce stiu eu sunt cateva pilde in care bogatia este un dar al lui Dumnezeu pentru cei iubiti ai lui, daruind chiar unsutit. Sa inteleg ca toti oamenii de afaceri, sefii, directorii, toti bogatii, toti imparatii sunt considerati automat ca fiind pacatosi, in timp ce toti saracii sunt evlaviosi si mantuiti?????Nu poate exista om bogat care sa faca mai mult bine in lume decat pot face altii?

Ar mai fi existat Manastiri, Biserici,ctitorii, troite, comercializarea albumelor de muzica psaltica, icoane, vesminte preotesti, milostenie...daca toti ar fi saraci si asta ar fi idealul de crestin adevarat???
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.01.2013, 12:01:26
Vlad_7 Vlad_7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Mi-a placut prima parte a post-ului.
referitor la ultima parte:
Sunt o multime de persoane in tarile vestice (cunosc in Olanda) si nordice (Suedia...daca nu ma insel un exemplu era fondatorul IKEA) care au un mod de viata f., f. modest.
Din pacate nu din motive duhovnicesti si nici nu sunt ciudati..doar au respectat un mod de viata traditionalist/conservator ..asa au invatat in familiile lor. In Olanda de exemplu pana la generatia trecuta daca nu curatai totul din farfurie erai prost crescut, privit urat de cei din jur pt ca arunci mancarea. Si acum au hartia igienica impartita pe bucati pt a nu irosi multa, etc.
Si asa sunt mutumiti....
Unii de la noi (romani) desi se imbraca dupa cea mai scumpa marca tot mai privesc in jur pt comparatii...vor 5 case, 7 terenuri, cel putin 3 masini desi nu au nevoie, etc...sunt o multime de parveniti - nu aplica nici cele mai simple reguli de igiena dar au masina scumpa.
Ne lipsesc multi ani de educatie...si avem pretentii economice la nivel european dar suntem de o iresponsabilitate nemaivazuta (cunosc personal caz de taximetrist care vrea sa castige ca la Maasctricht dar da banii pe tigari scumpe (sa zicem o slabiciune) si sparge lemne in casa).
Poti macar sa te amuzi de ironia situatiilor pentru ca in mod sigur asa realitati ca la noi nu mai gasesti pe nicaieri.
Sau poți să zici și de cei care mor de foame 3 luni ca să își cumpere un GalaxyS3 sau un iPhone :)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.01.2013, 16:59:38
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Oare unul care este bogat in rabdare, poate sa dea celui ce nu are rabdare?
Oare unul bogat in blandete, poate sa dea unuia sarac in ea?

Etc.

Oare nu sint TOATE (si bogatia materiala si cea sufleteasca) primite in dar de la Dumnezeu? Niciuna nu poti spune ca e meritul celui ce o are, caci fara Dumnezeu nu ar fi putut face nimic.

De ce majoritatea vad bogatia doar materiala? Sint ATATIA oameni saraci material dar bogati in calitati sufletesti/psihice! (pina la virtuti mai e ceva, cred). La fel sint atatia oameni saraci in calitati dar bogati material. Balanta este probabil echilibrata in ambele directii. Atunci cine e sarac si cine e bogat intre ei?

Eu va doresc la toti sa fiti cat mai bogati in virtuti !
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 09.01.2013 at 17:05:00.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dregatorul bogat si pazirea poruncilor petrescu_dan Intrebari utilizatori 1 30.11.2010 17:32:01
Sunt sarac! Miha-anca Generalitati 275 23.09.2010 15:11:13
Razbunarea celui sarac elisabeta cretu Intrebari utilizatori 5 24.05.2010 18:49:09