Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.07.2010, 13:54:06
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
De ce este Biserica(Ortodoxa) stearsa , saracacioasa , sensibila(slaba) si fara vigoare?
Asa o vezi tu pentru ca nu ai cunoscut frumusetea Ortodoxiei; lipseste credinta si taria!

Pentru mine Biserica Ortodoxa este cea mai frumoasa si toate celelalte "biserici" imi par sterse si lipsite de Duh!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.07.2010, 14:03:24
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
toate celelalte "biserici" imi par sterse si lipsite de Duh!
Doar pentru ca nu le cunosti frumusetea...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.07.2010, 14:05:28
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Doar pentru ca nu le cunosti frumusetea...
Pentru mine nu exista alta frumusete!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.07.2010, 14:51:43
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Danut, este bine ca iti pui aceasta intrebare. Ea arata preocuparea ta de a gasi frumusetea si vgoarea credintei. Ca sa gasesti si sa intelegi raspunsul corect, te rog sa mergi la Biserica si sa asculti, cu mare atentie, Sfanta Liturghie. Iti va bucura sufletul si vei descoperi o frumuseste si o vigoare care nu se vad cu ochii lumesti si nu se pot imagina cu creierul ci se simt in inima, adica acolo unde ne-a sapat Domnul nostru Iisus Hristos invatatura Vietii. Nu conteaza aspectul exterior a ceea ce numesti tu Biserica. Conteaza trairea interioara, bucuria credintei ortodoxe care, cu timpul, vor deveni din ce in ce mai "sterse" in exterior, in timp ce "stralucirea" exterioara se va vedea la alte cladiri unde se aduna bietii oameni.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.07.2010, 16:01:24
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
De ce este Biserica(Ortodoxa) stearsa , saracacioasa , sensibila(slaba) si fara vigoare?
Stearsa?
Bisericile ortodoxe sunt cele mai bogate ca si ornament si culoare in interior. Sunt o multime de elemente fiecare cu un sens ascuns, acestea nu sunt prezente in alte biserici. Sunt foarte frumoase si distincte si pe exterior.

Saracacioasa?
Stii ce spune Biblia despre bogatie?
Uite un citat si mai sunt si multe, multe altele:
Citat:
5. Si suindu-L diavolul pe un munte inalt, I-a aratat intr-o clipa toate imparatiile lumii.
6. Si I-a zis diavolul: Tie iti voi da toata stapanirea aceasta si stralucirea lor, caci mi-a fost da
ta mie si eu o dau cui voiesc;
7. Deci daca Tu Te vei inchina inaintea mea, toata va fi a Ta.
8. Si raspunzand, Iisus i-a zis: Mergi inapoia Mea, satano, caci scris este: “Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui Unuia sa-I slujesti".
Slaba si fara vigoare?

Parca zicea Biblia:
Citat:
25. Pentru ca fapta lui Dumnezeu, socotita de catre oameni nebunie, este mai inteleapta decat intelepciunea lor si ceea ce se pare ca slabiciune a lui Dumnezeu, mai puternica decat taria oamenilor.
26. Caci, priviti chemarea voastra, fratilor, ca nu multi sunt intelepti dupa trup, nu multi sunt puternici, nu multi sunt de bun neam;
27. Ci Dumnezeu Si-a ales pe cele nebune ale lumii, ca sa rusineze pe cei intelepti; Dumnezeu Si-a ales pe cele slabe ale lumii, ca sa le rusineze pe cele tari;
28. Dumnezeu Si-a ales pe cele de neam jos ale lumii, pe cele nebagate in seama, pe cele ce nu sunt, ca sa nimiceasca pe cele ce sunt,
29. Ca nici un trup sa nu se laude inaintea lui Dumnezeu.
Biserica ortodoxa la sarbatori religioase aduna si pana la un milion de oameni. Cand vor reusi catolicii, protestantii sau anglicanii sa adune 100.000 de credinciosi la un loc sa ma anunti si pe mine. La ei bisericile sunt goale, iar sarbatorile religioase le-au inlocuit cu noua lor religie: Liberty Parade!

Tu vezi lucrurile astfel pt ca asta e in inima ta.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.07.2010, 17:02:00
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Domnule Danut7,
Sa ne speriem daca devine caldicea sau formalista, ca atunci e vaiul.
Poate ca fix asta e baiu..
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.07.2010, 17:04:58
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

De ce ii lipseste stralucirea?De ce nu ofera siguranta si imbarbatare?De ce ii lipseste pozitivitatea si voia buna?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.07.2010, 17:07:26
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

De ce nu acorda in totalitate toata darea cea buna?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.07.2010, 17:46:17
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
De ce nu acorda in totalitate toata darea cea buna?
Vorbesti criptat. Explica ce vrei sa spui. Si cu argumente daca se poate.
Exemplu: eu cred ca nu ofera in totalitate darea cea buna, pentru ca ... am observat ca....
Intelegi?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.07.2010, 18:12:43
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu acorda starea de bine deplina.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27